Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

iOS 11 - Πρώτη γνωριμία


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2941 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2221   el3ctronick

el3ctronick

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/10/2017 - 02:55

Κάθε φορά που βγαίνει κάτι καινούργιο, γκρίνια με την μπαταρία... Χαρείτε τις συσκευές σας! Δεν είναι ΜΟΝΟ για να παίρνετε τηλέφωνο!!!

φιλε αν εσυ εισαι ολη μερα σπιτι με το κινητο στην πριζα δε σημαινει πως ολοι ειμαστε στην ιδια κατασταση. εγω δεν εχω προσβαση στην πριζα ολη μερα. Σε πληροφορω πως η διαρκεια της μπαταριας στο iOS 11 ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα. Επισης οταν εχω πληρωσει 1200 ευρω περιμενω τελικο release, οχι alpha version ως επισημο release και φτοιαχνω για τους επομενους 5 μηνες τα βασικα που θα επρεπε να ειναι by default. Μιλαμε πως δεν εχουν κανει ΚΑΝ ενα τεστ πριν το release. Οτι πιο προχειρο εχει βγαλει η apple στην ιστορια του iOS. Εσυ απορω πως εισαι τοσο ανετος.. αν φυσικα εχεις πληρωσει τη συσκευη σου, αν την εχεις χρησιμοποιησει κανονικα, αν αν αν.. εγω παντως δεν εχω γλαστρα που φυτρωνουν λεφτα και οταν πληρωνω απαιτω. Και αν δε μου κανει το iOS 11, ας ελεγαν πως το iOS 11 ειναι γελοιο, μην το κατεβαζετε αν θελετε να κανετε δουλεια σας Ή ας εδιναν τη δυνατοτητα να κανω restore σε iOS 10 χωρις ταλαιπωρία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2222   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1.055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 04/10/2017 - 06:59

Και σε μένα (iPhone SE) η μπαταρία φαίνεται να έχει φτιάξει, μετά το αρχικό "σοκ" με την 11.
Να σημειώσω ότι έβαλα το iOS 11 από την πρώτη μέρα που βγήκε και (τουλάχιστον) μέχρι και χθες έκανε indexing τις (όχι παρα πολλές) photos (& videos) που έχω και ίσως κι άλλες λοιπές background εργασίες (π.χ. χθες μου έβγαλε ότι έφτιαξε μια "ανάμνηση" !), οπότε προφανώς κι αυτό έπαιξε ρόλο στην αρχική κακή συμπεριφορά της μπαταρίας.
Το θέμα με το ανεβασμένο πληκτρολόγιο υπάρχει γενικά στο 11 από όσα έχω διαβάσει. Λογικά θα το φτιάξουν σε επόμενο update.

https://forums.macru.../#post-25167318

 

 

η μπαταρια σε 6s εχει φτασει 100% πια στα επιπεδα που ειχα με την 10.3.3. Πηρε πανω απο 4-5 φορτισεις να στρωσει και αρκετα updates εφαρμογων απο τοτε που περασα την 11.0.1. Αρχικα ηταν οπως στην 11 αλλα σε λιγες μερες ηρθε στα ισια της. Ολα τα updates εγιναν ΟΤΑ οποτε λογος restore δεν υπαρχει (προς το παρον). Τα καποια λαγκαρισματα που υπηρχαν απο την 11 εχουν περιοριστει σε απειροελαχιστα και σπανια πια και το μονο που παρατηρω σταθερα (και λογικα με ενα restore θα λυθει  :P)  ειναι στα μηνυματα οπου μια φορα στο τοσο οταν εχεις ανεβασει το πληκτρολογιο και πας αλλου και επιστρεψεις παλι στην εφαρμογη σου κρυβει το τελευταιο μηνυμα το ανεβασμενο πληκτρολογιο, καπως ετσι τελος παντων. Δεν ξερω αν εχει αναφερθει απο καποιο παιδι εδω.

Τελος αργοτερα σημερα θα παμε και στην 11.0.2


Τελευταία επεξεργασία από: stark, 04/10/2017 - 07:01


#2223   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 04/10/2017 - 07:00

Λοιπόν με 11.0.2 το άφησα όλο το βράδυ εκτός μπριζας και έχασε ελάχιστη μπαταρία. Σαφώς λιγότερη από την 11.0.0 .
Ξανά φορτώνω πλέον ενεργοβόρες εφαρμογές όπως το Facebook για να δω πως θα κυλίσει η μέρα.

Ελπίζω σιγά σιγά να φτιάχνει ολοένα και περισσότερο η αυτονομία της μπαταρίας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 04/10/2017 - 07:03


#2224   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 04/10/2017 - 07:26

Άμα γίνει η αναβάθμιση σε 11.0.2 από iTunes, σου κατεβάζει την 11 από την αρχή;


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#2225   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 04/10/2017 - 07:31

Άμα γίνει η αναβάθμιση σε 11.0.2 από iTunes, σου κατεβάζει την 11 από την αρχή;


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk


Μέσω iTunes ναι κατεβάζει ολόκληρη την έκδοση 11.0.2 που είναι κάπου 2,5 GB. Μέσω κινητού κατεβάζει μόνο τις διορθώσεις που είναι περίπου 277MB.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2226   Hillmaster

Hillmaster

    iPH Enthousiast

  • 435 μηνύματα
  • Twitter:@dimitriadhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 04/10/2017 - 08:10

Επειδή είμαι καινούριος στο iOS και γενικά στα iPhone, όποτε κάνω αναβάθμιση με αυτόν τον τρόπο (itunes), έχω πρόβλημα με τα μηνύματα.
Τα επαναφέρει αλλά με την ημερομηνία και την ώρα που έγινε η επαναφορά.
Δηλαδή μηνύματα με προηγούμενες ημερομηνίες, τώρα έχουν όλα μια κοινή ημερομηνία και ώρα.

Αυτό μπορεί να αλλάξει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2227   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 04/10/2017 - 08:50

Μέσω iTunes ναι κατεβάζει ολόκληρη την έκδοση 11.0.2 που είναι κάπου 2,5 GB. Μέσω κινητού κατεβάζει μόνο τις διορθώσεις που είναι περίπου 277MB.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Την πρώτη φορα την 11 την έβαλα OTA δεν ήμουν ευχαριστημένος. Μέσω iTunes θα περάσω καλύτερα την 11 γενικά τι προτείνεις;


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#2228   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 04/10/2017 - 08:57

Την πρώτη φορα την 11 την έβαλα OTA δεν ήμουν ευχαριστημένος. Μέσω iTunes θα περάσω καλύτερα την 11 γενικά τι προτείνεις;


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk


Την 11 αλλά και πιο πριν την 10 την 9 τις περνάω μέσω iTunes set up σαν νέα συσκευή και μετά φορτώνω προηγούμενο backup.
Τις ενδιάμεσες επειδή βαριέμαι , 11.0.1 , 11.0.2 κλπ τις περνάω ΟΤΑ κατευθείαν.



Sent from my iPhone using Tapatalk

#2229   nickggr

nickggr

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2017 - 09:27

Όλο και περισσότεροι περιορισμοί...

 

Λόγω δουλειάς (τεχνικός, διαχειριστής δικτύων) χρησιμοποιώ συχνά εφαρμογές IP scanner (π.χ. Fing) για να βρίσκω ποιες άλλες συσκευές είναι συνδεδεμένες στο ίδιο δίκτυο, όπως τύπο συσκευής (κινητό, tablet, PC), μάρκα, μοντέλο, IP address, MAC address κ.λπ. Μέχρι και το iOS 10.3.3 έκανα τη δουλειά μου μια χαρά. 

Με το iOS 11 η Apple έκοψε τη δυνατότητα να βλέπουμε τη MAC address των συσκευών, με αποτέλεσμα βέβαια να μην μπορεί πια να προσδιοριστεί ούτε ο κατασκευαστής τους, ούτε τίποτα άλλο. 

 

Το παραπάνω είναι ένα παράδειγμα της συνεχούς προσθήκης νέων περιορισμών σε κάθε νέα έκδοση του iOS που πλέον εκτός από τις προσωπικές μας δραστηριότητες μας προκαλούν πρόβλημα και στις επαγγελματικές. 

 

Παρά τα διάφορα μειονεκτήματα που είχε ως τώρα το iOS 11 (κατανάλωση μπαταρίας, σούρσιμο, ασυμβατότητα μερικών σημαντικών για μένα εφαρμογών) κρατιόμουν εδώ και 15 μέρες να μην επιστρέψω στο 10.3.3. Όμως το πρόβλημα που συνάντησα σήμερα κάνει την επιστροφή στο 10.3.3 επιτακτική. Κάνω restore σε 10.3.3 τώρα που προλαβαίνω...

 

Αντί σε κάθε νέα έκδοση iOS να προσθέτει η Apple λειτουργίες, αφαιρεί κιόλας και βάζει νέους περιορισμούς στις δυνατότητες των εφαρμογών. Η παλιά καλή Apple της εποχής του Steve Jobs έχει περάσει πια στο παρελθόν και τώρα έχει πάρει τον κατήφορο.

 

Συνημμένο αρχείο  Image-1.jpg   30,48KB   76 λήψεις


Τελευταία επεξεργασία από: nickggr, 04/10/2017 - 09:30


#2230   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2017 - 09:43

Πράγματι αυτό με τις διευθύνσεις MAC είναι αψυχολόγητο. Τι τους πείραζε άραγε; Το Fing στην κυριολεξία έγινε τυφλό.


Big things have small beginnings

#2231   theoapo

theoapo

    iPH Addict

  • 646 μηνύματα
  • Twitter:@theoapo
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2017 - 10:40

Εγώ πλέον στη δουλειά χρησιμοποιώ το iPAD μόνο με εφαρμογές τύπου RDP, Teamviewer (για πρόσβαση σε servers), vSSH και Unifi (για Cisco και Ubiquiti).

 

Όλες οι άλλες τύπου IP και port scanner πλέον υπολειτουργουν είτε για τους λόγους που αναφέρατε είτε λόγω κακογραμμένων εφαρμογών!

 

:(



#2232   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 04/10/2017 - 10:43

Επειδή είμαι καινούριος στο iOS και γενικά στα iPhone, όποτε κάνω αναβάθμιση με αυτόν τον τρόπο (itunes), έχω πρόβλημα με τα μηνύματα.
Τα επαναφέρει αλλά με την ημερομηνία και την ώρα που έγινε η επαναφορά.
Δηλαδή μηνύματα με προηγούμενες ημερομηνίες, τώρα έχουν όλα μια κοινή ημερομηνία και ώρα.

Αυτό μπορεί να αλλάξει;

Αυτό κατά βάση είναι θέμα του Backup σου.

 

Δοκίμασε όμως να αλλάξεις απο ρυθμίσεις την ημ/νια και ώρα να μην είναι στο αυτόματο, κάνε ένα Reboot αφού κλείσεις το Messages App απο τον Switcher και δες ξανά.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2233   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 04/10/2017 - 10:43

εχω την εντύπωση ότι το inet έχει πάρει update για το ios11.



#2234   VAGGEF73

VAGGEF73

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/10/2017 - 11:18

Έχω την αίσθηση ότι έχει ψιλό διορθωθεί η μπαταρία στο 7μετα την 11.02.

#2235   Darkgod

Darkgod

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 04/10/2017 - 11:26

Εγώ έχω μεγάλο θέμα με το iPad Mini 4 στην 11.0.1 
΄Ολα τα animations είναι σπασμένα και με lag . Βάζω κατευθείαν με την 0.3 μήπως και φτιάξει τίποτα 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες