Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Bαθμονόμηση οθόνης σε El capitan


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/02/2017 - 17:46

Αντιμετωπιζω ενα θεμα ,και θελω τη βοηθεια σας.Επιθυμω η οθονη του mac μου να ειναι το λευκο ενα τακ πιο ψυχρο.

Πηγαινω λοιπον :Προτιμησεις συστηματος->Οθονες->Χρωμα->βαθμονομηση για να φτιαξω το δικο μου προφιλ.

Ολα καλα ρυθμιζω οπως θελω το λευκο μου,οριζω και ενα ονομα για το προφιλ μου,ΑΛΛΑ μολις παταω ok να ενεργοποιηθει/αποθηκευτει ,αυτο αλλαζει.Και συγκεκριμενα  το κανει πιο φωτεινο.

Γνωριζει κανεις τιποτα?

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/02/2017 - 22:31

Kανεις παιδια?Προκειτε για  bug του el capitan? δεν το εχει δοκιμασει κανεις  σε el capitan.

Yπαρχει καποια αλλη τριτη εφαρμογη που να μπορω να "σκαλιξω"τα χρωματα του mac .(τη θερμοκρασια του λευκου κυριως)



#3   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/02/2017 - 08:46

Σε εμένα πάντως φίλε μου που το έχω κάνει για να διώξω αυτή την ελαφριά κιτρινίλα που έχει το iMac display profile κρατάει την ρύθμιση κανονικά.

Μήπως κάτι δεν κάνεις σωστά;

Τώρα βέβαια εγώ είμαι σε Sierra και δεν ξέρω εάν στο El Capitan όντως υπάρχει κάποιο θέμα.



#4   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 23/02/2017 - 18:23

Και εγώ το δοκίμασα στο sierra πάλι και μου το αποθήκευσε και δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. Μπορεί να είναι πρόβλημα στο el capitan. 



#5   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/02/2017 - 20:01

Το προβλημα ειναι καθαρα σε el capitan  ,σε sierra που δοκιμασα και εγω με τον ιδιο τροπο κανει τη ρυθμιση σωστα.

Αυτο ρυθμιζεις οπως σου αρεσει λευκο(στο βασικο imac display profile), οσο εισαι μεσα στο οδηγο βαθμονομησης ολα καλα,ονομαζεις το προφιλ ,και πατας οκ να βγεις ,και εκεινη τη στιγμη ,αποθηκευει το προφιλ αλλα του ανοιγει τη φωτεινοτητα 2 τονους και κανει τα χρωματα λιγο πιο αχρωμα.

 

Γι αυτο λεω μηπως υπαρχει καποια εφαρμογη απο τριτο για αυτη τη δουλεια.



#6   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/02/2017 - 12:48

Μετα απο πολλες ωρες ψαξιματος ενος τριτου προγραμματος για calibration display(free).

Μετα απο σκεψη ,νομιζω πως η μονη λυση (με δεδομενο οτι δεν θελω να αναβαθμισω σε sierra) ,στο bug/αδυναμια που εχει το el capitan  να σωνει ενα νεο icc profile σωστα, ειναι να φτιαχτει ενα προφιλ σε ενα συστημα με sierra ,  το αρχειο αυτο να γινει copy σε ενα usbflash  και επειτα  paste στο φακελο με τα icc profiles του δικου μου συστηματος!

Λετε να δουλεψει?



#7   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/02/2017 - 12:50

 (με δεδομενο οτι δεν θελω να αναβαθμισω σε sierra) 

 

Γιατί δεν λες ναι στη νεότερη τεχνολογία ;.


vires acquirit eundo


#8   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/02/2017 - 15:23

Γιατί δεν λες ναι στη νεότερη τεχνολογία ;.

 

Αφου κανω τη δουλεια μου και με τη παλαιοτερη σε αυτα τα πεντε πραγματα που κανω,δεν εχω λογο να παω σε νεοτερη!

Θα μου πεις αφου εχει καποια ψιλοθεματα η παλαιοτερη.Ναι αλλα δεν ειναι και τοσο σημαντικα (μεχρι στιγμης)απο το κανω αναβαθμιση  και να μη δουλευει πχ το parallers ,και να θελει και αυτο τη νεοτερη version του και παει λεγοντας και για αλλες εφαρμογες.(λες και η νεα θα ειναι τελεια)

 

Γενικα  δεν μου αρεσει οπου καθε τοσο βγαζουν και νεες versions ,oπου ουσιαστικα  για μενα δεν εχουν κατι πραγματικα καλο να επιδηξουν ,περα απο αχρειαστες βλακειες και ενα νεο wallpaper.

Ε δεν εχω λοιπον το χαβα τους καθε τοσο .



#9   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/04/2017 - 15:11

Καλησπερα ,

επανερχομε στο θεμα.

Αποφασισα λοιπον εφοσον,κατα το τελος του οδηγου βαθμονομησης το el capitan δεν αποθηκευει σωστα το νεο icc profile,να  φτιαξω  ενα icc profile στο mac ενος φιλου μου που εχει sierra, και το αρχειο να το μεταφερω στο δικο μου.

Πηρα λοιπον το νεο αρχειο,και το επικολλησα εκει που  αποθηκευει το λειτουργικο τα νεα προφιλ που δημιουργεις,το ειδε και μια χαρα στις επιλογες του μενου ,αλλα κατα την επιλογη του παλι τα ιδια!(ανοιγει τη φωτεινοτητα χαλοντας το χρωμα κτλ.)

 

Ετσι αποφασισα να επικολλησω το αρχειο αυτο(και οποιοδηποτε αλλο εχω φτιαξει ),εκει που ειναι αποθηκευμενα τα "στανταρ"προφιλ ,καθως αυτα απο οτι ανακαληψα ειναι αποθηκευμενα αλλου,(συγκεκριμενα στο φακελο "Συστημα" )

Ομως αυτος ο φακελος ειναι μονο για αναγνωση και δεν μπορω να επικολλησω  νεα αρχεια.

 

Δοκιμασα απο τις πληροφοριες του φακελου-ξεκλειδωνοντας τη κλειδαρια- να δωσω την επιλογη για εγγραφη και αναγνωση στο φακελο,ομως δεν με αφηνει,οπως επισης πηγαινοντας στο "+"να προσθεσω στη λιστα το ονομα χρηστη μου,παλι δεν με αφηνει,εμφανιζοντας μου το ιδιο μηνυμα :

"Δεν είναι δυνατή η ολοκλήρωση της λειτουργίας επειδή δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα."

 

Ποια απαραιτητα δικαιωματα ρε παιδια?Μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του?

 

Ευχαριστω.


Τελευταία επεξεργασία από: monotis, 07/04/2017 - 15:12


#10   kwstak0s

kwstak0s

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 07/04/2017 - 15:14

Καλησπερα ,

επανερχομε στο θεμα.

Αποφασισα λοιπον εφοσον,κατα το τελος του οδηγου βαθμονομησης το el capitan δεν αποθηκευει σωστα το νεο icc profile,να  φτιαξω  ενα icc profile στο mac ενος φιλου μου που εχει sierra, και το αρχειο να το μεταφερω στο δικο μου.

Πηρα λοιπον το νεο αρχειο,και το επικολλησα εκει που  αποθηκευει το λειτουργικο τα νεα προφιλ που δημιουργεις,το ειδε και μια χαρα στις επιλογες του μενου ,αλλα κατα την επιλογη του παλι τα ιδια!(ανοιγει τη φωτεινοτητα χαλοντας το χρωμα κτλ.)

 

Ετσι αποφασισα να επικολλησω το αρχειο αυτο(και οποιοδηποτε αλλο εχω φτιαξει ),εκει που ειναι αποθηκευμενα τα "στανταρ"προφιλ ,καθως αυτα απο οτι ανακαληψα ειναι αποθηκευμενα αλλου,(συγκεκριμενα στο φακελο "Συστημα" )

Ομως αυτος ο φακελος ειναι μονο για αναγνωση και δεν μπορω να επικολλησω  νεα αρχεια.

 

Δοκιμασα απο τις πληροφοριες του φακελου-ξεκλειδωνοντας τη κλειδαρια- να δωσω την επιλογη για εγγραφη και αναγνωση στο φακελο,ομως δεν με αφηνει,οπως επισης πηγαινοντας στο "+"να προσθεσω στη λιστα το ονομα χρηστη μου,παλι δεν με αφηνει,εμφανιζοντας μου το ιδιο μηνυμα :

"Δεν είναι δυνατή η ολοκλήρωση της λειτουργίας επειδή δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα."

 

Ποια απαραιτητα δικαιωματα ρε παιδια?Μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του?

 

Ευχαριστω.

Τόσους μήνες θα είχες κάνει update. Κάνε update να βρεις την υγεία σου. Οι λόγοι που βγαίνουν τα updates είναι για να βελτιώνουν παλαιότερες εκδόσεις, όχι για να μη τα βάζουμε.



#11   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/04/2017 - 16:43

Δεν σε αφήνει γιατί είναι ενεργοποιημένο το SIP.

Πρέπει να το απενεργοποιήσεις πρώτα.

 

Φαίνεται ότι μπαίνεις σε χωράφια που δεν γνωρίζεις και τόσο καλά και επειδή πρόκειται να επέμβεις σε προστατευόμενα αρχεία του συστήματος, πριν κάνεις τον MacGyver κράτα ένα backup πρώτα με το Time Machine.  :)



#12   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/04/2017 - 18:15

Μου φαινετε πως ... η καλυτερη λυση ειναι να κανω αναβαθμιση.

Aυτο που θελω να ρωτησω,ειναι: αν εχεις  κανει back up με το  time machine ,μπορεις αν θελησεις μετα να γυρισεις πισω στο el capitan,

ή ειναι οπως τα iphone που δεν μπορεις να κανεις downgrade?

 

Και φυσικα κατα ποσο μετα το restore συστημα ειναι οπως πριν.(το λεω γιατι στα windows μετα απο restore το συστημα δεν ηταν ποτε ιδιο...)



#13   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/04/2017 - 19:40

Και βέβαια να μεταβείς στην τελευταία τεχνολογία. Άλλωστε οι αναβαθμίσεις εκ προοιμίου έρχονται με νέα καλούδια ενώ αντιμετωπίζουν τυχόν αδυναμίες της προηγούμενης έκδοσης.

 
Όπως και να έχει -προτού προχωρήσεις στο upgrade- για λόγους ασφαλείας όταν επιγράφονται ή διαγράφονται πράγματα πρέπει να πάρεις backup. Καλό δε θα ήταν -προτού το πάρεις- να κάνεις ένα reset του Time Machine. 
 
Όσο αφορά στο τυχόν downgrade, δεν υπάρχει κανένας λόγος για ανησυχία.

vires acquirit eundo


#14   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/04/2017 - 19:40

Δοκίμασε την μετάβαση δεν χάνεις κάτι.

 

Ναι μπορείς να γυρίσεις πίσω. Το Time Machine κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά. Δεν πρόκειται να χάσεις τίποτα. Θα τα βρεις όλα όπως τα άφησες.

 

Ψάξε λίγο μέσα στο forum κάπου έχει αναρτήσει νομίζω ο φίλος giodis κάποιον οδηγό σχετικά με το Time Machine.

 

Δες και εδώ.



#15   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/04/2017 - 14:00

Εγω εχω το  time machine, εχει παρει και καποια back up.

Συμφωνα λοιπον με giodis αν εχω καταλαβει καλα,καλο θα ηταν να συνδεσω το δισκο (καθως δεν τον εχω μονιμα),και να παρει ενα τελευταιο back up, αλλα πριν γινει αυτο να εχω σβησει απο τον Macintosh HD  του imac ενα αρχειο,και μετα την επαννεκινηση θα παρει αυτοματα back up το TM ,αλλα με το προγραμμα να εχει κανει reset,για εξαληψη ενδεχομενου σφαλματος,στο τελευταιο κρισιμο αυτο back up.Kαλα ως εδω.

 

Διαβαζοντας τωρα τον οδηγο,διαβασα επισης -αναφερθηκε-κατι για κλωνο δισκου κτλ,αλλο ειναι παλι αυτο?(για να βοηθησω,ειναι κατι σαν αυτο που κανει το norton ghost,οπου φυσικα προυποθετει και νεο διαθεσιμο δισκο) 

 

Τελος,αυτο που θα ηθελα πραγματικα να γνωριζω ειναι:μετα την αναβαθμιση ολες οι εφαρμογες που εχω εγκατεστημενες(οffice,parallers κτλ)οπως επισης και διαφορα  utility(οπως π.χ.smoothmouse,NTFS for mac)τι γινετε ?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες