Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερωτήσεις για αγορά iPhone 6s.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
77 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 09/12/2016 - 16:40

Καλησπέρα μετά από καιρό και πάλι στην παρέα,

 

Μετά από μία μετάβαση στο android για 2.5 χρόνια με την οποία έχω κάποια θέματα, σκέφτομαι να ξαναγυρίσω σε iPhone 6s.

Αρχικά να πω ότι είχα ένα iPhone 4 από τον Δεκέμβριο του 2010 μέχρι και που πήρα το LG G3.

Επειδή λείπω καιρό από το 'Apple Universe' θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις. Πρώτον πως είναι η μπαταρία στο iPhone 6s; Είναι το μεγαλύτερο μου θέμα με το G3, δεν θέλω να με πηγαίνει 2 μέρες φουλ χρήση, αλλά θα ήθελα να βγάζει μία μέρα με 4-5 ώρες screen on time, θα με καλύψει πιστεύετε το 6s; Επίσης επειδή θέλω να διαθέσω όσα λιγότερα χρήματα μπορώ(αγορά από κατάστημα που θα βρω στο skroutz), λέω να πάω σε 32GB, το iPhone 4 ήταν 32GB και ποτέ μου δεν το γέμισα αλλά επειδή οι καιροί αλλάζουν ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα με τα 32GB, να πω σε αυτό το σημείο ότι δεν κρατάω πάνω από 500 φωτογραφίες στο κινητό και την μουσική μου κυρίως την streamαρω.

 

Τέλος θα ήθελα να πω ότι σκέφτομαι ξανά την μετάβαση σε iPhone γιατί σκέφτομαι επίσης πολύ σοβαρά την απόκτηση ενός macbook pro και απ ότι κατάλαβα είναι ο ιδανικός συνδυασμός. Και αυτό γιατί κινούμε μεταξύ Γερμανίας, Αυστρίας και Ελλάδας και την πάτησα ήδη μία φορά με προϊόν άλλης εταιρίας το οποίο ναι μεν ήταν μέσα στην εγγύηση αλλά δεν μου δεχόταν στο service επειδή δεν ήταν αγορασμένο από την Αυστρία. Φαντάζομαι με την Apple δεν θα έχω θέμα σε τέτοια πράγματα έτσι;

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα, οποιαδήποτε βοήθεια και συμβουλή δεκτή, απλά προσπαθώ να πάρω και 2-3 γνώμες παραπάνω γιατί οι καιροί προφανώς και είναι δύσκολοι και τα λεφτά που σκέφτομαι να δώσω δεν είναι λίγα,ελπίζω να με καταλαβαίνετε..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Γιάννης.

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 09/12/2016 - 16:46

για μπαταρια πας 6 πλας

προτιμησε τα 64γιγα

με την αποδειξη της συσκευης εχεις 2 χρονια εγγυηση


3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#3   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/12/2016 - 16:52

Τη μέρα με "φυσιολογική" χρήση θα τη βγάζεις σχετικά εύκολα.

 

Απλά έχε υπόψην σου πως η 10.1.1 για την ώρα έχει πρόβλημα κατανάλωσης. Θεωρητικά θα διορθωθεί με τη 10.2 που θα δοθεί σε λίγο καιρό.

 

Για τα υπόλοιπα τώρα, 32GB θα 'σαι οκ γι' αυτά που θες να κάνεις, αν μπορείς απο άποψη χρημάτων όμως να πας στα 64, που υπάρχουν ακόμα Skroutz, προτίμησε το.

 

Για το θέμα της εγγύησης να μη σε απασχολεί καθόλου. 2ετής και κανείς δε θα σου πεί τίποτα γι' αυτό. Μεγειές.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#4   jimthb

jimthb

    iPH Contributor

  • 1.128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 09/12/2016 - 16:53

για μπαταρια πας 6 πλας
προτιμησε τα 64γιγα
με την αποδειξη της συσκευης εχεις 2 χρονια εγγυηση

+1
Έχω το 6s+ κανα δυο εβδομάδες τώρα και το απολαμβάνω

#5   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 09/12/2016 - 18:50

Το 6s+ μου φαίνεται πραγματικά σαν mini tablet, χωρίς παρεξήγηση για όποιον το έχει, πολύ ωραίο κινητό, αλλά πολύ μεγάλο για εμένα.. Ακόμα και το G3 μεγάλο το θεωρώ μετά από τόσο καιρό.
Σαν φυσιολογική χρήση φαντάζομαι πιάνεται το 12-14 ώρες εκτός πρίζας με τουλάχιστον 4 ώρες από αυτές με screen on. Έτσι; Δεν παίζω παιχνίδια, αλλά χρησιμοποιώ το messenger.
Επίσης με το macbook θα μπορώ να το φορτίζω όπως φορτίζουν τα υπόλοιπα laptop; Δηλαδή 500mΑ;

Επίσης για το macbook έχετε κάποια άποψη, είμαι στο να το πάρω γιατί είμαι συνέχεια εκτός σπιτιού και χρειάζομαι κάτι που να κρατάει χωρίς να έχω συνέχεια τον φορτιστή μαζί.

Επίσης αυτό το hands off ή όπως λέγεται, λειτουργεί αν το iPhone σβήσει από μπαταρία;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και για τα πολλά που γράφω κάθε φορά, αλλά μου φαίνεται λες και λείπω 10ετία τόσα που άλλαξαν.

Ευχαριστώ και πάλι. 



#6   Leftflowers

Leftflowers

    iPH Contributor

  • 1.029 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:leftflowers

Δημοσίευση 09/12/2016 - 19:24

Φορτιζεις κανονικα το iphone απο macbook 

 

εχω το pro , μου βγαζει 8 - 9 ωρες χρησης 

 

ειναι πολυ καλο το combination τους , προχωρα αφοβα στην αγορα τους 



#7   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/12/2016 - 22:22

Το 6s+ μου φαίνεται πραγματικά σαν mini tablet, χωρίς παρεξήγηση για όποιον το έχει, πολύ ωραίο κινητό, αλλά πολύ μεγάλο για εμένα.. Ακόμα και το G3 μεγάλο το θεωρώ μετά από τόσο καιρό.
Σαν φυσιολογική χρήση φαντάζομαι πιάνεται το 12-14 ώρες εκτός πρίζας με τουλάχιστον 4 ώρες από αυτές με screen on. Έτσι; Δεν παίζω παιχνίδια, αλλά χρησιμοποιώ το messenger.
Επίσης με το macbook θα μπορώ να το φορτίζω όπως φορτίζουν τα υπόλοιπα laptop; Δηλαδή 500mΑ;

Επίσης για το macbook έχετε κάποια άποψη, είμαι στο να το πάρω γιατί είμαι συνέχεια εκτός σπιτιού και χρειάζομαι κάτι που να κρατάει χωρίς να έχω συνέχεια τον φορτιστή μαζί.

Επίσης αυτό το hands off ή όπως λέγεται, λειτουργεί αν το iPhone σβήσει από μπαταρία;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και για τα πολλά που γράφω κάθε φορά, αλλά μου φαίνεται λες και λείπω 10ετία τόσα που άλλαξαν.

Ευχαριστώ και πάλι. 

Οι θύρες USB 3.0 στα Pro βγάζουν 900mAh. Φυσικά δεν είναι πρόβλημα αυτό.. Φορτίζεις κανονικότατα.

 

Την εφαρμογή του FB μη περάσεις μόνο και θα 'σαι καλά.

 

Παρ'το με το καλό και εδώ είμαστε για τα υπόλοιπα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#8   jimthb

jimthb

    iPH Contributor

  • 1.128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 09/12/2016 - 23:19

Οι θύρες USB 3.0 στα Pro βγάζουν 900mAh. Φυσικά δεν είναι πρόβλημα αυτό.. Φορτίζεις κανονικότατα.

Την εφαρμογή του FB μη περάσεις μόνο και θα 'σαι καλά.

Παρ'το με το καλό και εδώ είμαστε για τα υπόλοιπα.

Έχεις ανοίξει πόλεμο με την συγκεκριμένη εφαρμογή ε;

#9   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/12/2016 - 23:20

Αφού σπάει μπάλες.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#10   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 09/12/2016 - 23:25

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις. Ελπίζω με το καλό μέχρι τέλος του χρόνου να τα έχω στα χέρια μου.

Για οτιδήποτε προκύψει θα επικοινωνήσω με περαιτέρω ερωτήσεις..

Κάτι τελευταίο, έχω apple id με gmail, αξίζει να κάνω καινούργιο για να έχω icloud διεύθυνση; Θα κερδίσω κάτι; Γιατί απ ότι είδα δεν με αφήνει να αλλάξω το gmail με κάποιο icloud mail που έχω.
 

Επίσης αν όχι facebook app τότε τι; Γίνεται να μπαίνεις απο σαφάρι και να σου στέλνει ειδοποιήσεις o safari όπως ας πούμε στο chrome για android;


Τελευταία επεξεργασία από: Gianniskaz, 09/12/2016 - 23:28


#11   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/12/2016 - 23:59

Η εφαρμογή του FB είναι μακράν ο,τι χειρότερο και πιο κακογραμμένο θα βρείς στο AppStore.

 

Βασικό πρόβλημα η αυξημένη κατανάλωση που έχει. Θα μπαίνεις απο τον Browser που χρησιμοποιείς.

 

Για το iD, δε χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα. Αυτό που είχες απο πρίν.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#12   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/12/2016 - 08:48

Η εφαρμογή του FB είναι μακράν ο,τι χειρότερο και πιο κακογραμμένο θα βρείς στο AppStore.

Βασικό πρόβλημα η αυξημένη κατανάλωση που έχει. Θα μπαίνεις απο τον Browser που χρησιμοποιείς.

Για το iD, δε χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα. Αυτό που είχες απο πρίν.

Το FB έχει πρόβλημα κατανάλωσης σε μπαταρία η και σε data ?



Sent from my iPhone using Tapatalk

#13   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/12/2016 - 13:27

Αυτονομίας.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#14   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 12/12/2016 - 13:19

Καλησπέρα,

 

Δύο ακόμα ερωτήσεις, αυτό με την εγγύηση των 2 χρόνων σε όλη την Ευρώπη ισχύει ακόμα και αν η συσκευή είναι UK κομμάτι; Και επίσης έχει τύχει σε κάποιον να κάνει χρήση του 2ου χρόνου της εγγύησης και αν ναι τι αντιμετώπιση είχε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..



#15   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 12/12/2016 - 13:42

Με απόδειξη αγοράς εντός Ε.Ε η εγγύηση είναι 2ετής.

 

Τα παραδείγματα πολλά ακόμα και εδώ μέσα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες