Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Επέκταση wifi


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
32 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 19/02/2017 - 21:55


Παιδια καλησπέρα. Έχω μια κρίσιμη ερώτηση. Αυτή τη στιγμή η εγκατάσταση μου είναι ως εξής. Modern το οποίο έχω συνδεδεμένο σε ένα airport time capsule από το οποίο μοιράζω Ίντερνετ ασύρματα. Επειδή στο σπίτι υπάρχουν αρκετοί τυχόν, στο δωμάτιο μου δεν ειναι και τόσο καλό το σήμα. Σκέφτομαι τώρα να βάλω ένα extender στο διάδρομο. Τώρα υπάρχουν κάποιες ερωτήσεις. Αρχικά υπάρχει η δυνατότητα το δυο δίκτυα να ειναι κοινά; και τι εννοώ; πχ έχω ασύρματο εκτυπωτή ρυθμισμένο στο δίκτυο 1. Αν βάλω επέκταση δεν θα δημιουργηθεί δεύτερο δίκτυο; αν είμαι συνδεδεμένος στο 2 δεν θα μπορώ να εκτυπώσω. Το ίδιο και με το handoff. Επίσης υπάρχει ρύθμιση στο iOS να συνδέεται αυτόματα σε οποίο από τα 2 σήματα ειναι δυνατότερο;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   subwaynet

subwaynet

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/02/2017 - 22:01

Παιδια καλησπέρα. Έχω μια κρίσιμη ερώτηση. Αυτή τη στιγμή η εγκατάσταση μου είναι ως εξής. Modern το οποίο έχω συνδεδεμένο σε ένα airport time capsule από το οποίο μοιράζω Ίντερνετ ασύρματα. Επειδή στο σπίτι υπάρχουν αρκετοί τυχόν, στο δωμάτιο μου δεν ειναι και τόσο καλό το σήμα. Σκέφτομαι τώρα να βάλω ένα extender στο διάδρομο. Τώρα υπάρχουν κάποιες ερωτήσεις. Αρχικά υπάρχει η δυνατότητα το δυο δίκτυα να ειναι κοινά; και τι εννοώ; πχ έχω ασύρματο εκτυπωτή ρυθμισμένο στο δίκτυο 1. Αν βάλω επέκταση δεν θα δημιουργηθεί δεύτερο δίκτυο; αν είμαι συνδεδεμένος στο 2 δεν θα μπορώ να εκτυπώσω. Το ίδιο και με το handoff. Επίσης υπάρχει ρύθμιση στο iOS να συνδέεται αυτόματα σε οποίο από τα 2 σήματα ειναι δυνατότερο;

Καλησπέρα φίλε,

1) Λογικά το κάνουν τα περισσότερα αφού o DHCP παραμένει αυτός του δικτύου 1

2) Υποτίθεται ότι το κάνει αυτόματα το IOS. 

 

 


Τελευταία επεξεργασία από: subwaynet, 19/02/2017 - 22:01


#3   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 19/02/2017 - 22:49

Μάλιστα.

http://www.plaisio.g...3800-100PES.htm

Αυτό εδώ θα μου κάνει; ψάχνω για extender η repeater?

#4   subwaynet

subwaynet

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/02/2017 - 23:05

Ναι. Extender και Repeater είναι το ίδιο πράγμα βασικά.  



#5   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 19/02/2017 - 23:25

Ευχαριστώ. Αν υπάρχει κάποια πρόταση, ευπρόσδεκτη. Θα προτιμούσα να έχει και πρίζα ( εκτός να δεν υπάρχει πρόβλημα αν βάλω κάποιο πολύπριζο)

Τελευταία επεξεργασία από: michkal91, 19/02/2017 - 23:25


#6   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2017 - 10:25

Παιδια καλησπέρα. Έχω μια κρίσιμη ερώτηση. Αυτή τη στιγμή η εγκατάσταση μου είναι ως εξής. Modern το οποίο έχω συνδεδεμένο σε ένα airport time capsule από το οποίο μοιράζω Ίντερνετ ασύρματα. Επειδή στο σπίτι υπάρχουν αρκετοί τυχόν, στο δωμάτιο μου δεν ειναι και τόσο καλό το σήμα. Σκέφτομαι τώρα να βάλω ένα extender στο διάδρομο. Τώρα υπάρχουν κάποιες ερωτήσεις. Αρχικά υπάρχει η δυνατότητα το δυο δίκτυα να ειναι κοινά; και τι εννοώ; πχ έχω ασύρματο εκτυπωτή ρυθμισμένο στο δίκτυο 1. Αν βάλω επέκταση δεν θα δημιουργηθεί δεύτερο δίκτυο; αν είμαι συνδεδεμένος στο 2 δεν θα μπορώ να εκτυπώσω. Το ίδιο και με το handoff. Επίσης υπάρχει ρύθμιση στο iOS να συνδέεται αυτόματα σε οποίο από τα 2 σήματα ειναι δυνατότερο;

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

 

Αν χρησιμοποιήσεις Repeater/Extender στο τοπικό σου δίκτυο, τότε πρέπει να ξεχάσεις features όπως εκτύπωση, Continuity & HandOff. Φυσικά αυτό θα συμβαίνει όταν ένα iDevice χρησιμοποιεί το δίκτυο που εκπέμπει το Extender. Δυστυχώς γι΄αυτό ευθύνεται το περιβόητο Bonjour.

 

 

 

Όσο αφορά τις προτεραιότητες που θέτει το iOS για να συνδεθεί σε γνωστό ιδιωτικό δίκτυο, ισχύουν τα παρακάτω ....

 

 

Κατά τη διαδικασία αξιολόγησης των SSID από το iOS με σκοπό την αυτόματη σύνδεση, προτιμώνται γνωστά δίκτυα, υψηλότερα επίπεδα ασφάλειας και πιο ισχυρό σχετικό σήμα (RSSI).

 

Το iOS θα προσπαθήσει να συνδεθεί σε δίκτυα με την εξής σειρά:

  • Το ιδιωτικό δίκτυο με το οποίο έχει συνδεθεί πιο πρόσφατα
  • Ένα ιδιωτικό δίκτυο
  • Ένα δίκτυο hotspot

 

Σε περίπτωση που το iOS εντοπίσει περισσότερα από ένα δίκτυα, θα αξιολογήσει τα SSID σύμφωνα με το επίπεδο ασφάλειας και θα επιλέξει ένα με βάση την εξής σειρά:

  • Ιδιωτικό δίκτυο: EAP
  • Ιδιωτικό δίκτυο: WPA
  • Ιδιωτικό δίκτυο: WEP
  • Ιδιωτικό δίκτυο: μη ασφαλές/ανοιχτό
  • Δίκτυο hotspot: HS2.0/Passpoint
  • Δίκτυο hotspot: EAP
  • Δίκτυο hotspot: WPA
  • Δίκτυο hotspot: WEP
  • Δίκτυο hotspot: μη ασφαλές/ανοιχτό

Σε περίπτωση που το iOS εντοπίσει πολλά δίκτυα με όμοιο τύπο και επίπεδο ασφάλειας, θα επιλέξτε το SSID με το πιο ισχυρό RSSI.


Big things have small beginnings

#7   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/02/2017 - 10:30

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Χθες δοκίμασα ένα 1320 dlink και η αλήθεια είναι ότι μου έκανε εκτύπωση όταν συνδέθηκα σε αυτό και μου έβγαζε και το continuity.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#8   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 22/02/2017 - 05:53

Επανέρχομαι. Πήρα το netgear και πράγματι δουλεύουν όλα κανονικά. Το γύρισα πίσω βέβαια γιατί κάνει συνεχώς αποσυνδέσεις όποτε ψάχνομαι με άλλο τρόπο για να εδώ ασύρματο στο ένα δωμάτιο που δεν έχω σήμα.

#9   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/02/2017 - 08:34

Στο σαλόνι και κατ' επέκταση στη βεράντα που είχα πολύ ασθενές σήμα πήρα προ ετών τα αντίστοιχα της

Netgear (νομίζω ότι δεν υπάρχουν πλέον)  και το AirPort Express

 
Απλά ξέχασα τι είναι αποσύνδεση, ή προβληματικό σήμα αν θέλεις. :)

vires acquirit eundo


#10   akis1964

akis1964

    iPH Enthousiast

  • 366 μηνύματα
  • Twitter:@akis1964
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Lefteris4691

Δημοσίευση 22/02/2017 - 09:34

Καλημέρα παιδιά εγώ έχω πάρει εδώ και 3 χρόνια το TP-LINK model TL-WA850RE και δεν έχω κανένα πρόβλημα πολύ καλό χωρίς αποσυνδέσεις.

Το καινούριο μοντέλο τους είναι αυτό  http://www.tp-link.g...TL-WA854RE.html



#11   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/02/2017 - 12:03

Καλημέρα παιδιά εγώ έχω πάρει εδώ και 3 χρόνια το TP-LINK model TL-WA850RE και δεν έχω κανένα πρόβλημα πολύ καλό χωρίς αποσυνδέσεις.

Το καινούριο μοντέλο τους είναι αυτό  http://www.tp-link.g...TL-WA854RE.html

Καλημέρα,

έχω ακριβώς τα ίδια repeaters και αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα κατά καιρούς.

Το router του ΟΤΕ (ας το ονομάσουμε "Router") είναι πάνω-πάνω (σε ένα δόμα) όπου υπάρχει μόνο ένας σταθερός υπολογιστής που χρησιμοποιείται για βαριά προγράμματα τύπου Solidworks κλπ.

Στον απο κάτω όροφο, έχω βάλει ένα τέτοιο repeater (ας το ονομάσουμε "Repeater 1", το οποίο πέρνει το σήμα από το ρούτερ του ΟΤΕ ("Router"), μέσω της MAC Address και το αναμεταδίδει. Κανένα πρόβλημα μέχρι εδώ.

Το πρόβλημα ξεκινάει όταν σετάρω το δεύτερο (ίδιο με το πρώτο repeater - "Repeater 2") έναν όροφο πιο κάτω και το σετάρω να πέρνει το σήμα του "Repeater 1" και να το αναμεταδίδει, πάλι μέσω της MAC Address του "Repeater 1".

 

Βλέπω λοιπόν κάτι περίεργες συμπεριφορές με τις συσκευές που προσπαθούν να συνδεθούν: Αργούν πολύ, άλλες φορές συνδέονται με "No Internet Connection" και άλλες συνδέονται και αποσυνδέονται συνεχώς.

 

Επίσης να σημειώσω πως στο σπίτι υπάρχουν και δύο powerlines. Το πρώτο (Powerline 1) είναι στο δόμα, όπου συνδέεται με το Router και μέσω της πρίζας μεταφέρει το ιντερνετ σε άλλη πρίζα όπου βρίσκεται το Powerline 2, πάνω στο οποίο υπάρχει ένα wireless access point (με άλλο όνομα δικτύου όμως).

 

Ακόμη, να σημειώσω πως στις ρυθμίσεις όλων των επιπλέον συσκευών (Repeater 1, Repeater 2, Access Point) το DHCP είναι στο off και μάλιστα το Router δίνει ip από την 192.168.1.100 και μετά.

 

Ανακεφαλαιώνω:

Router -> Powerline 1 -> Powerline 2 -> Access Point

            -> Repeater 1 -> Repeater 2

 

Εάν κάποιος γνωρίζει να με κατατοπίσει με περαιτέρω ρυθμίσεις θα με σώσει! Μήπως υπάρχει κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις μου, κάποιο λάθος στις συνδέσεις...



#12   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/02/2017 - 13:19

Για του λόγου το αληθές, μιλάμε για ΤΕΤΟΙΟ μπάχαλο δικτύου...

 

Συνημμένα αρχεία



#13   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/02/2017 - 13:48

Για του λόγου το αληθές, μιλάμε για ΤΕΤΟΙΟ μπάχαλο δικτύου...

 

Akis , τι είναι αυτό το πράγμα ;. :)


Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 22/02/2017 - 13:53

vires acquirit eundo


#14   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2017 - 14:13

Για του λόγου το αληθές, μιλάμε για ΤΕΤΟΙΟ μπάχαλο δικτύου...

Τύφλα να έχει η ακτινοβολία που μας ήρθε από το Τσέρνομπιλ.  :D


Big things have small beginnings

#15   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/02/2017 - 14:35

Τα power lines είναι μια καλή λύση αλλά μπορούν να δημιουργήσουν και προβλήματα. Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο, καλωδία, ηλεκτρικές συσκευες (π.χ. θερμοσίφωνας).

Χρησιμοποιώ αυτά και αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα. Όταν είναι συνδεδεμένοι και οι 2 αντάπτορες γίνεται ένα μπάχαλο στο δίκτυο μου. Συγκεκριμένα ενώ η ip είναι 192.168.1.χ μερικές συσκευές μου έπερναν 192.168.2.χ με αποτέλεσμα να μην επικοινωνούν μεταξύ τους. Το κουφό είναι ότι είχα internet σφαίρα... Δεν έμαθα ποτε σε ποιόν ανήκε αυτο το δίκτυο, όταν η tv έπαιρνε 192.168.2.χ συνδεόμουν σε έναν λογαρισμό plex και έβλεπα ταινίες που είχε ο τύπος αποθηκευμένες!!!!

Το πρόβλημα λύθηκε από όταν χρησιμοποιώ μόνο τον έναν αντάπτορα.


Τελευταία επεξεργασία από: georgeol, 22/02/2017 - 14:35


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες