Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

Νέος με iPad


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/03/2017 - 11:51

Καλημέρα σε όλο το φόρουμ. Χτες απέκτησα το πρώτο μου iPad ( iPad Pro 9.7 ) και έχω κάποιες απορίες. Καταρχήν παρατήρησα ότι αρκετές από τις εφαρμογές της μαμάς εταιρίας όπως ο Καιρός, οι Μετοχές απλά δεν υπάρχουν. Έκανα μια προσπάθεια να τις βρώ στο App Store χωρίς όμως επιτυχία. Επίσης θα ήθελα να μάθω εάν υπάρχει η δυνατότητα Raise to Wake up όπως στα iPhone που το σηκώνεις απαλά και ανάβει η οθόνη ώστε να μη χρειάζεται να πατάω κάθε λίγο το Home Button η το On/Off. Έχω περασμένη την τελευταία έκδοση του iOS 10.2.1 χωρίς Jailbreak. Για οτιδήποτε άλλο προκύψει θα σας ρωτήσω και πάλι. Ευχαριστώ



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 24/03/2017 - 13:03

Ουτε το κομπιουτερακι θα βρεις, δεν ειναι 1-1 ιδια τα λειτουργικα με το τι εχουν μεσα. Πχ θα δεις διαφορα στο πληκτρολογιο και στο split screen που τα τηλεφωνα δεν εχουν. Κατεβασε δικες σου εφαρμογες, οπως bloomberg ή yahoo weather.

Για το αλλο που ρωτας δεν γνωριζω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

legit


#3   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2017 - 13:16

Καλημέρα σε όλο το φόρουμ. Χτες απέκτησα το πρώτο μου iPad ( iPad Pro 9.7 ) και έχω κάποιες απορίες. Καταρχήν παρατήρησα ότι αρκετές από τις εφαρμογές της μαμάς εταιρίας όπως ο Καιρός, οι Μετοχές απλά δεν υπάρχουν. Έκανα μια προσπάθεια να τις βρώ στο App Store χωρίς όμως επιτυχία. Επίσης θα ήθελα να μάθω εάν υπάρχει η δυνατότητα Raise to Wake up όπως στα iPhone που το σηκώνεις απαλά και ανάβει η οθόνη ώστε να μη χρειάζεται να πατάω κάθε λίγο το Home Button η το On/Off. Έχω περασμένη την τελευταία έκδοση του iOS 10.2.1 χωρίς Jailbreak. Για οτιδήποτε άλλο προκύψει θα σας ρωτήσω και πάλι. Ευχαριστώ

Μεγεια! Το Raise to Wake up δεν υποστηριζεται απο τα ipad για καποιο μηλο-λογο.



#4   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/03/2017 - 13:45

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Αργότερα με ενδιαφέρει να αγοράσω και το  Apple Pencil διότι το δοκίμασα σε κατάστημα και πιστεύω θα με βολέψει η χρήση του. Έχω βάλει στο iPad τζαμάκι προστασίας ( όχι μεμβράνη ). Πιστέυετε ότι θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα όσον αφορά τη λειτουργία του ( π.χ να μην το αναγνωρίζει η οθόνη, να μην έχει σωστή απόκριση κ.λ.π)



#5   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/03/2017 - 14:04

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Αργότερα με ενδιαφέρει να αγοράσω και το  Apple Pencil διότι το δοκίμασα σε κατάστημα και πιστεύω θα με βολέψει η χρήση του. Έχω βάλει στο iPad τζαμάκι προστασίας ( όχι μεμβράνη ). Πιστέυετε ότι θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα όσον αφορά τη λειτουργία του ( π.χ να μην το αναγνωρίζει η οθόνη, να μην έχει σωστή απόκριση κ.λ.π)

απο οτι εχω διαβασει δεν υπαρχει προβλημα



#6   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/03/2017 - 10:42

Επανέρχομαι στο θέμα για τους κατόχους iPad. Για όσους λοιπόν δεν το γνωρίζουν υπάρχει μια λειτουργία, εναλλακτική του Raise to Wake up που δίνει τη δυνατότητα για μειωμένη χρήση του Home Button και κατ'επέκταση λιγότερη φθορά. Πηγαίνοντας λοιπόν Ρυθμίσεις>Γενικά>Προσβασιμότητα>AssistiveTouch ενεργοποιόντας το διακόπτη εμφανίζεται ένα εικονικό πλήκτρο στην αρχική οθόνη το οποίο εκτός της δυνατότητας να το μεταφέρεις σε όποιο σημείο θέλεις, διαθέτει και μια σειρά από διαφορετικές ενέργειες τις οποίες μάλιστα ο εκάστοτε χρήστης έχει τη δυνατότητα να τις παραμετροποιήσει ανάλογα με τις δικές του ανάγκες.



#7   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 31/03/2017 - 11:03

Επανέρχομαι στο θέμα για τους κατόχους iPad. Για όσους λοιπόν δεν το γνωρίζουν υπάρχει μια λειτουργία, εναλλακτική του Raise to Wake up που δίνει τη δυνατότητα για μειωμένη χρήση του Home Button και κατ'επέκταση λιγότερη φθορά. Πηγαίνοντας λοιπόν Ρυθμίσεις>Γενικά>Προσβασιμότητα>AssistiveTouch ενεργοποιόντας το διακόπτη εμφανίζεται ένα εικονικό πλήκτρο στην αρχική οθόνη το οποίο εκτός της δυνατότητας να το μεταφέρεις σε όποιο σημείο θέλεις, διαθέτει και μια σειρά από διαφορετικές ενέργειες τις οποίες μάλιστα ο εκάστοτε χρήστης έχει τη δυνατότητα να τις παραμετροποιήσει ανάλογα με τις δικές του ανάγκες.

Σωστος ο φιλος :)



#8   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 31/03/2017 - 14:55

Επανέρχομαι στο θέμα για τους κατόχους iPad. Για όσους λοιπόν δεν το γνωρίζουν υπάρχει μια λειτουργία, εναλλακτική του Raise to Wake up που δίνει τη δυνατότητα για μειωμένη χρήση του Home Button και κατ'επέκταση λιγότερη φθορά. Πηγαίνοντας λοιπόν Ρυθμίσεις>Γενικά>Προσβασιμότητα>AssistiveTouch ενεργοποιόντας το διακόπτη εμφανίζεται ένα εικονικό πλήκτρο στην αρχική οθόνη το οποίο εκτός της δυνατότητας να το μεταφέρεις σε όποιο σημείο θέλεις, διαθέτει και μια σειρά από διαφορετικές ενέργειες τις οποίες μάλιστα ο εκάστοτε χρήστης έχει τη δυνατότητα να τις παραμετροποιήσει ανάλογα με τις δικές του ανάγκες.

Αυτη η λειτουργία υπάρχει και στο iPhone

#9   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/03/2017 - 18:31

Αυτη η λειτουργία υπάρχει και στο iPhone

Δεν την είχα προσέξει πριν. Πάντως εμένα στο iPad που τη χρησιμοποιώ μου έχει λύσει τα χέρια, καθώς ανοίγοντας το smart cover της συσκευής, ανάβει αυτόματα η οθόνη και ξεκλειδώνω με Touch id. Στη συνέχεια για οτιδήποτε χρειαστώ απλά χρησιμοποιώ το AssistiveTouch οπότε έχω μειώσει στο ελάχιστο τη χρήση του φυσικού Home Button



#10   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 31/03/2017 - 18:40

Δεν την είχα προσέξει πριν. Πάντως εμένα στο iPad που τη χρησιμοποιώ μου έχει λύσει τα χέρια, καθώς ανοίγοντας το smart cover της συσκευής, ανάβει αυτόματα η οθόνη και ξεκλειδώνω με Touch id. Στη συνέχεια για οτιδήποτε χρειαστώ απλά χρησιμοποιώ το AssistiveTouch οπότε έχω μειώσει στο ελάχιστο τη χρήση του φυσικού Home Button


Και εγω προσωπικα την ηξερα. Απλα δεν την ειχα ποτε χρησιμοποιησει.
Την εβαλα και εγω στο ipad και οντως εχει πλακα η χρηση της περα της χρησιμοτητας σς σχεση με το κουμπι αφετηριας.
Ειναι οντως βολική
thanx boy

#11   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 31/03/2017 - 19:08

Δεν την είχα προσέξει πριν. Πάντως εμένα στο iPad που τη χρησιμοποιώ μου έχει λύσει τα χέρια, καθώς ανοίγοντας το smart cover της συσκευής, ανάβει αυτόματα η οθόνη και ξεκλειδώνω με Touch id. Στη συνέχεια για οτιδήποτε χρειαστώ απλά χρησιμοποιώ το AssistiveTouch οπότε έχω μειώσει στο ελάχιστο τη χρήση του φυσικού Home Button

Το πρώτο πράγμα που έκανα όταν έστηνα Apple συσκευή ήταν να ενεργοποιήσω το assistive touch.Σε συσκευές Φίλων που δεν το έχουν το ψάχνω ασυναίσθητα...εχω ξεχάσει ότι έχουν home button lol

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#12   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/03/2017 - 19:17

Το πρώτο πράγμα που έκανα όταν έστηνα Apple συσκευή ήταν να ενεργοποιήσω το assistive touch.Σε συσκευές Φίλων που δεν το έχουν το ψάχνω ασυναίσθητα...εχω ξεχάσει ότι έχουν home button lol

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ειναι χρησιμο...ιδιως οταν συνδυαζεται με 3D touch



#13   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 31/03/2017 - 19:22

ειναι χρησιμο...ιδιως οταν συνδυαζεται με 3D touch

Για μπηχτή το κόβω αλλά το προσπερνάω...

#14   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/03/2017 - 19:27

Για μπηχτή το κόβω αλλά το προσπερνάω...

οχι βρε...απλα με ενα κουμπακι εχεις home button και κρατωντας πατημενο εχεις και screenshot.Tουλαχιστον ετσι το εχω εγω



#15   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 31/03/2017 - 19:33

οχι βρε...απλα με ενα κουμπακι εχεις home button και κρατωντας πατημενο εχεις και screenshot.Tουλαχιστον ετσι το εχω εγω

Νομιζα είδες την υπογραφή μου στο προηγούμενο ποστ και απάντησες αναλόγως επειδή η συγκεκριμένη συσκευή δεν έχει 3D Touch.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες