Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Tip! Γρήγορο κλείδωμα οθόνης με ένα κλικ


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/03/2017 - 14:59

Σε αυτόν τον mini οδηγό, θα σας δείξω πως μπορείτε να φτιάξετε ένα δικό σας application όπου με ένα κλικ να μπορείτε μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα να ενεργοποιήσετε το screen saver του υπολογιστή σας αλλά που ταυτόχρονα θα απαιτείται και password για να απενεργοποιηθεί.

 

1) Ανοίξετε το System Preferences και επιλέξτε το Security & Privacy.

 

Συνημμένο αρχείο  1.png   121,81KB   90 λήψεις

 

 

2) Στην καρτέλα General επιλέξτε το κουτάκι του Require password και από την drop down list του επιλέξτε το immediately.

 

Συνημμένο αρχείο  2.png   72,68KB   69 λήψεις

 

Θα σας ζητηθεί το Admin password για να πραγματοποιηθούν οι αλλαγές.

 

 

3) Πηγαίνετε στα Applications και ανοίξτε τον Automator. Στο πινακάκι που θα εμφανιστεί επιλέξτε New Document. Στη συνέχεια εκεί που λέει Choose a type for your document επιλέγετε το Workflow και αμέσως μετά το Choose.

 

Συνημμένο αρχείο  3.png   194,98KB   59 λήψεις

 

 

4) Στην αριστερή στήλη στα Actions επιλέξτε τα Utilities και από το menu που θα προκύψει επιλέγετε το Start Screen Saver. Κάντε διπλό κλικ επάνω του για να το ανοίξετε.

 

Συνημμένο αρχείο  4.png   185,03KB   56 λήψεις

 

Όπως είστε πατήστε cmd+s ή File>Save... για να το αποθηκεύσετε.

 

5) Στο πινακάκι που θα εμφανιστεί, δώστε ένα όνομα και εκεί που λέει File Format Workflow, αλλάξτε το σε Application. Αποθηκεύστε και είστε έτοιμοι.

 

Συνημμένο αρχείο  5.png   183,35KB   54 λήψεις

 

 

Στην επιφάνεια εργασίας σας ή όπου αλλού εσείς έχετε ορίσει να αποθηκευτεί, θα έχει δημιουργηθεί το application που μόλις δημιουργήσατε.

 

Συνημμένο αρχείο  6.png   16,51KB   50 λήψεις

 

 

Πάρτε το και μετακινείστε το μέσα στα applications. Μετά με ένα απλό drag&drop τοποθετήστε το στο Dock σας.

Κάντε κλικ επάνω του και μέσα σε δευτερόλεπτα το screen saver θα έχει ενεργοποιηθεί! Όσοι δε προσπαθήσουν να "επέμβουν" δια της απουσίας σας θα φάνε πόρτα. Εκτός κι αν ξέρουν το password σας!  :D

 

Πολύ χρήσιμο γι΄ αυτούς που δουλεύουν σε γραφεία με πολύ κόσμο και που αυτός ο κόσμος καμιά φορά είναι πολύ περίεργος κλπ κλπ κλπ :lol:!

 

:excl: Μην αλλάξετε την ρύθμιση στο Security & Privacy γιατί το app θα σταματήσει να λειτουργεί! :)


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 02/03/2017 - 15:01


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   chakabam

chakabam

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Twitter:@@ovvodesign
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 02/03/2017 - 15:09

πολύ καλό! 

το ίδιο το έχω κάνει με ενεργοποίηση του screen saver σε hot corner 



#3   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/03/2017 - 15:13

πολύ καλό! 

το ίδιο το έχω κάνει με ενεργοποίηση του screen saver σε hot corner 

Η συγκεκριμένη διαδικασία είναι πάρα πολύ εκνευριστική γιατί μόλις ξεχαστείς λίγο και ακουμπήσει ο κέρσορας στην γωνία αμέσως ενεργοποιείται το screen saver.

Είναι και αυτή μια λύση αλλά πολύ κουραστική.



#4   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/03/2017 - 21:22

Αν ξεκινησεις απο το 3) και μετα ,δημιουργητε απλα ενα εικονιδιο στην επιφανεια ή στο dock ,οπου απλα  το πατας και να μπαινει το screensaver?

Εμενα δεν με ενδιαφερει να απαιτει κωδικο μετα για να μπει,με ενδιαφερει μονο να βαζω το screensaver οποτε  εγω θελω .



#5   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/03/2017 - 22:39

Αν ξεκινησεις απο το 3) και μετα ,δημιουργητε απλα ενα εικονιδιο στην επιφανεια ή στο dock ,οπου απλα  το πατας και να μπαινει το screensaver?

Εμενα δεν με ενδιαφερει να απαιτει κωδικο μετα για να μπει,με ενδιαφερει μονο να βαζω το screensaver οποτε  εγω θελω .

Ακριβώς!

Μόνο εάν θέλει κάποιος να βάλει και κωδικό ακολουθεί τα 2 πρώτα βήματα.



#6   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 13/03/2017 - 16:20

To automator τα σπάει... εγώ έχω κάνει app που μου κάνει quit (ctrl +q) όλες τις εφαρμογές με ένα κλικ όσες και αν είναι ανοικτές ^^



#7   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/03/2017 - 17:28

To automator τα σπάει... εγώ έχω κάνει app που μου κάνει quit (ctrl +q) όλες τις εφαρμογές με ένα κλικ όσες και αν είναι ανοικτές ^^

Το είχα φτιάξει το συγκεκριμένο App αλλά δεν είχε καλή λειτουργία. Τις περισσότερες των περιπτώσεων άφηνε τουλάχιστον 1-2 εφαρμογές ανοιχτές και σπανίως μπορεί να μην λειτουργούσε και καθόλου.

Το ίδιο μου έκανε και το cmdQuit γι΄ αυτό είχα μπει στην διαδικασία να το φτιάξω μέσω Automator μόνος μου.

 

Κατά τα άλλα το Automator είναι ένα πολυεργαλείο με τρομερές δυνατότητες. Πριν μερικούς μήνες είχα δείξει και άλλα πράγματα αλλά ίσως είναι λίγο δύσκολα, χρονοβόρα και της υπομονής για να ασχοληθεί κάνείς οπότε δεν έδωσα συνέχεια για περαιτέρω οδηγούς.



#8   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 13/03/2017 - 17:30

Παράξενο.... τουλάχιστον στις εφαρμογές που χρησιμοποιώ εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα στο να μην κλείνει κάποια... Αλλά γιανα το λες ίσως να μην τις έχω πετύχει



#9   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/03/2017 - 17:34

Παράξενο.... τουλάχιστον στις εφαρμογές που χρησιμοποιώ εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα στο να μην κλείνει κάποια... Αλλά γιανα το λες ίσως να μην τις έχω πετύχει

Η μια που θυμάμαι ότι δεν έκλεινε με τίποτα μερικές φορές και μου έσπαγε τα νεύρα ήταν το VLC, επίσης μου το έκανε στο Photoshop και στο Transmission.

Ξαναλέω, όχι πάντα!



#10   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 13/03/2017 - 18:10

Photoshop κ transmission δε μου τοχει κανει ποτε. Vlc δεν ξερω


Sent from my iPhone using Tapatalk

#11   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/03/2017 - 18:16

Παρ' ότι δεν σχετίζεται άμεσα με το θέμα αλλά μιας και μιλάμε για scripts, παρουσιάζουν ενδιαφέρον και τα Folder Actions  του macOS. Είναι προκαθορισμένα scripts που κάνουν διάφορα πράγματα. Για παράδειγμα μπορεί να προστατεύουν το σύστημα από ανεπιθύμητους "επισκέπτες" ή κακόβουλο λογισμικό αν θέλετε όπου συνήθως στοιχεία τους εγκαθίστανται και στους φακέλους LaunchAgents & LaunchDaemons. Σε μια τέτοια περίπτωση λοιπόν προκύπτει το μήνυμα·

 

Συνημμένο αρχείο  LaunchAgents.jpg   42,43KB   8 λήψεις

 

Ενώ μεταξύ άλλων, υπάρχουν scripts για·

 
• Όταν κλείνει  ένα παράθυρο του Finder, κλείνουν και όλα τα sub-folder παράθυρα.
• Όταν βάζετε εικόνες σε συγκεκριμένο φάκελο, μετατρέπονται αυτόματα σε jpeg ή σε όποιο format επιθυμείτε.
• Flip εικόνων vertical ή horizontal.

vires acquirit eundo


#12   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/03/2017 - 19:08

Νομίζω αυτό με τη μετατροπή του format με folder action το είχες αναρτήσει και κάπου στο blog σου Γιώργο. Πολύ χρήσιμο script.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι ο Automator είναι ένας μικρός υπηρέτης τον οποίο μας κάνει δώρο η Apple μαζί με το λειτουργικό. Υπάκουος, ότι του λες κάνει! :lol:

 

Το μόνο κακό είναι ότι δεν υπάρχουν πολλοί οδηγοί στα Ελληνικά και έτσι αρκετοί χρήστες καταφεύγουν σε έτοιμα Applications για να εξυπηρετηθούν.

Κατά την ταπεινή μου άποψη ο Automator θα έπρεπε να έχει ξεχωριστή δική του κατηγορία στα forums όπου να παρουσιάζονται διάφορες ιδέες με αναλυτικούς οδηγούς βήμα-βήμα.

Θα μου πεις... ζητάς πολλά! Ε, έτσι ρίχνω μια ιδέα.

Ωραία τα έτοιμα αλλά τα handmade πράγματα έχουν άλλη χάρη. :)


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 13/03/2017 - 19:09


#13   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/03/2017 - 19:39

Ο Automator, τα Folder Actions, το safe mode κλπ είναι άριστες και ας το πούμε κι αυτό ασφαλείς ρουτίνες. Ιδιαίτερα για τον Automator, τι να πει  κανείς περισσότερο από την επισήμανση σου.... :)

 
Όντως δεν είναι και τόσο ευχάριστο ότι δεν υπάρχουν αρκετοί οδηγοί στα Ελληνικά, αλλά επ' αυτού δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι. Ενώ όταν οι ξενόγλωσσοι οδηγοί δεν συνοδεύονται από screen shots και ο χρήστης δεν τα πάει και τόσο καλά με τα Αγγλικά, ε δεν  θέλει και πολλά για να παιδευτεί ώσπου να βγάλει άκρη.
 
Πάντως μιας και ξεκίνησα με τα Folder Actions, παρακάτω η διαδικασία setup για όποιον ενδιαφέρεται.
 
1. Επιλέγετε τον επίμαχο φάκελο και δεξί click ή  control-click > Services > Folder Actions Setup.
2. Θα προκύψει το παράθυρο, επιλέγετε από την λίστα το επιθυμητό action και click Attach.
 
Συνημμένο αρχείο  1.jpg   161,09KB   8 λήψεις
 
3. Click το box "Enable Folder Actions".
 
Συνημμένο αρχείο  2.jpg   66,15KB   7 λήψεις
 
4. Click "Yes" και τελειώσατε.
 
Συνημμένο αρχείο  3.jpg   31,6KB   6 λήψεις 
 
Ότι καταλήγει εφεξής στον φάκελο, θα υπόκειται στην ενέργεια που έχετε επιλέξει.

vires acquirit eundo





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες