Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τιμες μεταπωλησης iphone 7 και 6s - Απορια;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 18/05/2017 - 19:05

Τα δυο τηλέφωνα είναι πολύ κοντά μην λέμε ότι θελουμε λογικό να είναι κοντά και η τιμή τους.. Το 7 απλά είναι πιο καινούργιο όχι ότι είναι άλλο τηλέφωνο και φυσικά δεν προσφέρεται για αναβάθμιση ουσίας από 6 εκτός αν μιλάμε για ανθρώπους που απλά θέλουν να έχουν κάθε φορα το τελευταίο μοντέλο.. Με το 8 η τιμή θα πέσει ακόμα περισσότερο


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 18/05/2017 - 19:58

Τα δυο τηλέφωνα είναι πολύ κοντά μην λέμε ότι θελουμε λογικό να είναι κοντά και η τιμή τους.. Το 7 απλά είναι πιο καινούργιο όχι ότι είναι άλλο τηλέφωνο και φυσικά δεν προσφέρεται για αναβάθμιση ουσίας από 6 εκτός αν μιλάμε για ανθρώπους που απλά θέλουν να έχουν κάθε φορα το τελευταίο μοντέλο.. Με το 8 η τιμή θα πέσει ακόμα περισσότερο
Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk


Μα εκει ακριβως πονταρει η apple
Ελαχιστες αλλαγες με πολυ λιγες ουσιαστικες βελτιωσεις

Τα τελευταια χρονια πηγε απο το 4 στο 7 με δυο αλλαγες μεγεθους 4 και μετα 4,7 και καμερας.
Επεξεργαστης και λειτουργικο βελτιωθηκαν εξαιτιας των απαιτησεων αλλα και του ανταγωνισμου.

Εγω αλλαζω καθε χρονο μοντελο γιατι απλα θελω (πες χαζομαρα) το νεο μοντελο.
Αλλα σε σχεση με το 6 συμφωνω οτι οι αλλαγες δεν ειναι και τοσο μεγαλες (συνταγη golf στα αυτοκινητα με ιδιο σχεδον προφιλ ολα τα χρονια).
Αυτο ομως κανει και η samsung αν το παρατηρησες.

Απλα για τα τελευταια χρονια, φετος το 7αρι εχει σχετικα μεγαλυτερη κατρακυλα στην τιμη.
Αραγε μηπως ειναι θεμα promotion λογω των πωλησεων ή οτι δεν εχει λεφτα ο αγοραστης ωστε να παρει το νεο μοντελο;

#18   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 18/05/2017 - 21:02

Μα εκει ακριβως πονταρει η apple
Ελαχιστες αλλαγες με πολυ λιγες ουσιαστικες βελτιωσεις

Τα τελευταια χρονια πηγε απο το 4 στο 7 με δυο αλλαγες μεγεθους 4 και μετα 4,7 και καμερας.
Επεξεργαστης και λειτουργικο βελτιωθηκαν εξαιτιας των απαιτησεων αλλα και του ανταγωνισμου.

Εγω αλλαζω καθε χρονο μοντελο γιατι απλα θελω (πες χαζομαρα) το νεο μοντελο.
Αλλα σε σχεση με το 6 συμφωνω οτι οι αλλαγες δεν ειναι και τοσο μεγαλες (συνταγη golf στα αυτοκινητα με ιδιο σχεδον προφιλ ολα τα χρονια).
Αυτο ομως κανει και η samsung αν το παρατηρησες.

Απλα για τα τελευταια χρονια, φετος το 7αρι εχει σχετικα μεγαλυτερη κατρακυλα στην τιμη.
Αραγε μηπως ειναι θεμα promotion λογω των πωλησεων ή οτι δεν εχει λεφτα ο αγοραστης ωστε να παρει το νεο μοντελο;

Συνδυαστικά πιστεύω είναι όλα και θέματα μάρκετινγκ αλλα και γενικότερα υπάρχει θέμα με την αγοραστική δύναμη του κοινού που συρρικνώνεται όχι φυσικά στη χώρα μας αλλα παγκοσμίως. Είναι και η επιλογή του ανταγωνισμού από την άλλη πλευρά. Επίσης πιστεύω ότι μιας και έχει προαποφασιστεί η στρατηγική της εμφάνισης νέου μοντέλου κάθε χρόνο, τα τεχνολογικά άλματα δεν είναι τόσο μεγάλα ώστε με διαφορά ενός έτους να έχεις τεράστια διαφορά, υιοθετούν το σχεδιασμό που προανέφερες.. Λίγες βελτιώσεις


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: ikaros13, 18/05/2017 - 21:03


#19   Badass

Badass

    iPH Contributor

  • 1.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 18/05/2017 - 23:36

Οκ αν το 7 δεν ειναι αναβαθμιση του 6 τι να πω...το πηγατε αλλου. Ναι 6s -7 δεν αξιζει. Αλλα ειδικα το 7 plus η καμερα γενικα εχει αρκετη διαφορα και για καποιον που ασχολειται το ζουμ εστω το 2x κανει δουλεια, το portrait υποκειμενικο. Ραμ εχει διαφορα και προφανως στα 3 γιγα θα ακολουθησουν τα επομενα. Τα στερεοφωνικα ηχεια ειτε μουσικη ακους ειτε παρακολουθεις περιεχομενο εχουν χαοτικη διαφορα. Οθονη αυτο το εξτρα φωτεινοτητας που κοροιδευα ισως και να εχει διαφορα τωρα που σκαω σε κατι φωτογραφησεις με νταλα ηλιο. Αλλα αυτο ισως και να ειναι λιγο placebo. Μπαταρια τα ιδια αν και 10 ωρο με το 6s plus δεν ακουμπαγα. Πηγα 6s plus-SE γιατι ηθελα μικρο με τη δουλεια το καλοκαιρι για να το εχω μαζι συνεχεια. Μετα που αλλαξε η χρηση ηθελα μεγαλυτερο και περιμενα να δω το νεο. Ε οι διαφορες σε συνδυασμο με το jet black εκαναν διαφορα( εννοειται και η φαση "νεο" και η κλασσικη ανυπομονησια καθε χρονο). Μου κατσε κουτι 1 μερα πριν το ταξιδι στη βαρκελωνη και το ευχαριστηθηκα οσο τιποτα. Οι φωτογραφιες φοβερες. Και εμενα και το φιλε μας ρωτανε με ποιο κινητο ειναι.

Τελευταία επεξεργασία από: Badass, 18/05/2017 - 23:38


#20   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2.277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 19/05/2017 - 06:17

Οκ αν το 7 δεν ειναι αναβαθμιση του 6 τι να πω...το πηγατε αλλου. Ναι 6s -7 δεν αξιζει. Αλλα ειδικα το 7 plus η καμερα γενικα εχει αρκετη διαφορα και για καποιον που ασχολειται το ζουμ εστω το 2x κανει δουλεια, το portrait υποκειμενικο. Ραμ εχει διαφορα και προφανως στα 3 γιγα θα ακολουθησουν τα επομενα. Τα στερεοφωνικα ηχεια ειτε μουσικη ακους ειτε παρακολουθεις περιεχομενο εχουν χαοτικη διαφορα. Οθονη αυτο το εξτρα φωτεινοτητας που κοροιδευα ισως και να εχει διαφορα τωρα που σκαω σε κατι φωτογραφησεις με νταλα ηλιο. Αλλα αυτο ισως και να ειναι λιγο placebo. Μπαταρια τα ιδια αν και 10 ωρο με το 6s plus δεν ακουμπαγα. Πηγα 6s plus-SE γιατι ηθελα μικρο με τη δουλεια το καλοκαιρι για να το εχω μαζι συνεχεια. Μετα που αλλαξε η χρηση ηθελα μεγαλυτερο και περιμενα να δω το νεο. Ε οι διαφορες σε συνδυασμο με το jet black εκαναν διαφορα( εννοειται και η φαση "νεο" και η κλασσικη ανυπομονησια καθε χρονο). Μου κατσε κουτι 1 μερα πριν το ταξιδι στη βαρκελωνη και το ευχαριστηθηκα οσο τιποτα. Οι φωτογραφιες φοβερες. Και εμενα και το φιλε μας ρωτανε με ποιο κινητο ειναι.


Συμφωνουμε 100%!

Εγω απλα αναφερθηκα στο θεμα της κατρακυλας της τιμης τους.
7αρι εχω και θα περιμενα να κραταει πιο πολυ η τιμη του

καλημερα

#21   Badass

Badass

    iPH Contributor

  • 1.126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 19/05/2017 - 08:43

Αναφέρομαι στο φίλο που λέει πως δε αποτελεί αναβάθμιση από το 6 στο 7. Με καλή διάθεση ξαναλέω μόνο η ραμ ειδικά σε σχέση με το 6 κάνει τη διαφορά ΚΑΙ στη καθημερινή εμπειρία χρήσης. Για το σχέδιο δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερο εκτός αν πας στα νέα χρώματα. ααα είναι και λιιιιιίγο πιο ελαφρύ  :D



#22   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 21/05/2017 - 19:02

και εγώ μέχρι το 6άρι αγόραζα κάθε χρόνο, τώρα όμως , δεν μου κάνει το click ούτε η μετάβαση από το 6 στο 7, και πραγματικά ήθελα να μου αρέσουν τα επόμενα κινητά για να τα πάρω γιατί έχω και εγώ οτ ψώνιο, αλλά δυστυχώς με θεωρώ ''χαζό'' να το κάνω, γιατί πλέον είναι εξόφθαλμη η στρατηγική της Apple, δε σέβεται τα χρήματα που δίνεις για minor αλλαγές. αντί να είναι χ10 φορές πιο γρήγορος ο επεξεργαστής είναι  χ8 ή χ6 , στην καθημερινότητα η αλλαγή που βλέπεις δεν αξίζει τα 200-300 ευρώ καπέλο. Μιλάω ΠΑΝΤΑ για μένα, μην παρεξηγηθώ.



#23   Natassaa

Natassaa

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/06/2017 - 20:40

Πάντως όπως και να'χει το 7αρι ειναι ανώτερο, αλλά η έκδοση των 32GB μετρηθηκε να ειναι πιο αργό απο τα 128 κ 256GB. Οπότε καλύτερα αγορά ενός 6s ή αλλιώς 7 σε 128 και πάνω.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες