Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Διαμόρφωση iphone 7 μέσω iTunes από iphone 4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   johnnis23

johnnis23

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/01/2017 - 01:17

Παιδιά, λίγη βοήθεια...

Είχα iphone 4 και πήρα το 7αρι! Έκανα προηγουμένως ένα αντίγραφο ασφαλείας για το περιεχόμενο του 4 μέσω του iTunes, έτσι ώστε να κάνω συγχρονισμό στο 7 στη συνέχεια και να διαμορφωθεί ανάλογα.

Όλα καλά φαίνονται να πήγανε μέχρι τώρα, εκτός από τον ήχο κλήσης.

Στο 4 είχα κατεβάσει ένα τραγούδι από το iTunes και το είχα επεξεργαστεί σύμφωνα με κάτι οδηγίες που είχα βρει τότε (τώρα πια ΔΕΝ τις θυμάμαι), ούτως ώστε να το φτιάξω σαν ήχο κλήσης. Ενώ λοιπόν, πλέον, όταν ανοίγω το iTunes το τραγούδι φαίνεται, εντούτοις ο ήχος κλήσης δεν εμφανίζεται στο 7αρι.

Γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω για να ανακτήσω τον ήχο κλήσης από το 4αρι μου ή θα πρέπει να το φτιάξω από την αρχή....???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 15/01/2017 - 02:17

Πέρασε το ξανά με Drag & Drop στη συσκευή.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3   johnnis23

johnnis23

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/01/2017 - 00:15

Υπάρχει περίπτωση να μου πεις ακριβώς τα βήματα? Γιατί άκρη εγώ δεν βγάζω...

Πάντως σήμερα πήγα σε ένα κατάστημα istorm και τους είπα το πρόβλημα μου και μου είπε ο υπάλληλος ότι είναι λογικό που έγινε ό,τι έγινε λόγω της πολιτικής της apple. Οπότε θα πρέπει, λέει, να ξανακάνω την διαδικασία μετατροπής του τραγουδιού σε ήχο κλήσης με μια ιδιαίτερη διαδικασία, που βέβαια δεν υποστηρίζεται επίσημα από την apple. Εντωμεταξύ, στο itunes εγώ που βλέπω το εικονίδιο του ήχου, όταν το πατάω να παίξει, παίζουν μόνο τα δευτερόλεπτα που είχα επιλέξει να φτιάξω ως ήχο κλήσης. Άρα το κομμάτι αυτό του τραγουδιού δεν έχει χαθεί, αλλά drag & drop δεν μπορώ να κάνω.... Τι προτείνεις nikosgnr???



#4   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/01/2017 - 01:32

Εφόσον βλέπεις τον ήχο στη βιβ/θήκη του iTunes στο Tones, το σέρνεις αριστερά στη συσκευή.

 

Τσέκαρε το.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#5   invader

invader

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 18/01/2017 - 01:52

Αυτα ειναι τα βηματα για να κανεις οποιοδήποτε τραγουδι ringote σε ενα iphone απο το itunes

 

 

  • Άνοιξε το iTunes και διάλεξε το κομμάτι που θέλεις να χρησιμοποιήσεις.
  • 2 Άκου το τραγούδι και σημείωσε σε ένα χαρτί πότε θέλεις να ξεκινάει ο ήχος κλήσης. (Λεπτό και δευτερόλεπτο)
  • Υπολόγισε ότι ο ήχος κλήσης μπορεί να έχει διάρκεια το πολύ 30 δευτερόλεπτα.
  • 4 Κάνε δεξί κλικ στο επιλεγμένο τραγούδι. Και διάλεξε τις "Πληροφορίες". (Αν το iTunes είναι στα Αγγλικά επιλέγεις "Get info")
  • 5 Διάλεξε την καρτέλα "Επιλογές" (Options).
  • 6 Κάνε tick στην Έναρξη (Start time) και συμπλήρωσε δίπλα τον αριθμό που σημείωσες για την έναρξη του ringtone.
  • 7 Η μορφή του χρόνου είναι ΛΛ:ΔΔ,δδδ (Όπου Λ=λεπτό, Δ=δευτερόλεπτο, δ=χιλιοστά του δευτερολέπτου)
  • 8 Πάτα OK και κάνε αναπαραγωγή του τραγουδιού. Ρύθμισε την έναρξη έτσι ώστε να είσαι ικανοποιημένος.
  • 9 Υπολόγισε τον χρόνο διακοπής του ήχου κλήσης. (Μέχρι 30 δευτερόλεπτα από τον χρόνο Έναρξης)
  • 10 Ρύθμισε τον χρόνο Διακοπής (Stop time), και βάλε το τραγούδι να παίζει σε επανάληψη.
  • 11 Ρύθμισε τους χρόνους έναρξης και διακοπής μέχρι να είσαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.
  • 12 Όταν είσαι έτοιμος, πάτα δεξί κλικ στο τραγούδι και διάλεξε "Δημιουργία έκδοσης ACC". (Create AAC Version)
  • 13 Κάνε επαναφορά τον ρυθμίσεων στο αρχικό τραγούδι. Μπες στις πληροφορίες και βγάλε τα tick από τους χρόνους έναρξης και διακοπής.
  • 14 Στην βιβλιοθήκη του iTunes τώρα υπάρχει το κομμένο κομμάτι που θα χρησιμοποιήσεις για ήχο κλήσης.
  • 15 Διάλεξε το και με δεξί κλικ πάτα "Εμφάνιση στο Finder"(Show in Finder) σε Mac, ή Εμφάνιση στον Windows Explorer, σε Windows.
  • 16 Θα χρειαστεί να αλλάξεις την κατάληξη του αρχείου από ".m4a" σε ".m4r".
  • 17 Αν χρησιμοποιείς Mac η μετονομασία είναι απλή, διάλεξε το αρχείο και πάτα το enter.
  • 18 Αν χρησιμοποιήσεις Windows και δεν σου εμφανίζει τις επεκτάσεις (π.χ. .mp3, .m4a, .avi, .exe κ.ά.). Στο παράθυρο Windows Explorer που βρίσκεσαι διάλεξε Εργαλεία > Επιλογές Φακέλων > Προβολή > Απόκρυψη επεκτάσεων για γνωστούς τύπους αρχείων - Ανενεργό ή στα Αγγλικά Tools > Folder options > View > Hide extensions for known file types - OFF.
  • 19 Αφαίρεσε το αρχείο ACC από την βιβλιοθήκη μουσικής iTunes.
  • 20 Προσοχή! Κατά την διαγραφή από την βιβλιοθήκη iTunes, διάλεξε διατήρηση του αρχείου και όχι μεταφορά στον κάδο.
  • 21 Κάνε διπλό κλικ στο αρχείο .m4r και αυτό θα εμφανιστεί αυτόματα στην κατηγορία Τόνοι του iTunes.

Το μόνο που μένει είναι να συγχρονίσεις το iPhone ή το iPad σου και να επιλέξεις τον ήχο κλήσης από τις ρυθμίσεις της συσκευής.


Τελευταία επεξεργασία από: invader, 18/01/2017 - 01:55


#6   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 18/01/2017 - 09:53

Όταν συνδέσεις το iPhone στο iTunes πάτα επάνω στο εικονίδιο της συσκευής σου (φωτό 1), μετά στην αριστερή στήλη επίλεξε "τόνοι" (φωτό 2). Αν εκεί βλέπεις το ringtone τικάρισε το και πάτα (κάτω δεξιά) συγχρονισμός.

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  1.PNG   11,31KB   5 λήψεις
  • Συνημμένο αρχείο  2.PNG   269,46KB   5 λήψεις


#7   johnnis23

johnnis23

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/01/2017 - 14:28

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας και ειδικά τον invader για τα αναλυτικά βήματα του.

Δυστυχώς ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη! Μάλλον είμαι πολύ άσχετος! Τι να πω...? :blush:

Σας παραθέτω φωτογραφίες, μπας και καταλάβει κανείς τι πρέπει να κάνω, γιατί:

Πρώτον, Drag & Drop δεν γίνεται (που πολύ θα το ήθελα για να ξεμπερδεύω).

Και ακολούθως, δεν μπορώ να ακολουθήσω όλα τα βήματα του invader, γιατί προφανώς υπάρχει ήδη ένα απομονωμένο κομμάτι του τραγουδιού. Και αυτό είναι το παράξενο, αφού, όταν ανοίγω το itunes (εικόνα 1) και πατήσω πάνω στο JohnnyLav's iphone, μου βγάζει το τραγούδι δεξιά (εικόνα 2), το οποίο δείχνει να έχει διάρκεια 3:39, άρα λογικά είναι ολόκληρο το τραγούδι. Έλα όμως που μόλις πατήσω να παίξει, παίζει μόνο το κομμάτι των 30'' που είχα απομονώσει και παλιότερα για το προηγούμενο Iphone μου (εικόνα 3).... Πάω στη μουσική και στους τόνους και δεν υπάρχει τίποτα μέσα (εικόνες 4 και 5). Που στο καλό βρίσκεται αυτό το κομμάτι δεν έχω καταλάβει.... Σκέφτηκα λοιπόν να ακολουθήσω τα βήματα 1, 4, 5 (εικόνα 6) και επειδή τα υπόλοιπα υπάρχουν (και το 12 δεν το βγάζει καθόλου στο δεξί κλικ) μεταπήδησα στο βήμα που λέει να μετατρέψω το αρχείο από m4a σε m4r. Επειδή μου έβγαλε ένα μήνυμα περίεργο για τη μετατροπή αυτή, καλού κακού έκανα αντιγραφή και του αρχείου m4a δίπλα στο m4r (εικόνα 7).

Ελπίζω να καταλάβατε το τέλμα στο οποίο βρίσκομαι και να μπορέσετε να με βοηθήσετε να το ξεπεράσω....

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  1.PNG   41,63KB   4 λήψεις
  • Συνημμένο αρχείο  2.PNG   109,3KB   3 λήψεις
  • Συνημμένο αρχείο  3.PNG   16,27KB   4 λήψεις
  • Συνημμένο αρχείο  4.PNG   9,14KB   3 λήψεις
  • Συνημμένο αρχείο  5.PNG   11,69KB   3 λήψεις
  • Συνημμένο αρχείο  6.PNG   47,41KB   3 λήψεις
  • Συνημμένο αρχείο  7.PNG   11,13KB   3 λήψεις


#8   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 18/01/2017 - 14:41

Α) Για να κάνεις drag and drop θα πρέπει στην καρτέλα «σύνοψη» να τικάρεις το «χειροκίνητη διαχείριση μουσικής και βίντεο»

Β) Για να κάνεις μετατροπή , αφού πρώτα επιλέξεις την διάρκεια, θα πάς στην καρτέλα Αρχείο->μετατροπή->δημιουργία έκδοσης AAC. Αφού ολοκληρωθεί θα το κάνεις αντιγραφή στην επιφάνεια εργασίας και απο εκεί θα αλλάξεις την κατάληξη σε mp4r, στη συνέχεια με διπλό κλικ ή drag and drop θα το περάσεις στο iTunes



#9   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 18/01/2017 - 14:45


Και ακολούθως, δεν μπορώ να ακολουθήσω όλα τα βήματα του invader, γιατί προφανώς υπάρχει ήδη ένα απομονωμένο κομμάτι του τραγουδιού. Και αυτό είναι το παράξενο, αφού, όταν ανοίγω το itunes (εικόνα 1) και πατήσω πάνω στο JohnnyLav's iphone, μου βγάζει το τραγούδι δεξιά (εικόνα 2), το οποίο δείχνει να έχει διάρκεια 3:39, άρα λογικά είναι ολόκληρο το τραγούδι. Έλα όμως που μόλις πατήσω να παίξει, παίζει μόνο το κομμάτι των 30'' που είχα απομονώσει και παλιότερα για το προηγούμενο Iphone μου (εικόνα 3).... ..

Λογικό είναι να παίζει μόνο τα 30" αφού αυτό έχεις επιλέξει. Όταν κάνεις την μετατροπή, όπως σου είπα πιο πάνω, θα μπεις στην αρχική έκδοση και θα ξετικάρεις τους χρόνους "αρχή" και "τέλος"



#10   johnnis23

johnnis23

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/01/2017 - 14:47

Παιδιά, τελικά κάποια άκρη έβγαλα από εδώ:

https://www.imobie.c...to-iphone-7.htm

Ευχαριστώ πάντως για όλα!!!!!! 



#11   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 18/01/2017 - 14:48

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας και ειδικά τον invader για τα αναλυτικά βήματα του.

Δυστυχώς ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη! Μάλλον είμαι πολύ άσχετος! Τι να πω...? :blush:

Σας παραθέτω φωτογραφίες, μπας και καταλάβει κανείς τι πρέπει να κάνω, γιατί:

Πρώτον, Drag & Drop δεν γίνεται (που πολύ θα το ήθελα για να ξεμπερδεύω).

Και ακολούθως, δεν μπορώ να ακολουθήσω όλα τα βήματα του invader, γιατί προφανώς υπάρχει ήδη ένα απομονωμένο κομμάτι του τραγουδιού. Και αυτό είναι το παράξενο, αφού, όταν ανοίγω το itunes (εικόνα 1) και πατήσω πάνω στο JohnnyLav's iphone, μου βγάζει το τραγούδι δεξιά (εικόνα 2), το οποίο δείχνει να έχει διάρκεια 3:39, άρα λογικά είναι ολόκληρο το τραγούδι. Έλα όμως που μόλις πατήσω να παίξει, παίζει μόνο το κομμάτι των 30'' που είχα απομονώσει και παλιότερα για το προηγούμενο Iphone μου (εικόνα 3).... Πάω στη μουσική και στους τόνους και δεν υπάρχει τίποτα μέσα (εικόνες 4 και 5). Που στο καλό βρίσκεται αυτό το κομμάτι δεν έχω καταλάβει.... Σκέφτηκα λοιπόν να ακολουθήσω τα βήματα 1, 4, 5 (εικόνα 6) και επειδή τα υπόλοιπα υπάρχουν (και το 12 δεν το βγάζει καθόλου στο δεξί κλικ) μεταπήδησα στο βήμα που λέει να μετατρέψω το αρχείο από m4a σε m4r. Επειδή μου έβγαλε ένα μήνυμα περίεργο για τη μετατροπή αυτή, καλού κακού έκανα αντιγραφή και του αρχείου m4a δίπλα στο m4r (εικόνα 7).

Ελπίζω να καταλάβατε το τέλμα στο οποίο βρίσκομαι και να μπορέσετε να με βοηθήσετε να το ξεπεράσω....

Για να μεταφέρεις καταρχάς αρχεία απο τη συσκευή στο PC σου θα χρειαστείς κάποιο άλλο πρόγραμμα όπως π.χ το Syncios.

 

Μετά, στο Summary της συσκευής (Σύνοψη αφού το 'χεις στα ελληνικά) θα τικάρεις τα "Manualy manage.." & "Sync only.." για το Drag & Drop των αρχείων στη συσκευή.

 

Στη πάνω μπάρα άλλαξε απο τη μουσική στο Tones και δες αν το αρχείο σου είναι εκεί.

 

Διαφορετικά αυτό που έφτιαξες ή θα φτιάξεις, με διπλό κλίκ ανοίγει στο iTunes να το περάσεις στη συσκευή.

 

Υπάρχουν εφαρμογές πάντως να φτιάχνεις ήχους και να μη παιδεύεσαι απο iTunes, υπάρχει και ο οδηγός. Γίνεται και με το Syncios πιο πάνω.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#12   invader

invader

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 19/01/2017 - 16:01

Παιδιά, τελικά κάποια άκρη έβγαλα από εδώ:

https://www.imobie.c...to-iphone-7.htm

Ευχαριστώ πάντως για όλα!!!!!! 

Ο λογος που κολησες και δεν εγινε με τον ποιο πανω τροπο ειναι επηδη δεν βρηκες και δεν εγινε η μετατροπη σε AAC επηδει εχει αλαξη η εκδοση itunes δεν ειναι αλο με δεξι κλικ στο τραγουδι που θες αλλα οπως ειπε ο goergeol πιο πανω επιλεγις το τραγουδι αφου εχεις βαλει τους χρονους που θες και πας στην καρτέλα Αρχείο->μετατροπή->δημιουργία έκδοσης AAC. Αφού ολοκληρωθεί θα το κάνεις αντιγραφή το αρχειο που δημηουργηθηκε στην επιφάνεια εργασίας και απο εκεί θα αλλάξεις την κατάληξη σε mp4r, στη συνέχεια με διπλό κλικ ή drag and drop θα το περάσεις στο iTunes και θα εμανιζεται στην καρτελα με τους Τονους οχι στην μουσικη και μετα το συχρονιζεις κανονικα στο κινητο επιλεγοντας τον τονο και τελος






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες