Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Γιατί αξίζει να εχει κάποιος ένα mac;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/01/2017 - 21:12

 Εχω και τα 2 λειτουργικα στη διαθεση μου με ακαριαια εναλλαγη με ενα απλο swipe.(parallers)

Aβιαστα  -ακομη και με πολυ ελαχιστη χρηση- δυσκολα ξαναγυρνας στα win.
 


Τελευταία επεξεργασία από: monotis, 17/01/2017 - 21:18


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Makavelli

Makavelli

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 17/01/2017 - 21:19

Γιατί τόσο hate με τα windows? Δεν εχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με Mac επειδή θεωρώ πως την δουλειά μου την κάνω και με pc! Πριν λίγους μήνες προσπάθησα να κάνω το μηχάνημα μου macintosh αλλά μετα απο πολυ διάβασμα και πολλές δυσκολίες το παράτησα! Πάντως θεωρώ οτι και ένα μηχάνημα windows εάν το στήσεις καλα δεν θα εχεις ιδιαίτερο πρόβλημα!

#18   Ksidm7

Ksidm7

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 17/01/2017 - 21:22

Μπήκα στο οίκο-σύστημα της apple το 2012 με ένα ipad mini και έκτοτε έχω αλλάξει πάμπολλες συσκευές ενώ εδώ και ένα χρόνο είμαι κάτοχος ενός MacBook Pro (Retina, 13-inch, Early 2015). Ήθελα ένα μηχάνημα portable και δυνατό οπότε η επιλογή ήταν μονόδρομος. Ποιότητα κατασκευής, επιδόσεις, αντοχή, λειτουργικό και αξιοπιστία. Προορίζεται για 5ετια τουλάχιστον. Με τη μετάβαση βλέπεις το φως το αληθινό! Τα win πάντα είναι και θα είναι laggy. 



#19   STERGIOS16

STERGIOS16

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/01/2017 - 21:22

 Εχω και τα 2 λειτουργικα στη διαθεση μου με ακαριαια εναλλαγη με ενα απλο swipe.(parallers)
Aβιαστα  -ακομη και με πολυ ελαχιστη χρηση- δυσκολα ξαναγυρνας στα win.

Όταν λες ακαριαία εναλλαγή, πόσο σύντομα γίνεται;
Με ποιο τρόπο;

#20   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 17/01/2017 - 21:54

Είμαι χρόνια χρήστης Windows και πρόσφατα OS X. Ομολογώ ότι πλέον οι εταιρίες που φτιάχνουν μηχανήματα windows και σε συνδυασμό με τα windows 10, έχουν ανεβάσει τον πήχη.
Το θέμα ωστόσο είναι ότι για να πάρεις ένα windows laptop που συναγωνίζεται σε ποιότητα ένα macbook, πρέπει να βάλεις εξίσου βαθιά το χέρι στην τσέπη, για παράδειγμα, Dell XPS 13 - rMBP 13, Dell XPS 15 - rMBP 15. Επίσης ένα ακόμα θέμα είναι ότι αν κάτσει η στραβή πιστεύω ότι μπορείς πιο εύκολα να βγάλεις άκρη με τα εξουσιοδοτημένα της Apple. Ή τουλάχιστον έτσι γίνεται στην χώρα στην οποία ζω.
Γενικά θεωρώ ότι για laptop το Macbook είναι μία από τις καλύτερες επιλογές. Αν μιλήσουμε για σταθερούς υπολογιστές ωστόσο και all in one systems, εκεί ναι μπορώ να πω ότι με τα ίδια χρήματα που χρειάζεσαι για iMac φτιάχνεις Windows machine που πετάει.

Γενικά χρησιμοποιώ και Windows και Mac, απλά πιστεύω ότι τα macbook είναι ένα πάρα πολύ καλό προϊόν.


Τελευταία επεξεργασία από: Gianniskaz, 17/01/2017 - 21:56


#21   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/01/2017 - 22:32

και μονο που δεν εχεις το αγχος απο ιους κτλ ειναι ενα συν οπως δεν χρειαζεται να εχεις antivirus(τι ειναι αυτο?)...και μονο οτι κανεις την δουλεια σου πολυ απλα απο το να ανοιγεις 459 παραθυρα(τι ειναι αυτο?) ειναι αλλο ενα συν...και μονο που δεν χρειαζεσαι ποντικια και γατες και τριπλα κλικ και διπλα(τι ειναι παλι αυτα?) ειναι αλλο ενα συν...και μονο που συνεργαζεται αψογα με ολες τις συσκευες apple που εχεις μεσα στο σπιτι ειναι και αυτο ενα συν...και μονο που εχεις ενα timemachine backup και σου σωζει την ζωη σε μια στραβη ειναι παλι ενα συν...ειναι και αλλα απλα βαρεθηκα να γραφω. :)



#22   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 17/01/2017 - 22:41

Ρε παιδια δεν συγκρινονται windows κ mac os .
Δεν ειμαι τοσο κατα της εκαστοτε εταιριας υπολογιστων αλλα με τα windows.
Δεν την παλευουν μια, οτι κ να χρειαστει να κανεις παντα δεν θα δουλευει θα θελει επανεκινησεις, εξτρα πραγματακια για να τρεξει η εφαρμογη κτλ κτλ

Στο macbook μου συνδεω με hdmi κ βλεπω ταινια κ ολα οκ.
Στου αδερφου μου με το λαπτοπ του δεν εβγαινε ο ηχος απο την τν αλλα
απο το λαπτοπ , αντε τρεχα γυρευε τωρα ρυθμισεις κ υπομενου κτλ κτλ
Στον κοσμοντου μηλου ολα δουλευουν απλα.
Τα windows μου θυμιζουν την Ελλαδα, εχουμε θαλασσα κ φραπεδαρες αλλα αμα χρειαστεις χαρτι απο το Ικα πχ την εκατσες.
Ο Μητσος στον δευτερο που θα σου βαλει τη σφραγιδα λειπει σκαστος σε αδεια, η κυρα Κατινα στα χαρτοσημα λιμαρι το νυχι.
Το κεπ ειναι κελιστο 4ημερο, τελειωσε το μελανι για εκτυπωση κτλ κτλ
Μακρια κ αγαπημενοι!

ΥΓ απεξαρτημενος χρηστης windows απο το 2011
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#23   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/01/2017 - 23:24

Όταν λες ακαριαία εναλλαγή, πόσο σύντομα γίνεται;
Με ποιο τρόπο;

Ακαριαια ,οταν ειναι ανοιχτο το parallers με τα windows να τρεχουν,ειναι στη διπλα οθονη!Η εναλλαγη απο το ενα λειτουργικο στο αλλο γινετε με swipe με τα 2 δαχτυλα(magic mouse2),oπως οι εφαρμογες.



#24   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 18/01/2017 - 15:38

Ακαριαια ,οταν ειναι ανοιχτο το parallers με τα windows να τρεχουν,ειναι στη διπλα οθονη!Η εναλλαγη απο το ενα λειτουργικο στο αλλο γινετε με swipe με τα 2 δαχτυλα(magic mouse2),oπως οι εφαρμογες.

Ε εφόσον είναι ήδη ανοιχτό και τρέχει, απλά πατάς κλικ πάνω του και ανοίγει. Δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο. Εγώ αυτό κάνω γιατί τρέχω ένα πρόγραμμα που μόνο εκεί τρέχει.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες