Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iMac 27" 2017 - RAM


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   samigostab

samigostab

    iPH Addict

  • 639 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:Samig0s

Δημοσίευση 12/08/2017 - 22:44

Καλησπέρα σε όλους!

 

Βρίσκομαι στην διαδικασία αγοράς νέου iMac και έχω καταλήξει σε αυτόν: http://www.electroho...4gbmac-ossilver

 

Αυτό που θέλω, είναι να πάρω 2 8άρες RAMs! Έψαξα και είδα ότι χρειάζομαι DDR4 SO-DIMM, στα 2400 MHz. Το θέμα μου είναι αυτό το SO-DIMM. Δεν μπορώ να βρω σε κατάστημα της Ελλάδας RAM, που να πληροί αυτές τις προδιαγραφές. Θα έχω πρόβλημα αν πάρω πχ τη https://www.plaisio....C8G4D240FSB.htm η οποία είναι απλά DDR4;

 

Κάθε βοήθεια/πρόταση καλοδεχούμενη!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2017 - 00:54

https://www.you.gr/p...-2400mhz-sodimm


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#3   samigostab

samigostab

    iPH Addict

  • 639 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:Samig0s

Δημοσίευση 13/08/2017 - 01:17

Λέει πως δεν είναι για desktop όμως… :/



#4   iPetros

iPetros

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • GameCenter:Petros7GR

Δημοσίευση 13/08/2017 - 06:06

DIMMDual In-line Memory Module ➜ Χρησιμοποιούνται κυρίως σε desktops ➜ Έχουν μεγαλύτερο μέγεθος από τις SO-DIMM ➜ Οι DDR4 DIMM έχουν 288-pin (ακίδες)
 
SO-DIMMSmall Outline Dual In-line Memory Module ➜ Χρησιμοποιούνται κυρίως σε laptops (και σε iMac) ➜ Έχουν μικρότερο μέγεθος από τις DIMM ➜ Οι DDR4 SO-DIMM έχουν 260-pin (ακίδες)

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτός ο iMac που θέλεις, δέχεται έως 32GB RAM με τα εξής χαρακτηριστικά, σύμφωνα με την Apple:

 

Use Small Outline Dual Inline Memory Modules (SO-DIMM) that meet all of these criteria:

  • PC4-2400 (19200)
  • Unbuffered
  • Nonparity
  • 260-pin
  • 2400MHz DDR4 SDRAM

Επομένως, αυτές οι μνήμες από το Πλαίσιο δεν ταιριάζουν, είναι μεγάλες σε μέγεθος. Οι κατάλληλες μνήμες γι' αυτόν τον iMac, είναι αυτές. Υπάρχουν επίσης και άλλες παρόμοιες μνήμες σε ελληνικά καταστήματα.

 

Y3fTcSC.png



#5   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 13/08/2017 - 08:15

iPetros πολύ σωστά όλα αυτά που γράφεις, με μια διόρθωση μόνο: μέχρι 64GB παίρνουν τα καινούργια 

 

(όχι οτι θα τα βάλει κάποιος μη επαγγελματίας αλλα λεμε τωρα..) :P


Τελευταία επεξεργασία από: darklordvader77, 13/08/2017 - 08:15


#6   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 13/08/2017 - 09:24

Και εγώ imac 5k έχω αλλά το μοντέλο του 2015. Έχω αφήσει της apple τις 2 4gb (8gb) μνήμες και έχω αγοράσει 2 8gb (16) - σύνολο 24gb και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το κακό είναι ότι τρέχουν στα 1867 και όχι στα 2400 αλλά νομίζω δεν παρατηρείται και μεγάλη διαφορά, τουλάχιστον σε αυτά που κάνω εγώ. Χρησιμοποιώ κανένα final cut pro και photoshop, άντε και λίγο επεξεργασία ήχου.



#7   samigostab

samigostab

    iPH Addict

  • 639 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:Samig0s

Δημοσίευση 13/08/2017 - 13:42

Τέλεια! Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Μου ξεκαθάρισατε πολλά!!!



#8   iPetros

iPetros

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • GameCenter:Petros7GR

Δημοσίευση 13/08/2017 - 15:51

iPetros πολύ σωστά όλα αυτά που γράφεις, με μια διόρθωση μόνο: μέχρι 64GB παίρνουν τα καινούργια 

 

(όχι οτι θα τα βάλει κάποιος μη επαγγελματίας αλλα λεμε τωρα..) :P

Το συγκεκριμένο μοντέλο που θέλει να αγοράσει ο samigostab είναι το MNE92Z/A 27" με επεξεργαστή Intel Core i5 3,4GHz. Από τα καινούργια μοντέλα iMac, αυτός υποστηρίζει έως 32GB RAM και οι άλλοι δύο με τους επεξεργαστές Intel Core i5 3,5GHz και Intel Core i5 3,8GHz υποστηρίζουν όπως σωστά λες έως 64GB RAM.

 

rdhoelq.png



#9   samigostab

samigostab

    iPH Addict

  • 639 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:Samig0s

Δημοσίευση 13/08/2017 - 18:46

Είμαι οκ με το όριο των 32...  ;)



#10   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 13/08/2017 - 18:57

Το συγκεκριμένο μοντέλο που θέλει να αγοράσει ο samigostab είναι το MNE92Z/A 27" με επεξεργαστή Intel Core i5 3,4GHz. Από τα καινούργια μοντέλα iMac, αυτός υποστηρίζει έως 32GB RAM και οι άλλοι δύο με τους επεξεργαστές Intel Core i5 3,5GHz και Intel Core i5 3,8GHz υποστηρίζουν όπως σωστά λες έως 64GB RAM.

 

rdhoelq.png

 

Επίσημα ναι, αν και δε ξέρω για ποιο λόγο το αναγράφει η Apple απ τη στιγμή που μιλάμε για ίδιο Chipset οπότε και ίδια συμβατότητα στη χωρητικότητα της Ram. 

 

Aνεπίσημα υποστηρίζει κανονικά 64GB: http://www.everymac....2017-specs.html

 

Το ίδιο ίσχυε σε παλιότερα Mac Mini που χω αναβαθμίσει καθώς και σε 13" Macbook Pro 2010 που επαιρνε 16GB εν αντιθέσει με το 15" που χε αλλο Chipset και το περιόριζε. ;)

 

Περιοριστικός παράγοντας για τον φίλο που θα αναβαθμίσει παραπάνω απο 24GB Ram είναι σίγουρα ο ακόμα μικρός SSD δισκός του 1ΤΒ Fusion που ανέρχεται στα 24GB εν αντιθέσει με τα 128GB που έβαζαν όταν είχαν πρωτοβγεί οι 5Κ ή με τον 2ΤΒ Fusion που είναι τα τωρινά. 


Τελευταία επεξεργασία από: darklordvader77, 13/08/2017 - 19:00


#11   samigostab

samigostab

    iPH Addict

  • 639 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:Samig0s

Δημοσίευση 13/08/2017 - 19:06

Ας ρίξει κι εδώ μια ματιά όποιος μπορεί http://www.iphonehel...cbook-pro-2016/



#12   Fondas84

Fondas84

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 01/09/2017 - 16:56

Καλησπέρα σε όλους σας. Καινούργιος στο χώρο και με καινούργιο μηχάνημα και θα ήθελα τα φώτα σας. ¨Εχω ενα imac του 2017 27'' με την καρτα γραφικών 575 και στα 3.5hz. Δουλεύω το Premiere αρκέτα και εχω θεματα . Το μηχάνημα μπουκώνει... Υπάρχει κάποιος που εχει κάνει κάποια αναβάθμιση  στην μνήμη του ? Με εδιαφερει κυρίως το 2x16 gb... Επίσης μιλησα με istorm γιατί εδω Ελλάδα δεν ξερει κανείς αν κάνει όντως δουλειά κάποια Ram με τα σπεκς για τον Μακ ( Οι περισσότερες μνήμες που κουμπώνουν προορίζονται για λάπτοπ)και μου είπαν ειναι καινούργιο μηχάνημα και δεν έχουμε ακόμα.


Τελευταία επεξεργασία από: Fondas84, 01/09/2017 - 17:01


#13   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/09/2017 - 19:24

Καλησπέρα σε όλους σας. Καινούργιος στο χώρο και με καινούργιο μηχάνημα και θα ήθελα τα φώτα σας. ¨Εχω ενα imac του 2017 27'' με την καρτα γραφικών 575 και στα 3.5hz. Δουλεύω το Premiere αρκέτα και εχω θεματα . Το μηχάνημα μπουκώνει... Υπάρχει κάποιος που εχει κάνει κάποια αναβάθμιση  στην μνήμη του ? Με εδιαφερει κυρίως το 2x16 gb... Επίσης μιλησα με istorm γιατί εδω Ελλάδα δεν ξερει κανείς αν κάνει όντως δουλειά κάποια Ram με τα σπεκς για τον Μακ ( Οι περισσότερες μνήμες που κουμπώνουν προορίζονται για λάπτοπ)και μου είπαν ειναι καινούργιο μηχάνημα και δεν έχουμε ακόμα.

Όταν λες μπουκώνει τι ακριβώς εννοείς; Πηγαίνει αργά; Αν ναι, εγώ που έχω imac 27 2015 με 2x8gb μόνο όταν κάνω render στο FPCX με βαριά θέματα - εφφέ, κλπ πάει αργά ο υπολογιστής. Κατά τα άλλα, πηγαίνει φυσιολογικά. Και τότε που ξεκινάνε και τα ανεμιστηράκια πολύ να δουλεύουν, βλέπω μια καθυστέρηση στο σύστημα. Δηλαδή ουσιαστικά μόνο στο rendering. Στα υπόλοιπα, μπορεί να πηγαίνει κάπως αργά στο project επειδή μπορεί να είναι μεγάλης διάρκειας και επειδή "κάθεται" σε HDD και όχι σε κανονικό SSD δίσκο, με αποτέλεσμα η προσπέλαση να αργεί.



#14   Fondas84

Fondas84

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 02/09/2017 - 08:54

Στο Premiere δουλεύω μεγάλα αρχεία (Γαμοι) και υψηλής ανάλυσης βίντεο απλά όταν βάζω και γω εφέ όπως stabilizer και subsquence κάνει πολλά κοψίματα και προσπερνάει καρέ... Ήθελα να σε ρωτήσω από την αρχή το Mac σου το είχες με 2x8 μνήμη Ραμ?Αν οχι μετα που το αναβαθμισες είδες μεγάλη διαφορά?

#15   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 02/09/2017 - 22:43

Στο Premiere δουλεύω μεγάλα αρχεία (Γαμοι) και υψηλής ανάλυσης βίντεο απλά όταν βάζω και γω εφέ όπως stabilizer και subsquence κάνει πολλά κοψίματα και προσπερνάει καρέ... Ήθελα να σε ρωτήσω από την αρχή το Mac σου το είχες με 2x8 μνήμη Ραμ?Αν οχι μετα που το αναβαθμισες είδες μεγάλη διαφορά?

Κατάλαβα.. Δοκίμασε να κάνεις και επανεκκίνηση να δεις αν παραμένει το πρόβλημα αυτό αλλά και εγώ δεν είμαι πολύ ειδικός. Από το 2016 είμαι κάτοχος mac και δεν ξέρω πολλά. Μήπως σε κανένα forum ξένο, πχ στο macrumors, να έγραφες το ερώτημά σου. Όλο και κάποιος θα ξέρει να σου πει. Εκεί είχα βρει πολύ πληροφορία σχετικά με το τι μνήμη να αγοράσω.

 

Το είχα από την αρχή έτσι - όχι όμως με αυθεντικές της apple αλλά πήγα και αγόρασα από μαγαζί - και έτσι δυστυχώς δεν μπορώ να φέρω άποψη και δεν μπορώ να καταλάβω αν είχε διαφορά ή όχι. :-( Αλλά ένας ξάδερφος μου που ασχολήθηκε με το final cut pro στον υπολογιστή μου κάποια στιγμή και αυτός έχει ασχοληθεί στο παρελθόν στο mac mini του με χειρότερα χαρακτηριστικά όπως μικρότερη μνήμη, μου είχε πει ότι πήγαινε πολύ πιο γρήγορα στο δικό μου σε σχέση με το δικό του. Αλλά παίζει ρόλο και η κάρτα γραφικών και η μνήμη και το ότι είναι δίσκος fusion που έχει ένα μικρό μέρος SSD. Όταν πήρε και αυτός κανονικό SSD δίσκο, είδε τεράστια διαφορά.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες