Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Apple pay στην Ελλάδα!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   tolis24h

tolis24h

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/06/2017 - 15:58

σοβαρα τώρα θεωρείς την Ελλάδα οικονομία που μπορεί να υποστηρίξει Apple Pay; Ο αριθμός και το μέγεθος συναλλαγών είναι εξαιρετικά μικρός. Ποτέ δεν πρόκειται να έρθει στην Ελλάδα.

θεωρώ οτι είσαι λάθος!!! δεν ειναι θέμα ποσο οικονομικά ανεπτυγμένη ειναι μια χώρα, αλλα αν οι τράπεζες θέλουν να πληρώσουν για την υπηρεσία pay... οι τράπεζες χτυπάνε την πορτα τις  και τις λενε θέλουμε  pay.. αν πχ πάει η Eurobank Ellas και πει θελω  pay και πληρώνει το 0,15/% (αν δεν κανω λαθος) τις συναλλαγής, θα εχουμε  pay στηνΕλλάδα. απλά η τράπεζες απο εκει που ειχαν κέρδος 1% αβα συναλλαγή σου λέει γιατι να πέσω στο 0,85%... (για τα ποσοστά δεν ειμαι και τόσο σίγουρος, αλλα περίπου εκει γύρω ειχα διαβασει οτι ειναι) έτσι έχω καταλάβει οτι λειτουργεί περίπου απο αυτα που εχω διαβάσει... αν κανω λαθος sorry


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: tolis24h, 26/06/2017 - 16:00


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/06/2017 - 17:02

θεωρώ οτι είσαι λάθος!!! δεν ειναι θέμα ποσο οικονομικά ανεπτυγμένη ειναι μια χώρα, αλλα αν οι τράπεζες θέλουν να πληρώσουν για την υπηρεσία pay... οι τράπεζες χτυπάνε την πορτα τις  και τις λενε θέλουμε  pay.. αν πχ πάει η Eurobank Ellas και πει θελω  pay και πληρώνει το 0,15/% (αν δεν κανω λαθος) τις συναλλαγής, θα εχουμε  pay στηνΕλλάδα. απλά η τράπεζες απο εκει που ειχαν κέρδος 1% αβα συναλλαγή σου λέει γιατι να πέσω στο 0,85%... (για τα ποσοστά δεν ειμαι και τόσο σίγουρος, αλλα περίπου εκει γύρω ειχα διαβασει οτι ειναι) έτσι έχω καταλάβει οτι λειτουργεί περίπου απο αυτα που εχω διαβάσει... αν κανω λαθος sorry


Sent from my iPhone using Tapatalk

η ελληνικές τράπεζες έχουν τόσες λίγες συναλλαγές που εάν προσεγγίσουν την Apple για συνεργασία για να λειτουργήσει το Apple Pay η Apple θα γελάει. Δεν συμφέρει μια εταιρία να χτίσει infrastructure για να υποστηρίξει μια υπηρεσία σε μια χώρα που δεν θα βγάλει κέρδος. Η χρήση καρτών στην Ελλάδα βρίσκεται σε προϊστορικό επίπεδο ακόμα.

#18   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 26/06/2017 - 19:14

1. Για την Apple το κόστος της υπηρεσίας στην Ελλάδα είναι πλέον ελάχιστο. Ούτε επενδύσεις θα απαιτήσει, ούτε ιδιαίτερες προσλήψεις.

2. Το ποσά που διακινούνται στην Ελλάδα πλέον μέσω καρτών είναι πολύ σοβαρά, το ύψος των λιανικών συναλλαγών παραμένει υψηλό παρά την επί χρόνια κρίση.

3. Το μόνο που όντως είναι σημαντικό είναι η διάθεση των τραπεζών να υποστηρίξουν την υπηρεσία. Με δεδομένο την συμπεριφορά των τραπεζών όλα αυτά τα χρόνια θεωρώ ότι μάλλον εκεί θα σκοντάψει.



#19   tolis24h

tolis24h

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/06/2017 - 19:18

μα η  δεν εχει να κανει πολλά πράγματα!!! 2-3 γραμες κώδικα και να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία και τελος!!! τωρα για κόστος συμβόλαιου και δικηγόρους και φόρους (αν εχει) δεν ξέρω το κόστος αλλα σίγουρα θα κανει αποσβεση...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#20   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 27/06/2017 - 14:01

μα η  δεν εχει να κανει πολλά πράγματα!!! 2-3 γραμες κώδικα και να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία και τελος!!! τωρα για κόστος συμβόλαιου και δικηγόρους και φόρους (αν εχει) δεν ξέρω το κόστος αλλα σίγουρα θα κανει αποσβεση...


Sent from my iPhone using Tapatalk


Δεν ειναι τοσο απλο το integration μιας τετοιας υπηρεσιας στα συστηματα της εκαστοτε τραπεζας.


Sent from my iPhone using Tapatalk

legit


#21   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 11/07/2017 - 22:29

η ελληνικές τράπεζες έχουν τόσες λίγες συναλλαγές που εάν προσεγγίσουν την Apple για συνεργασία για να λειτουργήσει το Apple Pay η Apple θα γελάει. Δεν συμφέρει μια εταιρία να χτίσει infrastructure για να υποστηρίξει μια υπηρεσία σε μια χώρα που δεν θα βγάλει κέρδος. Η χρήση καρτών στην Ελλάδα βρίσκεται σε προϊστορικό επίπεδο ακόμα.

Δηλαδή πχ η Πολωνία που εχει Android Pay έχει μεγαλύτερο όγκο σε ανέπαφες συναλλαγές; Ή το Βατικανό που εχει Apple Pay και ή το Σαν Μαρινο Νεα ζηλανδια....απλά βαση πληροφοριας απο εδω https://en.wikipedia.../wiki/Apple_Pay οι επομενες χωρες που θα παρουν Apple Pay ειναι και η Κυπρος και η Πολωνια και αλλες....


Τελευταία επεξεργασία από: daskalakispavlos, 11/07/2017 - 22:30

Knowledge Is Power


#22   Melinas1998

Melinas1998

    iPH Contributor

  • 993 μηνύματα
  • Twitter:@melinas1998
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/07/2017 - 22:48

Πάντως είναι πολύ βολικό το Apple Pay ! Το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές εντός Ελλάδος και στο εξωτερικό!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες