Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Τέλος στους VPN/root certificate-based Adblockers για το iOS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 16/07/2017 - 12:57

H Apple λαμβάνει σκληρή στάση απέναντι στους VPN/root-Adblockers, απαγορεύοντας την αναβάθμιση εκδόσεων τους στο App store - και την καταχώρηση νέων εφαρμογών - όπως πρόσφατα ανακάλυψαν οι developers του Adblock & Weblock, λόγω παραβίασης των παραγράφων 4.2 και 4.2.1 των App Store Developer Guidelines:
 

Your app should include features, content, and UI that elevate it beyond a repackaged website. If your app is not particularly useful, unique, or “app-like,” it doesn’t belong on the App Store. If your App doesn’t provide some sort of lasting entertainment value, or is just plain creepy, it may not be accepted.

 

Apps should use APIs and frameworks for their intended purposes and indicate that integration in their app description. For example, the HomeKit framework should provide home automation services; and HealthKit should be used for health and fitness purposes and integrate with the Health app.

Adblock-FutureMind.jpg

 

Τόσο το Adblock όσο και το Weblock αποτελούν πολύ δημοφιλείς λύσεις adblocking με 1.000.000 και 750.000 downloads αντίστοιχα. Ωστόσο πλέον δεν μπορούν να αναβαθμιστούν ενώ άγνωστο παραμένει το αν θα παραμείνουν στο App store ή αν η Apple τις κατεβάσει.

 

Τα Safari Content Blockers δεν επηρεάζονται από την πολιτική της Apple.

 

Στο σημείο αυτό αξίζει να αναφερθεί πως οι διαφημίσεις που κόβουν οι Safari Content Blockers δεν φέρνουν κανένα διαφημιστικό έσοδο στην Apple. Από την άλλη, οι διαφημίσεις που κόβουν οι VPN/root-Adblockers επηρεάζουν και το Apple News.app, το οποίο είναι κάτι που προφανώς δεν αρέσει στην Apple.

 

Σε σχετική ερώτηση που τέθηκε προς την Apple για την αλλαγή πολιτικής απέναντι στους VPN/root-Adblockers, η εταιρεία απάντησε πως ουσιαστικά δεν πρόκειται για νέα πολιτική αλλά για εφαρμογή της ήδη υπάρχουσας:
 

"This is not a new guideline. We have never allowed apps on the App Store that are designed to interfere with the performance or capabilities of other apps."

 

"We have always supported advertising as one of the many ways that developers can make money with apps."


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5.413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 16/07/2017 - 13:11

Πιστευω ότι οι dev όλο και κάτι θα βρουν έστω και παράνομα και παλι αυτά τα app θα βρίσκονται στο App Store

Rafael Nadal

Τελευταία επεξεργασία από: gismo301278, 16/07/2017 - 13:12

Rafael Nadal

#3   ThodorisZ

ThodorisZ

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 16/07/2017 - 14:38

Μόλις το έμαθα εχτές, άνοιξα iTunes έτοιμος να ζητήσω refund μιας και η αγορά έχει γίνει πριν 30-40 μέρες! Λογικός ο πόλεμος από πλευράς Apple, αλλά ορισμένες εφαρμογές έχουν πραγματικά ενοχλητικά ads, χωρίς δυνατότητα να απομακρυνθούν επί πληρωμή. Το Adblock είναι από τις must εφαρμογές που έχω αγοράσει, και ευελπιστώ ότι δύσκολα θα κατέβει από το App Store :unsure: Το κρατάω προς το παρόν, αν δω ότι πράγματι δύσκολα θα βρεθεί λύση ενδεχομένως να κυνηγήσω το refund έστω για να πάρω κάποιο χωρίς VPN..



#4   lgalkis

lgalkis

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/07/2017 - 16:30

Αυτά που είναι μέσω vpn ,δεν έχεις φόβο για διαρροή κωδικών κτλ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#5   ThodorisZ

ThodorisZ

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 16/07/2017 - 16:43

Αυτά που είναι μέσω vpn ,δεν έχεις φόβο για διαρροή κωδικών κτλ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Υποθετικά είναι και η ιδιωτικότητα και η ασφάλεια ένας από τους λόγους που οδηγούν την Apple σε αυτές τις κινήσεις. Ναι, υπάρχει πάντοτε ο φόβος σε τέτοιες περιπτώσεις, τουλάχιστον κατά την άποψή μου. Στο AdBlock χρησιμοποιείται ένα dummy VPN, που ουσιαστικά λειτουργεί τοπικά και παραμένεις ασφαλής (δυνητικά πάντοτε). Μέχρι πριν λίγο καιρό χρησιμοποιούσε on demand το VPN αλλά μετά την τελευταία ενημέρωση, εισήγαγαν μια νέα μέθοδο αποκλεισμού διαφημίσεων που διατηρεί συνδεδεμένη τη συσκευή μόνιμα στο dummy VPN που δημιουργεί. Είναι στο χέρι του καθενός το αν θα το εμπιστευτεί, ειδικά αν χρησιμοποιεί εφαρμογές διαχείρισης τραπεζικών λογαριασμών κ.ο.κ.

Αναμένεται τώρα να δούμε πως θα κινηθεί η εταιρεία, είναι πολύ πιθανό να μετατρέψει την εφαρμογή σε non-VPN, αποκλείοντας μόνο τις διαφημίσεις στο Safari. Παρόμοια θα κινηθεί ενδεχομένως και το Adguard Pro.



#6   lgalkis

lgalkis

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/07/2017 - 16:51

Αυτό είναι το πρόβλημα μου,το πιστοποιητικό για vpn στηρίζεται σε σένα για να εγκατασταθεί και να χαρακτηριστεί ως αξιόπιστο .απο εκεί και μετά όμως δεν νομίζω ότι μπορείς να έχεις ελεγχο για τα δεδομένα που στέλνεις και αν τα αξιολογεί η εταιρεία . Οι διαφημίσεις είναι η μεγαλύτερη πλήγη για μένα στο τηλέφωνο αλλά δυστυχώς κάτι τέτοιο σαν λύση δεν μπορώ να το εμπιστευτώ ,όχι τόσο για υποκλοπή,αλλά για να μην εκμεταλλεύονται άλλοι τα δικά μου δεδομένα .το μόνο που μου λείπει από android είναι αυτό..


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#7   ThodorisZ

ThodorisZ

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 16/07/2017 - 17:12

Επειδή και μένα με ενδιαφέρει πολύ αυτό το κομμάτι, θα παρακολουθώ τις σχετικές εξελίξεις τις επόμενες μέρες και αν βρω κάτι σε ενημερώνω αν θες. Πάντως για το οικιακό δίκτυο, νομίζω πως υπάρχει τρόπος να αποκλείονται οι διαφημίσεις μέσω του router, αλλά δεν γνωρίζω την διαδικασία. Φαντάζομαι θα θέλει κάποιο custom firmware, ώστε να μπορείς να τρέχεις script που κόβει τις διαφημίσεις. Έτσι είναι αχρείαστες σε ένα βαθμό αυτές οι εφαρμογές, αλλά δεν το έχω ψάξει αρκετά ώστε να ξέρω το κατά πόσο λειτουργεί...

 

Έχω την εντύπωση πως το AdGuard πέρα από το VPN που σίγουρα δεν θα είναι διαθέσιμο με βάση τα τωρινά δεδομένα, χρησιμοποιεί και μια μέθοδο αποκλεισμού διαφημίσεων μέσω DNS. Ίσως αυτό το feature καταφέρει να επιβιώσει, αλλά με τη φόρα της Apple χλωμό το κόβω :lol:



#8   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 16/07/2017 - 17:24

Το θέμα εδώ είναι πως αυτού του είδους οι εφαρμογές, δε χρησιμοποιούν VPN με τη πραγματική έννοια του όρου, αλλά απλά ένα Profile που λειτουργεί ως διαχειριστής αλά Host, όπου και γίνεται η ανακατεύθυνση των ads.

 

Επίσης δεν είναι απολύτως ξεκάθαρο πως χρησιμοποιείται Root Cert.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#9   lgalkis

lgalkis

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/07/2017 - 17:42

Επειδή και μένα με ενδιαφέρει πολύ αυτό το κομμάτι, θα παρακολουθώ τις σχετικές εξελίξεις τις επόμενες μέρες και αν βρω κάτι σε ενημερώνω αν θες. Πάντως για το οικιακό δίκτυο, νομίζω πως υπάρχει τρόπος να αποκλείονται οι διαφημίσεις μέσω του router, αλλά δεν γνωρίζω την διαδικασία. Φαντάζομαι θα θέλει κάποιο custom firmware, ώστε να μπορείς να τρέχεις script που κόβει τις διαφημίσεις. Έτσι είναι αχρείαστες σε ένα βαθμό αυτές οι εφαρμογές, αλλά δεν το έχω ψάξει αρκετά ώστε να ξέρω το κατά πόσο λειτουργεί...

Έχω την εντύπωση πως το AdGuard πέρα από το VPN που σίγουρα δεν θα είναι διαθέσιμο με βάση τα τωρινά δεδομένα, χρησιμοποιεί και μια μέθοδο αποκλεισμού διαφημίσεων μέσω DNS. Ίσως αυτό το feature καταφέρει να επιβιώσει, αλλά με τη φόρα της Apple χλωμό το κόβω :lol:


Για το οικιακό δίκτυο υπάρχει και η δυνατότητα του raspberry σαν DNs server και ανακατεύθυνει τις διαφημίσεις.απλα νομίζω ότι γενικα καθυστερεί λίγο το δίκτυο και το είχα βγάλει.θα περιμένω να δω μήπως υπάρχει κάποια εξέλιξη στο κομμάτι αυτό.το θέμα είναι ότι αν την εφαρμογή την αγοράσω τώρα , το Adblock ,θα συνεχίσει να λειτουργεί μετά και αν το κόψουν;η θα το μπλοκάρουν τελείως ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#10   ThodorisZ

ThodorisZ

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 16/07/2017 - 17:43

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να το πάνε από "dummy" σε πραγματική VPN υπηρεσία, αλλά δεν νομίζω πως θα παραμείνει ίδια, ή κοντά τιμολογιακά αν γίνει όντως αυτό.

Πάντως οι developers είναι έκπληκτοι από την κίνηση αυτή, ήταν ίσως απρόσμενη αυτή τη χρονική περίοδο και τους έπιασε απροετοίμαστους...



#11   ThodorisZ

ThodorisZ

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 16/07/2017 - 17:47

Για το οικιακό δίκτυο υπάρχει και η δυνατότητα του raspberry σαν DNs server και ανακατεύθυνει τις διαφημίσεις.απλα νομίζω ότι γενικα καθυστερεί λίγο το δίκτυο και το είχα βγάλει.θα περιμένω να δω μήπως υπάρχει κάποια εξέλιξη στο κομμάτι αυτό.το θέμα είναι ότι αν την εφαρμογή την αγοράσω τώρα , το Adblock ,θα συνεχίσει να λειτουργεί μετά και αν το κόψουν;η θα το μπλοκάρουν τελείως ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Λογικά θα συνεχίσει να λειτουργεί...εγώ έκοψα τις αυτόματες αναβαθμίσεις μέχρι να δούμε τι θα γίνει. Από αύριο λογικά θα υπάρξει κάποια ενημέρωση δεν μπορεί - ίσως αξίζει να περιμένεις μέχρι να ξεκαθαρίσει η πρόθεση της εταιρείας.



#12   ThodorisZ

ThodorisZ

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 18/07/2017 - 11:04

acd38e939f7be363d49119e23a0f534d.png

Όμοια τύχη φαίνεται να έχει και το Adguard Pro, αυτή είναι η απάντηση που δόθηκε από πλευράς Apple.

Ωστόσο, φαίνεται πως ήδη σκέφτονται τρόπους να παρακάμψουν την απαίτηση αυτή μέσω Xcode και side-loading (;) . Οψόμεθα!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: ThodorisZ, 18/07/2017 - 11:06


#13   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 18/07/2017 - 12:42

κατεβασα ενα απο περιεργεια κ εγω, καθως δεν ειχα ασχοληθει μεχρι τωρα. την μπαταρια την καταπινει σαν κανονικο vpn βλεπω


Sent from my iPhone using Tapatalk

legit


#14   paparainbow

paparainbow

    iPH Contributor

  • 1.875 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 18/07/2017 - 12:41

κατεβασα ενα απο περιεργεια κ εγω, καθως δεν ειχα ασχοληθει μεχρι τωρα. την μπαταρια την καταπινει σαν κανονικο vpn βλεπω


Sent from my iPhone using Tapatalk

legit


#15   ThodorisZ

ThodorisZ

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 18/07/2017 - 12:52

κατεβασα ενα απο περιεργεια κ εγω, καθως δεν ειχα ασχοληθει μεχρι τωρα. την μπαταρια την καταπινει σαν κανονικο vpn βλεπω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο 6+ δεν είχα αισθητό drain ούτε από το Adblock της Futuremind ούτε από το Adguard Pro. Ίσως το αντίθετο, αφού οι χρόνοι φόρτωσης των σελίδων είχαν βελτιωθεί κατά πολύ!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες