Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

e-readers


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 22/02/2017 - 17:18

Καλησπέρα! 

Σκεφτόμουν να επενδύσω σε ένα e-reader όπως της Kindle κτλ. αλλά προηγουμένως θέλω να ενημερωθώ για κάποια θέματα, 

πρώτον υπάρχουν όλα τα βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή? υπάρχει κάποια βάση δεδομένων ή βιβλίων για ελληνικά ? έχετε να προτείνετε κάποια μάρκα e-reader? βολεύει όντως είναι λίγο overhyped?

βλέπω ότι οι τιμές των βιβλίων είναι φθηνότερες από τα hard copy οπότε συμφέρει In the long run.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   shodan

shodan

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Twitter:@i_nihl
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 25/02/2017 - 11:01

Καλημέρα,

Σαν χρήστης kindle paperwhite θα προσπαθήσω να σου απαντήσω όσο μπορώ πιο περιεκτικά στα ερωτήματα που θέτεις και στη γενικότερη εμπειρία που έχω αποκομίσει από την εν λόγω συσκευή.

Αρχικά ότι και να επιλέξεις από reader δώσε κάτι παραπάνω ώστε να έχει οπίσθιο φωτισμό η οθόνη (όπως τα paperwhite) για να μπορείς να διαβάζεις βράδυ χωρίς να σε κουράζει. Δεν έχουν καμία σχέση με τα tablet καθώς νομίζεις πως διαβάζεις κανονικό τυπωμένο βιβλίο χωρίς να φωτίζει ολόκληρο το δωμάτιο.

Η αυτονομία τους κυμαίνεται σε υψηλά επίπεδα όπου με μια μέση χρήση μπορεί να αντέξει εβδομάδες/μήνα χωρίς να χρειαστεί φόρτιση.

Είναι πανάλαφρα και εξαιρετικά βολικά αφού μιλάμε για 6" μέγεθος οθόνης και διαστάσεις pocket βιβλίου 10x15.

 

Βιβλία και κυρίως ξενόγλωσσα μπορείς να βρείς σε ηλεκτρονική μορφή είτε από το amazon (νόμιμα) οπότε συγχρονίζονται και με άλλες συσκευές (tablet/κινητό) που μπορείς να εγκαταστήσεις το kindle app ώστε να έχεις το αγαπημένο σου βιβλίο πάντα μαζί σου, είτε από κάποιο άλλο online κατάστημα  είτε από το *γκουχ* θείο *γκουχ*. Αν έχεις μια κάποια ευχέρεια στην ανάγνωση αγγλικών μην διστάσεις την αγορά απευθείας του προτότυπου καθώς το ενσωματωμένο λεξικό θα σου λύσει τα χέρια σε άγνωστες λέξεις. 

Για ελληνικά θα δυσκολευτείς λίγο περισσότερο αλλά στο cosmote books πχ θα βρεις πολλές νέες κυκλοφορίες (μεταφράσεις) σε epub format (adobe drm*).

Επίσης κάνε μια βόλτα από τη σελίδα του Project Gutenberg όπου θα βρεις εκατοντάδες ελληνικά κλασσικά έργα εντελώς δωρεάν για να ξεκινήσεις.

 

Άμεσως αντίπαλος των kindle αυτή τη στιγμή είναι τα kobo aura που προσφέρουν παρόμοια χαρακτηριστικά στην ίδια τιμή χωρίς να μεσολαβεί το οικοσύστημα της amazon. Παλιότερα είχαν κάποια θέματα σταθερότητας αλλά στις τελυταίες εκδόσεις είναι πολύ σταθερά και αξιόπιστα.

 

Τέλος, overhyped δεν θα τα χαρακτήριζα αν διαβάζεις αρκετά και κυρίως λογοτεχνικά βιβλία. Θα κάνεις απόσβεση πολύ γρήγορα και θα μπορείς να έχεις μόνιμα μαζί σου εκατοντάδες βιβλία για διάβασμα ανά πάσα στιγμή.

Πρέπει να προσέξεις βέβαια και το τονίζω πως προορίζονται κυρίως για ανάγνωση λογοτεχνικών βιβλίων, μεγάλα pdf με εικόνες/σχεδιαγράματα κλπ θα σε κουράσουν καθώς θα αργούν να φορτώσουν ενώ αν είναι σκαναρισμένα pdf (εικόνα) θα πασχίζεις να διαβάσεις καθώς η ανάλυση των ereaders δεν βοηθάει ιδιαίτερα ενώ το zoom in είναι βάσανο.

 

*Τα kindle κατά κανόνα διαβάζουν AZW3, AZW (φορμάτ της amazon), TXT, DOC(X), PDF, unprotected MOBI αλλά με τη χρήση του calibre μπορείς να ξεκλειδώσεις βιβλία που κατέχεις νόμιμα ή και να μετατρέψεις ένα pdf/doc κλπ. σε mobi format και να το διαβάσεις άνετα στο kindle.

 

Αν θέλεις επιπλέον πληροφορίες με χαρά να σου απαντήσω ή να σε κατευθήνω σε γειτονικό φόρουμ που έχουν εξαντλήσει το θέμα.



#3   panos027

panos027

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:PANOYKLAS027

Δημοσίευση 04/01/2021 - 20:05

Καλησπερα σε ολους ! Ισως ειναι δυσκολο να παρω μια απαντηση σε αυτο το ποστ , αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια σελιδα που να μπορω να κατεβασω δωρεαν βιβλια σε μορφη pdf...

 

Επισης μπορει καποιος να μου δωσει μια πληρη περιγραφη e-reader με μπατζετ μεχρι 100-120 ευρω ? 

Αν η αναρτηση μου για οποιονδηποτε λογο αντιβαινει τους κανονες παρακαλω τον διαχειριστη να διαγραψει το ποστ μου ! 



#4   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/01/2021 - 22:36

Καλησπερα σε ολους ! Ισως ειναι δυσκολο να παρω μια απαντηση σε αυτο το ποστ , αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια σελιδα που να μπορω να κατεβασω δωρεαν βιβλια σε μορφη pdf...

Επισης μπορει καποιος να μου δωσει μια πληρη περιγραφη e-reader με μπατζετ μεχρι 100-120 ευρω ?

Αν η αναρτηση μου για οποιονδηποτε λογο αντιβαινει τους κανονες παρακαλω τον διαχειριστη να διαγραψει το ποστ μου !


Καλησπέρα , χρόνια πολλά δεν έχω κατεβάσει προσωπικά γιατί αγοράζω σε ηλεκτρονική μορφή για το iPad από ψυχογιό , βιβλία αλλά φαντάζομαι θα βρεις σε torrent , προσωπικά δεν πιστεύω ότι αξίζει...

#5   Galera

Galera

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα

Δημοσίευση 07/01/2021 - 22:19

Καλησπερα σε ολους ! Ισως ειναι δυσκολο να παρω μια απαντηση σε αυτο το ποστ , αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια σελιδα που να μπορω να κατεβασω δωρεαν βιβλια σε μορφη pdf...

Επισης μπορει καποιος να μου δωσει μια πληρη περιγραφη e-reader με μπατζετ μεχρι 100-120 ευρω ?

Αν η αναρτηση μου για οποιονδηποτε λογο αντιβαινει τους κανονες παρακαλω τον διαχειριστη να διαγραψει το ποστ μου !


Το pdf είναι κακό format για βιβλία. Ότι κυκλοφορεί είναι σε ePub ή mobi.
Όσο για ebook reader, τα καλύτερα είναι τα kindle της Amazon και ναι υπάρχει τρόπος να ανεβάσεις δικά σου βιβλία εκεί.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες