Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Bootable USB


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/03/2017 - 00:45

καλησπερα προσπαθω να φτιαξω MAC OS Sierra Bootable USB και δεν μπορω στο terminal μου βγαζει αυτο044852ea410ac10dbaed559bc4a2f510.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/03/2017 - 07:37

Αυτή είναι η σωστή εντολή, όπου ο installer του Sierra πρέπει να βρίσκεται στο /Applications folder και το 8GB flash drive να ονομάζεται untitled.

 

sudo /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/untitled --applicationpath /Applications/Install\ macOS\ Sierra.app --nointeraction


vires acquirit eundo


#3   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/03/2017 - 08:20

Εάν δεν θέλεις να κάθεσαι και να παιδεύεσαι με το Terminal, κατέβασε ένα usb creator να τελειώνεις.

Να π.χ. αυτό εδώ. ;)



#4   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 19/12/2020 - 11:51

Παιδιά προσπαθώ να φτιάξω ένα bootable USB για ένα mini.
Εγώ έχω ένα MBP με big sur. Όλες οι οδηγίες λένε ότι πρέπει να κατεβάσω το λογισμικό μέσω του Mac app store. Εμένα όμως δεν με αφήνει με τπτ λέγοντας ότι δεν υπάρχει. Έχουμε καμία ιδέα;

#5   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/12/2020 - 17:15

Παιδιά προσπαθώ να φτιάξω ένα bootable USB για ένα mini.
Εγώ έχω ένα MBP με big sur. Όλες οι οδηγίες λένε ότι πρέπει να κατεβάσω το λογισμικό μέσω του Mac app store. Εμένα όμως δεν με αφήνει με τπτ λέγοντας ότι δεν υπάρχει. Έχουμε καμία ιδέα;

Δες πως μπορείς να το κάνεις εύκολα και γρήγορα από το Terminal, εδώ.



#6   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 19/12/2020 - 22:45

Καλός ο τρόπος αλλά δεν μπορώ να κατεβάσω το high Sierra. Αν καταλαβαίνω, έτσι μπορώ να βρω τα λογισμικά που είναι συμβατά με το εν λόγω MacBook.

Εγώ θέλω μέσω του δικού μου μακ να φτιάξω ένα στικάκι για να περάσω στο μίνι μιας φίλης της οποίας κάηκε ο σκληρός και δεν δουλεύει ούτε το internet recovery. Είναι μίνι του 11.

#7   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/12/2020 - 23:53

Δοκίμασες από τη σελίδα της Apple, από εδώ;

Σε παραπέμπει μετά στο App Store. Έκανα δοκιμή και ξεκινάει κανονικά η λήψη.
Ποιο μοντέλο Mac έχεις;



#8   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/12/2020 - 06:27

Mbp2018
Με βάζει κανονικά να πατήσω να το κατεβάσω, αλλά μετά ανοίγει το μενού του update και σταματάει.

Τώρα δοκίμασα το εξής.Κατέβασα το λογισμικό μέσω direct link και έβγαλε ενα αρχείο. Installmacos.dmg.
Μπορώ αυτό να το περάσω σε στικάκι; Υπάρχει κάποια διαδικασία ώστε να είναι bootable?

#9   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2020 - 07:48

1) Ο λόγος που δεν μπορεί να κάνει boot το Mac της φίλης σου στο Internet Recovery είναι πιθανότατα γιατί δεν είναι το Mac mini του 2011 αλλά το Mac mini του 2010. Εάν είναι του 2010 πρέπει πρώτα να εγκατασταθεί από τo DVD το Snow Leopard και μετά να περαστεί το EFI Firmware Update. To Mac mini του 2011 ερχόταν με Lion οπότε το υποστήριζε κανονικά.

Μιας και θα της το φτιάξεις εσύ, το παραπάνω δεν έχει νόημα τώρα. Είναι και παλιά διαδικασία.

 

2) Το δικό σου το MacBook που είναι του 2018 είχε έρθει με το High Sierra. Κανονικά θα έπρεπε να μπορεί να το κατεβάσει με το link μέσω της Apple > App Store > Software Update. Αφού βρήκες direct link και το κατέβασες, ΟΚ.

 

3) Ο τρόπος από το άρθρο δεν στο εμφάνισε το High Sierra; Γιατί το βλέπω μέσα στο νούμερο 8!

 

Συνημμένο αρχείο  2.png   139,48KB   23 λήψεις

 

4) Κάνε διπλό κλικ στο image που κατέβηκε για να γίνει mount. Μέσα θα πρέπει να βρεις σε κάποιον φάκελο (πιθανότατα να λέγεται Applications) τον installer. Τον κάνεις copy/paste (καλύτερα στον φάκελο Applications) και μετά το κάνεις bootable είτε με κάποιο app είτε μέσω του Terminal.



#10   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/12/2020 - 08:57

Λοιπόν, τελικά κατάφερα να μπω στο internet recovery. 

Έρχεται όντως με Lion. Ωστόσο όταν ξεκινάω το κατέβασμα βγάζει cannot download the additional components needed to install mac os x.

Δοκίμασα να αλλάξω ημερομηνία όπως διάβασα στο Ίντερνετ δοκιμάζοντας το 2014 και το 2018 αλλά τίποτα. 

 

Ξαναδοκιμασα την πρόταση σου και όντως το εμφανίζει τώρα στο 6. Μάλλον έκανα λάθος πριν. Το κάνω και επανέρχομαι!



#11   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2020 - 09:30

Το συγκεκριμένο πρόβλημα που αναφέρεις με το Internet Recovery, έχει να κάνει με ληγμένο πιστοποιητικό.
Κάποια πιστοποιητικά για παλαιότερα λογισμικά, έληξαν στις 24 Οκτωβρίου 2019 και η Apple δεν τα ανανέωσε! Ίσως γι' αυτό. 



#12   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/12/2020 - 09:46

Λοιπόν έτοιμο το στικάκι.
Το πρόβλημα τώρα είναι ότι δεν μπορώ με τίποτα να μπω στο μενού για να το επιλέξω με το ΑΛΤ.

Το δοκίμασα στο δικό μου και μπαίνει κανονικά.

Άκυρο! Μετά απο 5 προσπάθειες μπήκε.
Για να δούμε αν θα γίνει τώρα.

Τελευταία επεξεργασία από: michkal91, 20/12/2020 - 09:52


#13   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/12/2020 - 10:45

@IIIuvatar1981 σε υπερευχαριστω!

Πέτυχε!



#14   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 21/12/2020 - 00:55

Επανέρχομαι γιατί συμβαίνει το εξής. Τελικά θέλει και bootcamp. Μέσω high Sierra δυστυχώς το ανώτερο μέγεθος δίσκου που μπορώ να δώσω είναι 40gb αλλά δε φτάνει. Διάβασα ότι είναι bug του high Sierra και διορθώνεται αν βάλω το Sierra. Έλα όμως που δεν μπορώ με τίποτα να το βάλω. Και ούτε κατεβαίνει με το τρόπο που είπες μέσω τέρμιναλ.
Οπότε ρωτάω τα εξής.
1.Μπορώ να κάνω bootable USB μέσω του κατεβασμένου αρχείου dmg? (Δοκίμασα με windows και transmac χωρίς επιτυχία).
2.Υπαρχει κάποιος τρόπος να παρακάμψουμε τα 40gb?

#15   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/12/2020 - 07:48

Ναι, το High Sierra είχε όντως πρόβλημα με το Bootcamp.

Υπάρχουν δύο πράγματα που μπορείς να κάνεις:

1) Περνάς το Windows χωρίς το Bootcamp. Δες εδώ τις οδηγίες. 

2) Κατεβάζεις το Sierra από τη σελίδα της Apple, εδώ. Το link είναι direct link. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα σε πάει μέσω App Store, κλπ.

Η πρώτη επιλογή είναι λίγο πιο περίπλοκη αλλά γίνεται. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι που μπορείς να βρεις πως γίνεται ακόμα και μέσω VM.

 

Edit: Κάτι ακόμα που ξέχασα να αναφέρω.

Το Bootcamp για να αναγνωρίσει το Windows 10 σε κάποια παλιά λογισμικά, θα πρέπει να πας να πειράξεις το .plist αρχείο του! Εννοώ του ίδιου του Boot Camp Assistant.app από τα Contents.


Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 21/12/2020 - 07:55


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες