Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[Solved] iPhone 7 επέστρεψε απο service με γρατζουνιά


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
181 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   JimBala

JimBala

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 25/01/2017 - 01:14

Καλησπέρα! Οταν το πηρα η οθονη ηταν τρομερα κιτρινη σε καποια σημεια και σε αλλα λευκη και το πήγα για εναν έλεγχο, 3 ημερών κινητό. (iStorm). Η γνωστη διαδικασια, πηγε Ολανδια και σε 10 μερες με ενημερωσαν πως δν υπαρχει καποιο προβλημα. Οκ λοιπον, παω να παραλαβω  και στη πλατη του iPhone κατω απο τα γραμματα ειχε μια γρατζουνιά μεγαλη. Τους ειπα δεν μπορω να παραλαβω ετσι τη συσκευη. Το αφησα και εστειλαν στην Apple πως επεστρεψε απο τα κεντρικα με γρατζουνιά! Περιμενω απάντηση.
 Να σημειώσω πως στο δελτίο παράδοσης την πρωτη φορα στο πεδιο "γρατζουνιες κ αλλες φθορες" δε γραφει τπτ. Τριών ημερών κινητό. Αν είχατε παρόμοια εμπειρία, τα φώτα σας. 
Ευχαριστω! 

Τελευταία επεξεργασία από: JimBala, 25/01/2017 - 01:24


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 25/01/2017 - 09:24

Καλά έκανες και δεν την παρέλαβες. Ωστόσο εγώ να ρωτήσω. 3 ημερών γιατί δεν ζήτησες DOA απο το κατάστημα; Τους ρώτησες και δεν το δέχτηκαν; Την έστειλαν αυτοί την συσκευή στην Αντιπροσωπεία; Για δώσε μας περισσότερες πληροφορίες.

 

ΥΓ. Προσωπικά από το 2010 θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό μια και δεν έτυχε να αντιμετωπίσω τέτοια προβλήματα. Ωστόσο τελευταία αναγκάστηκα να αλλάξω λουράκι για Apple Watch που αγόρασα από iStorm. Μου το αντικατέστησαν επί τόπου χωρίς να πληρώσω κάτι.



#3   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 25/01/2017 - 10:29

Καλά έκανες και δεν την παρέλαβες. Ωστόσο εγώ να ρωτήσω. 3 ημερών γιατί δεν ζήτησες DOA απο το κατάστημα; Τους ρώτησες και δεν το δέχτηκαν; Την έστειλαν αυτοί την συσκευή στην Αντιπροσωπεία; Για δώσε μας περισσότερες πληροφορίες.

ΥΓ. Προσωπικά από το 2010 θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό μια και δεν έτυχε να αντιμετωπίσω τέτοια προβλήματα. Ωστόσο τελευταία αναγκάστηκα να αλλάξω λουράκι για Apple Watch που αγόρασα από iStorm. Μου το αντικατέστησαν επί τόπου χωρίς να πληρώσω κάτι.


Δεν δίνει DOA το iStorm. Για την ακρίβεια το DOA είναι στην ευκαίρεια του καταστήματος. Δεν είναι υποχρεωτικό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#4   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/01/2017 - 11:17

Είχα πριν μερικά χρόνια παρόμοια εμπειρία με ένα iphone 4.

Είχε χαλάσει το proximity sensor και το έδωσα στην vodafone από όπου το είχα αγοράσει (δεν γνώριζα τότε τα περί infoquest κλπ).

Το κρατήσανε δυο εβδομάδες, και μου είπαν για αντικατάσταση συσκευής αλλά ηταν απίστευτο το ποσό που ζητούσαν (δεν θυμάμαι ακριβώς την τιμή, αλλά θυμάμαι πως ήταν τόσο υψηλή που αν έβαζα άλλα 80-100 ευρώ το αγόραζα καινούριο). Εν το μεταξύ η συσκευή ήταν αγρατζούνιστη, δεν είχε πέσει κάτω ποτέ, αλλά αυτοί ισχυρίστηκαν πως για να χάλασε το proximity προφανώς είχε πέσει...

Τέλος πάντων με τα πολλά τους ζήτησα να μου στείλουν πίσω το κινητό και τους είπα πως δεν πρόκειται να προχωρήσω σε αντικατάσταση.

Μου έστειλαν το κινητό με κούριερ τυλιγμένο σε ένα σελοφάν της κακιάς ώρας και όταν το έβγαλα είχε γρατζουνιές στην οθόνη. Πολλές κιόλας.

Τους πήρα, τους ξέχεσ@.

Μου έλεγαν πως το κινητό εκείνοι το έστειλαν αγρατζούνιστο. Εν πάση περιπτώση τους είχα πει πως δεν με ενδιαφέρει σε ποιό στάδιο έγιναν οι γρατζουνιές. Αν έγιναν όταν τους το έδωσα, αν έγιναν στο σέρβις, αν έγιναν κατά την μεταφορά ή οτιδήποτε.

Τελικά, πήρε καιρό η όλη ιστορία, αλλά λύθηκε με ένα τύπο διακανονισμού, όπου που έκαναν έκπτωση 60% περίπου για να πάρω το 4s.

Πήγα και το πήρα.

Μην το αφήσεις. Κυνήγησέ το και θα βρείς το δίκιο σου με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.



#5   grecophone

grecophone

    iPH Enthousiast

  • 352 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/01/2017 - 11:56

και οταν ξανα χαλασει και το πας για σερβις , δεν θα περασει λογω γρατσουνιων...

βρε δεν τους σκοτωνουμε λεω εγω..

γ αυτο θελει να τραβας βιντεο πριν ανοιξεις την συσκευασια (μιλαω για αγορες μεσω ιντερνετ) ή σε περιπτωση που παραλαβεις αυτο και δεν το ανοιξεις μπροστα τους



#6   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 25/01/2017 - 13:25

Ουτε με βιντεο θα βρεις το δικιο σου .Αν δεν θέλουν δεν θα γίνει.



#7   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/01/2017 - 14:02

Είχα πριν μερικά χρόνια παρόμοια εμπειρία με ένα iphone 4.

Είχε χαλάσει το proximity sensor και το έδωσα στην vodafone από όπου το είχα αγοράσει (δεν γνώριζα τότε τα περί infoquest κλπ).

Το κρατήσανε δυο εβδομάδες, και μου είπαν για αντικατάσταση συσκευής αλλά ηταν απίστευτο το ποσό που ζητούσαν (δεν θυμάμαι ακριβώς την τιμή, αλλά θυμάμαι πως ήταν τόσο υψηλή που αν έβαζα άλλα 80-100 ευρώ το αγόραζα καινούριο). Εν το μεταξύ η συσκευή ήταν αγρατζούνιστη, δεν είχε πέσει κάτω ποτέ, αλλά αυτοί ισχυρίστηκαν πως για να χάλασε το proximity προφανώς είχε πέσει...

Τέλος πάντων με τα πολλά τους ζήτησα να μου στείλουν πίσω το κινητό και τους είπα πως δεν πρόκειται να προχωρήσω σε αντικατάσταση.

Μου έστειλαν το κινητό με κούριερ τυλιγμένο σε ένα σελοφάν της κακιάς ώρας και όταν το έβγαλα είχε γρατζουνιές στην οθόνη. Πολλές κιόλας.

Τους πήρα, τους ξέχεσ@.

Μου έλεγαν πως το κινητό εκείνοι το έστειλαν αγρατζούνιστο. Εν πάση περιπτώση τους είχα πει πως δεν με ενδιαφέρει σε ποιό στάδιο έγιναν οι γρατζουνιές. Αν έγιναν όταν τους το έδωσα, αν έγιναν στο σέρβις, αν έγιναν κατά την μεταφορά ή οτιδήποτε.

Τελικά, πήρε καιρό η όλη ιστορία, αλλά λύθηκε με ένα τύπο διακανονισμού, όπου που έκαναν έκπτωση 60% περίπου για να πάρω το 4s.

Πήγα και το πήρα.

Μην το αφήσεις. Κυνήγησέ το και θα βρείς το δίκιο σου με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.

Με τον ίδιο τρόπο η Vodafone μου είχε αλλάξει τη συσκευή. Παρέδωσα σε κατάστημά τους ένα 3Gs με διάφορα προβλήματα λειτουργικού και έπειτα από 20 ημέρες με ενημέρωσαν ότι θα γίνει αντικατάσταση συσκευής. Όταν με κάλεσαν για να παραλάβω, η συσκευή αντικατάστασης ήταν σε ζελατίνα της πλάκας, χωρίς κουτί η οτιδήποτε άλλο. Ευτυχώς για μένα δεν είχε φθορές.



#8   JimBala

JimBala

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 25/01/2017 - 15:04

Καλά έκανες και δεν την παρέλαβες. Ωστόσο εγώ να ρωτήσω. 3 ημερών γιατί δεν ζήτησες DOA απο το κατάστημα; Τους ρώτησες και δεν το δέχτηκαν; Την έστειλαν αυτοί την συσκευή στην Αντιπροσωπεία; Για δώσε μας περισσότερες πληροφορίες.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδια. Μου εδινε DOA με τη προηποθεση η Apple να επιβεβαιώσει καποιο προβλημα. (Απο kaizerstore η αγορά)  Αρχικα το τηλ πηγε για ελεγχο στην οθονη του, οπου δεν διαγνωτηκε προβλημα. Οταν επεστρεψε προεκυψε η γρατζουνια. Ξανα παραδωση με νεο δελτιο παραλαβης με ένδειξη "Επεστρεψε με γρατζουνια απο τα κεντρικα της Apple". Ολα κρινονται απο το τι θα πει η Apple. Αν το αναγνωρίσει, δε ξερω τι θα προτεινει.(Πιστευω ανακατασκευασμενο). Αν οχι πρεπει να πιεσω να το αναγνωρισουν αυτοι. Αν προσπαθησουν να το αποφυγουν δε θα το αφησω ετσι. Απλα με ενδιαφερει η γνωμη μιας και ολοι γνωριζουμε και εχουμε διαφορετικες εμπειριες.

 

και οταν ξανα χαλασει και το πας για σερβις , δεν θα περασει λογω γρατσουνιων...

βρε δεν τους σκοτωνουμε λεω εγω..

γ αυτο θελει να τραβας βιντεο πριν ανοιξεις την συσκευασια (μιλαω για αγορες μεσω ιντερνετ) ή σε περιπτωση που παραλαβεις αυτο και δεν το ανοιξεις μπροστα τους

Το δελτιο παραλαβης, τη πρωτη φορα, στο πεδιο "φθορες/γρατζουνιες.." δεν εγραψαν τπτ. Το ελεγχε ο υπαλληλος μπροστα μ να βρει κατι, κ του ειπα πως ειναι 3 ημερων ολοκαινουριο. Μου λεει: φαινετε. Εαν ειχε το παραμικρο θα το σημείωναν εκει σιγουρα!

Τωρα θα τηλεφωνησω...



#9   karless

karless

    iPH Hero

  • 5.021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 25/01/2017 - 15:10

Για cosmetic issue βλεπω να στο βγαζουν.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#10   JimBala

JimBala

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 25/01/2017 - 15:57

Για cosmetic issue βλεπω να στο βγαζουν.

Αυτό θα σημαίνει πως δεν το αναγνωρίζουν στην Apple ετσι; 



#11   JimBala

JimBala

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 25/01/2017 - 16:12

Έχω νέα, μίλησα με iStorm και μου είπαν πως στείλανε νέα συσκευή (λογικά ανακατασκευασμένη).  



#12   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 25/01/2017 - 16:12

Δεν δίνει DOA το iStorm. Για την ακρίβεια το DOA είναι στην ευκαίρεια του καταστήματος. Δεν είναι υποχρεωτικό.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ναι μεν δεν ειναι υποχρεωτικό αλλα στο σάιτ τους αφήνει να εννοείται πως έχει. Αναφέρει συγκεκριμένα πως εξαρτάται απο τον κατασκευαστή. Παραθέτω φωτό. Όποτε ας κάνει μια ερώτηση.

66f56a0b539da8318fc5882f01e126b6.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

edit: Ωραία. Τέλος καλά όλα καλά. Άσχετο αλλά σχετικό με την υπόθεση. Έμεινες ευχαριστημένος με την εξυπηρέτηση του Kaizerstore?


Τελευταία επεξεργασία από: aliengoa, 25/01/2017 - 16:17


#13   JimBala

JimBala

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 25/01/2017 - 16:26

Αν γινοταν η αγορα απο iStorm τοτε πιστευω πως θα μπορουσα να ζητησω DOA. Στο Kaizerstore μίλησα με τον ίδιο τον Διευθυντή. Τρομερά εξυπηρετικοί.
Τώρα λοιπόν ας ευχηθώ να μου πέσει καλή συσκευή, βαρέθηκα με αυτές τις διαδικασίες...!



#14   sotirisgr

sotirisgr

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 26/01/2017 - 22:58

Καλησπερα και απο εμενα.

 

Ημουν διακοπες Αμερικη και ο θειος μου μου εκανε ενα iphone 7 128gb δωρο....αγοραστηκε στις 7 ιανουαριου γυρισα ελλαδα την κυριακη και ειχα ενα θεμα με το κινητο.εβαλα απο την βιασυνη μου λαθος την καρτα sim και κολλησε το sim tray. λες οκ δε θα το ζορισω καθολου.θα το παω στην istorm στην τσιμισκη στην θεσσαλονικη να το κανουν τα αλλανια εκει περα.μετα απο μια μερα μου ερχεται μυνημα πως η συσκευη ειναι ετοιμη και να παω να την παραλαβω.ολο χαρα εγω παω...και μου λενε οτι δεν μπορεσαν να βγαλουν την καρτα και οτι δεν μπορει να με καλυψουν γιατι ειναι απο αμερικη.λεω οκ. περνω το κινητο και βγαινω εξω απο το καταστημα και βλεπω να εχει γδαρμενο λιγο το simtray στο κλεισιμο και λεω οκ...αστο αυτο.το ανοιγω...κανει πολυ ωρα να ξεκινησει κ μετα απο πολυ ωρα οταν ανοιξε βλεπω οτι δεν ανταποκρινεται το home button.πηγαινω πισω και του λεω ετσι κ ετσι...και αρχισε το παλικαρι στον τεχνικο τμημα να μου λεει οτι δν εινια κουμπι κ οτι δεν πατιεται κτλ.λες και δεν το ηξερα...το πηγα με ενα προβλημα και μου το γυρισανε με 2 προβλημα και το 2ο πιο χοντρο. τεσπα απο εδω και απο εκει το κρατησανε να δουνε.σημερα με πηρανε τηλεφωνο και μου λενε οτι εχει βραχυκυκλωσει η μητρικη πλακετα του και κατι τετοια. εγω τους αφησα ενα κινητο με ενα πολυ μικρο προβλημα και αυτοι μου διαλυσανε το κινητο και μου λενε οτι δεν μπορουν να κανουν κατι επειδη ειναι απο αμερικη και οτι πρεπει να το στειλω στην αμερικη για να το δουνε ενω αυτοι μου χαλασανε το κινητο. και μιλαμε για ενα κινητο το οποιο ουτε ενεργοποιηση δεν το εκανα. ζητω το istorm. μιλησα με apple αμερικης και μου ειπαν φυσικα κ ισχυει η εγγυηση παντου και μου ζητησαν να μιλησω με το apple center της ελλαδας και μετα να δουμε τι μπορει να γινει. 

Εχετε καμια συμβουλη για την περιπτωση μου;θα τις εκτιμησω πολυ.

Ευχαριστω.



#15   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/01/2017 - 01:22

Καλησπερα και απο εμενα.

 

Ημουν διακοπες Αμερικη και ο θειος μου μου εκανε ενα iphone 7 128gb δωρο....αγοραστηκε στις 7 ιανουαριου γυρισα ελλαδα την κυριακη και ειχα ενα θεμα με το κινητο.εβαλα απο την βιασυνη μου λαθος την καρτα sim και κολλησε το sim tray. λες οκ δε θα το ζορισω καθολου.θα το παω στην istorm στην τσιμισκη στην θεσσαλονικη να το κανουν τα αλλανια εκει περα.μετα απο μια μερα μου ερχεται μυνημα πως η συσκευη ειναι ετοιμη και να παω να την παραλαβω.ολο χαρα εγω παω...και μου λενε οτι δεν μπορεσαν να βγαλουν την καρτα και οτι δεν μπορει να με καλυψουν γιατι ειναι απο αμερικη.λεω οκ. περνω το κινητο και βγαινω εξω απο το καταστημα και βλεπω να εχει γδαρμενο λιγο το simtray στο κλεισιμο και λεω οκ...αστο αυτο.το ανοιγω...κανει πολυ ωρα να ξεκινησει κ μετα απο πολυ ωρα οταν ανοιξε βλεπω οτι δεν ανταποκρινεται το home button.πηγαινω πισω και του λεω ετσι κ ετσι...και αρχισε το παλικαρι στον τεχνικο τμημα να μου λεει οτι δν εινια κουμπι κ οτι δεν πατιεται κτλ.λες και δεν το ηξερα...το πηγα με ενα προβλημα και μου το γυρισανε με 2 προβλημα και το 2ο πιο χοντρο. τεσπα απο εδω και απο εκει το κρατησανε να δουνε.σημερα με πηρανε τηλεφωνο και μου λενε οτι εχει βραχυκυκλωσει η μητρικη πλακετα του και κατι τετοια. εγω τους αφησα ενα κινητο με ενα πολυ μικρο προβλημα και αυτοι μου διαλυσανε το κινητο και μου λενε οτι δεν μπορουν να κανουν κατι επειδη ειναι απο αμερικη και οτι πρεπει να το στειλω στην αμερικη για να το δουνε ενω αυτοι μου χαλασανε το κινητο. και μιλαμε για ενα κινητο το οποιο ουτε ενεργοποιηση δεν το εκανα. ζητω το istorm. μιλησα με apple αμερικης και μου ειπαν φυσικα κ ισχυει η εγγυηση παντου και μου ζητησαν να μιλησω με το apple center της ελλαδας και μετα να δουμε τι μπορει να γινει. 

Εχετε καμια συμβουλη για την περιπτωση μου;θα τις εκτιμησω πολυ.

Ευχαριστω.

Πηγαίνεις πάλι πίσω στο κατάστημα ζητάς να μιλήσεις με τον υπεύθυνο και του εξηγείς με όμορφο αλλά αποφασιστικό τρόπο ότι θα απευθυνθείς στο συνήγορο του καταναλωτή σε περίπτωση που δεν λυθεί άμεσα το ζήτημα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες