Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

Κατάθεση χρημάτων 500 ευρω και άνω για αγορα (ΕΦΟΡΙΑ)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   entzo

entzo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/04/2017 - 14:00

Καλημέρα 

Ερώτηση 

Αν κάποιος κάνει μια κατάθεση στην τραπεζα πάνω από 500 ευρω (συγκεκριμένα 630 ευρω) σε λογαριασμό καταστήματος για αγορα ηλεκτρονικού είδους ,θα έχει θέματα με εφορίες κτλ 

Με λίγα λογια φαίνεται αυτό μιας και δίνεις ονοματεπώνυμο -ελέγχεται ?

Θα μπορούσες π.χ να κανεις την κατάθεση με άσχετο ονοματεπώνυμο-ζητάει η τραπεζα ταυτότητα για πάνω από 500 ευρω ?

Το αναφέρω αυτό διότι μιλάω για ποσο πάνω από 500 ευρω .

Ευχαριστώ 


Τελευταία επεξεργασία από: entzo, 10/04/2017 - 14:02


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 10/04/2017 - 14:05

Πανω απο 499ε ειναι αυτο που λες. Δεν εχω καταλαβει ακριβως, αλλα φανταζομαι πως εχει να κανει και με το εισοδημα που δηλωνεις (Δεν θυμαμαι να ζητανε αφμ ή ταυτοτητα σε απλη καταθεση). Αν δηλαδη δηλωνεις εισοδημα 3.000 και κανεις συνναλαγες πολυ πανω απο 3.000, τοτε θα εχεις θεμα. Αν δεν βρεις ακρη απο εδω και εχεις λογο να φοβασαι, ρωτα τον λογιστη σου. Ισως να θελει να πιασει και τις 2 μεριες και να φαινονται ολες οι συναλλαγες, οχι μονο τον πελατη δηλαδη.



#3   entzo

entzo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/04/2017 - 14:20

ευχαριστώ για την απαντηση

Απλα αν δεν δίνεις ταυτότητα θα μπορούσε κάποιος να δώσει άσχετο όνομα την ώρα της καταθέσεις και να το χρεωθεί άλλος χωρίς να έχει αγοράσει ποτε .

Μήπως πχ το ποσο ας πούμε 1000 ευρω δεν τους ενδιαφέρει για τον ιδιώτη που αγοράζει απλα κοιτάει το κατάστημα και μήπως από  κάποιο ποσο και πάνω ζητάνε ΑΦΜ -ταυτότητα ώστε να πιάσει και τις 2 πλευρές ?



#4   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 10/04/2017 - 14:46

Αυτο που λες δεν το γνωρίζω. Παντως η λογική καπως ετσι πρεπει να ειναι. Καλυτερα να ρωτήσεις τον λογιστή σου :)

Edit. Μην σε παρω στον λαιμο μου, ας απαντήσει καποιος άλλος για σίγουρα ή καλυτερα στον λογιστή σου.

Τελευταία επεξεργασία από: efib, 10/04/2017 - 14:47


#5   entzo

entzo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/04/2017 - 16:04

ok ευχαριστώ 



#6   skoupas

skoupas

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/04/2017 - 18:11

Η επιχείρηση που σου εκδίδει απόδειξη λιανικής, οφείλει να εισπράξει μέσω τραπεζικού μέσου πληρωμής για ποσό άνω των 500 ευρώ. Ν.3842 άρθρο 20 παρ.3. Αν θέλεις να μην φαίνεσαι κάπου, μπορείς μέσω μηχανής ΚΑΣ (πχ μέσα σε κατάστημα ALPHA BANK) να βάλεις μετρητά σε κατάθεση τρίτου και να γράψεις απλά το όνομα σου. Δεν ξέρω αν ζητά ΑΦΜ το μηχάνημα. Η επιχείρηση είναι καλυμμένη αν δει κατάθεση από σένα για τα βιβλία της κι εσύ δε φαίνεσαι πουθενά για την εφορία.

Ελπίζω να βοήθησα,



#7   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 10/04/2017 - 18:55

Πάντως εδώ και 3-4 μήνες, ακόμη και για κατάθεση ,ζητάνε υποχρεωτικά την ταυτότητα οι ταμίες των τραπεζών.

#8   entzo

entzo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/04/2017 - 19:05

Η επιχείρηση που σου εκδίδει απόδειξη λιανικής, οφείλει να εισπράξει μέσω τραπεζικού μέσου πληρωμής για ποσό άνω των 500 ευρώ. Ν.3842 άρθρο 20 παρ.3. Αν θέλεις να μην φαίνεσαι κάπου, μπορείς μέσω μηχανής ΚΑΣ (πχ μέσα σε κατάστημα ALPHA BANK) να βάλεις μετρητά σε κατάθεση τρίτου και να γράψεις απλά το όνομα σου. Δεν ξέρω αν ζητά ΑΦΜ το μηχάνημα. Η επιχείρηση είναι καλυμμένη αν δει κατάθεση από σένα για τα βιβλία της κι εσύ δε φαίνεσαι πουθενά για την εφορία.
Ελπίζω να βοήθησα,

  

Πάντως εδώ και 3-4 μήνες, ακόμη και για κατάθεση ,ζητάνε υποχρεωτικά την ταυτότητα οι ταμίες των τραπεζών.

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή skoupas
tselpemts έχω την εντύπωση πως αυτό δεν ισχύει πάντα
Αν θυμάμαι καλά στην eurobank έκανα κατάθεση πριν κανένα μήνα και δεν ζήτησαν καν ταυτότητα
Τους έδωσα ονοματεπώνυμο μόνο και πρέπει αν θυμάμαι καλά να ήταν το ποσό γύρω στα 250 ευρώ
Ευχαριστώ

#9   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 10/04/2017 - 19:25

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή skoupas
tselpemts έχω την εντύπωση πως αυτό δεν ισχύει πάντα
Αν θυμάμαι καλά στην eurobank έκανα κατάθεση πριν κανένα μήνα και δεν ζήτησαν καν ταυτότητα
Τους έδωσα ονοματεπώνυμο μόνο και πρέπει αν θυμάμαι καλά να ήταν το ποσό γύρω στα 250 ευρώ
Ευχαριστώ

Εγώ στην εθνική που πηγαίνω ζητάνε πάντα.Δεν ξέρω αν είναι οδηγία της εθνικής ή το κάνει μόνο το συγκεκριμένο κατάστημα.

#10   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/04/2017 - 06:26

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή skoupas
tselpemts έχω την εντύπωση πως αυτό δεν ισχύει πάντα
Αν θυμάμαι καλά στην eurobank έκανα κατάθεση πριν κανένα μήνα και δεν ζήτησαν καν ταυτότητα
Τους έδωσα ονοματεπώνυμο μόνο και πρέπει αν θυμάμαι καλά να ήταν το ποσό γύρω στα 250 ευρώ
Ευχαριστώ

Κανονικά βάση νόμου πλέον οποιαδήποτε εργασία στον γκισέ γίνεται με την επίδειξη ταυτότητας σε όλες τις τράπεζες !! Αν κάποιος υπάλληλος αμέλησε να στην ζήτηση είναι άλλο μου παπά ευαγγέλιο !!

#11   akarthis

akarthis

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:akarthis

Δημοσίευση 12/04/2017 - 11:12

Καλημερα,

Δεν υπαρχει κανενας λογος να φαινεται το ονομα σου. Ευτυχως, προς το παρον τουλαχιστον, οι λιανικες αγορες δε χρειαζεται να γινεται με ονοματεπωνυμο.

 

Η αναγκαστικη τραπεζικη καταβολη για πανω απο 500 ευρω εχει μονο ενα σκοπο. Να απαγορευσει στις εταιρειες  τις "μαυρες" αγοραπωλησιες. Συμπληρωματικα, και το καταναλωτη για να "χτισει" πλεον καποιο εξτρα αφορολογητο.

 

Η παρουσιαση ταυτοτητας στα γκισε ειναι για εξασφαλιση των τραπεζων. Με καταβολη ποσου στα μηχανηματα δεν απαιτειται τιποτα.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες