Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Θα μου πείτε “με ‘γειά” για το νέο μου 13” MBPr 2016 ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
114 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   madaras

madaras

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:konttina

Δημοσίευση 25/12/2016 - 18:36

Ευχαριστώ. :)

 

Το πήρα από αυτό. Συμφώνησε πάντως να σου δώσουν και έναν adapter για το τροφοδοτικό.

Ευχαριστώ κι εγώ!!! 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   tsimposa

tsimposa

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 29/12/2016 - 12:35

Καλημερα παιδια και καλοριζικο κι απο μενα..

 

Το cpu και η μνημη παιδια πως τα πανε?χρησημοποιει κανεις matlab η καποιο αλλο βαρυ προγραμμα να μας πει εντυπωσεις για την αποδοση του συστηματος?


Τελευταία επεξεργασία από: tsimposa, 29/12/2016 - 12:36


#48   vanity

vanity

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 09/01/2017 - 09:40

Καλημέρα ,επειδη ενδιαφερομαι κι εγω για το ιδιο macbook ,απο ηχεια πως παει γιατι καπου διαβασα ότι δεν έχουν καλη αποδοση . Επισης ακόμα κι αν αναφερεται ότι ειναι eu θα πρεπει να ζητησω adapter για ελληνικη μπριζα;


Τελευταία επεξεργασία από: vanity, 09/01/2017 - 09:41


#49   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/01/2017 - 11:20

Καλημέρα ,επειδη ενδιαφερομαι κι εγω για το ιδιο macbook ,απο ηχεια πως παει γιατι καπου διαβασα ότι δεν έχουν καλη αποδοση . Επισης ακόμα κι αν αναφερεται ότι ειναι eu θα πρεπει να ζητησω adapter για ελληνικη μπριζα;

Τα ηχεία του έχουν ικανοποιητική απόδοση, αν εννοείς μουσική. Εαν δε πάρεις το Hear ή το Boom 2, η ποιότητα το ήχου βελτιώνεται σημαντικά.
 

 

Αντάπτορα θα χρειαστείς μόνο αν το πάρεις από Skroutz-μαγαζί.

vires acquirit eundo


#50   vanity

vanity

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 11/01/2017 - 09:31

Καλά εννοείται απο skroutz γι'αυτό και ρωτησα για τον αντάπτορα. Σκεφτομουν τον electronic king αλλα βλεπω μικρη διαφορα στην τιμη για να μπεις στη διαδικασια . Απο καταστημα skroutz ποσο εγγυηση εχουμε για τα mac;



#51   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/01/2017 - 13:24

Καλά εννοείται απο skroutz γι'αυτό και ρωτησα για τον αντάπτορα. Σκεφτομουν τον electronic king αλλα βλεπω μικρη διαφορα στην τιμη για να μπεις στη διαδικασια . Απο καταστημα skroutz ποσο εγγυηση εχουμε για τα mac;

2 έτη κανονικά βάση Ε.Ε.


Once You Go Mac You Never Go Back

#52   CCGio

CCGio

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Twitter:@GSargiannidis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 11/01/2017 - 14:00

Καλορίζικο!

Ενδιαφέρομαι για το παλιό σου! :D



#53   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/01/2017 - 08:34

Καλορίζικο!

Ενδιαφέρομαι για το παλιό σου! :D

 

Το "βούτηξε" φίλος συμφορουμίτης με το που δημοσιεύθηκε το άρθρο  !.  ;)


vires acquirit eundo


#54   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 25/01/2017 - 19:45

Αυτό ακριβώς. Είναι ωραία να υπάρχει, αλλά όχι απαραίτητη.

 

Π.χ. το Touch ID είναι ωραίο , αλλά από τη στιγμή που το Apple Pay δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα, χάνει το 50% (τουλάχιστον) της χρηστικότητας του (μιλώντας πάντα για τα Ελληνικά δεδομένα και όχι για άλλες χώρες όπου για πολλούς το Apple Pay αποτελεί κομμάτι της καθημερινότητας).

 

Από την άλλη για ανθρώπους που χρησιμοποιούν εφαρμογές όπως το FinalCut η χρήση της Touch Bar μπορεί να δημιουργεί καθυστέρηση σε εργασίες που γίνονται με ένα Keyboard Shortcut (το ίδιο ισχύει και για τον σαφάρι και για άλλες εφαρμογές).

 

Προσωπικά έχω ξαναπεί, καλύτερα το απλό με 16gb RAM (και οποιαδήποτε άλλη αναβάθμιση χρειάζεται κανείς) , παρά το entry level MacBook Pro 13 inch με την Touch Bar.

Πανο, εχω το δικο μου (15'' 2.7/512/455) ενα μηνα περιπου. Εκπληκτικο μηχανημα συνολικα. Δεν εχω κανενα προβλημα απο αυτα που διαβαζει κανεις παντου στο internet τον τελευταιο καιρο (battery life, graphics glitches, wifi disconnections, USB-C and dongles). Απολυτως αψογο λειτουργικα και ενα εργο τεχνης σαν φυσικο αντικειμενο.

 

Συμφωνω απολυτα με αυτα που γραφεις για την touchbar. Ενα μηνα τωρα και δεν με εχει κερδισει σε καμμια περιπτωση. Δεν με ενοχλει αλλα δεν εχει προσθεσει και τιποτε σημαντικο η ουσιαστικο για το δικο μου workflow. Την χρησιμοποιω μονο επειδη πρεπει (γιατι δεν υπαρχει αλλος τροπος να κανεις καποια πραγματα) και οχι επειδη με τραβαει/βολευει/ευχαριστει. Το TouchID παντως ειναι καταπληκτικο. Αν υπηρχε ενα configuration στις 15΄΄χωρις touchbar αλλα με TouchID θα το επαιρνα στην στιγμη !!

 

Μερικες αλλες σκορπιες παρατηρησεις:

- Οθοναρα !!!

- Θεωρω το πληκτρολογιο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ !! Αυτο βεβαια ειναι εντελως προσωπικο.

- Χαιρομαι που επιτελους εχω ενα mac χωρις αυτο το αθλιο SD card slot. Δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε και δεν ξερω καν τι μπαινει εκει μεσα. Οποιος το χρειαζεται ας αγορασει ενα. Δεν καταλαβαινω γιατι επρεπε ντε και καλα να πληρωνουμε τοσα χρονια για αυτο και ολοι εμεις που δεν το χρειαζομαστε.

- Μου λειπει το φυσικο 'ESC' key. Αυτο βεβαια εχει να κανει με την δουλεια που κανω και τις εφαρμογες που χρησιμοποιω και ισως αλλοι να μην το θεωρουν τοσο σημαντικο. Εχω δοκιμασει το mapping του Caps Lock σε ESC . Δεν το εχω συνηθισει ακομη...

- Οι USB-C θυρες ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους. Αν εχεις βαλει κατι και στις δυο στην ιδια πλευρα του μηχανηματος και θες να βγαλεις ενα απο τα δυο δεν υπαρχει αρκετος χωρος αναμεσα για να βαλεις ενα δακτυλο αναμεσα και να πιασεις καλα το βυσμα. Πρεπει να σηκωσεις το μηχανημα.

- Αδιαφορω για το mag safe αλλα μου λειπει η οπτικη ενδειξη της φορτισης (το μικρο πορτοκαλι/πρασινο LEDακι που ειχε το βυσμα το mag safe). Εβλεπες το mac απο μακρυα στο γραφειο και ηξερες αμεσως ποτε ειχε φορτισει και ηταν ετοιμο να το παρεις για εξω...



#55   matzos

matzos

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 29/01/2017 - 08:47

Καλημέρα ,επειδη ενδιαφερομαι κι εγω για το ιδιο macbook ,απο ηχεια πως παει γιατι καπου διαβασα ότι δεν έχουν καλη αποδοση

Δεν ξερω αν το non touch με το touch μοντελο εχουν τα ιδια ηχεια.

Ακουσα διπλα διπλα το macbook 13 (early 15) μαζι με το macbook 13 touch.

Η διαφορα στον ηχο ειναι μερα με τη νυχτα προς το καλυτερο. Ακομη και ενα αδαες αφτι οπως το δικο μου καταλαβαινει τη διαφορα με πολυ πιο δυνατο, καθαρο και κρυσταλινο ηχο στο τελευταιας γενιας μακμπουκ.



#56   germanos54

germanos54

    iPH Contributor

  • 1.611 μηνύματα
  • Twitter:@Mitsos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 29/01/2017 - 10:14

Πήρα λοιπόν την απόφαση να αποχωριστώ το MBPr 13” του 2014 για τα ¨μάτια” του καινούριου (χωρίς touch bar). Βασικά δεν υπήρχε κανένας ουσιαστικός λόγος γι αυτή την κίνηση -το μηχάνημα είναι σε άριστη κατάσταση- απλά έχω αδυναμία στη νέα τεχνολογία.

Εμφανισιακά λοιπόν το μηχάνημα φυσάει, χάρις στο νέο μη φωτιζόμενο μήλο, που είναι ένας μεταλλικός καθρέφτης, αλλά και το χαμηλό του προφίλ.


Ανασηκώνοντας το καπάκι το μηχάνημα ανοίγει από μόνο του, ενώ δεν ακούγεται πλέον το παραδοσιακό “bong”. Απ΄ ότι λέγεται καταργήθηκε κατά κύριο λόγο για να μην ενοχλούνται οι φοιτητές στα αμφιθέατρα. Λογικό ακούγεται, όμως σε reset της NVRAM πρέπει πλέον να παρακολουθεί κανείς το γκριζάρισμα της οθόνης μεταξύ των restarts.


Η οθόνη παραμένει όλα τα λεφτά, με ακόμη πιο ζωντανά χρώματα. Ενώ το trackpad είναι εξαιρετικό.


Τα πλήκτρα δεν φωτίζονται πλέον τόσο έντονα, έχουν χαμηλότερο προφίλ ενώ είναι θρυβώδη. Θέλουν δηλαδή πιο απαλό πάτημα, οπότε το θέμα περίπου εκλείπει.


Όσο αφορά στις επιδόσεις του Flash Storage, νομίζω ότι κάπου έχουν απογειωθεί. Γενικά, πρόκειται για ένα ταχύτατο μηχάνημα.


attachicon.gifajia.png


Και έρχομαι στο θέμα που απασχολεί τουλάχιστον ένα μέρος των υποψήφιων αγοραστών· τις δύο θύρες USB -C (Thunderbolt). Πρέπει να αποδεχθεί λοιπόν κανείς ότι είναι απαραίτητος ένας αντάπτορας από τον πιο απλό, μέχρι τον κορυφαίο.


Ενώ -επειδή ο ακροδέκτης του καλώδιου τροφοδοσίας κουμπώνει πλέον και μάλιστα πολύ σφιχτά στη θύρα- είναι ορατός ο κίνδυνος το μηχάνημα να καταλήξει κάποια στιγμή στο πάτωμα. Ίσως λοιπόν ένας μαγνητικός αντάπτορας να είναι απαραίτητος για προστασία της επένδυσης. Προς το παρόν είναι διαθέσιμοι της Griffin και της Kickstarter.


Το μηχάνημα κόστισε, σε Skroutz-μαγαζί, € 1.635.00. Έχει Αγγλικό πληκτρολόγιο και το αντίστοιχο fiche που κουμπώνει πάνω στο τροφοδοτικό. Επισημαίνεται ότι το τροφοδοτικό δεν έχει πλέον γείωση, κάτι νέο για τα Apple notebooks.


attachicon.giffiche.jpg


Αυτά προς το παρόν -παρέλαβα το μηχάνημα μόλις το απόγευμα- ενώ θα επανέλθω με τυχόν χρήσιμες πληροφορίες.

Καλορίζικο να είναι φιλαράκι :) Να το χαρείς το μηχάνηματακι!


Gesendet von iPhone mit Tapatalk

#57   vanity

vanity

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 30/01/2017 - 13:20

Βλεπω ότι η χαμηλοτερη τιμη skroutz, εχει φτασει τα 1439 ευρω. Ειναι βεβαια us προελευσης οποτε δεν ξερω αν αλλαζει κατι με την εγγυηση. Ξερει καποιος να με διαφωτισει. Επισης αν παρει καποιος apple care για το συγκεκριμένο λαπτοπ θα έχει κανονικη καλυψη εδω κι απο που και ποσο την προμηθευόμαστε.



#58   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/01/2017 - 14:02

Βλεπω ότι η χαμηλοτερη τιμη skroutz, εχει φτασει τα 1439 ευρω. Ειναι βεβαια us προελευσης οποτε δεν ξερω αν αλλαζει κατι με την εγγυηση. Ξερει καποιος να με διαφωτισει. Επισης αν παρει καποιος apple care για το συγκεκριμένο λαπτοπ θα έχει κανονικη καλυψη εδω κι απο που και ποσο την προμηθευόμαστε.

 

Τα μηχανήματα προέρχονται συνήθως από το Hong Kong, καλύπτονται από την εγγύηση ενώ μπορεί να πάρει

κανείς και Apple Care.

 

Πάντως η τιμή είναι πλέον σε ελεύθερη πτώση. Κάτι άλλο πρακτικό που μπορείς να κοιτάξεις είναι ο αντάπτορας

για να γλιτώσεις από το ογκώδες σύστημα που συνοδεύει το μηχάνημα. 


vires acquirit eundo


#59   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/04/2017 - 08:42

Επανέρχομαι στην παράγραφο του αρχικού post·

 

« Ενώ -επειδή ο ακροδέκτης του καλώδιου τροφοδοσίας κουμπώνει πλέον και μάλιστα πολύ σφιχτά στη θύρα- είναι ορατός ο κίνδυνος το μηχάνημα να καταλήξει κάποια στιγμή στο πάτωμα. Ίσως λοιπόν ένας μαγνητικός αντάπτορας να είναι απαραίτητος για προστασία της επένδυσης.  Προς το παρόν είναι διαθέσιμοι της Griffin και της Kickstarter. »

 

1. Για το Griffin συνεχίζουν τα αρνητικά σχόλια σχετικά με την αστάθεια του μαγνήτη που προκαλεί συνεχείς αποσυνδέσεις.

2.  Το Snapnator της Kickstarter φαίνεται ότι δεν θα κυκλοφορήσει καν. Το είχα παραγγείλει και μου επέστρεψαν τα χρήματα.

3. Πρόσφατα ανακοινώθηκε η μελλοντική κυκλοφορία  του MagNeo. Μιας και πρόκειται για προϊόν μιας startup company, ίδομεν.

 

 

Συνημμένο αρχείο  MacNeo.jpg   16,78KB   41 λήψεις


Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 18/04/2017 - 08:49

vires acquirit eundo


#60   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/05/2017 - 20:40

Γιώργο, υπάρχει και αυτό....

 

https://www.amazon.c...words=usb c hub

 
Τα έχει όλα και συμφέρει...


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)