Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

[Lights][Homekit] Έξυπνος φωτισμός Trådfri της IKEA


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
163 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/10/2017 - 09:28

Έχω καμιά δεκαριά εδώ και 10 μήνες περίπου. Δεν κρύβω πως είμαι πολύ ευχαριστημένος, γι΄αυτό και έφτασα σε αυτό τον αριθμό λαμπτήρων.

 

Λειτουργούν απροβλημάτιστα και η αναλογία ποιότητας / τιμής είναι πολύ καλή. Εδώ και 20 μέρες έβγαλαν και Color Lamp. Έγχρωμη Ledoταινία θα βγάλουν μέσα στο 2018.


Big things have small beginnings

#32   vaggelis83

vaggelis83

    iPH Enthousiast

  • 433 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 26/10/2017 - 09:30

να φανταστώ ότι μόνο το να πάρω μια λάμπα , δεν θα μου κάνει δουλειά. Τι ακριβώς πρέπει να πάρω από το ikea για να μπορέσω να το δουλέψω;



#33   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/10/2017 - 09:39

Ξεκινάς με μια λάμπα, ένα ασύρματο χειριστήριο και το Gateway. Από κει και πέρα προσθέτεις ποικίλες λάμπες και αν θες extra χειριστήρια.

 

Ο έλεγχος των λαμπτήρων γίνεται είτε από το χειριστήριο είτε μέσα από την εφαρμογή Trådfri με πάρα πολλές επιλογές ομαδοποίησης & αυτοματισμού.

 

Η δε εγκατάσταση των παραπάνω είναι αστεία  :)


Big things have small beginnings

#34   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/10/2017 - 09:42

Ξεκινάς με μια λάμπα, ένα ασύρματο χειριστήριο και το Gateway. Από κει και πέρα προσθέτεις ποικίλες λάμπες και αν θες extra χειριστήρια.

 

Ο έλεγχος των λαμπτήρων γίνεται είτε από το χειριστήριο είτε μέσα από την εφαρμογή Trådfri με πάρα πολλές επιλογές ομαδοποίησης & αυτοματισμού.

 

Η δε εγκατάσταση των παραπάνω είναι αστεία  :)

Ζήση για εμάς που έχουμε και την σειρά της Philips, αν κατάλαβα καλά από 1 Νοεμβρίου απλά παίρνουμε μόνο τις λάμπες και παίζουν, σωστά?


Once You Go Mac You Never Go Back

#35   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/10/2017 - 09:48

Δημήτρη κατ΄αρχάς να χαίρεσαι το όνομα σου και σου εύχομαι πάνω απ΄όλα υγεία !!! :)  :)

 

Δυστυχώς τελικά χρειάζεσαι και συ τα παραπάνω διότι οι λάμπες της IKEA δέχονται Firmware Updates μόνο μέσα από το δικό τους Gateway


Big things have small beginnings

#36   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 26/10/2017 - 09:52

 

Η IKEA ανακοίνωσε πως η σειρά φωτιστικών Trådfri είναι πλέον πλήρως συμβατή τα προϊόντα Philips Hue bridge + lamps, και μάλιστα χωρίς την απαίτηση αγοράς του Gateway που συνοδεύει τους λαμπτήρες της. Άλλωστε και τα δύο Brands χρησιμοποιούν το  ZigBee protocol.

 

Σε λίγες ημέρες αναμένεται και η επίσημη ανακοίνωση για την υποστήριξη από Apple (HomeKit), Amazon and Google

 

Όσοι λοιπόν είστε ήδη "πελάτες" της Philips Hue σπεύσατε. Από ιδία πείρα, η σειρά φωτιστικών Trådfri είναι εξαιρετικά οικονομική, αξιόπιστη και απροβλημάτιστα λειτουργική

 

Καλημέρα παιδιά.

Αυτο πρακτικά σημαίνει ότι αντί για το Philips Hue Bridge (που το βρισκεις minimum 60 €) μπορούμε να αγοράσουμε το gateway του ΙΚΕΑ (http://www.ikea.gr/f...60039/40337806/) και θα είναι συμβατό με όλες τις Philips Hue + Tradfri λαμπες που έχουμε / θα παιρνουμε;

Το ρωταω διοτι εγώ έχω ήδη σε ενα δωμάτιο μια λαμπα Philips Hue + ενα τηλεχειριστηριο, δηλαδη το Dimming Kit (https://store.i-syst...imming-kit.html) και τόσο καιρό δίσταζα να παρω το Philips Hue Bridge λόγω κόστους.

 



#37   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/10/2017 - 09:56

Το πρόβλημα με τον έξυπνο φωτισμό είναι ότι δεν έχουν βγάλει διακόπτες που να αντικαθιστούν τους υπάρχοντες διακόπτες.

Η Philips έχει βγάλει μόνο μακρόστενους διακόπτες, βλέπε διακόπτες ΗΠΑ.

Ωραίο γκάτζετ αλλά λειτουργούν μόνο με μπαταρίες και δεν ταιριάζουν με τους υπόλοιπους διακόπτες και πρίζες του σπιτιού.

Μέχρι να βρεθεί λύση με τους διακόπτες, χρησιμοποιώ τις έξυπνες λάμπες μόνο για επίδειξη καθώς τις βρίσκω μη πρακτικές.

Αν δεν κολάς στο κόστος, οι διακόπτες της Philips μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους. Υπάρχει ο στρογγυλός που λειτουργεί με μια μπαταρία η οποία φορτίζει από το κάθε πάτημα, άρα πρακτικά δεν θέλει αλλαγή. Ο δε μακρόστενος έχει μπαταρία η οποία μπορεί να χρειαστεί αλλαγή σε 1-2 με δύο χρόνια. Έχω τους διακόπτες 2 χρόνια τώρα και δεν έχω κανένα πρόβλημα, ούτε καν χρειάστηκε να αλλάξω μπαταρία. 

 

Δεδομένου ότι λειτουργούν ασύρματα, σου δίνουν την επιπλέον δυνατότητα να τους βάλεις οπουδήποτε, ακόμα και σε σημεία που δεν υπάρχει φυσικός διακόπτης. Εχουν ταινία διπλής όψης και τους κολλάς στον τοίχο. Ταυτοχρόνως, είναι αποσπόμενοι από τη βάση τους άρα μπορείς να τους έχεις και σε κάποιο τραπεζάκι όσο δεν είναι στη βάση τους. Πλεον, υστερα από το τελευταιο update της philips και σε συνεργασία με το ios11, είναι πλέον ορατοί από το homekit. Μπορείς λοιπόν να προγραμματίσεις τι θα κάνει το κάθε κουμπί από την εφαρμογή home και να συνδέσεις οτιδήποτε πχ λάμπες ΙΚΕΑ, ή πρίζες , ή ότι άλλο παίρνει εντολή από το homekit . 



#38   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/10/2017 - 10:05

Καλημέρα παιδιά.

Αυτο πρακτικά σημαίνει ότι αντί για το Philips Hue Bridge (που το βρισκεις minimum 60 €) μπορούμε να αγοράσουμε το gateway του ΙΚΕΑ (http://www.ikea.gr/f...60039/40337806/) και θα είναι συμβατό με όλες τις Philips Hue + Tradfri λαμπες που έχουμε / θα παιρνουμε;

Το ρωταω διοτι εγώ έχω ήδη σε ενα δωμάτιο μια λαμπα Philips Hue + ενα τηλεχειριστηριο, δηλαδη το Dimming Kit (https://store.i-syst...imming-kit.html) και τόσο καιρό δίσταζα να παρω το Philips Hue Bridge λόγω κόστους.

 

Σε πρώτη φάση λειτουργεί το αντίστροφο (Philips Gateway + Tradfri Lamps). Με το Homekit Integration λογικά θα μπορούν να συνδυαστούν.


Big things have small beginnings

#39   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/10/2017 - 10:06

Καλημέρα παιδιά.

Αυτο πρακτικά σημαίνει ότι αντί για το Philips Hue Bridge (που το βρισκεις minimum 60 €) μπορούμε να αγοράσουμε το gateway του ΙΚΕΑ (http://www.ikea.gr/f...60039/40337806/) και θα είναι συμβατό με όλες τις Philips Hue + Tradfri λαμπες που έχουμε / θα παιρνουμε;

Το ρωταω διοτι εγώ έχω ήδη σε ενα δωμάτιο μια λαμπα Philips Hue + ενα τηλεχειριστηριο, δηλαδη το Dimming Kit (https://store.i-syst...imming-kit.html) και τόσο καιρό δίσταζα να παρω το Philips Hue Bridge λόγω κόστους.

 

Λαμπα HUE+Dimmer τηλεχειριστήριο και πως έπαιζες με την εφαρμογή χωρίς bridge φιλε?



#40   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 26/10/2017 - 10:11

Λαμπα HUE+Dimmer τηλεχειριστήριο και πως έπαιζες με την εφαρμογή χωρίς bridge φιλε?

Δεν παιζω με την εφαρμογη. Μονο με το τηλεχειριστηριο. 
Bridge (αρα και αξιοποιηση της εφαρμογης) δεν εχω παρει ακομα και γι' αυτο εκανα την παραπανω ερωτηση, για να δω μηπως εκανα καλα και περιμενα και τελικα βολευτω με το bridge της ΙΚΕΑ που ειναι πιο οικονομικο  :)


Τελευταία επεξεργασία από: stark, 26/10/2017 - 10:11


#41   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 26/10/2017 - 10:42

Οπότε με τα έως τώρα δεδομένα, (τοσο τα λειτουργικα όσο και τα ...οικονομικά) πιο πολυ συμφέρει να παρει κανείς αυτό το set:
 

Philips Hue White E27 Starter Kit (Hue Bridge + 2 Hue λαμπτηρες)

https://store.i-syst...tarter-kit.html      στα 69 €

παρά το Tradfri Gateway + δυο λάμπες ΙΚΕΑ που βγαινουν minimum 74 €.

Βέβαια αν θελει καποιος μετά να συνεχισει με Tradfri λαμπες, ισως εχει θεμα αν οι ΙΚΕΑ λαμπες που εχει δεν εχουν το τελευταιο firmware (1.2.217). Και για να κανεις update στις λαμπες ΙΚΕΑ χρειαζεσαι το ...Tradfri Gateway.


Τελευταία επεξεργασία από: stark, 26/10/2017 - 10:43


#42   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/10/2017 - 10:44

```

 

Δεν παιζω με την εφαρμογη. Μονο με το τηλεχειριστηριο. 
Bridge (αρα και αξιοποιηση της εφαρμογης) δεν εχω παρει ακομα και γι' αυτο εκανα την παραπανω ερωτηση, για να δω μηπως εκανα καλα και περιμενα και τελικα βολευτω με το bridge της ΙΚΕΑ που ειναι πιο οικονομικο  :)

Αν έχεις σκοπό να προσθέσεις λάμπες, ή και αλλα τηλεχειριστήρια ή ακόμα και το motion sensor (το οποίο μετράει και θερμοκρασία δωματίου) τότε θα χρειαστείς το bridge σίγουρα. Αν θα ήθελες αυτοματισμούς (πχ να ανάβουν τα φώτα όταν φτάνεις σπίτι, ή να σβήνουν όταν φέυγεις, κα) επίσης χρειάζεται bridge. 

Εγώ κυρίως τις ελέγχω από το control panel, το οποίο προυποθέτει homekit, το οποίο προυποθέτει το τετράγωνο bridge (v2). 

 

Δεν θα σου πρώτεινα να δώσεις 60 ευρώ για το bridge όμως. 

 

Αν θες, ρίξε μια ματιά στο Amazon.de, συνήθως κάνει κάτι προσφορές στο color starter κιτ, κάπου 150-160 Ευρώ με μεταφορικά. Επίσης, πριν μερικούς μήνες ανακοίνωσε η Philips ότι θα δίνει πλέον 4 λάμπες στο starter κιτ αντί για 3. Το συγκεκριμένο πακέτο δεν το έχω δει ακόμη Ευρώπη (και νομίζω οι λάμπες στα πακέτα της Αμερικής δεν παίζουν Ευρώπη λόγω διαφοράς στην τάση) αλλά μόλις κυκλοφορήσουν, θα δίνουν μεγαλύτερη αξία στο starter kit. Αν πάλι, σκέφτεσαι να ξεκινήσεις με το bridge λόγω κόστους, θα σου πρότεινα να δεις από ebay κάποιο used στα μισά λεφτά. 

 

Όπως είπε κάποιος προηγουμένως, το starter kit έκανε περίπου 200 Ευρώ όταν το πρωτοπήρα και σίγουρα σε "πονάει" να δώσεις τόσα λεφτά  για 3 χρωματιστές λάμπες. Το ξεχνάς όμως αμέσως μόλις αρχίσεις να τις χρησιμοποιείς και δεις τις δυνατότητες.

 

Edit: Επίσης, καλό είνα να αξιολογήσεις την διαφορά κόστους μεταξύ έγχρωμων και λευκών. 

 

Όλη η δουλειά είναι στο χρώμα και στους χρωματικούς συνδιασμούς που μπορείς να κάνεις. 


Τελευταία επεξεργασία από: peros550, 26/10/2017 - 10:47


#43   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/10/2017 - 10:52

Οπότε με τα έως τώρα δεδομένα, (τοσο τα λειτουργικα όσο και τα ...οικονομικά) πιο πολυ συμφέρει να παρει κανείς αυτό το set:
 

Philips Hue White E27 Starter Kit (Hue Bridge + 2 Hue λαμπτηρες)

https://store.i-syst...tarter-kit.html      στα 69 €

παρά το Tradfri Gateway + δυο λάμπες ΙΚΕΑ που βγαινουν minimum 74 €.

Βέβαια αν θελει καποιος μετά να συνεχισει με Tradfri λαμπες, ισως εχει θεμα αν οι ΙΚΕΑ λαμπες που εχει δεν εχουν το τελευταιο firmware (1.2.217). Και για να κανεις update στις λαμπες ΙΚΕΑ χρειαζεσαι το ...Tradfri Gateway.

Οι λάμπες στο Kit που παραθέτεις, εκπέμπουν μόνο μια θερμοκρασία χρώματος ή περισσότερες; Πόσα Lumens είναι; 


Big things have small beginnings

#44   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 26/10/2017 - 10:58

Οι λάμπες στο Kit που παραθέτεις, εκπέμπουν μόνο μια θερμοκρασία χρώματος ή περισσότερες; Πόσα Lumens είναι; 

Είναι 800 Lumens στα 2700 K.  Σταθερη θερμοκρασια χρωματος απο οσο γνωριζω. Προσωπικα τα ψυχρα δεν μου πολυ-αρεσουν. 



#45   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 26/10/2017 - 11:00

```

 

Αν έχεις σκοπό να προσθέσεις λάμπες, ή και αλλα τηλεχειριστήρια ή ακόμα και το motion sensor (το οποίο μετράει και θερμοκρασία δωματίου) τότε θα χρειαστείς το bridge σίγουρα. Αν θα ήθελες αυτοματισμούς (πχ να ανάβουν τα φώτα όταν φτάνεις σπίτι, ή να σβήνουν όταν φέυγεις, κα) επίσης χρειάζεται bridge. 

Εγώ κυρίως τις ελέγχω από το control panel, το οποίο προυποθέτει homekit, το οποίο προυποθέτει το τετράγωνο bridge (v2). 

 

Δεν θα σου πρώτεινα να δώσεις 60 ευρώ για το bridge όμως. 

 

Αν θες, ρίξε μια ματιά στο Amazon.de, συνήθως κάνει κάτι προσφορές στο color starter κιτ, κάπου 150-160 Ευρώ με μεταφορικά. Επίσης, πριν μερικούς μήνες ανακοίνωσε η Philips ότι θα δίνει πλέον 4 λάμπες στο starter κιτ αντί για 3. Το συγκεκριμένο πακέτο δεν το έχω δει ακόμη Ευρώπη (και νομίζω οι λάμπες στα πακέτα της Αμερικής δεν παίζουν Ευρώπη λόγω διαφοράς στην τάση) αλλά μόλις κυκλοφορήσουν, θα δίνουν μεγαλύτερη αξία στο starter kit. Αν πάλι, σκέφτεσαι να ξεκινήσεις με το bridge λόγω κόστους, θα σου πρότεινα να δεις από ebay κάποιο used στα μισά λεφτά. 

 

Όπως είπε κάποιος προηγουμένως, το starter kit έκανε περίπου 200 Ευρώ όταν το πρωτοπήρα και σίγουρα σε "πονάει" να δώσεις τόσα λεφτά  για 3 χρωματιστές λάμπες. Το ξεχνάς όμως αμέσως μόλις αρχίσεις να τις χρησιμοποιείς και δεις τις δυνατότητες.

 

Edit: Επίσης, καλό είνα να αξιολογήσεις την διαφορά κόστους μεταξύ έγχρωμων και λευκών. 

 

Όλη η δουλειά είναι στο χρώμα και στους χρωματικούς συνδιασμούς που μπορείς να κάνεις

 

Πολυτιμες πληροφορίες :)

Η αλήθεια είναι ότι για χρωματιστές λάμπες ακόμα δεν έχω ψηθεί πολύ. 
Θα ηθελα οπως κάποια στιγμή να τις βάλω στο σαλόνι, για την δημιουργία της σχετικής ατμόσφαιρας.

Σκέφτομαι ότι αν παρω το Hue Starter Kit που παρεθεσα στο προηγουμενο post μου, θα εχω σε σουπερ τιμή το Bridge και δυο λευκες (θερμες) λαμπες που μπορω να τις αξιοποιησω σε χωλ, διαδρομους, κλπ. Μετά, σιγά-σιγά αγοράζω έγχρωμες για το σαλόνι (είτε Hue είτε IKEA) και φτιαχνω την ατμοσφαιρα που θελω εκει.


Τελευταία επεξεργασία από: stark, 26/10/2017 - 11:01





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες