Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερωτηματα mail app ,διαχειριση αρχειων dropbox , >100Mbyte app trhough data plan


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   orotava

orotava

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 21/03/2017 - 20:18

1) Ειναι δυνατον να μην με αφηνει να κατεβασω εφαρμογη > απο 100Mb ? Εχω εταιρικο data plan unlimited ... ζηταει wifi ... δηλαδη χρειαστηκα microsoft visio και ημουν στο πουθενα ... μου ειπαν για ενα κολπο  να δοκιμασω να κανω επανεκινηση του κινητου ενω εχει ενδειξη waiting το app. Ζηταει wifi !!!! δεν κατεβαζει απο το 4g...  Απο που οριζω να κατεβαζει χωρις Limit ?

 

2) Εχω καποια excel σε dropbox ... τα κανω edit με την αναλογη εφαρμογη ...επιλεγω να τα εχω και offline ...πως στο καλο μπορω να τα στειλω σαν επισυναπτομενα αρχεια (οχι ως link) σε email , που τα αποθηκευει και πως εχω προσβαση στο directory και με πιο app ?

 

3) Το Native mail app αφου εφαγα μια μερα βρηκα το καλα κρυμενο μενου για να κανω επισυναψη ... (παρατεταμενη πιεση )μονο που δεν κανει ακριβως επισυναψη αλλα βαζει τις φωτογραφιες στο email στο Body ... και σε καποιους δεν εμφανιζονται !!!!!  Καποιος τροπος να κανω επισυναψη το αρχειο ? Καποιο αλλο Mail app ?

 

6s updated στο τελευταιο ios. 

 

Επισης κατι αλλο για οποιον ξερει... υπαρχει τροπος να ενεργοποιησω το lte ? Γενικα δεν πιανει πανω απο 35-40Mbit σε μετρηση ookla  που κανω ενω φθηνιαρικα πιανουν 70-90 ανετα με carrier agrigation που υποστηριζουν...συσκευες του 14-15 ...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/03/2017 - 22:01

Υπάρχει το όριο των 100ΜΒ στο μέγεθος για κατέβασμα απο την Apple.

 

Αυτό διορθώνεται είτε με JB είτε με διάφορες αλχημείες.

 

Για το Mail υπάρχουν διάφορα 3rd Party Apps όπως το AirMail & Spark.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 21/03/2017 - 22:02

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/03/2017 - 14:18

2) Εχω καποια excel σε dropbox ... τα κανω edit με την αναλογη εφαρμογη ...επιλεγω να τα εχω και offline ...πως στο καλο μπορω να τα στειλω σαν επισυναπτομενα αρχεια (οχι ως link) σε email , που τα αποθηκευει και πως εχω προσβαση στο directory και με πιο app ?

 

Ανοίγεις το αρχείο, tap στις 3 τελείες πάνω δεξιά > Export > Open in > Mail app (της αρεσκείας σου)


Big things have small beginnings

#4   orotava

orotava

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 22/03/2017 - 16:44

Ευχαριστω για τη βοηθεια . Αυτο το limit πραγματικα μαλλον ειναι bug αδιανοητο για το επιπεδο τηα συσκευης και ποσο μαλλον οταν ο κοσμος στο εξωτερικο εχει μεγαλα data plans ... πιο wifi ??? Δυστηχως ναι μεν ανοιγει την εφαρμογη mail αλλα δεν κανει επισυναψη το excel αλλα κανει copy το link απο το dropbox !!!! Ειναι δυνατον ενα κινητο που κανει τοσα χρημτα να μην μπορει το λειτουργικο συστημα να κανει βασικη διαχειριση αρχειων ; Δηλαδη σε ενα εταιρικο pc δεν μπορω να μεταφερω και να διαχειρηστω αρχεια στο τηλεφωνο ... εχω παθει τεχνολογικο σοκ ... Δεν θελω να ασχοληθω με jailbreak δεν θελω κατι εξεζητημενο στην τελικη ... απλα πραγματα ζηταω τα οποια ημουν ανιδεος οτι δεν μπορει να τα κανει ... υγ Τελικα βρηκα λυση για το dropbox μεσα απο το μειλ επιλεγεις επισυναψη και εκει που σου πεταει για το cloud πανω αριστερα εχει locations πας εκει και προσθετεις το dropbox ... πολυπλοκο αρκετα για να το βρεις ευκολα ... Ουτε file managment μπορω να κανω ολα κλειστα για λογους ασφαλειας οπως λενε απο οτι διαβαζω ...

#5   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/03/2017 - 16:52

Παιδιά για να μην ανοίγω νέο θέμα: έχω πρόβλημα με το gmail account μου στο iphone.

Απο εχθές το βράδυ μου έβγαζε error ανοίγοντας το mail app και είπα να το σβήσω από τα accounts και να το ξαναπεράσω.

Το πρόβλημα είναι πως επιλέγοντας Google, πάω κανονικά βάζω την διεύθυνσή μου, τον κωδικό μου και μόλις πατήσω next δείχνει για μισό δευτερόλεπτο την οθόνη που επιλέγουμε τι θέλουμε να κάνει synchronize και αμέσως με πετάει στην προηγούμενη που δείχνει να επιλέξω τι λογαριασμό θέλω να φτιάξω...

Ο άλλος λογαριασμός hotmail που έχω λειτουργεί κανονικά.

Δεν με ενδιαφέρει να περάσω το gmail app, θέλω να χρησιμοποιώ το native mail app...

 

Υπάρχει κάποιο θέμα με το gmail σημερα? Υπάρχει κάποιο θέμα με το iphone?

 

Σημείωση: είμαι με jb στην 10.2 iphone 6s

Σημείωση 2: όταν πατάω το next μετά τον κωδικό μου, μου έρχεται κάθε φορά mail στο hotmail μου (το οποίο είναι το security account για το gmail) οτι μια νεα συσκευή συνδέθηκε στο gmail μου... 

Σημείωση 3: βρίσκομαι στο εξωτερικό...



#6   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/03/2017 - 17:10

Ευχαριστω για τη βοηθεια . Αυτο το limit πραγματικα μαλλον ειναι bug αδιανοητο για το επιπεδο τηα συσκευης και ποσο μαλλον οταν ο κοσμος στο εξωτερικο εχει μεγαλα data plans ... πιο wifi :huh: Δυστηχως ναι μεν ανοιγει την εφαρμογη mail αλλα δεν κανει επισυναψη το excel αλλα κανει copy το link απο το dropbox !!!! Ειναι δυνατον ενα κινητο που κανει τοσα χρημτα να μην μπορει το λειτουργικο συστημα να κανει βασικη διαχειριση αρχειων ; Δηλαδη σε ενα εταιρικο pc δεν μπορω να μεταφερω και να διαχειρηστω αρχεια στο τηλεφωνο ... εχω παθει τεχνολογικο σοκ ... Δεν θελω να ασχοληθω με jailbreak δεν θελω κατι εξεζητημενο στην τελικη ... απλα πραγματα ζηταω τα οποια ημουν ανιδεος οτι δεν μπορει να τα κανει ... υγ Τελικα βρηκα λυση για το dropbox μεσα απο το μειλ επιλεγεις επισυναψη και εκει που σου πεταει για το cloud πανω αριστερα εχει locations πας εκει και προσθετεις το dropbox ... πολυπλοκο αρκετα για να το βρεις ευκολα ... Ουτε file managment μπορω να κανω ολα κλειστα για λογους ασφαλειας οπως λενε απο οτι διαβαζω ...

Δεν είναι Bug το όριο, απλά επιλογή της Apple.

 

Αρχεία μπορείς να μεταφέρεις εντός των εφαρμογών. Καλώς ή κακώς η δομή και το πως λειτουργεί το iOS είναι τελείως διαφορετική απο τα υπόλοιπα.

 

Και αυτό λόγω του κλειστού Filesystem.

 

 

Το πρόβλημα είναι πως επιλέγοντας Google, πάω κανονικά βάζω την διεύθυνσή μου, τον κωδικό μου και μόλις πατήσω next δείχνει για μισό δευτερόλεπτο την οθόνη που επιλέγουμε τι θέλουμε να κάνει synchronize και αμέσως με πετάει στην προηγούμενη που δείχνει να επιλέξω τι λογαριασμό θέλω να φτιάξω...

Ο άλλος λογαριασμός hotmail που έχω λειτουργεί κανονικά.

Δεν με ενδιαφέρει να περάσω το gmail app, θέλω να χρησιμοποιώ το native mail app...

 

Υπάρχει κάποιο θέμα με το gmail σημερα? Υπάρχει κάποιο θέμα με το iphone?

Επ. ρυθμίσεων δικτύου.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#7   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/03/2017 - 17:19

 Δυστηχως ναι μεν ανοιγει την εφαρμογη mail αλλα δεν κανει επισυναψη το excel αλλα κανει copy το link απο το dropbox !!!! Ειναι δυνατον ενα κινητο που κανει τοσα χρημτα να μην μπορει το λειτουργικο συστημα να κανει βασικη διαχειριση αρχειων ; Δηλαδη σε ενα εταιρικο pc δεν μπορω να μεταφερω και να διαχειρηστω αρχεια στο τηλεφωνο ... Τελικα βρηκα λυση για το dropbox μεσα απο το μειλ επιλεγεις επισυναψη και εκει που σου πεταει για το cloud πανω αριστερα εχει locations πας εκει και προσθετεις το dropbox ... πολυπλοκο αρκετα για να το βρεις ευκολα ...

Βασικά γίνεται πολύ απλά όπως σου περιέγραψα παραπάνω. Εκεί που γράφω "Open In" αναφέρομαι στο greyed out εικονίδιο της κάτω σειράς, δίπλα στο "save to DropBox".

Μετά επιλέγεις το mail.app


Big things have small beginnings

#8   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/03/2017 - 17:19

 

Επ. ρυθμίσεων δικτύου.

Thank you!

Χάνω τα saved passwords για το wifi έτσι δεν είναι?

Θυμάμαι υπήρχε κάποιο tweak για τα passwords, ποιό είναι να το κατεβάσω και να αποθηκεύσω τα pass για να τα περάσω ξανά όταν χρειαστεί?

 

edit: δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στο jb η επαναφ. ρυθμίσεων δικτύου ε΄τσι?


Τελευταία επεξεργασία από: Akis2468, 22/03/2017 - 17:20


#9   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/03/2017 - 17:23

Δες εδώ


Big things have small beginnings

#10   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/03/2017 - 17:31

Thank you!

Χάνω τα saved passwords για το wifi έτσι δεν είναι?

Θυμάμαι υπήρχε κάποιο tweak για τα passwords, ποιό είναι να το κατεβάσω και να αποθηκεύσω τα pass για να τα περάσω ξανά όταν χρειαστεί?

 

edit: δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στο jb η επαναφ. ρυθμίσεων δικτύου ε΄τσι?

 

 

Παρόλα αυτά το Gmail σήμερα έχει θέματα


Big things have small beginnings

#11   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/03/2017 - 17:39

Thank you!

Χάνω τα saved passwords για το wifi έτσι δεν είναι?

Θυμάμαι υπήρχε κάποιο tweak για τα passwords, ποιό είναι να το κατεβάσω και να αποθηκεύσω τα pass για να τα περάσω ξανά όταν χρειαστεί?

 

edit: δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στο jb η επαναφ. ρυθμίσεων δικτύου ε΄τσι?

Αν κλείσεις το διακόπτη του Keychain όχι. Δε τους χάνεις. Δεν επηρεάζεται το JB απο αυτό.

 

Υπάρχει το WiFi Passwords και το NetworkList.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#12   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1.264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/03/2017 - 18:00

Έκανα επαναφορά, αλλά το πρόβλημα συνεχίζει άρα μάλλον δεν φταίει η συσκευή... πρέπει να είναι θέμα με το gmail γενικώς, όπως είπε και ο vrachamis



#13   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 22/03/2017 - 18:06

Ασ'το για μετά τότε.

 

Πάντως σκέψου και τη λύση κάποιου άλλου Mail App Client γενικότερα.

 

Απο τότε που έκοψαν τα Push με τη Native το Gmail πίνει.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες