Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 4 ψήφοι

[Lights][Homekit] Έξυπνος φωτισμός Trådfri της IKEA


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
163 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 26/05/2017 - 05:49

Δεν το έχω ψάξει για windows, αλλά στα mac υπάρχει εφαρμογή που τα χειρίζεσαι και από τον υπολογιστή. Με έχει βολέψει αρκετά.

attachicon.gifScreen Shot 2017-05-26 at 06.14.50.png. attachicon.gifScreen Shot 2017-05-26 at 06.13.57.png


Δημήτρη, πως τη Λένιν την εφαρμογή; Περιμένω σε λίγες μέρα το Hue Color Starter Kit και θέλω να είμαι έτοιμος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#17   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/05/2017 - 06:12

Δημήτρη, πως τη Λένιν την εφαρμογή; Περιμένω σε λίγες μέρα το Hue Color Starter Kit και θέλω να είμαι έτοιμος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έλα μου, το κακό είναι πως είναι επί πληρωμή, αλλά δουλεύει τουλάχιστον :P

 

iTunes Link


Once You Go Mac You Never Go Back

#18   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 26/05/2017 - 06:14

Τόσα λεφτά δώσαμε, νομίζω είναι μικρό το κακό των εφαρμογών τους! Ευχαριστω!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#19   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 26/05/2017 - 20:13

Να κάνω και λίγο πλάκα

Αν καεί σας αποζημιώνει η ΔΕΗ για την λάμπα

Η θέλει αλλά τόσα μετά για αντικατάσταση


Rafael Nadal
Rafael Nadal

#20   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/05/2017 - 22:49

Να κάνω και λίγο πλάκα

Αν καεί σας αποζημιώνει η ΔΕΗ για την λάμπα

Η θέλει αλλά τόσα μετά για αντικατάσταση


Rafael Nadal

Μην το μελετάς...Μακριά από εμάς...


Once You Go Mac You Never Go Back

#21   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 26/05/2017 - 22:53

Μην το μελετάς...Μακριά από εμάς...

καταρχην φυσικά μακριά απο εμας φιλε μου


Απλος και μονο το ρωταω για τον λογω οτι κανονικά θα επρεπε να υπήρχε καποια εγγύηση σε περίπτωση τετοια καποια αντικατάσταση η κατι τέτοιο φιλε μου

Μιας κι η λάμπα εχει μόνη της τοσα χρήματα

Τελευταία επεξεργασία από: gismo301278, 26/05/2017 - 22:55

Rafael Nadal

#22   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 27/05/2017 - 07:08

Η εγγύηση πιστεύω θα την καλύψει. Με Elgato Avea που είχα αγοράσει από Amazon, παρατήρησα ότι είχε μια διαφορά στις αποχρώσεις (έχω δυο και μπορούσα να συγκρίνω) και με το που έστειλα mail, μου την πιστωσαν αμέσως (δεν είχαν άλλη διαθέσιμη)!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#23   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 27/05/2017 - 09:09

Η σειρά Hue της Philips έχει και έναν φωτοαισθητήρα, τον οποίο μπορείς να τον προσαρμόσεις οπουδήποτε.

Λειτουργεί σαν διακόπτης μόνο που είναι πολύ πιο έξυπνος και το κάνει μόνος του. Μόνο με την παρουσία σου στον χώρο. Στη λειτουργία που το έχεις ρυθμίσει.
Για όσους δεν θέλουν "φωνές και φασαρίες".

Επίσης, η Logitech έχει βγάλει κάτι κουμπιά "pops", τα οποία είναι προσαρμόσιμα σε διάφορες σκηνές, έτσι ώστε με 1,2 ή 3 πατήματα να ανοίγουν διαφορετικοί συνδυασμοί "έξυπνων" σεταρισμάτων.

Οι παραδοσιακοί διακόπτες συνεχίζουν να λειτουργούν (ίσως χρειάζονται ένα πάτημα παραπάνω για να "ανοίξει" και να "ξανακλείσει" το ηλεκτρικό κύκλωμα), αλλά πιστεύω πως για την ρύθμιση των χρωμάτων, είναι πολύ πιο βολικό να το κάνεις από το κινητό, παρά από ένα λεπτό κινέζικο τηλεκοντρόλ που χάνεται παντού στους καναπέδες.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk

#24   Andyno

Andyno

    iPH Member

  • 328 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 27/05/2017 - 13:56

Υπάρχουν και οι λαμπτήρες της xiaomi όπου μαζί με αισθητήρες κίνησης, διακόπτες κλπ μπορεί να αυτοματοποίησεις ένα σύστημα φωτισμού και ασφαλείας μαζί. Απλά θα το δουλεύεις με την εφαρμογή της xiaomi από το AppStore


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: Andyno, 27/05/2017 - 13:57


#25   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 27/05/2017 - 15:11

Υπάρχουν και οι λαμπτήρες της xiaomi όπου μαζί με αισθητήρες κίνησης, διακόπτες κλπ μπορεί να αυτοματοποίησεις ένα σύστημα φωτισμού και ασφαλείας μαζί. Απλά θα το δουλεύεις με την εφαρμογή της xiaomi από το AppStore


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ναι υπάρχουν.

Αλλά προσωπικά για μένα πρέπει να υπάρχει η πιστοποίηση Apple HomeKit για την μελλοντική υποστήριξη από πλευράς Apple.

Και όταν με το καλό έρθει η Σίρι, τότε θα είμαι πανέτοιμος


Gesendet von iPhone mit Tapatalk

#26   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/07/2017 - 10:07


Big things have small beginnings

#27   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2017 - 10:22

Η IKEA ανακοίνωσε πως η σειρά φωτιστικών Trådfri είναι πλέον πλήρως συμβατή τα προϊόντα Philips Hue bridge + lamps, και μάλιστα χωρίς την απαίτηση αγοράς του Gateway που συνοδεύει τους λαμπτήρες της. Άλλωστε και τα δύο Brands χρησιμοποιούν το  ZigBee protocol.

 

Σε λίγες ημέρες αναμένεται και η επίσημη ανακοίνωση για την υποστήριξη από Apple (HomeKit), Amazon and Google

 

Όσοι λοιπόν είστε ήδη "πελάτες" της Philips Hue σπεύσατε. Από ιδία πείρα, η σειρά φωτιστικών Trådfri είναι εξαιρετικά οικονομική, αξιόπιστη και απροβλημάτιστα λειτουργική

 

 

 

“We’re thrilled in the interest in TRÅDFRI, our new smart lighting and we’re excited to share that the range is now compatible with Philips Hue and will be compatible with Apple, Amazon and Google in the autumn.

Small changes in lighting can have a great impact on people’s well-being. Many people want to change their light and the atmosphere depending on the activity and we see that life at home can be improved by integrating technology into our home furnishings. With our Home Smart range, we want to make this easy, affordable, and therefore accessible to many people.

In the years to come, there will be additional launches, enabling people to build onto their Home Smart solution.”

 

 

 

 

Πάντως πραγματικά αυτές οι λάμπες είναι φοβερές (τουλάχιστον οι Philips) με όλες τις σκηνές που μπορείς να φτιάξεις. Αλλάζει η ψυχολογία σου στο λεπτό. 

 

 

Καλοδεχούμενα.

 

Θα πιέσει λίγο την Philips...


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 29/09/2017 - 10:37

Big things have small beginnings

#28   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/09/2017 - 10:29

 

Η IKEA ανακοίνωσε πως η σειρά φωτιστικών Trådfri είναι πλέον πλήρως συμβατή τα προϊόντα Philips Hue bridge + lamps, και μάλιστα χωρίς την απαίτηση αγοράς του Gateway που συνοδεύει τους λαμπτήρες της. Άλλωστε και τα δύο Brands χρησιμοποιούν το  ZigBee protocol.

 

Σε λίγες ημέρες αναμένεται και η επίσημη ανακοίνωση για την υποστήριξη από Apple (HomeKit), Amazon and Google

 

Όσοι λοιπόν είστε ήδη "πελάτες" της Philips Hue σπεύσατε. Από ιδία πείρα, η σειρά φωτιστικών Trådfri είναι εξαιρετικά οικονομική, αξιόπιστη και απροβλημάτιστα λειτουργική

 

Πολύ ευχάριστα νέα αυτά. Θα γεμίσω το σπίτι τώρα και θα βάζω και την μάνα να τα ανοιγοκλείνει με το iPad. Έχουν να πέσουν τρελά γέλια. χα χα


Once You Go Mac You Never Go Back

#29   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/10/2017 - 09:20

Από την 1η Νοεμβρίου η σειρά έξυπνου φωτισμού Trådfri της IKEA θα είναι συμβατή με το Apple Homekit

 

 

 

Συνημμένο αρχείο  trad1.PNG   459,13KB   54 λήψειςΣυνημμένο αρχείο  trad2.PNG   423,94KB   53 λήψεις

 

 


Big things have small beginnings

#30   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 26/10/2017 - 09:22

Από την 1η Νοεμβρίου η σειρά έξυπνου φωτισμού Trådfri της IKEA θα είναι συμβατή με το Apple Homekit

 

 

 

attachicon.giftrad1.PNGattachicon.giftrad2.PNG

Ζήση πήρες καμία λάμπα από το ΙΚΕΑ? Το κοίταγα τις προάλλες που θέλω για μπάνιο και χολ αλλά δεν ενθουσιάστηκα. 


Once You Go Mac You Never Go Back




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες