Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Boot-Loop μετα απο ενα απλο Reboot


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   dukeofdream

dukeofdream

    iPH newbie

  • 79 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 19/08/2017 - 20:57

Αμφιβάλω αν θα βγει ποτέ jb για 10.3.3 που αναγκαστικά θα με πάει τώρα... Για 10.3.2 υπάρχει exploit καθώς και για κάποια beta του iOS 11. Το πρόβλημα είναι ότι στην συγκεκριμένη συσκευή αν γίνει restore πιθανότατα θα αχρηστευτεί κιόλας μιας και είχε βρεθεί από κάποιο ξένο που το έχασε με τον οποίο δεν κατάφερα να έρθω σε επικοινωνία ποτέ μέσω του mail του και έτσι το ξεκλειδωσα με τρόπο που αν γίνει ποτέ restore η update θα ζητήσει τα αρχικά στοιχεία για να ενεργοποιηθεί παρότι αυτή την στιγμή η συσκευή φαίνεται κανονικά μέσα στο δικό μου iCloud στην λίστα με τις συσκευές μου... Κοινώς τον ήπιαμεν :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   thanosdk

thanosdk

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/08/2017 - 21:02

Αμφιβάλω αν θα βγει ποτέ jb για 10.3.3 που αναγκαστικά θα με πάει τώρα... Για 10.3.2 υπάρχει exploit καθώς και για κάποια beta του iOS 11. Το πρόβλημα είναι ότι στην συγκεκριμένη συσκευή αν γίνει restore πιθανότατα θα αχρηστευτεί κιόλας μιας και είχε βρεθεί από κάποιο ξένο που το έχασε με τον οποίο δεν κατάφερα να έρθω σε επικοινωνία ποτέ μέσω του mail του και έτσι το ξεκλειδωσα με τρόπο που αν γίνει ποτέ restore η update θα ζητήσει τα αρχικά στοιχεία για να ενεργοποιηθεί παρότι αυτή την στιγμή η συσκευή φαίνεται κανονικά μέσα στο δικό μου iCloud στην λίστα με τις συσκευές μου... Κοινώς τον ήπιαμεν :P

Λιγο μπερδεμενα μου τα λες αλλα τελος παντων. Εφοσον δεν ειναι δικο σου καν το κινητο εξ αρχης δεν μπορω να πω κατι αλλο, καλη τυχη με το μπρικι ;)



#18   Makavelli

Makavelli

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 19/08/2017 - 21:24

Αμφιβάλω αν θα βγει ποτέ jb για 10.3.3 που αναγκαστικά θα με πάει τώρα... Για 10.3.2 υπάρχει exploit καθώς και για κάποια beta του iOS 11. Το πρόβλημα είναι ότι στην συγκεκριμένη συσκευή αν γίνει restore πιθανότατα θα αχρηστευτεί κιόλας μιας και είχε βρεθεί από κάποιο ξένο που το έχασε με τον οποίο δεν κατάφερα να έρθω σε επικοινωνία ποτέ μέσω του mail του και έτσι το ξεκλειδωσα με τρόπο που αν γίνει ποτέ restore η update θα ζητήσει τα αρχικά στοιχεία για να ενεργοποιηθεί παρότι αυτή την στιγμή η συσκευή φαίνεται κανονικά μέσα στο δικό μου iCloud στην λίστα με τις συσκευές μου... Κοινώς τον ήπιαμεν :P


Από περιέργεια και μόνο, πως κατάφερες να δουλέψεις ένα κινητό το οποίο βρήκες; δεν καν passcode?

#19   dukeofdream

dukeofdream

    iPH newbie

  • 79 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 19/08/2017 - 22:38

1ον δεν είναι κινητό, είναι iPad :P
2ον όχι δεν είχε passcode.

Έστειλα mail στον προκάτοχο αλλά δεν απάντησε ποτέ και έτσι μιας και με το δικό του Apple ID καταχωρημένο δεν μπορούσα πρακτικά να κάνω τίποτα, πλήρωσα ένα service το οποίο απλά σε αφήνει να αλλάξεις το Apple ID μέσα στην συσκευή ( αν και εφόσον αυτή είναι ενεργοποιημένη και δεν έχει activation lock ) χωρίς όμως να την ξεκλειδώσει οριστικά... οποιαδήποτε ενέργεια σε φέρει σε σημείο να χρειαστεί activation τότε θα κλειδώσει οριστικά... αυτά τα ολιγα πληροφοριακά να μην αφήνω απορίες αν και off-topic :P

Αν βγάλω άκρη θα το ποστάρω, ίσως σώσω κάποιον από το να μείνει για καιρό χωρίς jailbreak :P

#20   Makavelli

Makavelli

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 19/08/2017 - 23:03

Πληροφοριακά θα μπορούσες να έχεις κάνει το ίδιο χωρίς καν να πληρώσεις, αρκεί να μπορουςες να το κανείς jb!Όπως επίσης και με iCloud! Όμως τίποτα από αυτά δεν θα ήταν οριστικό και με ένα restore το κινητό θα κλειδώνοταν!

#21   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/08/2017 - 00:44

Nikosgnr πως να συνδεθεί σε wifi? Εδώ δεν το βλέπει καν ο υπολογιστής εκτός και αν το βάλω σε recovery mode :/

Και πάλι είχα βάλει appsync στο 6s plus σε 10.2 με jailbreak στις αρχές, δεν δούλεψε, μπήκα σε no-jailbreak state και το έβγαλα και όλα καλά. Βγήκε το πιο καινούριο version και δουλευει flawless ever since...το ίδιο ακριβώς version έτρεχε και το iPad απροβλημάτιστα τόσο καιρό..τι μπορεί να έχει πειράξει σε τόσο βαθύ επίπεδο ούτως ώστε να μην του επιτρέπει να bootάρει καν?

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποκτήσω πρόσβαση στο filesystem από recovery-mode μέσω υπολογιστή?

Και σε Bootloop να είναι η συσκευή παραμένει συνδεδεμένη στο WiFi.

 

Πρόσβαση στο Filesystem χωρίς JB δε γίνεται.

 

Το λες και θεία δίκη όλο αυτό βέβαια.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#22   dukeofdream

dukeofdream

    iPH newbie

  • 79 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 20/08/2017 - 15:04

Πρόσβαση στο wifi δεν έχεις αν δεν ξεκλειδώσει η συσκευή...μετά από reboot αν δεν βάλεις passcode να μπει στο springboard δεν συνδέεται στο wifi ούτε στο Bluetooth... το έχω διαπιστώσει με το 5s μου όταν χάλασε το touch και προσπαθούσα να πάρω backup πριν το κάνω restore να φύγει το jb για να το στείλω στην Apple για service :P

Κάτι διάβασα ότι αν το βάλεις σε dfu mode σε pc με Ίντερνετ το εμφανίζει online στο iCloud και μπορείς να ζητησεις από εκεί restore(erase all contents) χωρίς να γίνει update... ξέρεις αν ισχύει? Αυτή την στιγμή πάντως στο iCloud το εμφανίζει ως offline από την στιγμή που έκλεισε τελευταία φορά....

Θεία δίκη για ποιο λόγο? Για το appsync?

#23   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/08/2017 - 15:29

Η συσκευή παραμένει συνδεδεμένη στο WiFi.

 

Θεία δίκη γιατί κρατάς κάτι που ουσιαστικά δε σου ανήκει.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#24   dukeofdream

dukeofdream

    iPH newbie

  • 79 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 20/08/2017 - 15:53

Πες μου εσυ στην θέση μου αφού είχες προσπαθήσει να επικοινωνήσεις και δεν απαντούσε ο ιδιοκτητης για ένα 2μηνο τι θα έκανες? Καλύτερα είναι να μένει αχρησιμοποίητη? Η να την πάω στην αστυνομία και να την κρατήσουν αυτοί (είτε στο ράφι είτε με κάποιον άλλον τρόπο)?

Η συσκευή ανοίκει σε Γάλλο μιας και το μενού ήταν στα γαλλικά και το email ήταν patrique....

Τελευταία επεξεργασία από: dukeofdream, 20/08/2017 - 15:54


#25   thanosdk

thanosdk

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/08/2017 - 16:51

Πες μου εσυ στην θέση μου αφού είχες προσπαθήσει να επικοινωνήσεις και δεν απαντούσε ο ιδιοκτητης για ένα 2μηνο τι θα έκανες? Καλύτερα είναι να μένει αχρησιμοποίητη? Η να την πάω στην αστυνομία και να την κρατήσουν αυτοί (είτε στο ράφι είτε με κάποιον άλλον τρόπο)?

Η συσκευή ανοίκει σε Γάλλο μιας και το μενού ήταν στα γαλλικά και το email ήταν patrique....

Μιλαω γαλλικα, αν εχεις το email του ευχαριστως να τον ψαξω για σενα.



#26   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/08/2017 - 17:04

Πες μου εσυ στην θέση μου αφού είχες προσπαθήσει να επικοινωνήσεις και δεν απαντούσε ο ιδιοκτητης για ένα 2μηνο τι θα έκανες? Καλύτερα είναι να μένει αχρησιμοποίητη? Η να την πάω στην αστυνομία και να την κρατήσουν αυτοί (είτε στο ράφι είτε με κάποιον άλλον τρόπο)?

Η συσκευή ανοίκει σε Γάλλο μιας και το μενού ήταν στα γαλλικά και το email ήταν patrique....

Όλα είναι θέμα επιλογών. Θεωρώ απίθανο κάποιος να μη ψάξει τη συσκευή του στέλνοντας έστω μηνύματα οτι το έχασε και το θέλει πίσω.

 

Το Conclusion απο όλα αυτά είναι ο,τι σου απάντησα και πιο πάνω..

 

Κρατάς στα χέρια σου κάτι που ουσιαστικά δε σου ανήκει.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#27   dukeofdream

dukeofdream

    iPH newbie

  • 79 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 20/08/2017 - 17:48

Και για μένα είναι απίθανο στην οικονομική κατάσταση που εγώ βρίσκομαι και με τον τρόπο που σκέφτομαι...Στην οικονομική κατάσταση που αυτός βρίσκεται μπορεί να μην σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο...Η μητέρα μου έχει τελειώσει την Jeanne d'arc και έγραψε η ίδια το mail στο παλικάρι στα γαλλικά αφού δεν απάντησε στο πρώτο που του έστειλα στα αγγλικά. Βγαίνουμε εντελώς off-topic, προσωπικά νιώθω πως έκανα το καθήκον μου και δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω μετά από 6 μήνες που έχουν περάσει...Ίσως λάθος μου που ανέφερα εξ αρχής την κατάσταση..στην θέση σου μπορεί ο οποισδήποτε να σκεφτεί το οτιδήποτε μη-γνωρίζοντας τον άλλον προσωπικά. Δεν το παίρνω προσωπικά, είναι πολύ εύκολο να "δικάζεις" και να κανεις εικασίες βλέποντας το θέμα από την απέξω ;)

Για οτιδήποτε σχετικό με το topic θα ενημερώσω αν έχω οποιοδήποτε νεότερο. Ευχαριστώ όλους όσους συμμετείχαν στο topic για την οποια βοήθεια-suggestions.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες