Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Zagg invisibleSHIELD Full Cover.. είναι το καλύτερο;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
141 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Zagg invisibleSHIELD Full Cover.. είναι το καλύτερο;

Zagg invisibleSHIELD Full Cover.. είναι το καλύτερο;

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#16   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 14/02/2010 - 18:50

Όσο για τις Rebel. Αν το iPhone πέσει απο ύψος άνω του ενός μέτρου ουσιαστικά θα το επηρεάσει (αν το επηρεάσει ο κραδασμός). Σε αυτή τη περίπτωση ακόμα και η Rebel ναι μεν θα στο κρατήσει ανέπαφο εξωτερικά αλλά εσωτερικά θα είναι σαν να μην είχε θήκη. Το ίδιο φυσικά συμβαίνει και με την Zagg απο μπροστά.

Για γρατζουνιές ότι και να πάρεις καλό θα σου βγεί. Αν είναι να σου πέσει, κάνε προσευχή.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 14/02/2010 - 19:04

Που στηρίζεις αυτό που λες??? ? ... έχεις προσωπική εμπειρία?
Διάβασες κάπου κάτι?.. ή απλά έτσι το φαντάστηκες!!! (?)
Όσα λες είναι τελείως αντίθετα με αυτά που υποστηρίζει στο site της η Rebel (σχετικά με το σύστημα που έχουν για να απορροφάει τους κραδασμούς) - δεν λέει κάπου για όριο ενός μέτρου!!
Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου και πολύ φιλικά θα σου πρότεινα μην γράφουμε ότι θέλουμε , γιατί όταν λες ότι θα είναι ""σαν να μην είχε θήκη"" αν σου πέσει, πρέπει να έχεις και επιχειρήματα για να το στηρίξεις αυτό!!!
Φιλικά... :)

#18   theoss

theoss

    iPH Addict

  • 729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Thomeas

Δημοσίευση 14/02/2010 - 19:09

δεν νομιζω οτι εχεις δικιο,οσο μπορει αποροφα & τον κραδασμο,δεν ειναι το ιδιο να σου πεσει με θηκη με το να μην εχεις τιποτα ουτε εξωτερικα ουτε εσωτερικα,ασε που αυτες ειναι καλες & για νερα.

#19   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 14/02/2010 - 19:13

Στο shock jock αναφέρεσαι;
Όχι δεν διάβασα κάτι, το στηρίζω σε προσωπική γνώμη με βάση τη φυσική και το 1mm σιλικόνης που θα σου "προσφέρει" την αντικραδασμική προστασία σε ενδεχόμενη πτώση απο κάποιο ύψος.
Εσύ είσαι διατεθημένος να το ρίξεις απο ένα ύψος 1.5-2m το τηλέφωνο καμια 10-20 φορές για να δείς αν δουλεύει αυτή η "αντικραδασμική προστασία". Ή ίσως το να πέσει με την πλάτη και το σκληρό της πλαστικό ας πούμε το σκέφτηκες;

Προφανώς αυτό που λέω στοχεύει στα εσωτερικά στοιχεία της συσκευής, όσο αναφορά το εξωτερικό κομμάτι είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα το κρατήσει ανέπαφο.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 14/02/2010 - 19:20


#20   theoss

theoss

    iPH Addict

  • 729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Thomeas

Δημοσίευση 14/02/2010 - 20:11

για να εχεις προσωπικη γνωμη πρεπει να εχεις την θηκη,οι θηκες αυτες προσφερουν καλη προστασια στις πτωσεις & συμφωνω με τον johnhasio καλυτερα να μην γραφεις οτι σου ερθει.Οσο για με βαση την "φυσικη"που λες καλυτερα να σου πεσει με την πλατη παρα με γωνια,ασε που εχει σιλικονη & μεσα απο το σκληρο πλαστικο.

#21   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/02/2010 - 20:40

Λοιπόν ... Να ´μαι και εγώ ! Χρησιμοποιώ από τότε που πήρα το iPhone την invisibleSHIELD (full cover) και είμαι ικανοποιημένος . Χθες (:P), ήταν η πρώτη φορά που μου έπεσε το iPhone ,μετά από 5 μήνες , και δεν έπαθε τίποτα !!! Προχθές καταλαθος , είχα βάλει ζελοτέιπ πάνω στην οθόνη ( ναι είμαι πολύ χαζος ) και όταν το τράβηξα ξεκολλήσε λίγο η οθόνη . Μπήκα στον πειρασμό να το βγάλω λίγο και να δω αν έχει κάτι . Ήταν φανταστικό ! Νιώθεις σαν να ήταν η πρώτη φορά που το πιανεις στα χέρια σου !

Αυτά ...

#22   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 14/02/2010 - 20:53

Λοιπόν, για να μην λέμε και ότι θέλουμε, η αλήθεια είναι ότι ανεξάρτητα απο το τι θήκη υπάρχει στην συσκευή (μιλάω για θήκες τύπου Switch Easy και παρεμφερείς, και όχι για θήκες που είναι πολύ πιο ογκώδεις και ενδύκνυνται για προστασία απο πτώσεις), σε περίπτωση πτώσης απο ύψος άνω του 1.5 μέτρου υπάρχει πάντα η πιθανότητα να προκληθεί κάποια εσωτερική βλάβη στην συσκευή, ανεξάρτητα απο το γεγονός ότι η θήκη αποροφάει ένα μέρος του κραδασμού. Όπως είναι και ο Smaug παραπάνω, είναι απλά θέμα Φυσικής: Δράση = Αντίδραση, και δεν υπάρχει ακόμα υλικό που να μπορεί να αποροφήσει το 100% του κραδασμού απο πτώση. Απο εκεί και πέρα, το πόσο μεγάλη είναι η πιθανότητα βλάβης εξαρτάται απο το ύψος απο το οποίο θα πέσει η συσκευή, απο την επιφάνεια στην οποία θα προσκρούσει, και η γωνία υπο την οποία θα πέσει. Συνήθως η συσκευή μας πέφτει υπό γωνία και απο ύψος λιγότερο του μέτρου, οπότε η θήκη αποροφάει μεγάλο μέρος του κραδασμού, το΄σο όσο χρειάζεται ώστε να μην προκληθεί βλάβη. Αν τώρα πέσει απο το μπαλκόνι του πρώτου ορόφου στην πλάκα του πεζοδρομίου, δεν νομίζω να ξαναδουλέψει η συσκευή. Αν τώρα πέσει απο το μπαλκόνι του τρίτου σε μαλακό χώμα ή άμμο, λογικά δεν θα πάθει τίποτα...

#23   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 14/02/2010 - 21:07

Να πω και εγω τη γνωμη μου...

1.Η Zagg δεν προσφερει απολυτως καμια προστασια, παρα μονο απο γρατζουνιες. Γενικα παιδευεσαι να τη βαλεις (αν και εγω δεν παιδευτηκα σχεδον καθολου) και στο τελος καταληγεις μετα απο μηνες να την ξεφορτωθεις...
2. Η αισθηση που μου αφησε η μεμβρανη που ηρθε μαζι με την Rebel της SwitchEasy (και της iSkin Solo) ηταν μακραν καλυτερη απο την αισθηση που αφηνει η μεμβρανη της Zagg. Συγκεκριμενα με την μεμβρανη της Rebel, ηταν σαν να μην ειχα βαλει καθολου μεμβρανη και δεν εκανε διαφορα απο το γυαλι. Ενω με τη Zagg ενιωθα σαν να αγγιζω πλαστικο.

#24   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 14/02/2010 - 21:15

Λοιπόν, για να μην λέμε και ότι θέλουμε, η αλήθεια είναι ότι ανεξάρτητα απο το τι θήκη υπάρχει στην συσκευή (μιλάω για θήκες τύπου Switch Easy και παρεμφερείς, και όχι για θήκες που είναι πολύ πιο ογκώδεις και ενδύκνυνται για προστασία απο πτώσεις), σε περίπτωση πτώσης απο ύψος άνω του 1.5 μέτρου υπάρχει πάντα η πιθανότητα να προκληθεί κάποια εσωτερική βλάβη στην συσκευή, ανεξάρτητα απο το γεγονός ότι η θήκη αποροφάει ένα μέρος του κραδασμού. Όπως είναι και ο Smaug παραπάνω, είναι απλά θέμα Φυσικής: Δράση = Αντίδραση, και δεν υπάρχει ακόμα υλικό που να μπορεί να αποροφήσει το 100% του κραδασμού απο πτώση. Απο εκεί και πέρα, το πόσο μεγάλη είναι η πιθανότητα βλάβης εξαρτάται απο το ύψος απο το οποίο θα πέσει η συσκευή, απο την επιφάνεια στην οποία θα προσκρούσει, και η γωνία υπο την οποία θα πέσει. Συνήθως η συσκευή μας πέφτει υπό γωνία και απο ύψος λιγότερο του μέτρου, οπότε η θήκη αποροφάει μεγάλο μέρος του κραδασμού, το΄σο όσο χρειάζεται ώστε να μην προκληθεί βλάβη. Αν τώρα πέσει απο το μπαλκόνι του πρώτου ορόφου στην πλάκα του πεζοδρομίου, δεν νομίζω να ξαναδουλέψει η συσκευή. Αν τώρα πέσει απο το μπαλκόνι του τρίτου σε μαλακό χώμα ή άμμο, λογικά δεν θα πάθει τίποτα...


Όπα Tillter , η ένσταση ήταν στη δήλωση ότι αν πέσει το κινητό με την Rebel θα είναι ""σα να μην είχε θήκη"" καθόλου ... ;)
Εννοείτε ότι υπάρχει περίπτωση αν πέσει και είσαι και γκαντέμης συγχρόνως να τα παίξει το κινητό, αλλά εμείς λέμε ότι οι πιθανότητες ζημιάς του iPhone με την συγκεκριμένη θήκη είναι αρκετά μειωμένες!!!
Συμφωνώ και με τον mikexs σχετικά με την αίσθηση της μεμβράνης!

Τελευταία επεξεργασία από: JohnHasio, 14/02/2010 - 21:16


#25   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 14/02/2010 - 21:56

για να εχεις προσωπικη γνωμη πρεπει να εχεις την θηκη,οι θηκες αυτες προσφερουν καλη προστασια στις πτωσεις & συμφωνω με τον johnhasio καλυτερα να μην γραφεις οτι σου ερθει.Οσο για με βαση την "φυσικη"που λες καλυτερα να σου πεσει με την πλατη παρα με γωνια,ασε που εχει σιλικονη & μεσα απο το σκληρο πλαστικο.


Tην θήκη την είχα στο 3G, οπότε μια χαρά έχω γνώμη. Αν νομίζεις ότι η rebel με το 1mm σιλικόνης και το σκληρό πλαστικό απο πάνω προσφέρει αντικραδασμική προστασία σε 150gr όταν πέφτουν πάνω απο κάποιο ύψος τότε δεν έχεις ιδέα απο κρούσεις. Παρόλαυτα αφου η φυσική εφαρμόζεται σε προκαλώ να ρίξεις το τηλέφωνο σου 20 φορές απο ένα ύψος 1.5m φορώντας την Rebel πάνω σε πλακάκι, με κάθε συνδυασμό γωνιών και να το ανεβάσεις στο youtube ώστε να έχουμε και οι 2 εμπεριστατωμένη άποψη.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 14/02/2010 - 21:58


#26   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 14/02/2010 - 21:59

Όπα Tillter , η ένσταση ήταν στη δήλωση ότι αν πέσει το κινητό με την Rebel θα είναι ""σα να μην είχε θήκη"" καθόλου ... ;)


Αν πέσει απο τα 10cm θα έχει, απο τα 20 επίσης, παρόλαυτα όσο αυξάνεται το ύψος τόσο μειώνεται η αντικραδασμική προστασία που μπορεί να παρέχει. Τι δεν καταλαβαίνετε;

#27   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 14/02/2010 - 22:24

Είναι το τελευταίο που γράφω μιας και το κουράσαμε κάπως, σε λίγο θα φέρουμε και τον Αϊνστάιν να μας κάνει μια εξίσωση φυσικής για το πόσο μειώνετε η αντικραδασμική προστασία της θήκης .. :P

Σε αυτό που λες φίλε Smaug ΟΛΟΙ (φαντάζομαι) συμφωνούν... , ΑΛΛΑ δεν συμφωνήσαμε με την ισοπέδωση που έκανες με την παραπάνω σου δήλωση που δεν χρειάζεται να την ΞΑΝΑγράψω!
Αν έλεγες από την αρχή για μείωση της προστασίας ανάλογα το ύψος ΔΕΝ θα έλεγε κανείς τίποτα μιας και είναι σωστό αυτό, αλλά εσύ την εξαφάνισες τελείωσες την θήκη .. εσύ και ο Γιούρι Γκέλερ κάτι!!! :P
(προσωπική μου γνώμη είναι , ότι και από 2-3 μέτρα να πέσει το iPhone με την θήκη αυτή , δεν θα πάθει τίποτα, παρά μόνο η ίδια η θήκη κάποια σημάδια!!
ΜΑΚΑΡΙ να μην χρειαστεί να το μάθω ποτέ!!)

Εξάλλου γνώμες λέμε και όποιος θέλει κάνει την έρευνά του και πράττει αναλόγως! Για μένα πάντως οι συγκεκριμένες θήκες είναι μέσα στις καλύτερες που κυκλοφορούν για το iPhone!!!

Αυτά από εμένα ... :)

#28   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 14/02/2010 - 22:38

Ακόμα και στο 1ο μου post λέω πάνω απο ένα μέτρο για να δείξω ότι η θήκη "εξαφανίζεται" υπο προυποθέσεις.
Όντως δεν υπάρχει λόγος να το συζητήσουμε ούτως η άλλως μερικοί δεν θέλουν/μπορούν να καταλάβουν.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 14/02/2010 - 22:38


#29   theoss

theoss

    iPH Addict

  • 729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Thomeas

Δημοσίευση 15/02/2010 - 02:17

H Θηκη παραχει την προστασια που μπορει αναλογα με την πτωση "δεν εξαφανιζεται"εσυ λες με λιγα λογια οτι αν παρουμε 2 κινητα το ενα με θηκη & ενα χωρις αν εχουν τις ιδιες συνθηκες πτωσης θα παθουν "εσωτερικα" την ιδια ζημια.οσο λεπτη & να ειναι η σιλικονη κατι θα αποροφησει απο την πτωση αρα λογικα εισαι ακυρος.

#30   hector

hector

    iPH Contributor

  • 936 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/02/2010 - 02:33

πραγματι ο theoss εχει δικιο
οι κραδασμοι δεν απορροφουνται

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες