Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Μετάβαση από 6plus σε 7plus


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mozzergr

mozzergr

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 26/03/2017 - 14:33

Καλησπέρα.
Είναι η Τρίτη φορά που αλλάζω iPhone με νεότερο μοντέλο κ ομολογώ πως ακόμη δεν έχω κατασταλάξει ποιος είναι ο σωστός τρόπος μεταφοράς των δεδομένων μου.
Αν κάνω backup το παλιό στο iCloud και κάνω στο καινούργιο setup as new κ μετά συγχρονισμό με iCloud θα έχω μεν επαφές, μηνύματα, σημειώσεις αλλά θα χάσω δεδομένα κάποιων εφαρμογών εκτός αν τα πάρω σε backup χειροκίνητα. Η συγχρονίζονται τα πάντα;
Δηλαδή αν έχω στη βιβλιοθήκη μου μια εφαρμογή η οποία συγχρονίζεται στο iCloud από μια συσκευή, αν την κατεβάσω σε μια δεύτερη συσκευή με το ίδιο Apple ID θα έχω αυτόματα κ τα δεδομένα;
Από την άλλη αν κάνω restore from backup σε καινούργιο κινητό.. κληρονομώ υποτίθεται από ότι διαβάζω εδώ μέσα, όλα τα προβλήματα κ περιττά δεδομένα του παλιού κινητού.
Ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/03/2017 - 15:01

Πάντα το βασικό σου Backup καλό είναι να το έχεις στο iTunes.

 

Σημειώσεις, επαφές συγχρονίζουν αυτούσια και ξεχωριστά στο iCloud. Απλά εν/ποιείς τους αντίστοιχους διακόπτες τους.

 

Συνεπώς, κάνε το Backup στο iTunes, εφόσον η συσκευή είναι χωρίς JB, και Restore From Backup μετά στο 7.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#3   mozzergr

mozzergr

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 26/03/2017 - 15:30

Α οκ, είσαι ο πρώτος που βλέπω να προτείνει το restore from backup.
Είχα πάντα την εντύπωση πως κάτι δεν κάνω σωστά.
Ακριβώς το ίδιο που πρότεινες είναι αυτό που κάνω πάντα.
Σ'ευχαριστω πολύ

#4   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/03/2017 - 15:58

Εφόσον η συσκευή δεν είναι με JB, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην επαναφέρεις το Backup σου.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#5   mozzergr

mozzergr

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 26/03/2017 - 16:02

Συμφωνώ απλά καμια φορά η συσκευή σου έχει διαφορά θέματα, κολλήματα κ.α. και θέλεις σε μια καινούργια να ξεκινήσεις από το "μηδέν"

#6   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/03/2017 - 16:32

Σαφώς. Που και πού χρειάζεται απο την αρχή.

 

Δες και εδώ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#7   mozzergr

mozzergr

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 26/03/2017 - 22:47

Σαφώς. Που και πού χρειάζεται απο την αρχή.

 

Δες και εδώ.

ok υποκλινομαι



#8   mozzergr

mozzergr

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 29/03/2017 - 20:20

Για την ιστορία: φυσικά και δεν πήγαν όλα καλά:

 

Με restore from itunes backup που είχα πάρει μόλις πριν από λίγο στο 6+ το 7+ πήρε μόνο το 1/3 των εφαρμογών.

Έτσι, χωρίς κανένα λόγο ή μήνυμα λάθους.

 

Βίντεο, φωτογραφίες, επαφές, μηνύματα οκ.

Μουσική, ringtones (!) όχι.

 

Τα βάζω όλα  ένα ένα με το χέρι.

Άβυσσος..



#9   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/03/2017 - 23:23

Χωρίς να θέλω να μπερδέψω κανέναν φίλο αλλά αντιθέτως μπορεί να βοηθηθεί κάποιος, αναφέρω οτι το καλύτερο και πιό παραμετροποιήσιμο πρόγραμμα για Επαναφορά είτε απο itunes backup είτε απο την ίδια εφαρμογή, είναι το iMazing. Σήμερα έκανα καθαρό φορμάτ και με επιλογή αυτά που ήθελα επανέφερα τα πάντα έτσι ακριβώς όπως τα είχα, ιδιάιτερα τις φωτογραφίες που με καίνε

(ακόμη και τις live photos). Το προγραμμα είναι φοβερό. Ακόμη μπορεί κάποιος να δεί άνετα όλη την ακτινογραφία της μπαταρίας (θερμοκρασία, κύκλος φορτίσεων, volts, serial number και πόσα άλλα).

Μπορεί κάποιος να καθαρίσει απο το file system τα δεδομένα ανάλυσης χειροκίνητα χωρίς το itunes.

Το μόνο που θέλει πρίν το restore είναι απενεργοποίηση του find my phone και επαννεκίνηση.

Mετά το ενεργοποιείς κανονικά ή καθόλου αφού γίνεται επαναφορά των ρυθμίσεων απο το backup.



#10   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 29/03/2017 - 23:41

Για την ιστορία: φυσικά και δεν πήγαν όλα καλά:

 

Με restore from itunes backup που είχα πάρει μόλις πριν από λίγο στο 6+ το 7+ πήρε μόνο το 1/3 των εφαρμογών.

Έτσι, χωρίς κανένα λόγο ή μήνυμα λάθους.

 

Βίντεο, φωτογραφίες, επαφές, μηνύματα οκ.

Μουσική, ringtones (!) όχι.

 

Τα βάζω όλα  ένα ένα με το χέρι.

Άβυσσος..

Οι εφαρμογές μου δεν μεταφέρθηκαν δεν υπήρχαν στη βιβ/θήκη του iTunes περασμένες.

 

Απο το iOS 9 και μετά δε μεταφέρονται απο τη συσκευή λόγω App Thinning.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#11   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 30/03/2017 - 07:06

Χωρίς να θέλω να μπερδέψω κανέναν φίλο αλλά αντιθέτως μπορεί να βοηθηθεί κάποιος, αναφέρω οτι το καλύτερο και πιό παραμετροποιήσιμο πρόγραμμα για Επαναφορά είτε απο itunes backup είτε απο την ίδια εφαρμογή, είναι το iMazing. Σήμερα έκανα καθαρό φορμάτ και με επιλογή αυτά που ήθελα επανέφερα τα πάντα έτσι ακριβώς όπως τα είχα, ιδιάιτερα τις φωτογραφίες που με καίνε

(ακόμη και τις live photos). Το προγραμμα είναι φοβερό. Ακόμη μπορεί κάποιος να δεί άνετα όλη την ακτινογραφία της μπαταρίας (θερμοκρασία, κύκλος φορτίσεων, volts, serial number και πόσα άλλα).

Μπορεί κάποιος να καθαρίσει απο το file system τα δεδομένα ανάλυσης χειροκίνητα χωρίς το itunes.

Το μόνο που θέλει πρίν το restore είναι απενεργοποίηση του find my phone και επαννεκίνηση.

Mετά το ενεργοποιείς κανονικά ή καθόλου αφού γίνεται επαναφορά των ρυθμίσεων απο το backup.

GRchris, καλημέρα.
Εκμεταλλεύομαι για λίγο την αναφορά σου στο iMazing για να σε ρωτήσω κάτι. Ως πρόγραμμα, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να διαχειρίζεσαι το music library σου (playlists) όπως και στο iTunes; Ενννοω να βλέπεις κανονικά τα playlists, να αφαιρείς / προσθέτεις τραγούδια, κλπ και μετά απλά να επιλέγεις ποιες playlists θα κάνεις sync στο iPhone.
Διάβασα τα FAQ που έχουν αλλά ενώ βλέπω για τα extras που εχει (import from folder, export, κλπ) αλλά αυτό δεν το βρήκα, και για να στείλεις στο support τους πρέπει να εχεις product number.
Θα δοκιμάσω και το free / trial version.



#12   mozzergr

mozzergr

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 30/03/2017 - 08:26

Οι εφαρμογές υπήρχαν κανονικά στη βιβλιοθήκη, αν κατάλαβα καλά αυτό εννοείς Νίκο.

 

(Ανοίγω παρένθεση: Νομίζω είναι το πιο εκνευριστικό πράγμα της όλης itunes εμπειρίας. Κατεβάζω εφαρμογές και από το PC και από το iphone και από το ipad, και αυτόματα συγχρονίζονται και τα τρία. Όταν όμως δοκιμάσω την εφαρμογή που έχω κατεβάσει από το κινητό και τη διαγράψω (90% των περιπτώσεων) παραμένει στη βιβλιοθήκη και πρέπει να την ξαναδιαγράψω και από εκεί, και από το ipad. ΑΝ θυμηθώ ότι την είχα δοκιμάσει/απορρίψει/διαγράψει βέβαια. Συνήθως καταλήγω να την ξανασυγχρονίζω πίσω στο κινητό. Φαύλος κύκλος, έχω 2000 εφαρμογές στη βιβλιοθήκη και 700 στο κινητό. Έχω επίσης και FOMO σε υπέρτατο βαθμό όπως καταλάβατε..)

 

Το iMazing το κατέβασα σε trial, γενικώς έχω τόσο καεί με το itunes που φοβάμαι να ασχοληθώ με οτιδήποτε άλλο, νομίζω πως θα βρει τρόπο να με εκδικηθεί.. θα του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία όμως



#13   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 30/03/2017 - 12:23

Το iPad σε ποιό iOS είναι?

 

Για τα υπόλοιπα τώρα εναλλακτικα του iTunes είναι βολικά για συγκεκριμές δουλειές και σίγουρα όχι για το Backup των συσκευών.

 

Παρόλα αυτά τσέκαρε το Syncios.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#14   mozzergr

mozzergr

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 30/03/2017 - 16:46

Αν ρωτάς εμένα Νίκο είναι στην 10.2.1, δεν πρόλαβα ακόμη να κάνω το τελευταίο update (ipad air).

 

To syncios (εννοείς το -freeware- iOS & Android Manager?) φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και θα το κατεβάσω, αλλά στη συγκεκριμένη φάση που βρίσκομαι το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να έχω δίπλα δίπλα τα δύο κινητά στην οθόνη purchased apps και να κατεβάζω στο καινούργιο ότι έχω κατεβασμένο στο παλιό.

 

Πάντως ελλείψεις όπως:

- η δυνατότητα του να μπορείς να διαγράψεις ένα app ΚΑΙ από το κινητό ΚΑΙ από το Library ταυτόχρονα, όπως προανέφερα

- το να έχεις ένα ρημαδοδιακόπτη και να απενεργοποιείς τα data όπως το wifi στην οθόνη κλειδώματος

- το να μπορείς να ρημαδομεταφέρεις 10 apps μαζί σε ένα folder 10 σελίδες πίσω

και πολλές άλλες που με ενοχλούν χρόνια -δε μιλώ για jb-

τις θεωρώ πολύ περίεργες..



#15   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.544 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 30/03/2017 - 17:13

Το Syncios μαζί με το κλασικό iTools είναι οι καλύτερες εναλλακτικές του iTunes που έχεις.

 

Για τα υπόλοιπα τώρα είναι γνωστά τα όποια κολλήματα της Apple, που χωρίς JB απλά συμβιβάζεσαι και μαθαίνεις να ζείς με αυτά.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες