Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά iPhone 7 Plus από μαγαζί στο skroutz - Ερωτήσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   kosmsamo

kosmsamo

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/07/2017 - 15:36

Σημείωση (καθώς είμαι νέος στο forum): Ελπίζω να ποστάρω το συγκεκριμένο θέμα στο σωστό section. Αν δεν ισχύει, παρακαλώ κάποιον mod να το μεταφέρει στο κατάλληλο ή να διαγράψει το παρών και να μου υποδείξει πού πρέπει να το ανοίξω.

 

Καλησπέρα σε όλους!  :D

 

Όπως έγραψα κι εδώ, προσανατολίζομαι προς την αγορά ενός iPhone 7 Plus. Καθώς η ενδεχόμενη αγορά θα γίνει από κάποιο κατάστημα του σκρούτζ, έχω κάποιες ερωτήσεις (βεβαίως όχι τις κλασσικές τύπου "Γιατί το τάδε σκρουτζομάγαζο το έχει 200-300 ευρώ φθηνότερα από τις μεγάλες αλυσίδες;" κλπ  :P ).

 

Αρχικά, θα προτιμούσα να βρω κάποιο Αγγλικό ή κάποιο Γερμανικό iPhone (για χ, ψ λόγους ας πούμε), αλλά δεν είναι "κόκκινη γραμμή". The point is,  πώς θα μπορούσα να διαπιστώσω την αγορά για την οποία προορίζεται (ρωτώντας το κατάστημα σαφώς, αλλά και ελέγχοντάς το πριν ή μετά το άνοιγμα του κουτιού); Σύμφωνα μ' αυτό, ο αριθμός μοντέλο θα πρέπει να έχει (για τα 2 παραδείγματα που ανέφερα) τους χαρακτήρες "B" ή "D / DN" (βέβαια για το αγγλικό μοντέλο, φαίνεται και στον τύπο του βύσματος της πρίζας, φαντάζομαι). Όμως, φαντάζομαι, ότι ο αριθμός μοντέλου δεν φαίνεται στο κουτί ή στην απόδειξη.

 

Τώρα, όσον αφορά το θέμα κλειδωμένο / ξεκλείδωτο. Αυτό μπορώ να το τσεκάρω από το imei, σωστά;

 

Λαμβάνοντας υπόψιν και τα παραπάνω, υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω πριν την αγορά (περά του να είναι ίδια τα imei συσκευής / κουτιού και απόδειξης);

 

Τέλος, αναζητώντας πληροφορίες, τόσο σ' αυτό το forum όσο κι αλλού, αλλά και βασιζόμενος στις αξιολογήσεις του σκρούτζ και τη διαθεσιμότητα χρωμάτων, τα καταστήματα που έχω βάλει στο μάτι είναι τα kaizer (τώρα έχει 3 εκεί μέσα, οπότε δεν καταλαβαίνω σε ποιο απ' όλα αναφέρονται πολλοί, πάντως ένα έχει κάμποσες αξιολογήσεις διαφορά απ' τα άλλα) και phonegallery (έχει 2 μέσα, οπότε κι εδώ υπάρχει ένα μπέρδεμα όπως με το παραπάνω, αλλά αυτό που είναι στον Πειραιά έχει πάμπολες αξιολογήσεις). Υπάρχει κάποια επιπλέον γνώμη για τα παραπάνω ή για κάποιο άλλο κατάστημα που μου διαφεύγει; Επίσης, αν αντιμετωπίσω κάποιο θέμα απ' τα προαναφερθέντα (δηλαδή είτε να είναι κλειδωμένο είτε να ανοίξω το κουτί, να ενεργοποιήσω το τηλέφωνο και να διαπιστώσω ότι είναι πχ. Ρουμάνικο, ενώ ζήτησα πχ. Γερμανικό), θα το αντιμετωπίσουν ως DOA; Εννοείται ότι αυτές τις ερωτήσεις θα τις υποβάλλω και στο κατάστημα, απλώς ψάχνω για παρόμοιες εμπειρίες και γνώμες.

 

Αυτά τα ... πολλά! Απολογούμαι για την έκταση του θέματος!  :lol:



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 23/07/2017 - 16:18

Καλησπέρα και καλως ήλθες.

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ψάχνεις συσκευή που προορίζεται για συγκεκριμένη χώρα. Όλες οι συσκευές ειναι ίδιες (διαφορά θα δεις μόνο στις Αμερικάνικες που το σκρουτζ δεν εχει σχεδόν ποτέ και η διαφορά αφορα το modem. Intel vs Qualcomm).

Γενικά ελέγχους για κουτι απόδειξη κλπ κάνεις σε περίπτωση μεταχειρισμένης συσκευής. Δε καινούριες συσκευές και μάλιστα από μαγαζί δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Παρόλα αυτά έλεγξε ότι το ΙΜΕΙ είναι γραμμενο σωστά στην απόδειξη για το τυπικό. Κλειδωμένη συσκευή δεν πουλάνε. Θα πρέπει να πέσεις στην περίπτωση της περίπτωσης, πράγμα με μηδενική πιθανότητα.

DOA δεν θεωρείται κάτι που δεν σου αρεσει στη συσκευή, π.χ. Χώρα προέλευσης, αλλά όταν κάτι δεν λειτουργεί σωστά, π.χ καμμένα pixel. Επίσης θα πρεπει να βεβαιωθείς ότι το κατάστημα παρέχει DOA, αφού ειναι δική τους επιλογεί αν θα το προσφέρουν σαν υπηρεσία γενικά.

Καλή αγορά.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#3   kosmsamo

kosmsamo

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/07/2017 - 17:29

Καλησπέρα και καλως ήλθες.

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ψάχνεις συσκευή που προορίζεται για συγκεκριμένη χώρα. Όλες οι συσκευές ειναι ίδιες (διαφορά θα δεις μόνο στις Αμερικάνικες που το σκρουτζ δεν εχει σχεδόν ποτέ και η διαφορά αφορα το modem. Intel vs Qualcomm).

Γενικά ελέγχους για κουτι απόδειξη κλπ κάνεις σε περίπτωση μεταχειρισμένης συσκευής. Δε καινούριες συσκευές και μάλιστα από μαγαζί δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Παρόλα αυτά έλεγξε ότι το ΙΜΕΙ είναι γραμμενο σωστά στην απόδειξη για το τυπικό. Κλειδωμένη συσκευή δεν πουλάνε. Θα πρέπει να πέσεις στην περίπτωση της περίπτωσης, πράγμα με μηδενική πιθανότητα.

DOA δεν θεωρείται κάτι που δεν σου αρεσει στη συσκευή, π.χ. Χώρα προέλευσης, αλλά όταν κάτι δεν λειτουργεί σωστά, π.χ καμμένα pixel. Επίσης θα πρεπει να βεβαιωθείς ότι το κατάστημα παρέχει DOA, αφού ειναι δική τους επιλογεί αν θα το προσφέρουν σαν υπηρεσία γενικά.

Καλή αγορά.

Αρχικά, ευχαριστώ για την απάντησή σου!

 

Είχα διαβάσει κάπου για τη διαφορά στα modem chips (και μάλιστα ότι αυτά με qualcomm έχουν καλύτερες επιδόσεις σε θέματα ταχυτήτων LTE έναντι των intel. Όσον αφορά τα δικά μας τα "ευρωπαϊκά", πες το προκατάληψη, πες το "βίτσιο", απλώς θα ήθελα, αν δωθεί η δυνατότητα, να βρω ένα iphone από αγορές όπως της Γερμανίας, του Η.Β., χωρίς ωστόσο να αποκλείω εντελώς τα άλλα. Π.χ. ένα sony xperia t που είχα αγοράσει από το birdphone με πρόδωσε μετά από 3-4 χρόνια και ήταν από Σουηδία, αν δεν κάνω λάθος. Δεν θα κολλήσω στην χώρα προέλευσης στην τελική.

 

Για τον έλεγχο τώρα, ισχύει ότι πρέπει να πέσεις στην περίπτωση, απλώς έχω διαβάσει διάφορα κατά καιρούς (κυρίως για σπασμένες / σχισμένες σφραγίδες, π.χ. το xperia t που ανέφερα παραπάνω, είχε σχισμένο αυτοκολλητάκι και είχε μέσα φωτοτυπία με ελληνικές οδηγίες, κατά τα άλλα δούλευε απροβλημάτιστα).

 

Γενικά, τα μαγαζιά του skroutz (αυτά με κάμποσες αξιολογήσεις ή προτεινόμενα από συγγενείς / φίλους / γνωστούς) δεν τα φοβάμαι ιδιαίτερα. Εξάλλου, όλο και περισσότερος κόσμος ψωνίζει σε αυτά τα μαγαζιά, όχι μόνο smartphones αλλά και λευκές συσκευές κλπ. 

 

Τέλος, για το DOA, έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν το εννοούσα με την "κυριολεκτική" έννοια (θα έπρεπε να βάλω εισαγωγικά ίσως). Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι αν συμφωνήσω με το κατάστημα σε κάποια πράγματα (π.χ. χώρα προέλευσης) κι όταν το πάρω στα χέρια μου έγινε λάθος / μου είπανε ψέματα ή αν δω ότι υπάρχει παρατυπία στο IMEI, αν έχω δικαίωμα να ζητήσω αντικατάσταση συσκευής.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες