Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Θα μου πείτε “με ‘γειά” για το νέο μου 13” MBPr 2016 ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
114 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/12/2016 - 20:32

*
ΔΗΜΟΦΙΛΕΣ

Πήρα λοιπόν την απόφαση να αποχωριστώ το MBPr 13” του 2014 για τα ¨μάτια” του καινούριου (χωρίς touch bar). Βασικά δεν υπήρχε κανένας ουσιαστικός λόγος γι αυτή την κίνηση -το μηχάνημα είναι σε άριστη κατάσταση-  απλά έχω αδυναμία στη νέα τεχνολογία.

 

Εμφανισιακά λοιπόν το μηχάνημα φυσάει, χάρις στο νέο μη φωτιζόμενο μήλο, που είναι ένας μεταλλικός καθρέφτης, αλλά και το χαμηλό του προφίλ.

 

Ανασηκώνοντας το καπάκι το μηχάνημα ανοίγει από μόνο του, ενώ δεν ακούγεται πλέον το παραδοσιακό “bong”. Απ΄ ότι λέγεται καταργήθηκε κατά κύριο λόγο για να μην ενοχλούνται οι φοιτητές στα αμφιθέατρα. Λογικό ακούγεται, όμως σε reset της NVRAM πρέπει πλέον να παρακολουθεί κανείς το γκριζάρισμα της οθόνης μεταξύ των restarts.

 

Η οθόνη παραμένει όλα τα λεφτά, με ακόμη  πιο ζωντανά χρώματα. Ενώ το trackpad είναι εξαιρετικό.

 

Τα πλήκτρα δεν φωτίζονται πλέον τόσο έντονα, έχουν χαμηλότερο προφίλ ενώ είναι θρυβώδη. Θέλουν δηλαδή πιο απαλό πάτημα, οπότε το θέμα περίπου εκλείπει.

 

Όσο αφορά στις επιδόσεις του Flash Storage, νομίζω ότι κάπου έχουν απογειωθεί. Γενικά, πρόκειται για ένα ταχύτατο μηχάνημα.

 

Συνημμένο αρχείο  ajia.png   296,6KB   222 λήψεις

 

Και έρχομαι στο θέμα που απασχολεί τουλάχιστον ένα μέρος των υποψήφιων αγοραστών· τις δύο θύρες USB -C (Thunderbolt). Πρέπει να αποδεχθεί λοιπόν κανείς ότι είναι απαραίτητος ένας αντάπτορας από τον πιο απλό, μέχρι τον κορυφαίο

 

Ενώ -επειδή ο ακροδέκτης του καλώδιου τροφοδοσίας κουμπώνει πλέον και μάλιστα πολύ σφιχτά στη θύρα- είναι ορατός ο κίνδυνος το μηχάνημα να καταλήξει κάποια στιγμή στο πάτωμα. Ίσως λοιπόν ένας μαγνητικός αντάπτορας να είναι απαραίτητος για προστασία της επένδυσης.  Προς το παρόν είναι διαθέσιμοι της Griffin και της Kickstarter

 

Το μηχάνημα κόστισε, σε Skroutz-μαγαζί,  € 1.635.00. Έχει Αγγλικό πληκτρολόγιο και το αντίστοιχο  fiche που κουμπώνει πάνω στο τροφοδοτικό. Επισημαίνεται ότι το τροφοδοτικό δεν έχει πλέον γείωση, κάτι νέο για τα Apple notebooks. 

 

Συνημμένο αρχείο  fiche.jpg   8,65KB   212 λήψεις

 

Αυτά προς το παρόν -παρέλαβα το μηχάνημα μόλις το απόγευμα- ενώ θα επανέλθω με τυχόν χρήσιμες πληροφορίες.

 

 

 

 

 


Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 19/12/2016 - 20:36

vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 19/12/2016 - 20:42

καλοριζικοοοοοο !!!!!!!!!


iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#3   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 19/12/2016 - 20:47

Καλορίζικο φίλος να το χαρείς


Sent from my iPhone using Tapatalk

#4   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 19/12/2016 - 20:47

Καλορίζικο.

#5   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 19/12/2016 - 20:48

Πήρα λοιπόν την απόφαση να αποχωριστώ το MBPr 13” του 2014 για τα ¨μάτια” του καινούριου (χωρίς touch bar). Βασικά δεν υπήρχε κανένας ουσιαστικός λόγος γι αυτή την κίνηση -το μηχάνημα είναι σε άριστη κατάσταση- απλά έχω αδυναμία στη νέα τεχνολογία.

Εμφανισιακά λοιπόν το μηχάνημα φυσάει, χάρις στο νέο μη φωτιζόμενο μήλο, που είναι ένας μεταλλικός καθρέφτης, αλλά και το χαμηλό του προφίλ.


Ανασηκώνοντας το καπάκι το μηχάνημα ανοίγει από μόνο του, ενώ δεν ακούγεται πλέον το παραδοσιακό “bong”. Απ΄ ότι λέγεται καταργήθηκε κατά κύριο λόγο για να μην ενοχλούνται οι φοιτητές στα αμφιθέατρα. Λογικό ακούγεται, όμως σε reset της NVRAM πρέπει πλέον να παρακολουθεί κανείς το γκριζάρισμα της οθόνης μεταξύ των restarts.


Η οθόνη παραμένει όλα τα λεφτά, με ακόμη πιο ζωντανά χρώματα. Ενώ το trackpad είναι εξαιρετικό.


Τα πλήκτρα δεν φωτίζονται πλέον τόσο έντονα, έχουν χαμηλότερο προφίλ ενώ είναι θρυβώδη. Θέλουν δηλαδή πιο απαλό πάτημα, οπότε το θέμα περίπου εκλείπει.


Όσο αφορά στις επιδόσεις του Flash Storage, νομίζω ότι κάπου έχουν απογειωθεί. Γενικά, πρόκειται για ένα ταχύτατο μηχάνημα.


attachicon.gifajia.png


Και έρχομαι στο θέμα που απασχολεί τουλάχιστον ένα μέρος των υποψήφιων αγοραστών· τις δύο θύρες USB -C (Thunderbolt). Πρέπει να αποδεχθεί λοιπόν κανείς ότι είναι απαραίτητος ένας αντάπτορας από τον πιο απλό, μέχρι τον κορυφαίο.


Ενώ -επειδή ο ακροδέκτης του καλώδιου τροφοδοσίας κουμπώνει πλέον και μάλιστα πολύ σφιχτά στη θύρα- είναι ορατός ο κίνδυνος το μηχάνημα να καταλήξει κάποια στιγμή στο πάτωμα. Ίσως λοιπόν ένας μαγνητικός αντάπτορας να είναι απαραίτητος για προστασία της επένδυσης. Προς το παρόν είναι διαθέσιμοι της Griffin και της Kickstarter.


Το μηχάνημα κόστισε, σε Skroutz-μαγαζί, € 1.635.00. Έχει Αγγλικό πληκτρολόγιο και το αντίστοιχο fiche που κουμπώνει πάνω στο τροφοδοτικό. Επισημαίνεται ότι το τροφοδοτικό δεν έχει πλέον γείωση, κάτι νέο για τα Apple notebooks.


attachicon.giffiche.jpg


Αυτά προς το παρόν -παρέλαβα το μηχάνημα μόλις το απόγευμα- ενώ θα επανέλθω με τυχόν χρήσιμες πληροφορίες.


Αγόρασα ακριβώς το ίδιο MacBook πριν από ένα μήνα μόνο που εγώ έρχομαι από MacBook Pro 15" Mid 2009 οπότε η διάφορα φαίνεται ακόμα πιο πολύ.Το μηχάνημα πετάει και όσον αφορά τους ανταπτορες έχω αγοράσει τον απλό USB-C to USB και κάνω τέλεια την δουλειά μου.Καλοδούλευτο!!! :)

#6   tsoupri

tsoupri

    iPH Contributor

  • 1.309 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 19/12/2016 - 20:48

Καλορίζικο Γιώργο!!!!!!!!

Με 'γειά το το στολιδάκι σου!!!!



#7   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1.962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 19/12/2016 - 21:10

Καλορίζικο και καλό λιώσιμο.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#8   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 19/12/2016 - 21:59

Καλορίζικο εύχομαι και εγώ. Σύντομα και εγώ με νέα αναβάθμιση αλλά με πιο παλιό MBP (early 2015). Πάντως τα λεφτά είναι ίδια του MLL42 με το παλιό (αυτό που βρήκα εγώ) MF839!



#9   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2016 - 22:12

μεγειες και να το χαρεις. Οποτε μετα απο κανα μηνα θα εχουμε ενα πιο πληρες review :)



#10   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 19/12/2016 - 22:42

Καλορίζικο !!!!!!!!!!!!  :lol:  

Να το ευχαριστηθείς όσο πιο πολύ μπορείς !!



#11   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.828 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 20/12/2016 - 00:03

Καλοριζικο Γιωργο!!καλο λιωσιμο!

#12   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/12/2016 - 00:05

Καλησπέρα, 

 

με την ευκαιρία του νέου μηχανήματος, εύχομαι καλές γιορτές και καλή χρονιά σε όλους, κυρίως με ΥΓΕΙΑ σε σας και στις οικογένειές σας.

 

Γιώργο, εννοείται να το χαρείς, καλοδούλευτο, και σε ευχαριστούμε που μας έχεις ξελασπώσει τόσες φορές... Τα ευχαριστώ είναι λίγα, εύχομαι να "εισπράτεις με κάποιο ανταποδωτικό τρόπο" τη βοήθεια που προσφέρεις σε όλους μας.



#13   jimthb

jimthb

    iPH Contributor

  • 1.128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 20/12/2016 - 00:09

Καλορίζικο το μηχάνημα! Να το χαρείς! Εμείς χωρίς..θα ζηλεύουμε! Καλοπροαίρετα πάντα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14   KSaraf

KSaraf

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/12/2016 - 09:40

Καλορίζικο φίλε giodis! Άντε γράψε κανα review να πείσεις και εμάς που έχουμε ξεμεινει με τα early2011 15". Γιατί όμως δεν προτίμησες το touch bar?

#15   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 20/12/2016 - 10:14

Καλορίζικο φίλε giodis! Άντε γράψε κανα review να πείσεις και εμάς που έχουμε ξεμεινει με τα early2011 15". Γιατί όμως δεν προτίμησες το touch bar?

χεχε κ εγω το ιδιο εχω φιλε μου 15αρι του 2011 αλλα που ξερεις μπορει ο santa να μας φερει τιποτα :)


iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες