Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Password manager


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
32 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 20/01/2017 - 09:02

Δες και εδώ λίγο....

 

https://1password.com/security/



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Makavelli

Makavelli

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 27/01/2017 - 07:21

Εγω που θελω μια απλή εφαρμογή αποθηκεύσης κωδικών τι νου προτείνετε; Σε οτι account εχω εχω και διαφορετικό κωδικό και σπάνια θα ξεχάσω κάτι! Στην ουσία θελω απλά κάπου να τα εχω γραμμένα και να υπάρχουν για ώρα ανάγκης! Εδω και 1 μήνα ίσως και παραπάνω χρησιμοποιώ το 1password αλλά δεν εχω αξιοποιήσει ποτε τα features του! Απλά γράφω κάτι και το αποθηκεύω! Δεν είχα πληρώσει για να το κατεβάσω και πριν 4 μερες μου έστειλαν ουι σήμερα θα λήξει η trial version που εχω και το account μου θα γίνει frozen! Τι γίνεται; δεν καταλαβαίνω! Αν θελω να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ θα πρέπει να πληρώσω 10 ευρώ και να το κάνω upgrade? Δεν με νοιάζει να κάνω συγχρονισμό τους κωδικούς μου και όλα τα υπόλοιπα! Και κάτι τελευταίο που δεν έπιασα! Αυτό που λέγατε παραπάνω για την τιμολογιακή πολιτική τους!

#18   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 27/01/2017 - 08:58

Αν θέλεις απλά να τους αποθηκεύεις και δεν θέλεις να πληρώσεις 1password τότε μπορείς και κατεβάσεις lastpass ή απλά να τα γράψεις σε ένα excel ^^



#19   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/01/2017 - 09:52

Εγω που θελω μια απλή εφαρμογή αποθηκεύσης κωδικών τι νου προτείνετε; Σε οτι account εχω εχω και διαφορετικό κωδικό και σπάνια θα ξεχάσω κάτι! Στην ουσία θελω απλά κάπου να τα εχω γραμμένα και να υπάρχουν για ώρα ανάγκης! Εδω και 1 μήνα ίσως και παραπάνω χρησιμοποιώ το 1password αλλά δεν εχω αξιοποιήσει ποτε τα features του! Απλά γράφω κάτι και το αποθηκεύω! Δεν είχα πληρώσει για να το κατεβάσω και πριν 4 μερες μου έστειλαν ουι σήμερα θα λήξει η trial version που εχω και το account μου θα γίνει frozen! Τι γίνεται; δεν καταλαβαίνω! Αν θελω να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ θα πρέπει να πληρώσω 10 ευρώ και να το κάνω upgrade? Δεν με νοιάζει να κάνω συγχρονισμό τους κωδικούς μου και όλα τα υπόλοιπα! Και κάτι τελευταίο που δεν έπιασα! Αυτό που λέγατε παραπάνω για την τιμολογιακή πολιτική τους!

Κατά την προσωπική μου άποψη είναι από τις εφαρμογές που αξίζουν και το τελευταίο Ευρώ που πλήρώνεις. Την έχω αγοράσει σε iOS και σε Mac και πραγματικά νομίζω ότι δε μπορώ χωρίς αυτή.

Δεν είναι μόνο θέμα να θυμάσαι τους κωδικούς αλλά η απίστευτη ευκολία να συνδέεσαι με ένα κλικ σε οποιοδήποτε site χωρίς να κάθεσαι να πληκτρολογείς



#20   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/01/2017 - 09:54

Το πιο βασικό εδώ στο θέμα ασφάλεια είναι η επιλογή στο που θες να συγχρονίζει.

 

Υπάρχει τόσο η επιλογή του iCloud, όσο και αυτή του DropBox όπου και θα έχεις διαθέσιμο το φάκελο τοπικά στο PC σου.

 

Αν δε τα θες αυτά αποθηκεύονται στη συσκευή και είναι Encrypted.

 

Με λίγα λόγια, το εμπιστεύεσαι τουλάχιστον περισσότερο απο τα υπόλοιπα. Π.χ. το LastPass το έχουν ξεσκίσει τα τελευταία χρόνια με επιθέσεις.

 

 

Καμιά σχέση με τo Keychain. Ξέχνα τη σύγκριση. Στο Keychain απλά έχεις αυτοματοποιημένη αποθήκευση των κωδικών.

 

Εδώ κάνεις διαχείριση τους προσθέτωντας στοιχεία και επιπλέον πληηροφορίες, ενώ το App μπορεί να σου δημιουργήσει και κωδικούς χωρίς να χρειάζεται εσύ να βάζεις τα ίδια και τα ίδια παντού.

 

Δεν είναι μια απλή εφαρμογή αποθήκευσης κωδικών.

Νίκο έχω επιλέξει backup στο iCloud για να ενημερώνονται όλες οι Apple συσκευές μου, υπάρχει τρόπος να περάσω κάποια στοιχεία που θέλω σε win χωρίς να κάθομια να τα πληκτρολογώ ξανά?



#21   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/01/2017 - 10:09

Ουσιαστικά θα πρέπει να επιλέξεις και το Dropbox για Sync ώστε να συγχρονίσεις μετά στο PC σου.


Sent from my Ericsson T28s using Tapafone Ultimate Edition
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#22   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 27/01/2017 - 10:14

Νίκο έχω επιλέξει backup στο iCloud για να ενημερώνονται όλες οι Apple συσκευές μου, υπάρχει τρόπος να περάσω κάποια στοιχεία που θέλω σε win χωρίς να κάθομια να τα πληκτρολογώ ξανά?


Υπάρχει και η δυνατότητα να κάνεις ένα απλό Export/Backup και Import στα Windows σε περίπτωση που δεν θες να έχεις συγχρονισμό μέσω Dropbox. Για να συνεχίσεις να έχεις iCloud Sync.


Gesendet von iPad mit Tapatalk

#23   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 27/01/2017 - 10:18

εγώ συγχρονίζω με dropbox και έχω το 1pass και Iphone, mac, win, ipad.... δεν υπάρχει λόγος για icloud



#24   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/01/2017 - 10:33

Υπάρχει και η δυνατότητα να κάνεις ένα απλό Export/Backup και Import στα Windows σε περίπτωση που δεν θες να έχεις συγχρονισμό μέσω Dropbox. Για να συνεχίσεις να έχεις iCloud Sync.


Gesendet von iPad mit Tapatalk

Πώς κάνω export?



#25   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 27/01/2017 - 10:36

https://support.1password.com/export/

 

δες εδώ έχει όλες τις περιπτώσεις



#26   Makavelli

Makavelli

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 27/01/2017 - 10:51

Εγω στην περίπτωση μου πως κινούμαι ;;τι εννοεί οτι θα μου κάνει frozen το account ?

#27   chakabam

chakabam

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Twitter:@@ovvodesign
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 27/01/2017 - 12:35

Εγω στην περίπτωση μου πως κινούμαι ;;τι εννοεί οτι θα μου κάνει frozen το account ?

δες εδώ https://support.1pas.../trial-expired/



#28   Makavelli

Makavelli

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 27/01/2017 - 17:45

Ευχαριστώ παρα πολυ φίλε μου :) Καλή σου μέρα!

Τελευταία επεξεργασία από: Makavelli, 27/01/2017 - 17:45


#29   Topqua

Topqua

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 28/01/2017 - 00:34

Όλες αυτές οι εφαρμογές ακόμη κ το keychain που είναι αλλη η χρησιμότητα του, ποσό ασφαλή είναι; εννοώ εκεί που αποθηκεύονται είναι βέβαιο πως δεν έχει πρόσβαση κανείς; δε ξέρω πως δουλεύουν οι encrypted εφαρμογές κ δεδομένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#30   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 28/01/2017 - 08:59

Θεωρητικά είναι άκρως ασφαλείς... πρακτικά δυστυχώς ποτέ δεν ξέρει κάνεις... μη ξεχνάμε πόσα attack έχουν γίνει και πόσες τρύπες έχουν βρεθεί ακόμα και στο cloud της apple....

 

απλά κάτι πρέπει να έχουμε και εμείς να δουλέυουμε και φυσικά προσπαθούμε να επιλέξουμε το καλύτερο.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες