Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Mail app


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
59 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   pinturicchio

pinturicchio

    iPH Hero

  • 4.114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 23/06/2017 - 10:38

Θελω να χρησιμοποιησω το app gmail και να σταματησω τη χρηση του native app γιατι εχω καποια μικροκολληματα. Δε μπορω να βρω πως θα ενημερωνεται μονο αφου μπω μεσα και κανω swipe down. Καθε φορα που ερχεται ενα mail κανει τον ηχο ειδοποιησης και δε ξερω και τη μπαταρια τρωει. Στην ουσια θελω να αποτρεψω την "ωθηση".


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: pinturicchio, 23/06/2017 - 10:39


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 23/06/2017 - 11:16

Θελω να χρησιμοποιησω το app gmail και να σταματησω τη χρηση του native app γιατι εχω καποια μικροκολληματα. Δε μπορω να βρω πως θα ενημερωνεται μονο αφου μπω μεσα και κανω swipe down. Καθε φορα που ερχεται ενα mail κανει τον ηχο ειδοποιησης και δε ξερω και τη μπαταρια τρωει. Στην ουσια θελω να αποτρεψω την "ωθηση".


Sent from my iPhone using Tapatalk

ρυθμισεις mail νέα δεδομένα και κλείσε την ώθηση και γύρισε τα ολα στο χειροκίνητο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Rafael Nadal

#3   pinturicchio

pinturicchio

    iPH Hero

  • 4.114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 23/06/2017 - 11:44

ρυθμισεις mail νέα δεδομένα και κλείσε την ώθηση και γύρισε τα ολα στο χειροκίνητο


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ολα αυτα δε τα βρισκω στο gmail app μονο στο native


Sent from my iPhone using Tapatalk

#4   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 23/06/2017 - 11:48

Ολα αυτα δε τα βρισκω στο gmail app μονο στο native


Sent from my iPhone using Tapatalk

απο οτι καταλαβα θελεις να κλείσεις την ώθηση στο app της apple και να χρησιμοποιείς το app του gmail απο το App Store

Αυτο που σου ειπα να σβήσεις την ώθηση και να γυρίσεις το app της apple στο χειροκίνητο για να μην σου τρώει μπαταρια

Οσο για το app του gmail θα μπεις απο γνωστοποιήσεις και θα επιλέξεις πως θες να ενημερώνεσαι


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: gismo301278, 23/06/2017 - 11:49

Rafael Nadal

#5   pinturicchio

pinturicchio

    iPH Hero

  • 4.114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 23/06/2017 - 11:49

Εχω τοσο καιρο το mail της apple στο χειροκινητο ολα. Αυτο που θελω ειναι να κανω το ιδιο με το gmail!

Ενημερωνεται μονο του καθε φορα που ερχεται email. Αυτο θελω να αποτρεψω. Ειμαι στην homescreen και αν ερθει mail αυξανει το badge και κανει και ηχο. Δε το θελω αυτο. Θελω οταν μπω μεσα και κανω reload μονος μου να γινεται αυτο!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: pinturicchio, 23/06/2017 - 11:52


#6   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 23/06/2017 - 11:54

Εχω τοσο καιρο το mail της apple στο χειροκινητο ολα. Αυτο που θελω ειναι να κανω το ιδιο με το gmail!

Ενημερωνεται μονο του καθε φορα που ερχεται email. Αυτο θελω να αποτρεψω. Ειμαι στην homescreen και αν ερθει mail αυξανει το badge και κανει και ηχο. Δε το θελω αυτο. Θελω οταν μπω μεσα και κανω reload μονος μου να γινεται αυτο!


Sent from my iPhone using Tapatalk

δεν το γνωρίζω αν εχει αυτήν την επιλογη μεσα απο της ρυθμισεις το συγκεκριμένο app

Αν κλείσεις της γνωστοποιήσεις γι αυτο το app και μπαίνεις εσυ οποτε θελεις το ιδιο δεν ειναι;;;




Sent from my iPhone using Tapatalk
Rafael Nadal

#7   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 23/06/2017 - 13:03

Εχω τοσο καιρο το mail της apple στο χειροκινητο ολα. Αυτο που θελω ειναι να κανω το ιδιο με το gmail!

Ενημερωνεται μονο του καθε φορα που ερχεται email. Αυτο θελω να αποτρεψω. Ειμαι στην homescreen και αν ερθει mail αυξανει το badge και κανει και ηχο. Δε το θελω αυτο. Θελω οταν μπω μεσα και κανω reload μονος μου να γινεται αυτο!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πατάς πάνω αριστερά να εμφανιστεί η πλαϊνή μπάρα, ρυθμίσεις, μετά πατάς πάνω πάνω εκεί που γράφει το email σου και στην επιλογή "ειδοποιήσεις" επιλέγεις "καμία".

Αν θέλεις κλείνεις και από το υπόβαθρο την εφαρμογή (ρυθμίσεις/γενικά/ανανέωση εφ. στο υπόβαθρο) και από τις ειδοποιήσεις ακόμα (ρυθμίσεις/ειδοποιήσεις/gmail και όλα off) και δεν θα σε ενοχλήσει ξανά ποτέ η εφαρμογή.



#8   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 23/06/2017 - 13:09

Ο ήχος και το Badge είναι το πρόβλημα ή η λειτουργία;

 

Γιατί ακόμα και αν κλείσουν όλα, θεωρητικά τα mail θα γίνονται push στην εφαρμογή, απλά δεν θα βλέπει ότι γίνανε push.

 

Και μόλις την ανοίγει θα τα βλέπει.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#9   pakos30

pakos30

    iPH Hero

  • 4.038 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/06/2017 - 13:56

Και κάτι άλλο όταν στο gmail app μας έρθει μνμ και πατήσουνε απάντηση τι ακαταστασία είναι αυτή δεν βγάζει κατευθείαν την μπάρα για να γράψουμε νέο μνμ...

#10   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 23/06/2017 - 13:56

Ο ήχος και το Badge είναι το πρόβλημα ή η λειτουργία;

 

Γιατί ακόμα και αν κλείσουν όλα, θεωρητικά τα mail θα γίνονται push στην εφαρμογή, απλά δεν θα βλέπει ότι γίνανε push.

 

Και μόλις την ανοίγει θα τα βλέπει.

Αν κλείσει ειδοποιήσεις από εφαρμογή και ρυθμίσεις, ανανέωση στο υπόβαθρο δεν πρόκειται να ανανεώνει η εφαρμογή μόνη της.

Απλά όταν ανοίγει την εφαρμογή την ίδια στιγμή θα φορτώνει και θα δείχνει τα email.

Εγώ μόνιμα έτσι την έχω την εφαρμογή του gmail, δεν ανανεώνει ποτέ μόνη της και μπαταρία ούτε στο ελάχιστο δεν καταναλώνει.



#11   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 23/06/2017 - 14:04

Αν κλείσει ειδοποιήσεις από εφαρμογή και ρυθμίσεις, ανανέωση στο υπόβαθρο δεν πρόκειται να ανανεώνει η εφαρμογή μόνη της.

Απλά όταν ανοίγει την εφαρμογή την ίδια στιγμή θα φορτώνει και θα δείχνει τα email.

Εγώ μόνιμα έτσι την έχω την εφαρμογή του gmail, δεν ανανεώνει ποτέ μόνη της και μπαταρία ούτε στο ελάχιστο δεν καταναλώνει.

Για να το λες, έτσι θα είναι.

 

Απλά μου φαίνεται περίεργο ότι το να κλείσεις όλα αυτά, σταματάει το e-mail push (δεν μιλάω για push notifications), αφού είναι μια διαδικασία που γίνεται ανάμεσα στον σερβερ και στην εφαρμογή, και δεν έχει σχέση με τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου.

 

Πιο πολύ εικονικό είναι αυτό, αφού ουσιαστικά μόλις ανοίξεις την εφαρμογή, τότε θα γίνει auto-refresh και θα δεις τα mail σου.

 

Αυτό δεν είναι fetch, αφού με τον ίδιο τρόπο θα δούλευε και αν είχε ανοιχτά τα notification. Αυτό που κλείνει με αυτό τον τρόπο είναι το background refresh, με αποτέλεσμα τα mail απλά να μην φορτώνουν μέχρι να ανοίξει η εφαρμογή. Αυτό ξαναλέω ΔΕΝ είναι fetch.

 

Στο fetch, όταν ανοίξεις την εφαρμογή mail δεν θα κατεβάσει τα νέα mail, εκτός και αν κάνεις μόνος σου refresh (αν έχεις το fetch στο manual).

 

Το gmail.app δεν σου δίνει όμως αυτή τη δυνατότητα. Είναι ένα workaround, αλλά ουσιαστικά δεν έχει την ίδια λειτουργία με το fetch (αν αυτό επιδιώκει κάποιος). 


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#12   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/06/2017 - 14:09

To Gmail App δεν υποστηρίζει fetch. Ο mail.server με την άφιξη ενός καινούργιου mail θα συγχρονίσει με την εφαρμογή ανεξάρτητα από τα Notification Settings εντός ή εκτός εφαρμογής.


Big things have small beginnings

#13   pinturicchio

pinturicchio

    iPH Hero

  • 4.114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 23/06/2017 - 15:24

Πατάς πάνω αριστερά να εμφανιστεί η πλαϊνή μπάρα, ρυθμίσεις, μετά πατάς πάνω πάνω εκεί που γράφει το email σου και στην επιλογή "ειδοποιήσεις" επιλέγεις "καμία".
Αν θέλεις κλείνεις και από το υπόβαθρο την εφαρμογή (ρυθμίσεις/γενικά/ανανέωση εφ. στο υπόβαθρο) και από τις ειδοποιήσεις ακόμα (ρυθμίσεις/ειδοποιήσεις/gmail και όλα off) και δεν θα σε ενοχλήσει ξανά ποτέ η εφαρμογή.


Επειδη το εχω κανει αυτο, μου εξαφανιζει το badge απο το εικονιδιο του app!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#14   pinturicchio

pinturicchio

    iPH Hero

  • 4.114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 23/06/2017 - 15:27

Ρε παιδια επειδη εχω μπερδευτει υπαρχει τροπος το gmail να λειτουργησει 100% οπως το native με ολα στο χειροκινητο;

Στο native τα εχω ολα χειροκινητα. Δλδ θα μπω μεσα θα κανω swipe down θα μου φορτωσει οσα mail ειναι και οταν βγω εξω το badge θα εχει αυξηθει κατα τα τοσα mail. Θέλω ακριβως το ιδιο με το gmail.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: pinturicchio, 23/06/2017 - 15:27


#15   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 23/06/2017 - 15:52

Όχι. Για να το κάνεις αυτό χρειάζεται το fetch που λέμε και εγώ και ο @vrachamis από πάνω.

 

Το Gmail.app δεν το υποστηρίζει.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες