Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ηχογράφηση & υπαγόρευση συνομιλίας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 29/04/2017 - 10:10

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω έαν έχετε να προτείνεται ένα αξιόπιστο software για Mac έτσι ώστε να ηχογραφώ μια συνομιλία μέσω Skype, FaceTime ή Viber και ταυτόχρονα να γίνεται κάποιο είδος dictation. Φυσικά όμως να κρατάει και το αρχείο ήχου γιατί θα υπάρχουν αρκετά λάθη.

Θα κάνω 20 συνεντεύξεις και σκέφτομαι πως να μειώσω τον χρόνο για το transcribing.


Τελευταία επεξεργασία από: Donsotiriou, 29/04/2017 - 10:15


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2.743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 29/04/2017 - 10:13

Νομίζω το Piezo ήταν καλό προγραμματάκι. μπορούσες να ηχογραφήσεις απο διάφορες πηγές (apps) στο mac



#3   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 29/04/2017 - 10:17

Ευχαριστώ φίλτατε για την άμεση απάντηση σου. Απλό recording κάνει και το quick time player του Mac απλά μετά είναι πιο δύσκολο να βρω πρόγραμμα δωρεάν ή με μικρή χρέωση ώστε να ανεβάσω το αρχείο ήχου.



#4   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/05/2017 - 14:06

Εγω χρησιμοποιω το adobe audition,ειναι επαγγελματικων προδιαγραφων και θεωρητε (αν οχι απο τα κορυφαια)πολυ καλο.

Στο mac δεν ειμαι ευχαριστημενος απο την ταχυτητα του(πολυ αργο σε σχεση με τα windows )καθως λαγκαρει σε zoom/pan κτλ(δεν ξερω αν φταιει η version ,ή το οτι....),ομως η ηχογραφηση βγαινει ατοφια.

 

Επι της ευκαιριας ,να ρωτησω κατι σχετικο,μιας και το εχω απορια τοσο καιρο με τον imac. 

 

Aν θελεις να ηχογραφησεις απο εξωτερικη πηγη,πχ απο ενα  pick up ,κασσετοφωνο κτλ.ή απο εξωτερικο μικροφωνο

καθως απο πισω δεν εχει αντιστοιχα καρφια(jack)για "line in" και "mic" πως εισαγετε το σημα στο μηχανημα?



#5   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/05/2017 - 19:50

 

 

Aν θελεις να ηχογραφησεις απο εξωτερικη πηγη,πχ απο ενα  pick up ,κασσετοφωνο κτλ.ή απο εξωτερικο μικροφωνο

καθως απο πισω δεν εχει αντιστοιχα καρφια(jack)για "line in" και "mic" πως εισαγετε το σημα στο μηχανημα?

Κανεις δεν ξερει να μου απαντησει παιδια?






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες