Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Νερο σε 5s


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Scarecrow92

Scarecrow92

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2017 - 14:44

Καλησπερα σας!.Ειμαι κατοχος iphone 5s Και δυστηχως ειχα ενα ατυχημα χθες το βραδυ με τη συσκευη να μου πεφτει μεσα σε νερα.Η συσκευη δεν ανταποκρινεται και θα ηθελα να ρωτησω ειναι δυνατη η επισκευη του σε καταστημα σερβις και αν ναι,ειναι συμφερουσα?Αν εχει να μου προτεινει καποιος ενα καταστημα καπου Αθηνα για την επισκευη που ειχε καποια παρομοια εμπειρια,θα ημουν ευγνωμων.

Ευχαριστω  :)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 11/01/2017 - 15:03

Ειχα παρόμοια εμπειρία με νερά (μου ειχε πέσει μέσα στη λεκάνη της τουαλέτας)..

Η πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνεις άμεσα είναι να το βουτήξεις μέσα σε ένα σακουλάκι με ρύζι και να το κλείσεις. Υπάρχουν μαγαζιά που στο περνάνε μέσα από ένα χημικό υγρό, έτσι μου είχαν πει τουλάχιστον εμένα,και το κινητό ξαναλειτουργεί !!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/01/2017 - 15:06

Bασικα πρεπει να βγαλεις την μπαταρια αμμεσα... αν ηταν σκετο νερο... βαλτο στο ρυζι... και εχεις μεγαλες πιθανοτητες να ξαναδουλεψει... αν δεν ηταν καθαρο νερο.. τοτε παιζει το θεμα διαβροσης... εγω σε 4s το οποιο επεσε σε πισηνα... καταφερα να το επαναφερω... αλλα ειχε προλαβει να διαβρωσει ενα σημειο της φισας της οθονης και εχασε την φωτηνοτητα. Υπηρχε βεβαια λυση κανοντας μια πατεντα... και το εκανα και δουλεψε τελικα... 



#4   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.828 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/01/2017 - 15:09

Το ρυζι μην το χαλατε ειναι για φαγητο.αυτα τα γιατροσοφια ειναι ιστοριες...
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να το κλεισεις(εννοειτε δεν το βαζεις ρευμα ποτε) και να το πας σε ενα καλο τεχνικο για καθαρισμα σε ολα τα κομματια του.
Η συσκευη μπορει να δουλεψει μετα τον καθαρισμο αλλα εχεις και πιθανοτητες καποια στιγμη μετα απο καιρο να σου κανει τιποτα τρελα αλλα μπορει και να δουλεψει μια χαρα για μια ζωη.
Η υγρασια ειναι ατιμο πραγμα και δεν ησυχαζεις ποτε....

#5   Scarecrow92

Scarecrow92

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/01/2017 - 15:15

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,απ οτι καταλαβα θα πρεπει να ψαξω αμεσα για τεχνικο.

Υπαρχουν παιδια απο το site εδω που ασχολουνται με τετοιου ειδους επισκευες,απο Αθηνα?'Η καποιος να μου προτεινει εναν καλο τεχνικο (στειλτε προσωπικο μηνυμα)



#6   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 11/01/2017 - 15:37

Το ρυζι μην το χαλατε ειναι για φαγητο.αυτα τα γιατροσοφια ειναι ιστοριες...

Το ξέρεις; Το εχεις δοκιμάσει; Σου εχει τύχει; Εχει πεσει σε νερα το κινητο σου;
Πως μιλάς για ιστορίες;

Ειναι δοκιμασμένο απο προσωπική ατυχία/εμπειρία και έπειτα απο επίσκεψη στον τεχνικό το κινητο ξαναλειτούργησε και "λειτουργεί" άψογα μετα απο 2 τουλάχιστον χρονια χωρις το παραμικρό.
(Οταν του ειπα οτι το ειχα σε σακουλάκι με ρύζι ,μου απάντησε οτι πολυ σωστά έπραξα και να μην ανησυχώ).


Μη λέμε οτι μας έρθει.
Αυτα.

Τελευταία επεξεργασία από: 3xwsapiax3ria, 11/01/2017 - 15:38


#7   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.828 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/01/2017 - 15:43

Το ξέρεις; Το εχεις δοκιμάσει; Σου εχει τύχει; Εχει πεσει σε νερα το κινητο σου;
Πως μιλάς για ιστορίες;

Ειναι δοκιμασμένο απο προσωπική ατυχία/εμπειρία και έπειτα απο επίσκεψη στον τεχνικό το κινητο ξαναλειτούργησε και "λειτουργεί" άψογα μετα απο 2 τουλάχιστον χρονια χωρις το παραμικρό.
(Οταν του ειπα οτι το ειχα σε σακουλάκι με ρύζι ,μου απάντησε οτι πολυ σωστά έπραξα και να μην ανησυχώ).


Μη λέμε οτι μας έρθει.
Αυτα.

ναι το ξερω ναι μου εχει τυχει ναι σοβαρος τεχνικος στο ειπε οτι πολυ καλα εκανες...

Εμενα ενας αλλος τεχνικος μου ειπε οτι "ερχονται οι κινεζοι το βραδυ που κοιμασαι και στο φτιαχνουν γιαυτο το βαζεις σε ρυζι"

Φιλε σε μια κλειστη συσκευη απο που θα τραβηξει την υγρασια;πανω απο την οθονη;κατω απο το καπακι;απο το dock connector; απο που ακριβως;

ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ.ουτε πιστολακια για στεγνωμα ουτε ρυζια ουτε στο ρευμα για να δοκιμη αν θα δουλευει η οχι.

Τελευταία επεξεργασία από: vdkour, 11/01/2017 - 15:44


#8   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 11/01/2017 - 15:53

Παιδιά με λίγα λόγια από το να το αφήσεις στο τραπέζι καλύτερα σε σακουλάκι με ρύζι. Από εκεί και πέρα η διαφορά είναι απειροελάχιστη .... το ρύζι σε κλειστή / σφραγισμένη συσκευή όπως το iPhone δεν κάνει δουλειά. Αν όμως έχεις πχ το 4 / 4s που έχουν 2 βίδες και 1 ακόμα για την μπαταρία και βγάλεις το πίσω καπάκι βγάλεις και την μπαταρία τότε ναι κάτι γίνεται. Αλλά πάντα μετά από μπάνιο σε τεχνικό για να καθαριστεί όσο το δυνατόν καλύτερα γιατί αλλιώς ΤΕΛΟΣ ... αργά ή γρήγορα η συσκευή θα γίνει ανταλλακτικά


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#9   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 11/01/2017 - 17:48

ναι το ξερω ναι μου εχει τυχει ναι σοβαρος τεχνικος στο ειπε οτι πολυ καλα εκανες...

Εμενα ενας αλλος τεχνικος μου ειπε οτι "ερχονται οι κινεζοι το βραδυ που κοιμασαι και στο φτιαχνουν γιαυτο το βαζεις σε ρυζι"

Φιλε σε μια κλειστη συσκευη απο που θα τραβηξει την υγρασια;πανω απο την οθονη;κατω απο το καπακι;απο το dock connector; απο που ακριβως;

ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ.ουτε πιστολακια για στεγνωμα ουτε ρυζια ουτε στο ρευμα για να δοκιμη αν θα δουλευει η οχι.


Το περιστατικό (που μου έπεσε το κινητό στη λεκάνη της τουαλέτας), συνέβη στις 23:00 το βράδυ.

Επάνω στη φρίκη μου έψαχνα τρόπους για να το σώσω και ύστερα και απο επισκέψεις σε site του Google βρήκα αυτη τη λύση.

Χρησιμοποίησα λίγο το πιστολάκι ,το έβαλα και σε ρύζι που λέγανε για να απορροφηθεί η οποία υγρασία απο οποίο μέρος της συσκευής και την επόμενη μέρα που ηταν ανοιχτά τα μαγαζιά ,απλα πηγα και το εφτιαξα.

Δεν εννοώ οτι αν σου πεσει νερο ,απλα το βάζεις σε ρύζι και ολα μέλι.
Ο γραπτός λόγος παρεξηγεί δυστυχώς.
Τωρα ελπίζω να καταλαβαινόμαστε απόλυτα.


#10   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.828 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/01/2017 - 17:50

Το περιστατικό (που μου έπεσε το κινητό στη λεκάνη της τουαλέτας), συνέβη στις 23:00 το βράδυ.

Επάνω στη φρίκη μου έψαχνα τρόπους για να το σώσω και ύστερα και απο επισκέψεις σε site του Google βρήκα αυτη τη λύση.

Χρησιμοποίησα λίγο το πιστολάκι ,το έβαλα και σε ρύζι που λέγανε για να απορροφηθεί η οποία υγρασία απο οποίο μέρος της συσκευής και την επόμενη μέρα που ηταν ανοιχτά τα μαγαζιά ,απλα πηγα και το εφτιαξα.

Δεν εννοώ οτι αν σου πεσει νερο ,απλα το βάζεις σε ρύζι και ολα μέλι.
Ο γραπτός λόγος παρεξηγεί δυστυχώς.
Τωρα ελπίζω να καταλαβαινόμαστε απόλυτα.

ναι μωρε κουβεντα κανουμε σιγα μη παρεξηγηθουμε κιολας.
Απλα ησουν πολυ τυχερος αφου εβαλες και πιστολακι να το στεγνωσεις!να ξερεις εχει 3.100.000 στο τζοκερ!κανε μια βολτα απο ενα πρακτορειο!

#11   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 11/01/2017 - 17:55

ναι μωρε κουβεντα κανουμε σιγα μη παρεξηγηθουμε κιολας.
Απλα ησουν πολυ τυχερος αφου εβαλες και πιστολακι να το στεγνωσεις!να ξερεις εχει 3.100.000 στο τζοκερ!κανε μια βολτα απο ενα πρακτορειο!


Τιποτα νούμερα υπόψην; Εχεις το 20%

#12   pantsos

pantsos

    iPH Elite Poster

  • 2.247 μηνύματα
  • Twitter:@idrserviceca
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 11/01/2017 - 17:56

Έχει κουράσει η ιστορία με το ρύζι. Το ότι το βάζετε στο ρύζι και μετά διά μαγείας δουλεύει σημαίνει ότι και να μη το βάζατε στο ρύζι θα είχε ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα.

 



#13   Badass

Badass

    iPH Contributor

  • 1.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 11/01/2017 - 18:09

2014 καποιοβραδυ αργα χτυπαει κινητο. Το παιρνω απανταω και αρχιζει η κουβεντα ( κοπελα) λεω δε παω να κατουρησω. Ε εκει που τελειωνω φαπ το κινητο το βγαζω αμεσως και συνεχιζω να μιλαω σε ανοιχτη ακροαση μου κοβει μετα το κλεινω το βαζω σε ρυζι. Την αλλη μερα παω αθηνα κανονικα να δουλευει το κινητο ολα κομπλε εκτος απο το κουμπι που μπερδευει το ενα κλικ για 2. Ε το πιανει ο πατερας μου το απογευμα που γυριζω και μου λεει εχω ιδεα. Παω παιρνω καφεδες οταν γυριζω το κινητο εκαιγε κυριολεκτικα. Του λεω το εκανες μου λεει εβαλα λιγο πιστολακι.... τελικα; το κινητο ακομα δουλευει και το εχεις φιλος χωρις κανενα προβλημα. Υποψιν περασα και εγγυηση στο apple store της ρωμης το κουμπι για να μαι σιγουρος αχαχαχαχ. Και μου αλλαξανε δωρεαν και οθονη λογω hairline crack( επαφη με μαρμαρο πορτας φευγωντας απο σινιαλο καρναβαλι για οσους ξερουν ).

Τελευταία επεξεργασία από: Badass, 11/01/2017 - 18:10


#14   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 11/01/2017 - 18:18

η ερωτηση ειναι η εξης, μεχρι να βρουμε τεχνικο το βυθιζουμε στο ρυζι η οχι;;


3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#15   pantsos

pantsos

    iPH Elite Poster

  • 2.247 μηνύματα
  • Twitter:@idrserviceca
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 11/01/2017 - 18:25

η ερωτηση ειναι η εξης, μεχρι να βρουμε τεχνικο το βυθιζουμε στο ρυζι η οχι;;

Ναι αν θες να ξοδέψεις ένα σακουλάκι ρύζι χωρίς λόγο - Όχι αν θες αυτό το σακουλάκι ρύζι να το κάνεις πιλάφι ή ριζότο.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες