Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα μπαταρίας και Set Up As New


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   GEORGEASL

GEORGEASL

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 19/01/2017 - 20:43

Καλησπέρα! Είμαι κάτοχος iPhone 6 το οποίο είναι εκτός εγγύησης,συμπλήρωσα τα δυο χρόνια τον Οκτώβριο.
Έχω το κλασικό πρόβλημα με την μπαταρία που αντιμετωπίζουν κ πολλοί άλλοι κάτοχοι iPhone το τελευταίο διάστημα, απο την έλευση του iOS 10.1 και έπειτα....το ποσοστό της μπαταρίας πέφτει σε μεγάλα ποσοστά πολύ εύκολα ακόμη και το βραδυ μπορεί να το αφήσω με 80% και το πρωί χωρίς χρήση να έχει πάει στο 60% καθώς και κλείνει αδικαιολόγητα η συσκευή με μεγάλα ποσοστά μπαταρίας όπως με 20%, 30% και 40%.
Φορτιζω δυο φορές την ημέρα το τηλ κ πάντα κυκλοφορώ με power bank.
Επειδή αυτό συμβαίνει τρεις μήνες περίπου κ ηapple δεν διόρθωσε τιποτα( σε περίπτωση που ήταν θέμα iOS) σκέφτομαι να αλλάξω μπαταρια.
Απο isystem μου πρότειναν πριν προχωρήσω στην αλλαγή να κανω restore τη συσκευή αλλά να μην την επαναφέρω απο κάποιο backup ώστε να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο επαναφοράς κ κάποιου bug αν υπάρχει και να την κανω διαμόρφωση ως νέα.
Στην περίπτωση αυτή που δεν θα επαναφέρω τα αρχεία μου απο backup, αλλά θα την διαμορφώσω απο την αρχή με ποιο τροπο μπορώ να επαναφέρω μόνο τις φωτογραφιες μου και να μην τις χάσω?
Τις επαφές θα τις επαναφέρω μέσω εφαρμογής.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 19/01/2017 - 20:55

Για τις επαφές δεν χρειάζεται καμία εφαρμογή αρκεί να έχεις ενεργοποιήσει το iCloud

Για να επαναφέρεις ότι θέλεις χειροκίνητα κοίτα εδώ



#3   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.545 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/01/2017 - 00:36

Απο isystem μου πρότειναν πριν προχωρήσω στην αλλαγή να κανω restore τη συσκευή αλλά να μην την επαναφέρω απο κάποιο backup ώστε να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο επαναφοράς κ κάποιου bug αν υπάρχει και να την κανω διαμόρφωση ως νέα.

Τσάμπα θα μπείς στη διαδικασία να παιδευτείς. Είναι καθαρά θέμα μπαταρίας.

 

Περίμενε λίγο μιας και υπάρχει φήμη για επέκταση του προγράμματος αντ/στασης και στα iPh 6.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#4   GEORGEASL

GEORGEASL

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 20/01/2017 - 01:17

Τσάμπα θα μπείς στη διαδικασία να παιδευτείς. Είναι καθαρά θέμα μπαταρίας.
 
Περίμενε λίγο μιας και υπάρχει φήμη για επέκταση του προγράμματος αντ/στασης και στα iPh 6.


georgeol και nikosgnr σας ευχαριστώ για την απάντηση!
nikosgnr είχα ξαναγράψει για το ίδιο πρόβλημα όταν μου πρωτοεμφανίστηκε κ αρχικά μου είχες πει να περιμένω ίσως να είναι θέμα iOS. Στην πορεία ξαναμιλήσουμε κ μου είπες πως τελικά ήταν το πιθανότερο θέμα της μπαταρίας μου.Επειδή σέβομαι την άποψη σου διότι βλέπω ότι απαντάς σχεδόν σε όλους κ εχεις ιδιαίτερα πολλές γνώσεις στα περισσότερα θέματα χρηστών, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι είναι καθαρά θέμα της μπαταρίας μου και όχι του iOS? Θεωρείς ότι είναι τυχαίο ότι παρα πολλοί κάτοχοι iPhone αναφέρουν όλοι το ίδιο πρόβλημα με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα το τελευταίο διάστημα δηλ απο την iOS 10.1 και έπειτα?
Αν τελικά η apple επεκτείνει το προγραμμα αντικατάστασης κ στα 6αρια δεν αποδεικνύει ότι είναι πρόβλημα που προκλήθηκε απο εκείνους δηλ απο το iOS και δεν φταίει η μπαταρια του κάθε χρήστη?
Θα ήθελα την άποψη σου διότι αν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι είναι αποκλειστικά κ μόνο θέμα της μπαταρίας μου δεν θα προχωρήσω σε καμία άλλη κίνηση παρα μόνο στην αντικατάσταση μπαταρίας.
Σε ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη αν κούρασα.

#5   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.545 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/01/2017 - 01:58

Αυτού του είδους τα προβλήματα, όταν η συσκευή κλείνει σε άσχετες στιγμές είναι καθαρά θέμα μπαταρίας.

 

Και κυρίως όταν μιλάς για 2+ χρόνων συσκευή. Στη περίπτωση σου είναι ξεκάθαρο.

 

Τη 1η φορά που σου είχα πεί για το ίδιο το iOS, ήταν με τη  10.1 όπου και υπήρχαν πολλές αναφορές χρηστών για το ίδιο πρόβλημα.

 

Τελικά η λύση δόθηκε με πρόγραμμα αντ/στασης μπαταρίας, που κακώς περιορίστηκε μόνο στο 6S.

 

Να την αλλάξεις, απλά πρόσεχε μόνο που θα πας.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#6   GEORGEASL

GEORGEASL

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 20/01/2017 - 02:22

Εάν εχεις κάποιους να μου προτείνεις που θεωρείς safe επιλογές.....εγώ γνωρίζω info quest,isystem και document μιας και διαβάζω ότι είναι επίσημοι.
Δεν έχω επισκεφτεί ποτε κανέναν απο τους παραπάνω μιας και είναι η πρώτη φορά που iOS συσκευη μου παρουσιάζει πρόβλημα,όποτε δεν έχω προσωπική άποψη.
Πάντως με προβληματίζει αν είναι μονόδρομος να δώσω 120€ στους παραπάνω για μπαταρια σε ένα τηλ ναι μεν iPhone αλλά ήδη 2ετιας+....

#7   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.545 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/01/2017 - 12:49

Προφανώς και δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις 100+ στα εξουσιοδοτημένα.

 

Το λιγότερο κοροιδία.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#8   GEORGEASL

GEORGEASL

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 20/01/2017 - 15:49

nikosgnr έκανα καλού κακού και ένα restore και setup as new πριν αλλάξω μπαταρια.
Σίγουρα η μπαταρια πέφτει πολύ ομαλότερα όμως ίσως αυτό να ωφελείται στο ότι δεν έχω κατεβάσει καμία εφαρμογή πλην των προεγκατεστημένων καθώς και δεν έχω κατεβάσει φωτογραφιες και επαφές ακόμη....
Πάντως περίμενα πως όταν συνδέθηκα στο iCloud με τον λογαριασμό μου θα κατέβαιναν φωτο και επαφές αλλά ακόμη τιποτα...
Τις έχω κρατήσει σε φάκελο στον υπολογιστή αν δεν κατέβουν ώστε να μην χρησιμοποιήσω κάποιο backup....
Να σημειώσω ότι εμφανίστηκε και η εφαρμογή tv που πριν δεν υπήρχε...όλη την διαδικασία την έκανα μέσω Η/Υ ενώ άλλες φορές OTA....

#9   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.545 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/01/2017 - 16:12

Εφόσον έχεις εν/ποιήσει τον διακόπτη των επαφών στο iCloud θα συγχρονίσει αμέσως και θα στις εμφανίσει.

 

Αν δε τις βλέπεις πάλι, κάνε ένα Reboot στη συσκευή.

 

Αν κΕπίσης απο υπ. συστήματος να αφήσεις εν/ποιημένα μόνο το Find και βαθμονόμηση πυξίδας.

 

Η όποια κατανάλωση δε λέει κάτι στη περίπτωση σου. Σκοπός είναι να μη συνεχίζει να κλείνει σε άσχετες στιγμές, κάτι που δε θα γλυτώσεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#10   GEORGEASL

GEORGEASL

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 22/01/2017 - 15:18

Καλησπέρα και πάλι!
nikosgnr όπως σου έγραψα την Παρασκευή έκανα restore και setup as new.Λειτουργησα την συσκευή χωρίς εφαρμογες και η μπαταρια έπεφτε πολύ ομαλότερα και κράτησε 1 ημέρα και 2 ώρες περίπου.Να σημειώσω ότι ενεργοποίησα την βιβλιοθήκη φωτο iCloud και στο iPad και στο iPhone ώστε να κατέβουν οι φωτό μου στο τηλεφωνο.Εχω ακριβώς τις ίδιες φωτο στο iPad.Πηρε περίπου μιάμιση ημέρα να κατέβουν οι φωτο όποτε υποθέτω ότι όσο κατέβαζε το τηλ τις φωτο έτρωγε μπαταρια και ας μην είχα κατεβάσει εφαρμογες.
Πάντως απο εχθές βραδυ άρχισα να κατεβάζω εφαρμογες ώστε να δω συμπεριφορά μπαταρίας σήμερα το πρωί κατέβασα fb και messenger.Το τηλ έκλεισε ξανά με 26% μπαταρια.Οταν το άνοιξα ξανά ήταν στο 26%.
Επειδή είμαι ένα βήμα πριν αλλάξω μπαταρια όπως σου ξαναείπα δεν ξέρω αν τελικά είναι θέμα μπαταρίας ή κάποια εφαρμογή δημιουργεί το όλο πρόβλημα κ πρέπει απλά να την σβήσω.
Σε ευχαριστώ και πάλι!

#11   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.545 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/01/2017 - 15:55

Η μπαταρία :)


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#12   GEORGEASL

GEORGEASL

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 22/01/2017 - 16:01

Σε ευχαριστώ!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες