Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iMac 5K -GPU control panel


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/01/2017 - 14:09

Kαλησπερα,προσφατα εγινα κατοχος ενος imac 5k,θελω να ρωτησω σχετικα με την καρτα γραφικων του,πως μπορουμε να εχουμε προσβαση σε ρυθμισεις αυτης.

Ακομη δεν εχω βαλει καποια εφαρμογη ή καποιο παιχνιδι, ομως οταν γινει αυτο εαν επιθυμησω για καποια εφαρμογη να κανω καποιες ειδικες ρυθμισεις(antialiazing-anisotropic-ktl,)υπαρχει καπου που πρεπει να παω ή καποιο utilitie.

 

Eυχαριστω



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/01/2017 - 14:12

Νομίζω οτι σε Mac δεν μπορείς να ακουμπήσεις καθόλου την κάρτα γραφικών. 



#3   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 07/01/2017 - 14:44

Και εγώ αυτήν την εντύπωση έχω - κάτοχος και εγώ imac 5k. Έψαχνα, έψαχνα drivers, control panel, κάτι αλλά τίποτα. Νομίζω κάτι drivers έχει βγάλει η nvidia αλλά μάλλον για τίποτα hackintosh ή μήπως για windows σε mac. Από την μια καλό είναι για να μην σε ζαλίζει με αναβαθμίσεις, κατανάλωση resources, κλπ αλλά από την άλλη αν το παιχνίδι ή η εφαρμογή τελοσπάντων δεν σε αφήνει να πειράξεις τις ρυθμίσεις τι άλλο μπορείς να κάνεις;;; Πχ ένας emulator που είχα βάλει δεν πήγαινε τόσο καλά λόγω του ότι θα έπρεπε να επέλεγες το vsync αλλά εφόσον δεν μπορείς να το βρεις καν, τότε δυστυχώς μένεις δίχως παραμετροποιήσεις και βελτιώσεις. Και εντάξει ξέρω ότι τα mac δεν είναι ουσιαστικά για παιχνίδια αλλά και ένας emulator δεν θα ήταν άσχημα ή μπορεί εξάλλου να χρειάζεται να δουλέψεις σε κάποιο βαρύ πρόγραμμα 3D... Η κάρτα γραφικών υπάρχει και δεν είναι και άσχημη απλά νομίζω δεν αξιοποιείται στο έπακρο των δυνατοτήτων της. :-(



#4   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/01/2017 - 14:48

Τα emulator απλως γονατιζουν τα μακ μηχανηματα. Οτι εφαρμογη-παιχνιδι αγορασα απο το appstore θαρρω πω ειναι σεταρισμενο ετσι ωστε να εκμεταλλευεται πληρως τις δυνατοτητες καθε μακ. Οτι εβγαλε η nvidia αφορα windows και linux. Τα hackintosh τα εγκαθιστεις απο την διανομη ανοιγοντας μεσα το dvd και βαζοντας οποια επιθυμεις και ολα ειναι με την προσωπικη προσπαθεια που κανουν κανουν καποιοι χρηστες. Ξεχαστε τα drivers μονο update θα κανετε και ειστε οκ.

#5   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/01/2017 - 22:26

To θεμα ειναι οτι προκειτε για ενα μελανο σημειο των mac.Απο τη στιγμη που υπαρχει καρτα γραφικων και μαλιστα καλουτσικη,ειναι ανοησια να μην μπορεις να την εκμεταλευτεις στο επαρκο*.

Το προβλημα σε μενα ειναι οτι τρεχω ενα προγραμμα σε windows με parallers,η συγκεκριμενη version της εφαρμογης δεν εχει απο μεσα  τη δυνατοτητα anti-aliaising(μεσα απο το προγραμμα δηλαδη).Ετσι καποτε στο pc ,εδινα το anti-aliasing απο το utility της καρτας και ολα ενταξει.
Αυτο απουσιαζει δυστηχως απο το mac os.

 

Tραγικη ειρωνια ειναι οτι η επομενη(τελευταια)version του προγραμματος που δουλευω ,εχει απο μεσα της τη ρυθμιση αυτη,ομως παταει στον νεο "πρωτοκολο"γραφικων directx11(direct3d11),που ομως δεν υποστηριζει ακομη το parallers!!

 

*δεν μπορεις να την εκμεταλευτεις δηλαδη στο mac os(και κατ επεκταση σε windows που "πατανε"στο mac os  π.χ. με parallers)

σε κατασταση windows με bootcamp εκει υπαρχει η δυνατοτητα ,καθως η ΑΜD δινει για windows ωραιοτατο control panel της καρτας της.(θα πρεπε να την αφηνε ο Mr Cook,να βγαλει και για το mac os αντιστοιχο)


Τελευταία επεξεργασία από: monotis, 23/01/2017 - 22:35





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες