Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad Air 2 vs Samsung Galaxy Tab A 10.1


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 28/03/2017 - 12:37

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Ψάχνομαι για αγορά tablet. Προορίζεται για τους γονείς μου, οι οποίοι χρησιμοποιούν σχεδόν αποκλειστικά τώρα ένα Android tablet 3ετίας με πολύ μέτρια specs ακόμα και όταν ήταν καινούργιο και παραπονούνται ελάχιστα.

Επειδή όμως άρχισε να κάνει κάτι κουλά και επειδή δεν μπορώ να είμαι συνέχεια στο τηλέφωνο για το παραμικρό πρόβλημα, νομίζω έφτασε η ώρα της αλλαγής.

Έχω καταλήξει λοιπόν ανάμεσα σε αυτά τα 2. Το iPad Air 2 16GB WiFi+LTE στα  439 refurbished και στο Samsung Galaxy Tab A 10.1 16GB LTE στα 269 καινούργιο.

Ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει πιστεύετε τα έξτρα χρήματα για το iPad, και ειδικά από την άποψη ότι είναι ουσιαστικά ένα tablet που παρουσιάστηκε πριν 3 σχεδόν χρόνια.

Η χρήση που κάνουν είναι web browsing, youtube, μουσική μέσω spotify, video calling μέσω viber (είμαι ο μόνος με συσκευές apple οπότε νομίζω το facetime ψιλοάχρηστο) και που και που βγάζουν και καμία φωτογραφία κυρίως τον σκύλο μας με το tablet.

Μήπως τα σχεδόν 170 ευρώ έξτρα για το iPad τελικά δεν αξίζουν; Επίσης πιστεύετε ότι με την παραπάνω χρήση θα έχουν πρόβλημα με τα  16GB αν επιλέξω το iPad;

Τέλος το iPad με μία θήκη και μία μεμβράνη στην οθόνη είναι ανθεκτικό σχετικά; Γιατί μικροατυχήματα όπως το να πέσει το tablet από τον καναπέ πάντα υπάρχουν ειδικά με τον σκύλο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, κάθε συμβουλή και για τα 2 tablet δεκτή και οποιαδήποτε εμπειρία μαζί τους φυσικά.

Συγγνώμη αν κούρασα με το μεγάλο ποστ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 28/03/2017 - 14:01

Εγώ παρήγγειλα Air 2 32GB 4g στα 480€, και δε νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα χώρου. Δεν ξέρω τι θα περάσουν μέσα, αλλά τα 16gb είναι λίγα. Για το αν αξίζει η διαφορά, εγώ σίγουρα αυτό θα διάλεγα, αλλά είμαι πολυ καιρό στο οικοσύστημα της Apple και με καλύπτει απόλυτα το συγκεκριμένο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 28/03/2017 - 14:59

Αν τα 450 σου φαίνονται πολλά ώστε να πάρεις το galaxy tab s2 τότε πας στο tab A....Μια χαρά επιλογή είναι για την ελαφριά χρήση που θέλουν να κάνουν.Καλο το air 2,με τούμπανο μπαταρία αλλά είναι και σχεδόν 200€ ακριβότερο.

#4   gkas1973

gkas1973

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Twitter:@gkas1973
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/03/2017 - 20:42

Προσωπικά θα σου πρότεινα iPad πιο σίγουρη επιλογή.


Sent from my iPad using Tapatalk

#5   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 28/03/2017 - 21:10

Γιατι να μην παρεις το νεο ipad στα 450 που θα εχει κ 2 χρονια εγγυηση; θες οπωσδηποτε lte?
Επισης λες δεν θες να σαι συνεχεια στο τηλ, κ σε νιωθω απολυτα, αλλα αν ειναι εξοικειωμενοι με το android, τοτε ισως τους μπερδεψει το ipad και πετυχειςτο αντιθετο.



Sent from my iPhone using Tapatalk

legit


#6   gkas1973

gkas1973

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Twitter:@gkas1973
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/03/2017 - 21:26

Γιατι να μην παρεις το νεο ipad στα 450 που θα εχει κ 2 χρονια εγγυηση; θες οπωσδηποτε lte?
Επισης λες δεν θες να σαι συνεχεια στο τηλ, κ σε νιωθω απολυτα, αλλα αν ειναι εξοικειωμενοι με το android, τοτε ισως τους μπερδεψει το ipad και πετυχειςτο αντιθετο.

Έχεις απόλυτο δίκιο γιο το νέο iPad, επισης θεωρητικά το iOS είναι πιο εύκολο στη χρήση.

Sent from my iPhone using Tapatalk



Sent from my iPad using Tapatalk

#7   christoss78

christoss78

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 28/03/2017 - 21:37

Γνωμη μου ipad εχω και γω τους γονεις μου με android tamplet και οταν παθει κατι τρεχω και δεν φτανω γιατι δεν γνωριζω να βρω λυση!!
Ετσι και αλλιως με λιγη χρηση θα τους φανει και πιο ευκολο απο android !!

#8   Gianniskaz

Gianniskaz

    iPH Enthousiast

  • 575 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Gianniskaz

Δημοσίευση 28/03/2017 - 21:56

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις παιδιά. Τα 16GB το σκέφτηκα και το πολύ πολύ οι φωτογραφίες αν θα τους ζορίσουν, θα τους αγοράσω 50GB στο icloud και θα ξεμπερδέψω. Απ ότι κατάλαβα από λίγο που το έψαξα με το optimized storage γίνεται καλή δουλειά όσων αφορά την μνήμη. Επίσης ναι νομίζω ότι το LTE το χρειάζονται, αν δεν θέλω να μπλέξω με το να τους εξηγήσω πως θα κάνουν wifi hotspot με το κινητό. Κυρίως με προβληματίζει το γεγονός ότι το iPad Air 2 είναι όπως είπα και πιο πάνω tablet 3ετίας, και δεν ξέρω κατά πόσο ο A8x θα είναι ικανοποιητικός για πάνω απο 2-3 χρόνια, γιατί σε 2-3 χρόνια θα είναι ένα ταμπλετ 5-6ετίας ουσιαστικά. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με iPad  και δεν ξέρω αν αξίζουν τόσο πολύ τα λεφτά τους. Ας πούμε παλιότερα θα έλεγα το ίδιο για τα macbook, πλέον έχω αναθεωρήσει..

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις..






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες