Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * - - - 3 ψήφοι

Πρόβλημα με Εξοικονόμηση ενέργειας σε imac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   rush20

rush20

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 11/08/2017 - 18:12

Καλησπέρα παιδιά, έχω ενα θέμα με την προφύλαξη της οθόνης στον μακ. Το πρόβλημα ειναι το εξής, απο τις προτιμήσεις συστήματος πηγαίνω ενέργεια

και απο εκεί επιλέγω απενεργοποίηση οθόνης μετα απο 5 λεπτά.

Μεχρί προχθές όλα πήγαιναν καλά και η οθόνη απενεργοποιούνταν μετά τα 5 λεπτά.

Απο εχθές παρατήρησα οτί η οθόνη δεν απενεργοποιείται μετα τα 5 λεπτά αλλά παραμένει ανοιχτή και ξοδέυει ενέργεια.

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος, θέλει καποιά άλλη ρύθμιση να κάνω απο τις προτιμήσεις συστήματος;

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/08/2017 - 18:21

Καλησπέρα παιδιά, έχω ενα θέμα με την προφύλαξη της οθόνης στον μακ. Το πρόβλημα ειναι το εξής, απο τις προτιμήσεις συστήματος πηγαίνω ενέργεια

και απο εκεί επιλέγω απενεργοποίηση οθόνης μετα απο 5 λεπτά.

Μεχρί προχθές όλα πήγαιναν καλά και η οθόνη απενεργοποιούνταν μετά τα 5 λεπτά.

Απο εχθές παρατήρησα οτί η οθόνη δεν απενεργοποιείται μετα τα 5 λεπτά αλλά παραμένει ανοιχτή και ξοδέυει ενέργεια.

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος, θέλει καποιά άλλη ρύθμιση να κάνω απο τις προτιμήσεις συστήματος;

Κατά την εκκίνηση του mac, έχε πατημένα το at+cmd+p+r μέχρι να σου κάνει reboot 2 φορές και δες αν θα στρώσει.


Once You Go Mac You Never Go Back

#3   rush20

rush20

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 11/08/2017 - 18:26

Κατά την εκκίνηση του mac, έχε πατημένα το at+cmd+p+r μέχρι να σου κάνει reboot 2 φορές και δες αν θα στρώσει.

ok θα δοκιμάσω



#4   rush20

rush20

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/08/2017 - 18:10

Φίλε jimmako το δοκίμασα άλλα συνεχίζει να το κάνει.

Έχω παρατηρήσει ότι όταν έχω ανοιχτό το τόρρεντ ή κάποιο άλλο πρόγραμμα που κατεβάζει ή οθόνη δεν απενεργοποιείται

πράγμα το οποίο δεν συνέβαινε παλιότερα.



#5   thanosdk

thanosdk

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/08/2017 - 18:17

Φίλε jimmako το δοκίμασα άλλα συνεχίζει να το κάνει.

Έχω παρατηρήσει ότι όταν έχω ανοιχτό το τόρρεντ ή κάποιο άλλο πρόγραμμα που κατεβάζει ή οθόνη δεν απενεργοποιείται

πράγμα το οποίο δεν συνέβαινε παλιότερα.

Μηπως εχεις chrome? Ειχα δει κατι παρομοιο παλαιοτερα με Chrome ειδικα αν παιζει καποιο βιντεο σε ενα απο τα tabs του.



#6   rush20

rush20

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/08/2017 - 18:18

Όχι mozilla χρησιμοποιώ



#7   thanosdk

thanosdk

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/08/2017 - 18:22

Όχι mozilla χρησιμοποιώ

Βλεπω reset PRAM εκανες ηδη.

Καποια εφαρμοφη αποτρεπει το iMac σου στο να κανει trigger το Energy Saver. Δες λιγο εδω μηπως καποια απο αυτα τα βηματα σε βοηθησουν.



#8   rush20

rush20

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/08/2017 - 17:06

Φίλε thanoskd, σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Μετα απο κάποιες μερες χρήσεις βλέπω οτι εκει που η οθόνη απενεργοποιείτε κανονικά στα λεπτά που έχω επιλέξει

ξαφνικα μετα απο κάποια χρήση και αφου δεν χρησιμοποιώ τον υπολογιστή ενω θα έπρεπε να απενεργοποιηθει παραμένει ανοιχτη. Δεν το κανει πάντα.

Μου έχει σπάσει τα νέυρα λίγο γιατί δεν βλέπω να φταίει κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή



#9   thanosdk

thanosdk

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/08/2017 - 18:31

Φίλε thanoskd, σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Μετα απο κάποιες μερες χρήσεις βλέπω οτι εκει που η οθόνη απενεργοποιείτε κανονικά στα λεπτά που έχω επιλέξει

ξαφνικα μετα απο κάποια χρήση και αφου δεν χρησιμοποιώ τον υπολογιστή ενω θα έπρεπε να απενεργοποιηθει παραμένει ανοιχτη. Δεν το κανει πάντα.

Μου έχει σπάσει τα νέυρα λίγο γιατί δεν βλέπω να φταίει κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή

Δοκιμασε με ενα dummy account να δεις αν το κανει και εκει, οταν λεω dummy account εννοω φτιαξε ενα δευτερο η χρησημοποιησε το guest και βαλε το στο 1 λεπτο να δεις αν δουλευει εκει, δεν εχω καποιο mac μπροστα μου δυστυχως να κανω δοκιμες και εγω.



#10   rush20

rush20

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 31/08/2017 - 15:48

Καλησπερα παιδια, μετα απο μερες το προβλημα με την φωτεινοτητα ( εξοικονομηση ενεργειας ) παραμενει.

Αξιζει να κανω φορματ μονο για το θεμα της οθονης που δεν σβηνει;

Αν εχει να προτεινει καποιος τιποτα πριν καταφυγω στην λυση του φορματ



#11   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/08/2017 - 16:54

Καλησπερα παιδια, μετα απο μερες το προβλημα με την φωτεινοτητα ( εξοικονομηση ενεργειας ) παραμενει.

Αξιζει να κανω φορματ μονο για το θεμα της οθονης που δεν σβηνει;

Αν εχει να προτεινει καποιος τιποτα πριν καταφυγω στην λυση του φορματ

Ρίξε κι εδώ μια ματιά. Πάντως αυτό δεν είναι θέμα για να πας απευθείας για clean install. Μπορεί κάποια συσκευή ή κάποια εφαρμογή να στο κάνει.

Ο thanosdk παραπάνω σου πρότεινε να δημιουργήσεις έναν άλλο λογαριασμό και να δοκιμάσεις εκεί. Το έκανες;

Αποσύνδεσε όλες τις περιφερειακές σου συσκευές και δοκίμασε πάλι. Απενεργοποίησε και τυχόν ειδοποιήσεις κλπ που μπορεί να προκαλούν αφύπνιση.

Ξεκίνα μετά να συνδέεις τα περιφερειακά σου ένα-ένα και στη συνέχεια να ενεργοποιείς τις εφαρμογές σου μια-μια (εννοώ αυτές που συνήθως αφήνεις ανοιχτές).

Αν κάνοντας όλα τα παραπάνω δεις ότι συνεχίζεται το πρόβλημα, κάνε ένα reinstall του λειτουργικού. Δεν θα πειραχτεί κάτι, παρά μόνο θα αλλάξουν κάποιες βασικές ρυθμίσεις.

Άφησε ως έσχατη και τελευταία λύση το clean install γιατί σίγουρα εάν δεν είναι ζήτημα του macOS θα στο ξανακάνει.

Πριν κάνεις οτιδήποτε, πάρε ένα backup.



#12   rush20

rush20

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 31/08/2017 - 19:36

Ρίξε κι εδώ μια ματιά. Πάντως αυτό δεν είναι θέμα για να πας απευθείας για clean install. Μπορεί κάποια συσκευή ή κάποια εφαρμογή να στο κάνει.

Ο thanosdk παραπάνω σου πρότεινε να δημιουργήσεις έναν άλλο λογαριασμό και να δοκιμάσεις εκεί. Το έκανες;

Αποσύνδεσε όλες τις περιφερειακές σου συσκευές και δοκίμασε πάλι. Απενεργοποίησε και τυχόν ειδοποιήσεις κλπ που μπορεί να προκαλούν αφύπνιση.

Ξεκίνα μετά να συνδέεις τα περιφερειακά σου ένα-ένα και στη συνέχεια να ενεργοποιείς τις εφαρμογές σου μια-μια (εννοώ αυτές που συνήθως αφήνεις ανοιχτές).

Αν κάνοντας όλα τα παραπάνω δεις ότι συνεχίζεται το πρόβλημα, κάνε ένα reinstall του λειτουργικού. Δεν θα πειραχτεί κάτι, παρά μόνο θα αλλάξουν κάποιες βασικές ρυθμίσεις.

Άφησε ως έσχατη και τελευταία λύση το clean install γιατί σίγουρα εάν δεν είναι ζήτημα του macOS θα στο ξανακάνει.

Πριν κάνεις οτιδήποτε, πάρε ένα backup.

ok CryptoCSM01 σε ευχαριστω reinstall δεν εχω ξανακανει αν ψαξω λογικα θα βρω πως γινεται, ειναι δυσκολη διαδικασια;

Τι ακριβως κανει με το reinstall;


Τελευταία επεξεργασία από: rush20, 31/08/2017 - 19:42


#13   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/08/2017 - 19:45

ok CryptoCSM01 σε ευχαριστω reinstall δεν εχω ξανακανει αν ψαξω λογικα θα βρω πως γινεται, ειναι δυσκολη διαδικασια;

Όχι δεν είναι καθόλου δύσκολη διαδικασία. Δες εδώ πως γίνεται. Αν κάτι δεν καταλαβαίνεις ψάξε και στο YouTube για βιντεάκια που δείχνουν βήμα-βήμα τη διαδικασία.

Η ρουτίνα (το reinstall δηλαδή) θα περάσει από πάνω και θα επιδιορθώσει τυχόν προβλήματα του macOS, εφόσον υπάρχουν. Τα αρχεία, οι εφαρμογές σου, κλπ δεν θα επηρεαστούν καθόλου. Απλά θα χρειαστεί να καθορίσεις από την αρχή κάποιες βασικές ρυθμίσεις σε κάποια apps και στις Προτιμήσεις Συστήματος.



#14   rush20

rush20

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 31/08/2017 - 19:56

ok σε ευχαριστω, θα το δοκιμασω και αυτο






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες