Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

iPhone 8/Plus & iPhone X [Γενική Συζήτηση]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
804 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#676   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 05/11/2017 - 15:57

Πάντως όντως τα 6-7-8 φαίνονται αρχαία μπροστά στο Χ.

 

attachicon.gif23270442_1546620852050612_367416321846425802_o.jpg

"Αρχαίο" επειδή γυαλίζει σαν γυναικεία γόβα το x;

Πάρε έναν αλοιφαδόρο και καμιά αλοιφή για polish μετάλλων.

Θα στα κάνω τα 6-7-8 κουκλιά... :D

 

υγ: Προτιμώ το αλουμίνιο και την υφή του απο το γυαλί και το ατσάλι.

Αυτή η γυαλάδα δεν μου κάθεται καλά στο μάτι.

Σε λίγο καιρό που θα γυαλίζουν ΟΛΑ έτσι στην αγορά θα θέλεις ξανά την παλιά εμφάνιση.

Στο εγγυώμαι...

Όλα κάποια στιγμή φαίνονται "όμορφα" την πρώτη φορά.

Μετά το συνηθίζεις.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#677   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.008 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/11/2017 - 16:05

Πάντως όντως τα 6-7-8 φαίνονται αρχαία μπροστά στο Χ.

 

attachicon.gif23270442_1546620852050612_367416321846425802_o.jpg

Εχεις απολυτο δικιο.

Και με την δικη μου ματια το ιδιο, ειναι τα τεραστια μπειζελ που το κανουν αρχαιο


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#678   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 05/11/2017 - 17:17

"Αρχαίο" επειδή γυαλίζει σαν γυναικεία γόβα το x;
Πάρε έναν αλοιφαδόρο και καμιά αλοιφή για polish μετάλλων.
Θα στα κάνω τα 6-7-8 κουκλιά... :D

υγ: Προτιμώ το αλουμίνιο και την υφή του απο το γυαλί και το ατσάλι.
Αυτή η γυαλάδα δεν μου κάθεται καλά στο μάτι.
Σε λίγο καιρό που θα γυαλίζουν ΟΛΑ έτσι στην αγορά θα θέλεις ξανά την παλιά εμφάνιση.
Στο εγγυώμαι...
Όλα κάποια στιγμή φαίνονται "όμορφα" την πρώτη φορά.
Μετά το συνηθίζεις.

Αυτό που λέει το quotr από κάτω.

Τα τεράστια bezel ειναι το θέμα, οχι η γυαλάδα.

Εχεις απολυτο δικιο.
Και με την δικη μου ματια το ιδιο, ειναι τα τεραστια μπειζελ που το κανουν αρχαιο


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#679   SmartSteli0s

SmartSteli0s

    iPH Enthousiast

  • 406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/11/2017 - 17:21

Εγώ τελικά προτιμώ το space gray το άλλο επιτρέψτε μου να πω είναι tricolore ...μαύρο...νίκελ...άσπρο...

#680   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 05/11/2017 - 17:33

"Αρχαίο" επειδή γυαλίζει σαν γυναικεία γόβα το x;

Πάρε έναν αλοιφαδόρο και καμιά αλοιφή για polish μετάλλων.

Θα στα κάνω τα 6-7-8 κουκλιά...  :D

 

υγ: Προτιμώ το αλουμίνιο και την υφή του απο το γυαλί και το ατσάλι.

Αυτή η γυαλάδα δεν μου κάθεται καλά στο μάτι.

Σε λίγο καιρό που θα γυαλίζουν ΟΛΑ έτσι στην αγορά θα θέλεις ξανά την παλιά εμφάνιση.

Στο εγγυώμαι...

Όλα κάποια στιγμή φαίνονται "όμορφα" την πρώτη φορά.

Μετά το συνηθίζεις.

 

Οταν θα μπει θήκη δεν θα φαινεται το stainless steel και δεν θα γυαλίζει. Εκτός αν βάλεις τελειως clear case αλλά και πάλι θα κόβει το εφέ αρκετά. Και θα πρέπει να μπεί αναγκαστικά γιατί μετά από λίγο το stainless steel και ειδικά στο silver θα γεμίσει μικρογρατζουνιές. 

Από εκεί και πέρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Κι εγώ είμαι από τα άτομα που προτιμώ το αλουμίνιο από το γυαλί αλλά αφου είδα από κοντά το 8 μπορώ να πω ότι μου άφησε μια αίσθηση στιβαρότητας. Τώρα θα μου πείς ότι δεν είναι τόσο γερό όσο το αλουμίνιο και θα έχεις και δίκιο. 
 


 

Εγώ τελικά προτιμώ το space gray το άλλο επιτρέψτε μου να πω είναι tricolore ...μαύρο...νίκελ...άσπρο...

Και εγώ προτιμώ το space gray γιατί μοιάζει σαν ένα ενιαίο γυαλί από μπρος μέχρι πίσω. Αλλά δεν μπορώ να πώ ότι και το silver δεν είναι εντυπωσιακότατο.



#681   SmartSteli0s

SmartSteli0s

    iPH Enthousiast

  • 406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/11/2017 - 18:28

Και το μαύρο είναι πιο κόσμημα .θα δείτε πολλοί θα ζητάνε αλλαγή .και όσα λευκά είδα έχουν ήδη γραντζουνιες κάτω σημαδάκια που φαίνονται πιο έντονα

#682   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.008 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/11/2017 - 19:05

.. και εκτός όλων των άλλων τα λευκά πίσω μπλεδίζουν


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#683   theoeki

theoeki

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2017 - 08:58

καλημερα, σχετικά με το κοστος επισκευης, αποφευγετε με μια ασφαλεια τυπου iPlus σωστα?



#684   didimos33

didimos33

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2017 - 10:08

Ενώ έχω ως γλώσσα επιλεγμένη τα Ελληνικά, Ελλάδα και απενεργοποιημένο το siri, όταν έχω μία εισερχόμενη κλήση (έχω ενεργοποιημένη την ανακοίνωση κλήσεων) μου λέει το όνομα του καλούντος στα Αγγλικά! Τι συμβαίνει?



#685   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/11/2017 - 16:46

Πόσο κοστίζει η επισκευή σπασμένης γυάλινης πλάτης του iPhone X; Όσο η αγορά ενός νέου iPhone 7!

 

Ναι. Ο τίτλος δεν είναι παραπλανητικός. Η επισκευή σπασμένης γυάλινης πλάτης του iPhone X κοστίζει €549 (τιμές ΗΠΑ), όσο ακριβώς η αγορά ενός νέου μοντέλου iPhone 7 (€549 - τιμές ΗΠΑ).

iPhone-7.png

 

Ακολουθεί ο επίσημος πίνακας τιμολόγησης υπηρεσιών επισκευής iPhone, σύμφωνα με την Apple:

 

Screen-Shot-2017-11-05-at-11.02.04.png

 

Παρατηρούμε πως οι τιμές αυξάνονται με κάθε νέο μοντέλο iPhone , ωστόσο στην περίπτωση του iPhone X υπάρχει μια αλματώδης άνοδος που ξεφεύγει από ό,τι είχαμε συνηθίσει μέχρι σήμερα!

 

Γιατί αυτή η τρομερή διαφορά σε σχέση με παλαιότερα μοντέλα iPhone ή ακόμη και με το πρόσφατο iPhone 8 Plus;

 

Η απάντηση φαίνεται να δίνεται μέσα από το πρόσφατο tear-down του iFixit:

 

Glass on front and back doubles the likelihood of drop damage—and if the back glass breaks, you'll be removing every component and replacing the entire chassis.

 

Αν λοιπόν σπάσει η πίσω γυάλινη επιφάνεια του iPhone X και θελήσετε να την επιδιορθώσετε, η Apple φαίνεται να αντικαθιστά ολόκληρο το σασί της συσκευής εξού και η τσιμπημένη τιμή.

 

Σε κάθε περίπτωση, σας συνιστούμε να προχωρήστε στην αγορά μιας αξιόπιστης προστατευτικής θήκης για το iPhone X ώστε να προστατέψετε όσο το δυνατόν καλύτερα την επένδυση σας.

Είναι ακριβώς ότι συμβαίνει και με τα αυτοκίνητα. Τρέχουμε να αγοράσουμε ακριβά μοντέλα με πολλές νέες τεχνολογίες αλλά στην πορεία αδυνατούμε να τα συντηρήσουμε. Περαστικά σε όσους το αγόρασαν και καλά ξεμπερδέματα σε αυτούς που θα έχουν την ατυχία να σπάσει και να μπούν στη διαδικασία επισκευής.Φιλικά πάντα.



#686   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 07/11/2017 - 17:09

iphone-x.jpg

 

Οι ειδικοί της DisplayMate δίνουν στο iPhone X τη διάκριση της πιο πρωτοποριακής και ταυτόχρονα υψηλής απόδοσης οθόνης smartphone που έχουν δοκιμάσει ποτέ!

 

"Based on our extensive lab tests and measurements the iPhone X becomes the Best Performing Smartphone Display that we have ever tested, earning DisplayMate’s highest ever A+ grade. The iPhone X is an impressive display with close to Text Book Perfect Calibration and Performance!".

 

Οι κατηγορίες στις οποία η οθόνη του iPhone X διάπρεψε λαμβάνοντας την υψηλότερη βαθμολογία είναι:

  • absolute color accuracy
  • full screen brightness for OLED smartphones
  • full screen contrast rating in ambient light
  • contrast ratio

"The absolute color accuracy of iPhone X is truly impressive. It has an absolute color accuracy of 1.0 JNCD for the sRGB / Red.709 color gamut that is used for most current consumer content and 0.9 JNCD for the wider DCI-P3 color gamut that is used for 4K UHD TVs and digital cinema".

 

Επιπλέον, η οθόνη του iPhone X κατέψραψε την χαμηλότερη ανακλαστικότητα καθώς και την μικρότερη διακύμανση της φωτεινότητας με χρήση σε γωνία προβολής:

 

"While LCDs typically experience a 55 percent or greater decrease in brightness at a 30 degree viewing angle, the OLED display on iPhone X shows a much smaller 22 percent decrease in brightness at 30 degrees".

 

Καταλήγοντας , η DisplayMate δηλώνει πως η οθόνη του iPhone X διαθέτει απόλυτη χρωματική ακρίβεια με την απόδοση της να πλησιάζει το "οπτικά τέλειο". Aυτή τη στιγμή μάλιστα η οθόνη του iPhone X είναι αισθητά καλύτερη από οποιαδήποτε άλλη οθόνη κινητού, οθόνης και τηλεόρασης, ακόμη και τεχνολογίας UHD.

 

Το πάνελ της OLED οθόνης των 5,8 ιντσών έχει αναλογία διαστάσεων 19,5: 9 και ανάλυση οθόνης 2,436-ανά-1,125 pixels με πυκνότητα εικονοστοιχείων 458 pixel ανά εκατό σε σχέση με την οθόνη 400ppi του iPhone 7 Plus. Με 32% περισσότερα pixels από μία HDTV, η OLED Super Retina του iPhone X επιτρέπει σημαντικά μεγαλύτερη "ακρίβεια εικόνας" από ότι μπορεί να αντιληφθεί ένας χρήστης με κανονική όραση (20/20) στις τυπικές αποστάσεις προβολής των 12 ιντσών, σύμφωνα με το Display Mate. 

 

"As a result, for smartphones it is absolutely pointless to further increase the display resolution and pixels per inch up to 4K for a silly marketing wild goose chase into the stratosphere, with no visual benefit for humans".

 

Τι είναι τελικά αυτό που καθιστά την οθόνη του iPhone X την καλύτερη οθόνη smartphone που έχει δοκιμάσει ποτέ η DisplayMate;

 

Η  "εντυπωσιακής ακρίβειας βαθμονόμηση της οθόνης" η οποία μετατρέπει το OLED πάνελ σε μία "εξαιρετικά υψηλής απόδοσης και υπέροχη οθόνη".


Behind the Scenes...

#687   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/11/2017 - 23:01

 

iphone-x.jpg

 

Οι ειδικοί της DisplayMate δίνουν στο iPhone X τη διάκριση της πιο πρωτοποριακής και ταυτόχρονα υψηλής απόδοσης οθόνης smartphone που έχουν δοκιμάσει ποτέ!

 

"Based on our extensive lab tests and measurements the iPhone X becomes the Best Performing Smartphone Display that we have ever tested, earning DisplayMate’s highest ever A+ grade. The iPhone X is an impressive display with close to Text Book Perfect Calibration and Performance!".

 

Οι κατηγορίες στις οποία η οθόνη του iPhone X διάπρεψε λαμβάνοντας την υψηλότερη βαθμολογία είναι:

  • absolute color accuracy
  • full screen brightness for OLED smartphones
  • full screen contrast rating in ambient light
  • contrast ratio

"The absolute color accuracy of iPhone X is truly impressive. It has an absolute color accuracy of 1.0 JNCD for the sRGB / Red.709 color gamut that is used for most current consumer content and 0.9 JNCD for the wider DCI-P3 color gamut that is used for 4K UHD TVs and digital cinema".

 

Επιπλέον, η οθόνη του iPhone X κατέψραψε την χαμηλότερη ανακλαστικότητα καθώς και την μικρότερη διακύμανση της φωτεινότητας με χρήση σε γωνία προβολής:

 

"While LCDs typically experience a 55 percent or greater decrease in brightness at a 30 degree viewing angle, the OLED display on iPhone X shows a much smaller 22 percent decrease in brightness at 30 degrees".

 

Καταλήγοντας , η DisplayMate δηλώνει πως η οθόνη του iPhone X διαθέτει απόλυτη χρωματική ακρίβεια με την απόδοση της να πλησιάζει το "οπτικά τέλειο". Aυτή τη στιγμή μάλιστα η οθόνη του iPhone X είναι αισθητά καλύτερη από οποιαδήποτε άλλη οθόνη κινητού, οθόνης και τηλεόρασης, ακόμη και τεχνολογίας UHD.

 

Το πάνελ της OLED οθόνης των 5,8 ιντσών έχει αναλογία διαστάσεων 19,5: 9 και ανάλυση οθόνης 2,436-ανά-1,125 pixels με πυκνότητα εικονοστοιχείων 458 pixel ανά εκατό σε σχέση με την οθόνη 400ppi του iPhone 7 Plus. Με 32% περισσότερα pixels από μία HDTV, η OLED Super Retina του iPhone X επιτρέπει σημαντικά μεγαλύτερη "ακρίβεια εικόνας" από ότι μπορεί να αντιληφθεί ένας χρήστης με κανονική όραση (20/20) στις τυπικές αποστάσεις προβολής των 12 ιντσών, σύμφωνα με το Display Mate. 

 

"As a result, for smartphones it is absolutely pointless to further increase the display resolution and pixels per inch up to 4K for a silly marketing wild goose chase into the stratosphere, with no visual benefit for humans".

 

Τι είναι τελικά αυτό που καθιστά την οθόνη του iPhone X την καλύτερη οθόνη smartphone που έχει δοκιμάσει ποτέ η DisplayMate;

 

Η  "εντυπωσιακής ακρίβειας βαθμονόμηση της οθόνης" η οποία μετατρέπει το OLED πάνελ σε μία "εξαιρετικά υψηλής απόδοσης και υπέροχη οθόνη".

 

Καλά όλα αυτά, αλλά δεν είναι αρκετά για να δικαιολογήσουν τα 1200 ευρώ αρχική τιμή.



#688   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2017 - 23:22

Περαστικά σε όσους το αγόρασαν και καλά ξεμπερδέματα σε αυτούς που θα έχουν την ατυχία να σπάσει και να μπούν στη διαδικασία επισκευής.Φιλικά πάντα.

Και εννοείς;έχεις υπόψιν σου ότι πλέον κανεις για πλάκα ασφάλεια στο κινητό σου με 30 ευρώ το χρόνο....

#689   galanakop

galanakop

    iPH Enthousiast

  • 511 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/11/2017 - 00:33

http://www.belkin.co.../?georedirect=1
Σκέφτομαι να τον παραγγείλω.
Τι λέτε. Αξίζει;Στα 15w σε σχέση με τα 5w και 7.5w που βρήκα σε ένα apple store θα έχει ή όχι καλύτερη απόδοση;



Nikos IPhone X 256 silver

#690   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 08/11/2017 - 00:35

http://www.belkin.co.../?georedirect=1
Σκέφτομαι να τον παραγγείλω.
Τι λέτε. Αξίζει;Στα 15w σε σχέση με τα 5w και 7.5w που βρήκα σε ένα apple store θα έχει ή όχι καλύτερη απόδοση;



Nikos IPhone X 256 silver

Δεν θα δεις διαφορά.

 

Για την ώρα το κινητό ασύρματα φορτίζει με 5W / 1A . Μελλοντικά θα υποστηρίξει μέσω update, fast charge στα 7,5W. Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να πάει στα 15. 

 

Αυτή τη στιγμή, ότι φορτιστή και να πάρεις θα φορτίζει μαξ 5W/ 1A


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες