Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

mac αλλαγη εικονιδιου τυπου αρχειου


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/01/2017 - 01:32

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω πως γινετε os x ,να αλλαξει κανεις το εικονιδιο για συγκεκριμενο τυπο αρχειου.Παραδειγμα θελω τα αρχεια  mp3 να εχουν ενα συγκεκριμενο εικονιδιο,(δικης μου επιλογης) τα αρχεια flag ενα αλλο κ.ο.κ..

 

Επισης ενα ¨παραδοξο"που μου δημιουργει απορια ειναι πως συνηθως το προγραμμα που εχεις και ανοιγεις ενα συγκεκριμενο τυπο αρχειου-αφοτου το εχεις ως προεπιλογη- βαζει το δικο του εικονιδιο.Εγω λοιπον εχω εγκαταστησει τον VOX player για τα mp3 ομως αυτο δεν μου εχει αλλαξει τα εικονιδια με το δικο του,εχει παραμεινει το στανταρ λευκο εικονιδιο με τη νοτα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 13/01/2017 - 01:42

Αναλογα το προγραμα που είναι επιλεγμένο να ανοίξει έχει και τον εικονίδιο του..

Τώρα αν πας στο αρχείο και κανείς δεξί κλικ / Info και θα ανοίξει μια μπάρα στα αριστερά της οθόνης θα δεις ότι μπορείς να αλλάξεις το προγραμμα που θα ανοίγουν τα αρχεία..

Πχ τα ΜP3 θα ανοίγουν με ένα πρόγραμμα της έπιλογης σου
Τα Mov με άλλο τα mkv με άλλο και ούτω καθεξής...




On_7+

Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 13/01/2017 - 01:42

@CaLi@


#3   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/01/2017 - 03:12

Ναι το γνωριζω αυτο που λες. Αν διαβασεις παραπανω σε ενα προγραμμα που χρησιμοποιω δεν το εχει αλλαξει,ομως αυτο που με ενδιαφερει να μαθω και ρωτω ,ειναι πως, ακομη και αν το αλλαζε με το δικο του,πως το αλλαζω με ενα της αρεσκειας μου.



#4   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 13/01/2017 - 05:43

Ναι το γνωριζω αυτο που λες. Αν διαβασεις παραπανω σε ενα προγραμμα που χρησιμοποιω δεν το εχει αλλαξει,ομως αυτο που με ενδιαφερει να μαθω και ρωτω ,ειναι πως, ακομη και αν το αλλαζε με το δικο του,πως το αλλαζω με ενα της αρεσκειας μου.

 

 

Σε τέτοιου είδους αρχεία θα πρέπει να αλλάζεις ένα ένα αρχείο και δεν θα στο συνιστούσα.. Ας πούμε στα Folders που αλλάζω κατά καιρούς και όχι σε αρχεία γίνεται με τον ίδιο τρόπο...

 

Δεξί κλικ και όπως βλέπεις το εικονίδιο στην μπάρα πάνω αριστερά, έχεις ένα δικό σου έτοιμο στο Desktop ας πούμε το όποιο το έχει μετατρέψει από .jpg σε .icns αλλιώς δεν το παίρνει και απλά το κάνεις Drag & Drop επάνω στο εικονίο και είσαι έτοιμος.. Αν θες να το σβήσεις, πας απλά στο εικονίδιο το κλικάρεις και πατάς Delete και επανέρχεται το αρχικό

 

Αυτό μπορείς να το κάνεις εύκολα από εδώ https://iconverticons.com. Έχει και εφαρμογή όπως θα δεις αλλά μπορείς και Online Δωρεάν...

 

 

Ελπίζω να σε κατατόπισα.. :) 


@CaLi@


#5   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/01/2017 - 21:16

Bρε με κατατοπισες, αυτό πανω κατω το ηξερα με δεξι κλικ->πληροφοριες,αλλα αυτό είναι για κανενα φακελακι και μεμονωμένα πραγματα,εγω αναφερωμε σε file types.Δηλαδη αλλαγη εικονιδιου τυπου αρχειου,οπου θα αλλαξουν όλα αυτόματα για συγκεκριμενο τυπο αρχειο και όχι να τα αλλαζεις εσυ ένα ένα .



#6   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 13/01/2017 - 21:55

Bρε με κατατοπισες, αυτό πανω κατω το ηξερα με δεξι κλικ->πληροφοριες,αλλα αυτό είναι για κανενα φακελακι και μεμονωμένα πραγματα,εγω αναφερωμε σε file types.Δηλαδη αλλαγη εικονιδιου τυπου αρχειου,οπου θα αλλαξουν όλα αυτόματα για συγκεκριμενο τυπο αρχειο και όχι να τα αλλαζεις εσυ ένα ένα .

 

Αυτό θα σε γελάσω.. Δεν το έχω κάνει ποτέ, τα άρχεία πάντα έχουν το εικονίδιο της εφαρμογής.. Μόνο τα μουσικά αρχεία αλλάζουν όταν βάλεις Cover στο Itunes.. Τα video files εκτος από τα mkv έχουν εικονίδιο από το Video..


@CaLi@


#7   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/01/2017 - 19:37

Κανεις ρε παιδια!!!Θελω να αλλαξω το εικονιδιο των mp3 που ασχετα με το τι προγραμμα ανοιγει,εμφανιζετε με ενα λευκο εικονιδιο με μια νοτα (εικονιδιο του itunes μαλλον)



#8   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/01/2017 - 19:56

1. Click το εικονίδιο που θέλεις να κοπιάρεις και πάτησε τα πλήκτρα command-I.

2. Στο Info Window που θα προκύψει, click το εικονίδιο επάνω αριστερά και πάτησε τα πλήκτρα command-C για να το κοπιάρεις.
3. Άνοιξε το Preview και πάτησε τα πλήκτρα command-N, οπότε θα δεις το εικονίδιο που κοπιάρισες. 
4. Πάτησε το πλήκτρο alt, πήγαινε File > Save As > Format ICNS.
5. Επαναλαμβάνεις το βήμα 1 για το εικονίδιο που θέλεις να μεταβάλεις.
6. Σύρεις το ICNS στο προηγούμενο εικονίδιο και μόλις προκύψει ένας σταυρός το αφήνεις. 
 
Έτοιμος !.

vires acquirit eundo


#9   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/01/2017 - 01:37

Oλα κατανοητα, ομως κατα το βημα 4. στις επιλογες δεν μου εχει να το σωσω σε αρχειο Format ICNS.



#10   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/01/2017 - 01:57

To καταφερα,ομως αλλαζει το εικονιδιο στο ενα αρχειο που το κανεις,αν διαβασεις παραπανω τι θελω θα δεις οτι δεν ειναι αυτο.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες