Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Hamachi σε Macbook Pro.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
Θέμα χωρίς απαντήσεις

#1   jimaras17

jimaras17

    iPH Addict

  • 737 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:jimaras17

Δημοσίευση 29/05/2017 - 18:50

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έχω ένα πρόβλημα και ζορίζομαι εδώ και μέρες. Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος με βοηθούσε. Η ιστορία έχει ως εξής:

 

Θέλω να παίζω Age of Mythology( μέσω wine) με έναν φίλο μου online σαν να είμαστε σε Lan. 

Η λύση είναι το Hamachi, οπότε συνδεθήκαμε κανονικά στο δίκτυο και μας δίνει δικιά του IP και όλα καλά. 

Το πρόβλημα είναι πως ο υπολογιστής μου έχει την IP που παίρνει από το WiFi, αν κλείσω το WiFi έχει 0.0.0.0 IP (λογικό).

Αν αλλάξω με το χέρι την IP του υπολογιστή στο παιχνίδι βγάζει την IP που έχω βάλει (η οποία είναι ίδια με αυτή του Hamachi), αλλά μόλις βάλω ξανά την κανονική IP του δικτύου (για να έχω ιντερνετ και να συνδεθεί το hamachi), ο υπολογιστής αλλάζει IP και το παιχνίδι αλλάζει IP και με πετάει έξω.

 

Η αντίστοιχη διαδικασία σε Windows είναι: 

 

Απενεργοποιείς τους προσαρμογείς δικτύου (εκτός από το Hamachi) και μόλις ο υπολογιστής σου πάρει την IP από το Hamachi και δημιουργήσεις το Lobby στο Age of Mythology ενεργοποιείς ξανά τους προσαρμογείς δικτύου (για να συνδεθεί το Hamachi) και λειτουργεί κανονικά μετά. Δεν αλλάζει δηλαδή την IP.

 

Σε Mac, λογικά πρέπει να μπει κάπως το Hamachi και η IP του σε κάποιο network profile.

 

Προσπάθησα να τα εξηγήσω όσο πιο αναλυτικά μπορούσα. 

 

Βοηθείστε αδέρφια! :D 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες