Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
53 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 08/12/2016 - 16:52

Τα πραγματα τις τελευταιες 2-3 βδομαδες εχουν ξεφυγει στο τελωνειο,και δεν μιλαω για πραγματα που θα ερθουν με courier και 99% θα εκτελωνιστουν αλλα για αυτα που θα ερθουν με απλό ταχυδρομειο μέσω ΕΛΤΑ.Πλεον ανοιγουν δέματα,δεν πανε βαση αυτα που εχει γραψει ο κινεζος απεξω απο το κουτί.Γνωστός μου πληρωσε για τζαμακι του 1 ευρω οσαν πηγε να το παραλαβει στο ταυδρομειο 3 ευρω τελος διασαφησης,σε αλλο forum διαβαζω πως γι α2 κινητα πληρωσε το φπα 24%(πανω σε ποσο που βρηκε ο εκτελωνιστης στο Internet και οχι οσο το ειχε αφορασει) + 12 ευρω τέλος .Δεν εκανα το ποστ για πω "τους αλήτες μας βαζουν να πληρωσουμε κτλ" μιας και η νομοθεσια αυτα αναγρεφει.Καποιος αλλος που αγορασε απο χωρα εκτος Ε.Ε να μας πει την εμπειρια του;χρηματα που κοστισε απο που ηρθε και αν πληρωσε κάτι.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimthb

jimthb

    iPH Contributor

  • 1.128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 08/12/2016 - 17:58

Τα πραγματα τις τελευταιες 2-3 βδομαδες εχουν ξεφυγει στο τελωνειο,και δεν μιλαω για πραγματα που θα ερθουν με courier και 99% θα εκτελωνιστουν αλλα για αυτα που θα ερθουν με απλό ταχυδρομειο μέσω ΕΛΤΑ.Πλεον ανοιγουν δέματα,δεν πανε βαση αυτα που εχει γραψει ο κινεζος απεξω απο το κουτί.Γνωστός μου πληρωσε για τζαμακι του 1 ευρω οσαν πηγε να το παραλαβει στο ταυδρομειο 3 ευρω τελος διασαφησης,σε αλλο forum διαβαζω πως γι α2 κινητα πληρωσε το φπα 24%(πανω σε ποσο που βρηκε ο εκτελωνιστης στο Internet και οχι οσο το ειχε αφορασει) + 12 ευρω τέλος .Δεν εκανα το ποστ για πω "τους αλήτες μας βαζουν να πληρωσουμε κτλ" μιας και η νομοθεσια αυτα αναγρεφει.Καποιος αλλος που αγορασε απο χωρα εκτος Ε.Ε να μας πει την εμπειρια του;χρηματα που κοστισε απο που ηρθε και αν πληρωσε κάτι.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια εβδομάδα έχει που μου ήρθε μια θήκη της caudabe από Αμερική. Πέρασε από τα συστημένα χωρίς κανένα πρόβλημα. Περιμένω τώρα κάτι τζαμακια και άλλη μια θήκη από Γαλλία. Όταν έρθουν θα γράψω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 08/12/2016 - 18:44

Απο οτι διαβαζω εχω την αισθηση οτι εχει γινει focus στα δεματα απο Κινα. Ηταν κοινο μυστικο οτι ο περιορισμος των 40€ καταστρατηγουνταν κατα κορον επι σειρα ετων απο ολους. Πωλητες και αγοραστες. Η ΕΕ πλεον ειναι σε θεση να αποτιμησει τα διαφυγοντα εσοδα απο το φπα και αυτα βρισκονται σε πολυ υψηλα με δεδομενα τα 150 εκατομυρια πακετα τον χρονο στην Ευρωπη. Δυστυχως για μια ακομη φορα η ασυδοτη καταχρηση φερνει οριζοντια μετρα.
Δυστυχως για μενα λαθος εποχη διαλεξα να περιμενω 2 ανταλακτικα touch screen και 4 αγορες. Ασε που μαλλον λογω αυτο των ελεγχων ολα τα δεματα καθυστερουν πλεον πολυ περισσοτερο.


Sent from my iPad Pro using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: skiace, 08/12/2016 - 18:45


#4   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 08/12/2016 - 19:13

Κι εμένα ένα δέμα αξίας 155€ είναι τελωνείο...Μίλησα μαζί τους και μου είπαν πως για αξίες έως 50 δολάρια δεν εκτελωνιζουν...Όσο για το δικό μου θα φάω τον ΦΠΑ στο κεφάλι συν 12€ που δε θυμάμαι για τι είναι...Α και μου είπαν υπομονή γιατί στο τελωνείο της περιοχής μου είναι χιλιάδες τα δέματα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: tselpemts, 08/12/2016 - 19:13


#5   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 08/12/2016 - 20:06

Κι εμένα ένα δέμα αξίας 155€ είναι τελωνείο...Μίλησα μαζί τους και μου είπαν πως για αξίες έως 50 δολάρια δεν εκτελωνιζουν...Όσο για το δικό μου θα φάω τον ΦΠΑ στο κεφάλι συν 12€ που δε θυμάμαι για τι είναι...Α και μου είπαν υπομονή γιατί στο τελωνείο της περιοχής μου είναι χιλιάδες τα δέματα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

τελωνειο της περιοχης σου;Αθηνας εννοεις;


Sent from my iPhone 6s using Tapatalk Pro

#6   Justice21

Justice21

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/12/2016 - 20:08

Έχω κάνει από το Πάσχα αγορές από Κίνα Αμερική Γερμανία σύνολο σε τεμάχια 50 με 60 πακέτα (τα περισσότερα από Κίνα)το μόνο που πέρασε τελωνείο ήταν από Αμερική και το ήξερα,όλα τα αλλά χωρίς να πληρώσω κάτι επιπλέον.Το μόνο δέμα που άνοιξαν ήταν ένα κατσαβίδι της Bosch επειδή έχει το σχήμα όπλου .Οι αγορές που έχω κάνει ξεκινούν από 2 ευρώ έως 140


Sent from my iPhone using Tapatalk

#7   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 08/12/2016 - 20:08

τελωνειο της περιοχης σου;Αθηνας εννοεις;


Sent from my iPhone 6s using Tapatalk Pro

Θεσσαλονικη..Το τελωνείο των ΕΛΤΑ βρίσκεται στο ίδιο κτίριο με το κέντρο διαλογής των ΕΛΤΑ στο Ωραιόκαστρο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#8   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.559 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 08/12/2016 - 20:36

Τελευταία όντως έχουν γίνει πιο "τυπικοί". Θεωρώ όμως στα δέματα αξίας 50€+ όπως ίσχυε.

 

Π.χ. παρέλαβα Power Bank απο Gearbest πριν καμιά βδομάδα χωρίς κανένα θέμα.

 

Φίλος που αγόρασε ρολόι 100€+ το βλέπει τελωνείο εδώ και κανα 5άρι μέρες και λογικά θα την φάει..


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#9   Justice21

Justice21

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/12/2016 - 20:46

Τελευταία όντως έχουν γίνει πιο "τυπικοί". Θεωρώ όμως στα δέματα αξίας 50€+ όπως ίσχυε.

Π.χ. παρέλαβα Power Bank απο Gearbest πριν καμιά βδομάδα χωρίς κανένα θέμα.

Φίλος που αγόρασε ρολόι 100€+ το βλέπει τελωνείο εδώ και κανα 5άρι μέρες και λογικά θα την φάει..

Πες του ξανά 80€ περίπου θα πληρώσει πάνω κάτω επιπλέον


Sent from my iPhone using Tapatalk

#10   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.559 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 08/12/2016 - 20:47

Πολλά λες. Κανά 20αρικό και αν..


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#11   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 08/12/2016 - 20:49

Εν το μεταξυ αν βρουνε τιμη οτι ναναι απεξω,ψαχνουν και βρισκουν στο internet οτι τομη θελουν και βαζουν εκει πανω το ΦΠΑ,δλδ αν παρω ενα κινητο π.χ απο black friday -70% θα ψαξουννα βρουν ποσο Ελλαδα και θα βαλουν εκει το φπα,δλδ χρεωνουν οπως θελουν και οτι θελουν.


Sent from my iPhone 6s using Tapatalk Pro

#12   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 08/12/2016 - 21:07

Τελευταία όντως έχουν γίνει πιο "τυπικοί". Θεωρώ όμως στα δέματα αξίας 50€+ όπως ίσχυε.

Φίλος που αγόρασε ρολόι 100€+ το βλέπει τελωνείο εδώ και κανα 5άρι μέρες και λογικά θα την φάει..


Πως γνωριζουν την αξια του καθε περιεχομενου του καθε δεματος ;
Δεν μπορω να φανταστω οτι τα ανοιγουν ολα και μετα ψαχνουν τιμες προιοντων. Θα κανουμε αιωνες να παραλαβουμε, ασε που για τι κατασταση προιοντος θα συζηταμε μετα σε ανοιγμενη συσκευασια.
Αν εξελιχθουν ετσι τα πραγματα απο τον ορυμαγδο παραπονων στους πωλητες, προβλεπω να αποκλειουν (τουλαχιστον) την Ελλαδα απο τις αποστολες.


Sent from my iPad Pro using Tapatalk

#13   Justice21

Justice21

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/12/2016 - 21:08

Ένα κινητό αξίας 140€ περίπου έκανα την πατάτα και τσέκαρα γρήγορη αποστολή από GearBest.Γρηγορη αποστολή σημαίνει κούριερ(την πάτησα σαν άσχετος)Μια μέρα με πήρε η UPS η TNT δεν θυμάμαι και ότι έχουν στα χέρια τους πακέτο με κινητό, μου ζήτησαν να τους στείλω ηλεκτρονικά την παραγγελία και να φαίνεται η τιμή και τα μεταφορικά(ο κινεζος δεν είχε βάλει απόδειξη στο πακέτο) για να μου βγάλουν την λυπητερή.Κανα 80αρι € πλήρωσα αν θυμάμαι καλά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: Justice21, 08/12/2016 - 21:10


#14   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.559 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 08/12/2016 - 21:09

Πως γνωριζουν την αξια του καθε περιεχομενου του καθε δεματος ;
Δεν μπορω να φανταστω οτι τα ανοιγουν ολα και μετα ψαχνουν τιμες προιοντων. Θα κανουμε αιωνες να παραλαβουμε, ασε που για τι κατασταση προιοντος θα συζηταμε μετα σε ανοιγμενη συσκευασια.
Αν εξελιχθουν ετσι τα πραγματα απο τον ορυμαγδο παραπονων στους πωλητες, προβλεπω να αποκλειουν (τουλαχιστον) την Ελλαδα απο τις αποστολες.

Το Power Bank πάντως κατά 99% είχε ανοιχθεί.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#15   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 08/12/2016 - 21:12

Το Power Bank πάντως κατά 99% είχε ανοιχθεί.

Ωχχχχ .....


Sent from my iPad Pro using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)