Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Πρόβλημα Philips Hue Siri HomeKit


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 25/04/2017 - 17:37

Έχω σπάσει το κεφάλι μου.

Λοιπόν, η κατάστασή μου είναι η εξής:

Ενώ είχα σετταρισμένο ένα bridge στο εξοχικό και όλα δούλευαν ρολόι μέσω Hue.app αλλά και μέσω Siri, πήρα και ένα έγχρωμο starter kit για την κύρια οικεία.

Το πρόβλημα υπήρχε στο ότι η εφαρμογή της Philips δούλευε όπως πρέπει αλλά ποτέ δεν κατάφερα να λειτουργήσω το Siri για μεγαλύτερο διάστημα από 2 λεπτά. Αποσυνδεόταν από το bridge.

Το iPad δεν κατάφερε να πάρει ποτέ τις σωστές ρυθμίσεις HomeKit, και δεν δούλεψε και ως hub, όπως έκανε στο εξοχικό.

Πλέον έχω σβήσει 5-10 φορές
-το bridge της οικείας
-το iCloud Home (disabling)
-τα σπίτια στο home.app
-το εξοχικό δεν υφίσταται πουθενά πλέον.

Έχω μιλήσει και με την Philips πριν τα σβησίματα και με προώθησαν προς Apple Support.

Βέβαια εγώ έκανα του κεφαλιού μου και άρχισα τα restores.

Τώρα έχω χάσει την μπάλα και δεν ξέρω ποια είναι η σωστή διαδικασία σεταρίσματος εκ του μηδενός.

Μέσω Hue?
Μέσω HomeKit?

Σε μια πρίζα της Elgato που έχω, δεν τίθεται θέμα άριστης λειτουργίας. Μόνο καθυστέρηση έχει η καημένη λόγω Bluetooth σύνδεσης.


Καμιά καλή συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk

#2   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 25/04/2017 - 19:16

Μη μου γράφεις τέτοια και περιμένω το Hue Color Starter Kit! Δυστυχώς ακόμα δε  μου ήρθε και δεν μπορώ ρε φίλε να σε βοηθήσω, Elgato Eve που έχω δουλεύει άψογα χωρίς αποσυνδέσεις με το HomeKit, αλλά έτερον εκάτερον.



#3   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 26/04/2017 - 20:55

Μη μου γράφεις τέτοια και περιμένω το Hue Color Starter Kit! Δυστυχώς ακόμα δε μου ήρθε και δεν μπορώ ρε φίλε να σε βοηθήσω, Elgato Eve που έχω δουλεύει άψογα χωρίς αποσυνδέσεις με το HomeKit, αλλά έτερον εκάτερον.


Μην τρελαίνεσαι. Επειδή είμαι και μέσω ενός άλλου δικτύου συνδεδεμένο με το κύριο, ίσως να υπάρχει θέμα στο "routing".


Στο εξοχικό δούλευαν όλα άψογα. Και εννοώ το HomeKit and Siri.


Σαν να μην μπορεί να αποφασίσει το σύστημα ποια εφαρμογή θα είναι ο κύριος εντολέας. Πρέπει να είναι μεμονωμένο σφάλμα. Δεν αφήνει τέτοιες ατέλειες η Apple.


Gesendet von iPad mit Tapatalk

#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/04/2017 - 21:35

Θανάση δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά το Homekit δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Μόνο μέσω του Hue app. τα σετάρω όλα και δεν μου έχει παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα. 

 

Βάζω και τα widget του Hue app στο notification centre και είμαι μια χαρά.


Once You Go Mac You Never Go Back

#5   KSaraf

KSaraf

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/04/2017 - 21:51

Καλησπερες και απο εμενα. Το ιδιο προβλημα εχω και εγω με το hue που το εχω δυο μερες. Ενω μεσω της εφαρμογης της philips δουλευουνε ρολοι μεσω του homekit @@. Παρεπιπτοντως για ενα eve room που εχω ολα κομπλε, δεν ειχα ποτε προβλημα με το home. Προσπαθω να βρω λυση αλλα ... Μηπως ειναι θεμα routing? μηπως χρησιμοποιεις και εσυ το τρισκαταρατο zxhn h186n της hol?

#6   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 27/04/2017 - 11:43

Θανάση δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά το Homekit δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Μόνο μέσω του Hue app. τα σετάρω όλα και δεν μου έχει παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα.

Βάζω και τα widget του Hue app στο notification centre και είμαι μια χαρά.



Όταν έχεις Apple Watch και AirPods και μιλάς μια υποστηριζόμενη Siri-γλώσσα, τότε δεν σκέφτεσαι καν να πιάσεις το κινητό.

Μέσω hue δουλεύουν και μένα κανονικά.

Καλησπερες και απο εμενα. Το ιδιο προβλημα εχω και εγω με το hue που το εχω δυο μερες. Ενω μεσω της εφαρμογης της philips δουλευουνε ρολοι μεσω του homekit @@. Παρεπιπτοντως για ενα eve room που εχω ολα κομπλε, δεν ειχα ποτε προβλημα με το home. Προσπαθω να βρω λυση αλλα ... Μηπως ειναι θεμα routing? μηπως χρησιμοποιεις και εσυ το τρισκαταρατο zxhn h186n της hol?


Μα στην Ελλάδα, μια χαρά δούλευε το Hol (ZTE ήταν μάλλον).

Τώρα έχω εδώ στην Γερμανία το σχετικά σύγχρονο Router της Telekom (αντίστοιχος ΟΤΕ), όπου πάνω σε αυτό έχει συνδεθεί ένα άλλο router ως extension. Το TP-link Archos 50(?).

Το θέμα είναι ότι δουλεύει για λίγο και μετά σταματάει. Τα πάντα είναι στο ίδιο δευτερεύων δίκτυο συνδεδεμένα.

Το πρόβλημα πιθανόν να υπάρχει ανάμεσα στο HomeKit και στο bridge.
Δεν καταφέρνει να διατηρεί συνεχόμενη σύνδεση, ή δεν καταφέρνει να διαβάσει μέσω Router που στο δια...λο είναι η διεύθυνση απόκρισης.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk

#7   KSaraf

KSaraf

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/04/2017 - 09:32

Όταν έχεις Apple Watch και AirPods και μιλάς μια υποστηριζόμενη Siri-γλώσσα, τότε δεν σκέφτεσαι καν να πιάσεις το κινητό.

Μέσω hue δουλεύουν και μένα κανονικά.


Μα στην Ελλάδα, μια χαρά δούλευε το Hol (ZTE ήταν μάλλον).

Τώρα έχω εδώ στην Γερμανία το σχετικά σύγχρονο Router της Telekom (αντίστοιχος ΟΤΕ), όπου πάνω σε αυτό έχει συνδεθεί ένα άλλο router ως extension. Το TP-link Archos 50(?).

Το θέμα είναι ότι δουλεύει για λίγο και μετά σταματάει. Τα πάντα είναι στο ίδιο δευτερεύων δίκτυο συνδεδεμένα.

Το πρόβλημα πιθανόν να υπάρχει ανάμεσα στο HomeKit και στο bridge.
Δεν καταφέρνει να διατηρεί συνεχόμενη σύνδεση, ή δεν καταφέρνει να διαβάσει μέσω Router που στο δια...λο είναι η διεύθυνση απόκρισης.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Και εμένα έτσι ακριβώς κάνει. Το αναγνωρίζει και δουλεύει για κανένα δεκάλεπτο και μετά χάνει την επαφή με το bridge. Μου γράφει με κόκκινο No response. 



#8   dragonfighter

dragonfighter

    iPH Member

  • 217 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 28/04/2017 - 11:13

Σε μένα αργεί μερικές φορές να ανταποκριθεί το Homekit και άλλες βγάζει not responding. Μέσω της εφαρμογής όλα καλά.


Τελευταία επεξεργασία από: dragonfighter, 28/04/2017 - 11:13


#9   KSaraf

KSaraf

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/05/2017 - 23:09

Να ενημερώσω οτι μόλις πέρασα ενα update που εβγαλε η philips για τις λάμπες και το Home δουλεύει πλέον ρολόι. Το update είναι διαθέσιμο μεσω της εφαρμογής HUE

#10   KSaraf

KSaraf

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/05/2017 - 08:09

Και ναι το πρωι που ξυπνησα παλι δεν δουλευει στο Home!

#11   KSaraf

KSaraf

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/06/2017 - 19:08

Παίδες καλησπέρα. Βρήκε κανείς άκρη με το homekit και το no response που κάνει στο hue bridge?



#12   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 03/06/2017 - 20:28

εμενα ολα κομπλε πανε εχω το apple tv για απομακρυσμενη συνδεση.To setαρα μια φορα και ειναι ολα πανω στο ρουτερ του οτε το καινουργιο που δινει κ δεν εχω κανενα θεμα.Πρωτα κανω οτι θελω απο την εφαρμογη της apple και μετα της hue.και λειτουργει και με το hey siri απο το ρολοι η απο το κινητο.



#13   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.008 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2017 - 12:43

off topic

αλλά

όποιος έχει Hue και θέλει να βλέπει ταινίες πρέπει οπωσδήποτε να βάλει το screenbloom (mac & win)

http://www.screenbloom.com/

 

 

ps

To έχω ψάξει αρκετά και νομίζω είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί μέχρι σήμερα.

Για δοκιμή χρησιμοποιείστε αυτό το βιντεάκι και θα εκπλαγείτε!

 

 


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#14   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.008 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2017 - 13:03

....

ειδικά αν έχει και Lightstrip πίσω από την τηλεόραση είναι απαραίτητο :)


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#15   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2017 - 10:53

Σε μια πρίζα της Elgato που έχω, δεν τίθεται θέμα άριστης λειτουργίας. Μόνο καθυστέρηση έχει η καημένη λόγω Bluetooth σύνδεσης.
 

 

 

Μη μου γράφεις τέτοια και περιμένω το Hue Color Starter Kit! Δυστυχώς ακόμα δε  μου ήρθε και δεν μπορώ ρε φίλε να σε βοηθήσω, Elgato Eve που έχω δουλεύει άψογα χωρίς αποσυνδέσεις με το HomeKit, αλλά έτερον εκάτερον.

Είμαι στο τσακ για να παραγγείλω το Elgato Eve Degree. Σαν "πελάτες" της Elgato με ενθαρρύνετε ; Από αξιοπιστία και συνδεσιμότητα πως τα πάει; Για πόσο delay μιλάμε στην Bluetooth σύνδεση; Η ζεύξη είναι μεταξύ της "Εύας" και του iPad που λειτουργεί ως Homekit Hub ;


Big things have small beginnings




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες