Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Προβληματα MacBook Pro 15'' late 2016


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
71 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   IronSam

IronSam

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2017 - 14:54

Καλησπερα παιδια κι απο μενα!

 

Εχω αγορασει ενα MacBook Pro 15 τον Δεκεμβριο που μας περασε... Πηρα μια μπουσταρισμενη εκδοση με 1TB δισκο, Pro καρτα γραφικων κλπ γιατι εχει επαγγελματικο προσανατολισμο το μηχανημα (ειμαι γραφιστας). Μ αυτα και μ αυτα πηγε κοντα στα 4500€.

Αρχικα εντυπωσιασμενος απο το λαπτοπ (συνηθως ειχα PC ή δουλευα σε Mac παλια στο γραφειο) λειτουργουσαν ολα αψογα... Δεν παρατηρησα καποιο προβλημα... μεχρι το πρωτο τριμηνο... Απο εκει και περα αρχισαν να παρουσιαζονται διαφορα μικρα και μεγαλα που δυστυχως μετα ψαξιματος στο ιντερνετ ανακαλυψα πως δεν ειμαι ο μονος που τα εχει...

Το πρωτο ηταν πως αρχισε να κανει ενα ΄΄κλικ'' οταν ανοιγα την οθονη (οταν το ''ξεδιπλωνα'')... Μηχανικος ηχος σαν κατι να σκαλωνει στιγμιαια κατα το ανοιγμα. Μαλιστα κατι που βρηκα απο αλλους αντιστοιχους ''παθοντες'' ειναι πως αν το εχεις ανοιχτο και το κουνισεις λιγο αριστερα/δεξια ακουγεται κοντα στην βαση εκει που ενωνεται το σωμα με την οθονη σαν να κουνιεται κατι μεσα, σαν ειναι κατι χαλαρωμενο...

Μετα απο κανα μηνα μου ηρθε και το προβλημα των νεων πληκτρολογιων στα MacBook... Το ''β'' δουλευει οπως αποφασιζει εκεινο. Την μια δεν πληκτρολογει τιποτα (πρεπει να το πατησεις δευτερη φορα), την αλλη με ενα πατημα σου βαζει διπλο ββ και καποιες φορες λειτουργει κανονικα...

Το τελευταιο που εμφανιστηκε τον τελευταιο μηνα ειναι ανομιομορφια στην οθονη (τα γνωστα επισης κι αυτης της τεχνολογιας). Ενω αρχικα ηταν αψογη ξαφνικα εμφανισε καποιες μπλε τιντες... Οχι κατι φοβερο οπως βλεπετε στην φωτο (αν και δεν μπορει να αποτυπωθει καλα σε φωτο) αλλα αρκετα ενοχλητικες και ειδικα για την δουλεια μου δημιουργει θεματακια στην σωστη κατανοηση των χρωματων αναλογως το προτζεκτ.

 

Μιας και ειναι στην εγγυηση ακομα θεωρω πως το θεμα του πληκτρολογιου θα λυθει 100% (το χω παρει απο Document). Οσον αφορα τα αλλα δυο θεματα θα θελα να μου πειτε την γνωμη σας ή τις εμπειριες σας οποιοι ησασταν/ε κι εσεις παθοντες..

 

Με την συγκεκριμενη οθονη οκ μπορω να ζησω αλλα μιλαμε για ενα μηχανημα που δεν κανει ουτε ενα ουτε δυο ουτε τρια χιλιαρικα... και φοβαμαι πως εν ελλειψη ενος Apple Store στην Ελλαδα θα ακουω πραγματα του στυλ ολα καλα δεν βλεπουμε τπτ εμεις....

 

Σορρυ για το μεγεθος του κειμενου :)

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Spiroslp

Spiroslp

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Spiroslp

Δημοσίευση 06/09/2017 - 15:00

Πήγαινε το στην Documents είσαι μέσα στην εγγύηση

#3   IronSam

IronSam

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2017 - 15:06

Πήγαινε το στην Documents είσαι μέσα στην εγγύηση

Ναι ναι εννοειται πως θα το παω με την πρωτη ευκαιρια (μενω και κοντα οποτε no prob)... Απλα απορια περισσοτερο με το θεμα της οθονης αν εχει κανενας καποια αντιστοιχη εμπειρια απο Ελλαδα... Εξωτερικο εχω δει πως ειδικα σε χωρες που εχουν Apple Stores τα αντικαθιστουν χωρις πολλα πολλα, αλλα εδω με τους αντιπροσωπους δεν εχω ιδεα αν κανουν τα στραβα ματια σε τετοια συμβαντα ή οχι...



#4   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 07/09/2017 - 09:49

Φίλτατε , αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με εσένα όταν ανοίγει η οθόνη ή και όταν λειτουργεί. Υπάρχει ολόκληρο Θέμα στο Apple Community "Popping Sound".

Θα το πάω και εγώ στη Γλυφάδα νομίζω είναι να το δούν. Εγώ το είχα πάρει 3300 από Ν.Ορλεάνη. 

Η συνήθης τακτική σύμφωνα με το thread είναι αλλαγή οθόνης και top case. 

Ενημέρωσέ με αν θέλεις και με p.m. για το τί έγινε



#5   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 07/09/2017 - 09:51

Καλησπερα παιδια κι απο μενα!

 

Εχω αγορασει ενα MacBook Pro 15 τον Δεκεμβριο που μας περασε... Πηρα μια μπουσταρισμενη εκδοση με 1TB δισκο, Pro καρτα γραφικων κλπ γιατι εχει επαγγελματικο προσανατολισμο το μηχανημα (ειμαι γραφιστας). Μ αυτα και μ αυτα πηγε κοντα στα 4500€.

Αρχικα εντυπωσιασμενος απο το λαπτοπ (συνηθως ειχα PC ή δουλευα σε Mac παλια στο γραφειο) λειτουργουσαν ολα αψογα... Δεν παρατηρησα καποιο προβλημα... μεχρι το πρωτο τριμηνο... Απο εκει και περα αρχισαν να παρουσιαζονται διαφορα μικρα και μεγαλα που δυστυχως μετα ψαξιματος στο ιντερνετ ανακαλυψα πως δεν ειμαι ο μονος που τα εχει...

Το πρωτο ηταν πως αρχισε να κανει ενα ΄΄κλικ'' οταν ανοιγα την οθονη (οταν το ''ξεδιπλωνα'')... Μηχανικος ηχος σαν κατι να σκαλωνει στιγμιαια κατα το ανοιγμα. Μαλιστα κατι που βρηκα απο αλλους αντιστοιχους ''παθοντες'' ειναι πως αν το εχεις ανοιχτο και το κουνισεις λιγο αριστερα/δεξια ακουγεται κοντα στην βαση εκει που ενωνεται το σωμα με την οθονη σαν να κουνιεται κατι μεσα, σαν ειναι κατι χαλαρωμενο...

Μετα απο κανα μηνα μου ηρθε και το προβλημα των νεων πληκτρολογιων στα MacBook... Το ''β'' δουλευει οπως αποφασιζει εκεινο. Την μια δεν πληκτρολογει τιποτα (πρεπει να το πατησεις δευτερη φορα), την αλλη με ενα πατημα σου βαζει διπλο ββ και καποιες φορες λειτουργει κανονικα...

Το τελευταιο που εμφανιστηκε τον τελευταιο μηνα ειναι ανομιομορφια στην οθονη (τα γνωστα επισης κι αυτης της τεχνολογιας). Ενω αρχικα ηταν αψογη ξαφνικα εμφανισε καποιες μπλε τιντες... Οχι κατι φοβερο οπως βλεπετε στην φωτο (αν και δεν μπορει να αποτυπωθει καλα σε φωτο) αλλα αρκετα ενοχλητικες και ειδικα για την δουλεια μου δημιουργει θεματακια στην σωστη κατανοηση των χρωματων αναλογως το προτζεκτ.

 

Μιας και ειναι στην εγγυηση ακομα θεωρω πως το θεμα του πληκτρολογιου θα λυθει 100% (το χω παρει απο Document). Οσον αφορα τα αλλα δυο θεματα θα θελα να μου πειτε την γνωμη σας ή τις εμπειριες σας οποιοι ησασταν/ε κι εσεις παθοντες..

 

Με την συγκεκριμενη οθονη οκ μπορω να ζησω αλλα μιλαμε για ενα μηχανημα που δεν κανει ουτε ενα ουτε δυο ουτε τρια χιλιαρικα... και φοβαμαι πως εν ελλειψη ενος Apple Store στην Ελλαδα θα ακουω πραγματα του στυλ ολα καλα δεν βλεπουμε τπτ εμεις....

 

Σορρυ για το μεγεθος του κειμενου :)

Ισχύει οτι και εγώ δεν το έχω πάει γιατί δεν ξέρω τι γίνεται με τους αντιπροσώπους στην Ελλάδα.. 



#6   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 07/09/2017 - 09:52

Ορίστε και το link https://discussions....159242#32159242



#7   IronSam

IronSam

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2017 - 12:38

Φίλτατε , αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με εσένα όταν ανοίγει η οθόνη ή και όταν λειτουργεί. Υπάρχει ολόκληρο Θέμα στο Apple Community "Popping Sound".

Θα το πάω και εγώ στη Γλυφάδα νομίζω είναι να το δούν. Εγώ το είχα πάρει 3300 από Ν.Ορλεάνη. 

Η συνήθης τακτική σύμφωνα με το thread είναι αλλαγή οθόνης και top case. 

Ενημέρωσέ με αν θέλεις και με p.m. για το τί έγινε

Ναι ναι εννοειται, οτι νεοτερο εχω θα το αναρτησω. Ειμαι ενημερος για το θεμα με αυτο το ''κλικ'' αλλα οταν πρωτοεμφανιστηκε ειπα πως οκ μπορω να ζησω με αυτο αν και ειχα παντα το νου μου μηπως εξελιχθει σε κατι περισσοτερο... Πλεον με την αλλαγη στο uniformity της οθονης (δεν νομιζω πως συνδεονται αυτα) θα το παω να τα δουνε ολα μαζι και ας ελπισουμε οτι θα υπαρχει θετικη ανταποκριση..

Στην Γλυφαδα ηταν παλια η Document πλεον ρισκεται στην Νεα Σμυρνη. Οτι νεοτερο εχεις κι εσυ keep me informed.

 

Thanks



#8   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 07/09/2017 - 12:42

Ναι ναι εννοειται, οτι νεοτερο εχω θα το αναρτησω. Ειμαι ενημερος για το θεμα με αυτο το ''κλικ'' αλλα οταν πρωτοεμφανιστηκε ειπα πως οκ μπορω να ζησω με αυτο αν και ειχα παντα το νου μου μηπως εξελιχθει σε κατι περισσοτερο... Πλεον με την αλλαγη στο uniformity της οθονης (δεν νομιζω πως συνδεονται αυτα) θα το παω να τα δουνε ολα μαζι και ας ελπισουμε οτι θα υπαρχει θετικη ανταποκριση..

Στην Γλυφαδα ηταν παλια η Document πλεον ρισκεται στην Νεα Σμυρνη. Οτι νεοτερο εχεις κι εσυ keep me informed.

 

Thanks

Δεν νομίζω ότι η λογική "μπορώ να ζήσω με αυτό" σε μηχάνημα των 4 χιλιάδων είναι οφέλιμη. Στο εξωτερικό θα σου είχαν αλλάξει το μηχάνημα 5 φορές μέχρι να μην έχεις κανένα πρόβλημα και έτσι πρέπει . Μη χαριστείς πουθενά.



#9   IronSam

IronSam

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2017 - 12:53

Δεν νομίζω ότι η λογική "μπορώ να ζήσω με αυτό" σε μηχάνημα των 4 χιλιάδων είναι οφέλιμη. Στο εξωτερικό θα σου είχαν αλλάξει το μηχάνημα 5 φορές μέχρι να μην έχεις κανένα πρόβλημα και έτσι πρέπει . Μη χαριστείς πουθενά.

Συμφωνω απολυτως... ο μονος λογος ηταν η ελληνικη πραγματικοτητα (ου μπλεξεις) αν και εχω ακουσει καλα λογια για την Document...



#10   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 15/09/2017 - 15:33

Συμφωνω απολυτως... ο μονος λογος ηταν η ελληνικη πραγματικοτητα (ου μπλεξεις) αν και εχω ακουσει καλα λογια για την Document...

έχεις κανένα νέο? εγώ θα το πάω αρχές εβδομάδας 



#11   dimstr

dimstr

    iPH Member

  • 201 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/09/2017 - 14:51

Πήγαινε το στην Documents είσαι μέσα στην εγγύηση

Πάρε και την πιστωτική μαζί γιατί θέλουν τα λεφτά μπροστά εάν δεν σε καλύψει η εγγύηση !

Εγώ ένα 20άρικο είχα και αναγκαστικά να ξαναπάω 



#12   Spiroslp

Spiroslp

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:Spiroslp

Δημοσίευση 23/09/2017 - 19:17

Πάρε και την πιστωτική μαζί γιατί θέλουν τα λεφτά μπροστά εάν δεν σε καλύψει η εγγύηση !
Εγώ ένα 20άρικο είχα και αναγκαστικά να ξαναπάω

Δεν θέλω να βγω πολύ εκτός θέματος αλλά γενικά στην document μου έχουν φερθεί πολύ σωστά όταν είχα πάει για δωρεάν αλλαγή μπαταρίας iPhone 5 και αλλαγή μπαταρίας σε MacBook Pro. Μια φορά μόνο που αν θυμάσαι έκανε η Apple δωρεάν αλλαγή motherboard σε MacBook Pro που είχαν πρόβλημα και είχα θέμα με την οθόνη έβγαζε κάτι γραμμες και πήγα και το τσεκάρανε για 5 λεπτά και δεν βρίσκανε πρόβλημα μητρικής για δωρεάν αλλαγή και μου λένε δώσε μας 50 ευρώ τώρα να το τσεκάρουμε εις βάθος και θα βγει σίγουρα στην δωρεάν αλλαγή και το 50άρικο θα στο δώσουμε πίσω απλά είναι η πολιτική μου λένε έτσι. Το δίνω και εγώ και με παίρνουνε τηλέφωνο μετά από λίγες μέρες και μου λένε τελικά θέλει αλλαγή οθόνης (300 κάτι ευρώ αν θυμάμαι καλά παίζει και παραπάνω) και το πήρα πίσω χάνοντας το 50αρικο. Μετά πήγα σε άλλο κατάστημα από Ηράκλειο Κρήτης, το στέλνουν πάνω Αθήνα και όντως είχε πρόβλημα η μητρική και μου την αλλάξανε δωρεάν και έφτιαξε η οθόνη. Πήρα την Apple εδώ Ελλάδα και είπα το συμβάν και ότι θέλω πίσω το 50αρικο (γιατί έλεγε αν έχετε πληρώσει κάτι θα σας επιστραφεί) αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Τελευταία επεξεργασία από: Spiroslp, 23/09/2017 - 19:18


#13   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 23/09/2017 - 19:25

Ομοίως παθών και εγώ , όχι στο συγκεκριμένο κατάστημα.
Η πολιτική των εδώ καταστημάτων της apple να παίρνουν 50€ για να εξετάσουν τι βλάβη έχεις , που την επισκευή θα στην χρεώσουν και διπλά από ότι έξω στην αγορά (επειδή είναι  ) είναι επιεικώς απαράδεκτη.
Ψάχνουν για μακακες να τους δεσμεύσουν ότι θα επισκευάσουν τη ζημιά στο κατάστημα τους με ότι ποσό ζητήσουν μεταγενέστερα αλλιώς χάνουν το 50ρικο.

Η πολιτική της  να αντικαθιστά δωρεάν hardware σε περίπτωση βλάβης ή αλλαγή τηλεφώνων αντί επισκευής είναι προς τιμήν της.

Τα εδώ όμως μαγαζιά εκμεταλλεύονται με το παραπάνω (υπερτιμολογωντας) στο όνομα και την φήμη της .

Προσωπική άποψη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 23/09/2017 - 19:28


#14   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 23/09/2017 - 20:40

Παιδιά εγω είχα το πρόβλημα που αναφέρω παραπάνω ,
Πηγα στην document την Δευτερα . Μου είπαν θα κανει το πολυ 7 μέρες και πρεπει να επιβεβαιώσουμε αυτα που μας ειπες , και μετα θα παραγγείλουμε τα εξαρτήματα , ΟΛΑ ΔΩΡΕΑΝ. Με κάλεσαν Παρασκευή απογευμα μου λενε η οθόνη επιβεβαιώθηκε το πρόβλημα στο άλλο ο τεχνικός μου λέει δεν ακούω κατι , το εξηγώ και με παίρνει της ίδιας μέρας το απογευμα και μου λέει το άκουσα θελει αλλαγή το topcase, θα τα παραγγγειλουμε και τα 2 και λογικά Τρίτη θα ειναι έτοιμο για παραλαβή ,
Με εχουν ενημερώσει οτι ολα ειναι δωρεαν .
Να ενημερώσω οτι ειμαι στην εγγύηση

#15   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 23/09/2017 - 20:49

Εμ γιαυτό , δεν θα σου πήραν αφού είσαι στην εγγύηση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες