Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

iOS 11 - Πρώτη γνωριμία


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2941 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2161   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2017 - 09:35

Ναι το καταλαβαίνω διότι και να απενεργοποιήσω την ανανέωση σε μία εφαρμογή όπως το ράδιο αυτή θα συνεχίσει να λειτουργεί στο υπόβαθρο παίζοντας μουσική. Απλά δεν καταλαβαίνω πως γίνεται youtube, facebook και messenger ξαφνικά να γράφουν τέτοιους χρόνους και να καταναλώνουν τόση μπαταρία από τι στιγμή που δεν γίνεται και ανανέωσης τους στο υπόβαθρο και δεν θα έπρεπε να εκτελούν άλλη ενέργεια στο παρασκήνιο. Δεν έχω αντιμετωπίσει ξανά στο παρελθόν αυτό το πρόβλημα.

Οι εφαρμογές που από το προσκήνιο μπαίνουν στο παρασκήνιο, εξακολουθούν να λειτουργούν στο υπόβαθρο μέχρι και για 10΄έως ότου αδρανοποιηθούν από τo iOS.

Αυτό δεν μπορεί να το αλλάξει/επηρεάσει ο χρήστης


Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2162   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 03/10/2017 - 09:37

Αυτή η εφαρμογή πάντα ενεργοβόρα ήταν, μη σ´ανησυχει, απ την αλλη και η 11 και οι 3d party δεν εχουν ερθει στα ισια τους ακομη


Την χρησιμοποιώ χρόνια.
Προχθές πήγα σε ένα γραφείο με 70% τράβηξα 6-7 σκαναρισμένα έγγραφα και πήγε 35%. Όταν γύρισα στο γραφείο μου είχα 25% ίσως επειδή την άφησα στο παρασκήνιο.
Δεν ήταν έτσι ποτέ. Περιμένω απάντηση τους, μέχρι τότε μακριά!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2163   gRim

gRim

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2017 - 09:45

Οι εφαρμογές που από το προσκήνιο μπαίνουν στο παρασκήνιο, εξακολουθούν να λειτουργούν στο υπόβαθρο μέχρι και για 10΄έως ότου αδρανοποιηθούν από τo iOS.

Αυτό δεν μπορεί να το αλλάξει/επηρεάσει ο χρήστης

 

Ωραία και συμφωνώ με αυτό που λες για αυτό και αναφέρω ότι μάλλον έχω πρόβλημα αφού βλέπω 9.1 ώρες το youtube στο υπόβαθρο, 30 λεπτά από facebook και 16 λεπτά το messengers. Δεν είχα ξαναδεί τέτοιους χρόνους στο παρελθόν. Έχω δοκιμάσει hard reset αρκετές φορές αλλά restore το αποφεύγω..



#2164   nightfear

nightfear

    iPH newbie

  • 69 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 03/10/2017 - 09:48

H μετατροπή των εφαρμογών από 32 σε 64bit είναι μέριμνα & ευθύνη των Developers, όχι της Apple.Οταν

Οταν για κάποιους λόγους έχουν φύγει οι developers απο το appstore και έχουμε κρατήσει τις εφαρμογές μας σε σκληρό δίσκο δεν έχουμε πολλες επιλογές.

Όμως είναι ευθύνη της APPLE να υπάρχει συμβατότητα με τα προηγούμενα λειτουργικά και όχι να τα κόβει (και φυσικά δεν μιλάμε για εφαρμογές του ios 4 σε ios 10 - αλλά του ios 9 & 10 σε 11)



#2165   alabis

alabis

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 03/10/2017 - 09:54

Την χρησιμοποιώ χρόνια.
Προχθές πήγα σε ένα γραφείο με 70% τράβηξα 6-7 σκαναρισμένα έγγραφα και πήγε 35%. Όταν γύρισα στο γραφείο μου είχα 25% ίσως επειδή την άφησα στο παρασκήνιο.
Δεν ήταν έτσι ποτέ. Περιμένω απάντηση τους, μέχρι τότε μακριά!
Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτο ειναι οντως πολυ, δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα στην 11, κατηργησε την μεχρι το επομενο update

Τελευταία επεξεργασία από: alabis, 03/10/2017 - 09:55


#2166   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/10/2017 - 09:54

για χαζούς τους εχεις εκεί στην apple ?είναι ένας ωραίος λόγος να πας σε νέα συσκευη .



#2167   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2017 - 09:58

Ωραία και συμφωνώ με αυτό που λες για αυτό και αναφέρω ότι μάλλον έχω πρόβλημα αφού βλέπω 9.1 ώρες το youtube στο υπόβαθρο, 30 λεπτά από facebook και 16 λεπτά το messengers. Δεν είχα ξαναδεί τέτοιους χρόνους στο παρελθόν. Έχω δοκιμάσει hard reset αρκετές φορές αλλά restore το αποφεύγω..

Τα νούμερα εκτός του YouTube φαίνονται φυσιολογικά συναρτήσει των χρόνων χρήσης των εφαρμογών.

Δοκίμασε να αφαιρέσεις το YouTube και να το επανεγκαταστήσεις αργότερα.

Αν διαπιστώνεις ότι Fb, Mgr κανιβαλίζουν την μπαταρία σου στο υπόβαθρο, μπορείς να τις αφαιρείς από το multitasking μετά την χρήση.

 

Οταν για κάποιους λόγους έχουν φύγει οι developers απο το appstore και έχουμε κρατήσει τις εφαρμογές μας σε σκληρό δίσκο δεν έχουμε πολλες επιλογές.

Όμως είναι ευθύνη της APPLE να υπάρχει συμβατότητα με τα προηγούμενα λειτουργικά και όχι να τα κόβει (και φυσικά δεν μιλάμε για εφαρμογές του ios 4 σε ios 10 - αλλά του ios 9 & 10 σε 11)

Η Apple έχει ενημερώσει εδώ και ένα χρόνο users & developers τι θα ισχύει από το iOS 11 και μετά.

Η συμβατότητα με τα προηγούμενα λειτουργικά εξακολουθεί να υπάρχει.


Big things have small beginnings

#2168   gRim

gRim

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2017 - 10:27

Τα νούμερα εκτός του YouTube φαίνονται φυσιολογικά συναρτήσει των χρόνων χρήσης των εφαρμογών.

Δοκίμασε να αφαιρέσεις το YouTube και να το επανεγκαταστήσεις αργότερα.

Αν διαπιστώνεις ότι Fb, Mgr κανιβαλίζουν την μπαταρία σου στο υπόβαθρο, μπορείς να τις αφαιρείς από το multitasking μετά την χρήση.

 

Στο messengers δεν έχω δει ποτέ στο παρελθόν χρόνο στο υπόβαθρο πάνω από 2 λεπτά και τώρα είναι 30 λεπτά με χρήση μόλις 10. Θα μου πεις μπορεί να το ανοιγόκλεινα με αποτέλεσμα να δουλεύει συνεχώς στο υπόβαθρο αλλά γενικά δεν κάνω τέτοια χρήση.

Το youtube το είχα αφαιρέσει και ξαναεγκαταστήσει και πάλι εμφανίστηκε αυτό το πρόβλημα οπότε ίσως πρέπει να το αφαιρέσω τελείως (όπως και τις άλλες εφαρμογές) μέχρι να αναβαθμιστεί γιατί δεν νομίζω να θυμάμαι κάθε φορά να τις κλείνω από το multitasking. Δεν θα ασχολιόμουν αλλά δυστυχώς η αυτονομία της συσκευής μου είναι τραγική (5 ώρες χρήσης) και κοιτάω να δω τι μπορώ να κάνω μέχρι να βγει αναβάθμιση.


Τελευταία επεξεργασία από: gRim, 03/10/2017 - 10:27


#2169   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2017 - 10:32

Απ΄ότι διαβάζεις και συ στο παρόν, η μπαταρία αποτελεί μείζον θέμα στο iOS 11 γενικότερα.

 

Εδώ έχουμε βγάλει και παροιμία...

 

"Η αλεπού iOS 11... και το αλεπουδάκι iOS 10"

 

:lol: 


Big things have small beginnings

#2170   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 03/10/2017 - 11:17

Καλημέρα,

Αυτο που με χάλασε στην IOS11 είναι ότι δεν τρέχουν οι παλιές εφαρμογές του appstore.

Χρησιμοποιώ κάποιες που οι developers ή έχουν σταματήσει να τις ενημερώνουν ή έχουν χαθεί πια απο το apsstore.

ΕΚΕΙ έχω μεγάλο πρόβλημα !!!

Στην iOS 10.3.3 λειτουργούν κανονικότατα. Στην IOS 11 όχι. Είναι μάλλον επειδή είναι 64bit το iOS 11.

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω .... ΓΥΡΙΣΑ με τα χίλια ζόρια στην 10.3.3 γιατί είχα πολλές ρυθμίσεις να κάνω αλλά αυτή δεν είναι λύση.

Οϋτε να έχω δύο κινητά για να έχω τις παλιές εφαρμογές μου. Και φυσικά δεν μπορώ να μείνω στην 10.3.3 μια ζωή.

Μας τα έκανε σκ@τ@ η APPLE με τις μ@λ@κιες της.

 

 

Οταν για κάποιους λόγους έχουν φύγει οι developers απο το appstore και έχουμε κρατήσει τις εφαρμογές μας σε σκληρό δίσκο δεν έχουμε πολλες επιλογές.

Όμως είναι ευθύνη της APPLE να υπάρχει συμβατότητα με τα προηγούμενα λειτουργικά και όχι να τα κόβει (και φυσικά δεν μιλάμε για εφαρμογές του ios 4 σε ios 10 - αλλά του ios 9 & 10 σε 11)

 

Καμία ευθύνη δεν έχει η Apple γιατί ο κάθε ένας developer σταμάτησε να υποστηρίζει την εφαρμογή και την παράτησε. Το έχει πει εδώ και μήνες ότι θα γίνει η αλλαγή σε 64. Όλες αυτές οι εφαρμογές από την στιγμή που δεν βγάζουν updates οι developers τους ήταν θέμα χρόνου να μην λειτουργούν ακόμα και να μην πήγαινε η Apple στα 64. Η κίνηση της ήταν σωστή και κοιτάει μπροστά.



#2171   M86857

M86857

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/10/2017 - 13:44

έλα ντε?Τωρα κάνω καθαρή το 11.01 πάλι,να δω ρε παιδάκι μου τι γίνεται.Ψιλοέμπλεξα αλλά θα έχω μια άποψη του τι παίζει.Επίπονη φυσικά αλλά...

τι έγινε τελικά? πως ανταποκρινεται το air? να ξερω αν αξιζει γιατι απο την 11 ξαναγυρισα στην 10.3.3. 

Το multitasking σου λειτουργει στο air?



#2172   Lexuss

Lexuss

    iPH Member

  • 299 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 03/10/2017 - 14:01

υπαρχει κανενας που να του εκατσε καλα σε 6s η 11.0.1  ρε παιδια?



#2173   okourkoulos

okourkoulos

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Twitter:@okourkoulos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/10/2017 - 14:13

Σε 6s μου έκατσε καλά, λίγα θεματάκια, και η μπαταρία βεβαίως, βεβαίως!

Σε 6 plus κολλάει, σε Air το ίδιο. To βράδυ θα τα γυρίσω σε 10.



#2174   jpap0

jpap0

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 03/10/2017 - 14:13

Καλησπέρα,

 

έχω ένα 6 και είμαι ακόμα στην 10.1 ,επειδή με αυτά που διαβάζω δεν "καίγομαι" και τόσο πολύ για να παω στην 11/11.0.1,

 

είναι καλύτερα να μείνω εδώ ή να πάω σε 10.3.3 ? έχει καμμία πραγματικά μεγάλη διαφορά (κυρίως στην μαπτάρια) ?

 

ευχαριστώ



#2175   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2017 - 14:14

υπαρχει κανενας που να του εκατσε καλα σε 6s η 11.0.1 ρε παιδια?

Αρκετα καλα θα ελεγα 8/10
Και μπαταρια καλουτσικη

cfae4075259dd78baa8b797fd551cc0e.jpg
f10f67e0e18fb59e50a40972ba0c8a5e.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες