Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Θα μου πείτε “με ‘γειά” για το νέο μου 13” MBPr 2016 ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
114 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/11/2017 - 21:45

Καλημέρα, για το μοντέλο του 2016 με το αντίστοιχο νεότερο του 2017, τι γνώμη έχετε;
Αξίζει του 2017 καλύτερα;

Πρεπει να μιλάμε για αγορά με προοπτικές future proof ή ανά κάποιο διάστημα αλλαγή;

Αγόρασα τη βασική έκδοση του μοντέλου 2017 μόλις κυκλοφόρησε(Αρχές Ιουλίου) από κατάστημα του Skroutz. Επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να αλλάζω τακτικά ηλ.συσκευές(λαπτοπ-κινητά-κλπ) περίμενα την παρουσίαση του νέου μοντέλου από την Apple ώστε να τσεκάρω τις διαφορές και να προχωρήσω στην αγορά. Τελικά δικαιώθηκα που επέλεξα το τελευταίο μοντέλο καθώς οι διαφορές είναι αισθητές όσον αφορά τις ταχύτητες επεξεργασίας και απόκρισης σε σχέση με το μοντέλο του 2016. Ο επεξεργαστής Kaby Lake σε συνδυασμό με τις ταχύτερες μνήμες και τον εκπληκτικό δίσκο SSD πραγματικά απογειώνουν τις επιδόσεις. Επίσης η φόρτισή του από το 20% μέχρι το 100% κρατάει κάτι λιγότερο από 1 ώρα. Εξαιρετικά ελαφρύ (μόλις 1,3 κιλά) και φυσικά το Space Gray είναι όλα τα λεφτά......



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2017 - 22:15

Αν είχες να επιλέξεις ανάμεσα στου 2016 με 1500€ και στου 2017 με 2280€ και τα δυο με touchbar, θα επέλεξες πάλι του 2017;

#108   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/11/2017 - 23:38

Αν είχες να επιλέξεις ανάμεσα στου 2016 με 1500€ και στου 2017 με 2280€ και τα δυο με touchbar, θα επέλεξες πάλι του 2017;

Όχι βεβαια.Εγώ επέλεξα το βασικό μοντέλο 2017(χωρις Touch bar) διότι η διαφορά τιμής του 2016 με touch bar ήταν μικρή και η διαφορά σε επιδόσεις αρκετα αισθητη. Εκτός αυτού εγώ προσωπικά δεν βρίσκω καμιά χρησιμότητα της Touch Bar  για τη χρήση που κάνω το λάπτοπ οπότε δεν με ενδιεφερε. Ανταυτού με ενδιέφερε να έχω το πιο καινούργιο μοντέλο με καλύτερο επεξεργαστή και μνήμη.



#109   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1.027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2017 - 08:13

Η I-system έχει επέκταση εγγύησης 3ετης νομίζω με 120€ περίπου, αν αγοραστεί από άλλο κατάστημα το MacBook μπορεί να γίνει αγορά επέκτασης από εκεί ή υπάρχει κάτι άλλο κάποιο apple care;

#110   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/12/2017 - 12:26

Τελικά το θέμα του μαγνητικού βύσματος στα MacBook Pro 2016 και νεότερα, μετά από αποτυχημένες προσπαθείς διάφορων κατασκευαστών,

φαίνεται ότι μπορεί πλέον να αντιμετωπισθεί ικανοποιητικά με τον Baseus Mini Magnetic Type-C Adapter.

 
Τον πήρα από την i-System (δεν γνωρίζω αν διατίθεται και αλλού ή αν υπάρχει κάποιος άλλος αξιόπιστος) και οι εντυπώσεις είναι θετικές. 
 
Ο μαγνήτης είναι αρκετά ισχυρός και νομίζω ότι δεν διαφέρει αισθητά από του magsafe των παλαιότερων notebooks. Επίσης, δεν παρατήρησα
κάποια -αισθητή τουλάχιστον- διαφορά στο χρόνο φόρτισης.
 
Ίσως λοιπόν σκεφθεί κανείς πλέον σοβαρά την αγορά ενός adapter, τουλάχιστον για αποβολή του φόβου ότι το πανάκριβο notebook μπορεί
κάποια στιγμή να "στουκάρει". 
 
27416237149_058d221fb9_o.jpg

vires acquirit eundo


#111   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/12/2017 - 13:46

 

Τελικά το θέμα του μαγνητικού βύσματος στα MacBook Pro 2016 και νεότερα, μετά από αποτυχημένες προσπαθείς διάφορων κατασκευαστών,

φαίνεται ότι μπορεί πλέον να αντιμετωπισθεί ικανοποιητικά με τον Baseus Mini Magnetic Type-C Adapter.

 
Τον πήρα από την i-System (δεν γνωρίζω αν διατίθεται και αλλού ή αν υπάρχει κάποιος άλλος αξιόπιστος) και οι εντυπώσεις είναι θετικές. 
 
Ο μαγνήτης είναι αρκετά ισχυρός και νομίζω ότι δεν διαφέρει αισθητά από του magsafe των παλαιότερων notebooks. Επίσης, δεν παρατήρησα
κάποια -αισθητή τουλάχιστον- διαφορά στο χρόνο φόρτισης.
 
Ίσως λοιπόν σκεφθεί κανείς πλέον σοβαρά την αγορά ενός adapter, τουλάχιστον για αποβολή του φόβου ότι το πανάκριβο notebook μπορεί
κάποια στιγμή να "στουκάρει". 
 
27416237149_058d221fb9_o.jpg

 

Γιώργο προσωπικά δεν έχω κάνει την μετάβαση σε νεότερο macbook (15" early 2011), αλλά πολύ αντάπτορας βρε παιδί μου. Δηλαδή ήμαρτον. Ανταπτορα για το magsafe, ανταπτορα για τις type c σε usb 3 κανονικό, αντάπτορα για ethernet, αφού σκέφτομαι το δικό μου να το βάλω σε μουσείο χα χα.


Once You Go Mac You Never Go Back

#112   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/12/2017 - 14:14

Γιώργο προσωπικά δεν έχω κάνει την μετάβαση σε νεότερο macbook (15" early 2011), αλλά πολύ αντάπτορας βρε παιδί μου. Δηλαδή ήμαρτον. Ανταπτορα για το magsafe, ανταπτορα για τις type c σε usb 3 κανονικό, αντάπτορα για ethernet, αφού σκέφτομαι το δικό μου να το βάλω σε μουσείο χα χα.

 

+ 1 Δημήτρη, όμως για πες μου τι θα έπρεπε να κάνω (γενικά πιστεύω όχι εγώ μόνο)  μετά την εμπειρία μου όπου ο εγγονός μου μπουρδουκλώθηκε

στο καλώδιο του τροφοδοτικού και στο παρά πέντε γλίτωσα το στουκάρισμα.

 

Άστα, δεν βγαίνει άκρη. Πάντως πιστεύω ότι ο magnetic adapter μπορεί να μας προφυλάξει από σοβαρές ζημιές.


vires acquirit eundo


#113   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 21/12/2017 - 15:04

+ 1 Δημήτρη, όμως για πες μου τι θα έπρεπε να κάνω (γενικά πιστεύω όχι εγώ μόνο)  μετά την εμπειρία μου όπου ο εγγονός μου μπουρδουκλώθηκε

στο καλώδιο του τροφοδοτικού και στο παρά πέντε γλίτωσα το στουκάρισμα.

 

Άστα, δεν βγαίνει άκρη. Πάντως πιστεύω ότι ο magnetic adapter μπορεί να μας προφυλάξει από σοβαρές ζημιές.

Σίγουρα Γιώργο, το δικό μου έχει σωθεί λόγω magsafe πάνω από 2 φορές. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#114   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/12/2017 - 23:57

 

Τελικά το θέμα του μαγνητικού βύσματος στα MacBook Pro 2016 και νεότερα, μετά από αποτυχημένες προσπαθείς διάφορων κατασκευαστών,

φαίνεται ότι μπορεί πλέον να αντιμετωπισθεί ικανοποιητικά με τον Baseus Mini Magnetic Type-C Adapter.

 
Τον πήρα από την i-System (δεν γνωρίζω αν διατίθεται και αλλού ή αν υπάρχει κάποιος άλλος αξιόπιστος) και οι εντυπώσεις είναι θετικές. 
 
Ο μαγνήτης είναι αρκετά ισχυρός και νομίζω ότι δεν διαφέρει αισθητά από του magsafe των παλαιότερων notebooks. Επίσης, δεν παρατήρησα
κάποια -αισθητή τουλάχιστον- διαφορά στο χρόνο φόρτισης.
 
Ίσως λοιπόν σκεφθεί κανείς πλέον σοβαρά την αγορά ενός adapter, τουλάχιστον για αποβολή του φόβου ότι το πανάκριβο notebook μπορεί
κάποια στιγμή να "στουκάρει". 
 
27416237149_058d221fb9_o.jpg

 

Με γειά. Να ρωτήσω επειδή και εμένα με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Διαθέτει και το φωτάκι Led που δείχνει την φόρτιση και το πότε τελειώνει η φόρτιση???



#115   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/12/2017 - 07:31

Με γειά. Να ρωτήσω επειδή και εμένα με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Διαθέτει και το φωτάκι Led που δείχνει την φόρτιση και το πότε τελειώνει η φόρτιση :huh:

 

Δυστυχώς όχι.


vires acquirit eundo





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες