Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
53 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 08/12/2016 - 23:08

Από gearbest παραγγελία του mi band ήρθε κανονικά και ταχύτατα χωρίς να με ενοχλήσει κανείς, πριν μία εβδομάδα περίπου.

Περιμένω και κάτι ακόμα από gearbest και έχει tracking number που με παραπέμπει σε nlpost...Ολλανδία δείχνει και στα ΕΛΤΑ το tracking. Δηλαδή το προϊόν είναι Ολλανδία? Γιατί πάει εκεί? Είναι κάποιο τρικ να μην περνάει τελωνείο?

 

Επίσης από ebay δεν είχα θέμα εκτός από μία φορά με μια οθόνη αυτοκινήτου αξίας 500€ περίπου πριν 2 χρόνια. Ο πωλητής έγραψε 80€, την έστειλε και DHL (άσχετος τελείως) και μόνο η DHL ηθελε 40€ αν θυμάμαι καλά...έκανα μόνος τη διαδικασία στο τελωνείο για να μην πληρώσω άλλη μισή οθόνη και επειδή έπεσα σε καλόν άνθρωπο μου έβαλε άλλα 8€ δασμό όπως έγραφε το έγγραφο και τη γλύτωσα με 50€ σχεδόν. Αλήθεια το 40αρι στη DHL γιατι το πλήρώνουμε? Εϊχα πληρώσει ήδη 50€ μεταφορικά να έρθει...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 08/12/2016 - 23:42

Τους τελευταίους 4 μήνες κάτοικος Κύπρου, ότι έχω παραγγείλει εκτός ευρωπαϊκής ένωσης ανοίχτηκε στο τελωνείο. Βέβαια σε όλες τις περιπτώσεις μου ζήτησαν αποδείξει αγοράς PayPal για τον εκτελωνισμό.


Sent from my iPad using Tapatalk

#33   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 08/12/2016 - 23:50

Από gearbest παραγγελία του mi band ήρθε κανονικά και ταχύτατα χωρίς να με ενοχλήσει κανείς, πριν μία εβδομάδα περίπου.

Περιμένω και κάτι ακόμα από gearbest και έχει tracking number που με παραπέμπει σε nlpost...Ολλανδία δείχνει και στα ΕΛΤΑ το tracking. Δηλαδή το προϊόν είναι Ολλανδία? Γιατί πάει εκεί? Είναι κάποιο τρικ να μην περνάει τελωνείο?

Αλλάζουν συνέχεια λόγω κόστους.

 

Εμένα π.χ. το Power Bank πήγε Τσεχία και μετά εδώ.

 

Tο κακό με αυτό είναι πως αργεί να ενημερωθεί.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#34   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1.078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 08/12/2016 - 23:53

Δεν πιστεύω να έχω θέμα...42 ευρώ είναι βέβαια η παραγγελία, αλλά ελπίζω να μην μπλέξουμε...



#35   Justice21

Justice21

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/12/2016 - 00:43

Δεν πιστεύω να έχω θέμα...42 ευρώ είναι βέβαια η παραγγελία, αλλά ελπίζω να μην μπλέξουμε...

Όχι δεν νομίζω να μπλέξεις,και εγώ πήρα κάτι αυτοκινητάκια για τα ανήψια μου και ήρθε με Τσέχικο ταχυδρομείο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#36   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 09/12/2016 - 00:50

Παιδια εγω εκανα αφορα απο ebay απο εναν κινεζο και το στελνει με Austria post...πως γινετε αυτο;απο Αυστρια ταξιδευει το δεμα;


Sent from my iPhone 6s using Tapatalk Pro

#37   karajim80

karajim80

    iPH Enthousiast

  • 466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 09/12/2016 - 10:06

Στο gear best τουλάχιστον δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις ευρωπαϊκή αποθήκη και γλυτωνεις σίγουρα το τελωνείο.Πρεπει όμως να το επιλέξεις μόνος σου.Πιστευω οτι θα γίνει κοινό μυστικό και θα ακολουθήσουν κι άλλοι κινέζοι την ενέργεια του gear.


Same Sh1t...Different Day

Τελευταία επεξεργασία από: karajim80, 09/12/2016 - 10:06


#38   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/12/2016 - 13:04

Εγω ειχα παρει ενα wifi extender απο κινα για αποστολη στο βελγιο,μου ηρθε ενα χαρτι απο τελωνειο οτι δεν μπορω να το παραλαβω γιατι δεν ειχε την ενδειξει CE και αν το θελω θα πρεπει να παω δικαστικος.εχουμε ξεφυγειιι γενικος,για 20 ευρω ππυ κοστιζει θα πρεπει να πληρωσω αλλα 100 στα δικαστηρια για να το παρω πισω και αν μου το δωσουν


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: PoluxGreece, 09/12/2016 - 13:05


#39   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 09/12/2016 - 13:46

Εγω ειχα παρει ενα wifi extender απο κινα για αποστολη στο βελγιο,μου ηρθε ενα χαρτι απο τελωνειο οτι δεν μπορω να το παραλαβω γιατι δεν ειχε την ενδειξει CE και αν το θελω θα πρεπει να παω δικαστικος.εχουμε ξεφυγειιι γενικος,για 20 ευρω ππυ κοστιζει θα πρεπει να πληρωσω αλλα 100 στα δικαστηρια για να το παρω πισω και αν μου το δωσουν


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εμενα έτσι μου σουφρωσανε πριν χρόνια κάτι παπούτσια Nike μαϊμού φυσικά....Μου είπανε επειδή δεν είναι από τον επίσημο αντιπρόσωπο ότι έπρεπε να πληρώσω δυο χιλιάρικα πρόστιμο...εννοείται δεν παρέλαβα....Κάποιο ποντίκι τελωνειακός θα τα καβαντζωσε στάνταρ.

#40   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/12/2016 - 19:07

Εμενα έτσι μου σουφρωσανε πριν χρόνια κάτι παπούτσια Nike μαϊμού φυσικά....Μου είπανε επειδή δεν είναι από τον επίσημο αντιπρόσωπο ότι έπρεπε να πληρώσω δυο χιλιάρικα πρόστιμο...εννοείται δεν παρέλαβα....Κάποιο ποντίκι τελωνειακός θα τα καβαντζωσε στάνταρ.


Δεν ξερω αν ειναι ποντίκι η ο νομος ετσι,γιατι μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνία που ειχα με το τελωνειο μου ειπαν αυτο το πραγμα,για λογους της δικιας σου ασφαλειας απαγορεύεται να περνανε αντικειμενα που δεν εχουν την ενδειξει CE


Sent from my iPhone using Tapatalk

#41   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 09/12/2016 - 19:12

Δεν ξερω αν ειναι ποντίκι η ο νομος ετσι,γιατι μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνία που ειχα με το τελωνειο μου ειπαν αυτο το πραγμα,για λογους της δικιας σου ασφαλειας απαγορεύεται να περνανε αντικειμενα που δεν εχουν την ενδειξει CE


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολυ ωραία...Ας τα στείλουν πίσω να πάρουμε πίσω τα λεφτά μας στην καθε περίπτωση...Όλα γράφουν διεύθυνση επάνω..Δηλαδή εσυ πιστεύεις ότι τα καταστρέφουν όπως λένε;;;Η πιο διεφθαρμένη φάρα στην Ελλάδα επι σειρά ετών είναι οι τελωνειακοί να το ξέρεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#42   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/12/2016 - 00:50

Πολυ ωραία...Ας τα στείλουν πίσω να πάρουμε πίσω τα λεφτά μας στην καθε περίπτωση...Όλα γράφουν διεύθυνση επάνω..Δηλαδή εσυ πιστεύεις ότι τα καταστρέφουν όπως λένε;;;Η πιο διεφθαρμένη φάρα στην Ελλάδα επι σειρά ετών είναι οι τελωνειακοί να το ξέρεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Δεν ειναι μονο στην ελλαδα η βρώμα σε ολες τις χωρες υπαρχει,εμενα βελγιο μου το κατασχεσαν.καλα σιγουρα τα κρατανε για την παρτη τους,οπως και στα αεροδρομια


Sent from my iPhone using Tapatalk

#43   Fokitos

Fokitos

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/07/2017 - 17:25

Παιδιά τα πραγματα εχουν ξεφύγει , αγόρασα πριν 2 εβδομαδες 2 αισθητηρες απο αμερικη (ουσιαστικα 2 μικρες ολοκληρωμενες πλακετες στο μεγεθος κερματος αμηλειτεου βαρους ) , ενω γνωριζω την κατασταση με τα τελωνεια επέλεξα να ερθουν με FedEX ,και οχι με USPS Priority που απο οσο γνωριζω δεν δημιουργει προβλημα με το τελωνειο , καθώς τα χρειαζομουν αμεσα και ο καθε αισθητηρας δεν υπερεβαινε τα 12 ευρω και φανταστηκα πως δεν θα εχω προβλημα για ενα τοσο μικρο ποσο. Παρολα αυτα , προς εκπληξη μου η εργαζομενοι τις FedEx με ενημερωσαν " μετα λυπης τους " πως στη συνολικη αξια προσμετρουνται και τα εξοδα αποστολης τα οποια φταναν τα 30 δολλαρια αρα συνολικη αξια περιπου 50 ευρω , ενω το ελαχιστο ποσο ειναι 22 ευρω ωστε να μην περασει το αντικειμενο απο τελωνειο, τελος μου ζητησαν 122 ευρω για να παραλαβω το αντικειμενο μου (80 ευρω αμοιβη για εκτελωνισμο) το οποιο ειχε καθαρη αξια 25 ευρω το πολυ συνολο . Προφανως και δεν θα δωσω ουτε ενα ευρω και θα προτιμησω να το ξαναπαγγειλω απο ευρωπη.

 

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν γνωριζει κανεις , τι γινεται στη περιπτωση που εχεις παραγγειλει 2 αντικειμενα και στα φερουν σε ενα πακετο , και αν οντως ισχυει οτι προσμετρουνται τα εξοδα αποστολης γεγονος που μου φαινεται απαραδεκτο και ακατανοητο. 



#44   triantis7

triantis7

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/07/2017 - 20:31

Καλησπέρα φίλε μου, δυστυχώς ισχύει οτι προσμετριούνται και τα μεταφορικά.

 

Εγώ περιμένω έναν μήνα από το τελωνείο 2 δέματα που είναι μέσω ΕΛΤΑ.. Παλιότερα δεν τα εκτελώνιζαν μέσω ΕΛΤΑ, τώρα θα γίνει έλεγχος πραγματικής αξίας και εκτελωνισμός; Την πατήσαμε!



#45   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 08/07/2017 - 21:22

Κι από εμένα που περιμένω για την μητέρα μου ένα xiaomi

Εδώ και δυο μήνες

Μου δείχνει ότι εδώ και πέντε μέρες είναι εδώ Ελλάδα

Φαίνεται ότι έχετε δίκιο και θα πρέπει να πληρώσω εκτελωνισμό

Οποτε την χοντρό πατήσαμε μου φαίνεται και δεν ξέρω ποσά ακόμα θα πρέπει να πληρώσω για μια συσκευή 100€


Rafael Nadal
Rafael Nadal

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες