Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Προβληματα MacBook Pro 15'' late 2016


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
71 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Mikachuchios

Mikachuchios

    iPH Enthousiast

  • 395 μηνύματα
  • Twitter:@Mikachuchios
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 17/10/2017 - 13:34

το ότι το αγόρασες από Αμερική δεν σου δημιουργεί πρόβλημα. θα μιλήσεις με infoquest και θα τους δώσεις το serial number και όλα καλα.

αφού έκανες όλα τα παραπάνω, κάνε 1-2 φορτίσεις να δεις πως συμπεριφέρεται το μηχάνημα και αν έχεις το ίδιο πρόβλημα προχώρησε με infoquest. 

απλα διορθώνω λίγο τη σειρά των βημάτων για να είμαστε σίγουροι. πρώτα κάνε smc reset και μετά μέσω τερμιναλ να ενεργοποιήσεις hybernation.

(δεν ξέρω αν το smc reset σου απενεργοποιεί το hybernation για αυτό στο λέω)

αν το έχεις κάνει ανάποδα, για να τσεκάρεις απλα τρέξε στο τερμιναλ το pmset -g



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 17/10/2017 - 14:10

το ότι το αγόρασες από Αμερική δεν σου δημιουργεί πρόβλημα. θα μιλήσεις με infoquest και θα τους δώσεις το serial number και όλα καλα.

αφού έκανες όλα τα παραπάνω, κάνε 1-2 φορτίσεις να δεις πως συμπεριφέρεται το μηχάνημα και αν έχεις το ίδιο πρόβλημα προχώρησε με infoquest. 

απλα διορθώνω λίγο τη σειρά των βημάτων για να είμαστε σίγουροι. πρώτα κάνε smc reset και μετά μέσω τερμιναλ να ενεργοποιήσεις hybernation.

(δεν ξέρω αν το smc reset σου απενεργοποιεί το hybernation για αυτό στο λέω)

αν το έχεις κάνει ανάποδα, για να τσεκάρεις απλα τρέξε στο τερμιναλ το pmset -g

Οκ καταλαβα. Θα δω υστερα απο τα βήματα που κάναμε εάν αύριο το πρωί μου κάνει τα ίδια ή όχι. Αν επαναληφθει θα επικοινωνησω με την infoquest. 

 

Τωρα δε θυμαμαι με ποια σειρα τα εκανα αλλα αν παει κατι στραβα θα ξαναεπανελθω με την σειρα που ειπες κι αν δω οτι και παλι εχουμε θεμα θα επικοινωνησω με ινφο



#33   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 17/10/2017 - 17:56

Περιπου στις 14..00 εκανα τις ρυθμισεις .Εκλεισα τον υπολογιστη κι εφυγα .Γυρισα τωρα σπιτι και ο υπολογιστης ειναι στο 100% ακομα .. Περιεργο πολυ του τι συνεβη βραδυατικα



#34   soiramk

soiramk

    iPH Enthousiast

  • 524 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:soiramk

Δημοσίευση 22/10/2017 - 19:14

Sorry για το off topic, αλλά με αυτά που ακούω και μιας και είμαι σε διαδικασία να αλλάξω το παλιό μου MacBook, ξέρετε ποια μαγαζιά δίνουν DOA;



#35   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 27/10/2017 - 17:49

Άλλο ένα πρόβλημα προστέθηκε στο MacBook. Κάποιος από το Φόρουμ μου είχε πει όταν βγαίνω από το ίντερνετ να απενεργοποιώ το Γουάι φαΐ, και έτσι κάνω. Όταν τον ανοίγω και ξανά συνδέομαι στο internet μου βγαίνει ένα παράθυρο το οποίο λέει ότι κάποια άλλη συσκευή στο δίκτυόΧρησιμοποιεί την διεύθυνση IP του υπολογιστή σας και δεν μπορώ να συνδεθώ. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;


Sent from Linux using Aircrack-ng

#36   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/10/2017 - 09:42

Άλλο ένα πρόβλημα προστέθηκε στο MacBook. Κάποιος από το Φόρουμ μου είχε πει όταν βγαίνω από το ίντερνετ να απενεργοποιώ το Γουάι φαΐ, και έτσι κάνω. Όταν τον ανοίγω και ξανά συνδέομαι στο internet μου βγαίνει ένα παράθυρο το οποίο λέει ότι κάποια άλλη συσκευή στο δίκτυόΧρησιμοποιεί την διεύθυνση IP του υπολογιστή σας και δεν μπορώ να συνδεθώ. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;


Sent from Linux using Aircrack-ng

Καταρχήν δεν υπάρχει λόγος να κλείνεις το Wi-Fi. Από εκεί και πέρα για το πρόβλημα φταίει το router διότι δεν κάνει σωστή δρομολόγηση και δίνει την ίδια ip που έχει δώσει κι αλλού. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#37   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 28/10/2017 - 11:10

Καταρχήν δεν υπάρχει λόγος να κλείνεις το Wi-Fi. Από εκεί και πέρα για το πρόβλημα φταίει το router διότι δεν κάνει σωστή δρομολόγηση και δίνει την ίδια ip που έχει δώσει κι αλλού.


Στην αρχή που ειχα θέματα με το απρόσμενο σβήσιμο του mac ,και αλλάξαμε το hibernate στο 25 καποιος μου ειχε προτείνει να κλείνω το WiFi για σιγουριά. Θα δοκιμάσω να μη το κλείνω να δω αν αλλάξει κατι στην κατανάλωση της μπαταρίας όσο ειναι sleep mode


Sent from Linux using Aircrack-ng

#38   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 10/11/2017 - 14:25

Καλησπέρα.

Για άλλη μια φορα τα προβλήματα ξαναεμφανίστηκαν ,με απρόσμενο τερματισμό του MacBook Pro.

Εχθές βράδυ φόρτισα πάλι ως το 100% και τωρα ,αυτη τη στιγμή που γράφω, ειναι στο μηδεν και μου ζητάει φόρτιση, έχοντας ενεργοποιημένο ΗΔΗ το hibernate οπως μου είχατε προτείνει στο 25 συν οποίες άλλες συμβουλές μου είχατε δώσει.

Εγγύηση υπάρχει ως τον Απρίλιο του 2018 όποτε η μόνη επιλογή ειναι να επισκεφτώ την infoquest μπας και δωθεί κάποια λύση.

Σε αυτη τη περίπτωση αφου ειμαι εντός εγγύησης μπορεί να αντικατασταθεί ;


Sent from Linux using Aircrack-ng

#39   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/11/2017 - 15:24

Καλησπέρα.

Για άλλη μια φορα τα προβλήματα ξαναεμφανίστηκαν ,με απρόσμενο τερματισμό του MacBook Pro.

Εχθές βράδυ φόρτισα πάλι ως το 100% και τωρα ,αυτη τη στιγμή που γράφω, ειναι στο μηδεν και μου ζητάει φόρτιση, έχοντας ενεργοποιημένο ΗΔΗ το hibernate οπως μου είχατε προτείνει στο 25 συν οποίες άλλες συμβουλές μου είχατε δώσει.

Εγγύηση υπάρχει ως τον Απρίλιο του 2018 όποτε η μόνη επιλογή ειναι να επισκεφτώ την infoquest μπας και δωθεί κάποια λύση.

Σε αυτη τη περίπτωση αφου ειμαι εντός εγγύησης μπορεί να αντικατασταθεί ;


Sent from Linux using Aircrack-ng

Δεν θυμάμαι αν το έχεις κάνει, αλλά για να αποκλείσουμε την περίπτωση του software issue, ας περάσεις από πάνω μια εγκατάσταση του λειτουργικού. 

 

Όταν πατήσεις το κουμπί της εκκίνησης έχε πατημένο το cmd και επέλεξε το internet recovery και στη συνέχεια reinstall το λειτουργικό χωρίς να πειράξεις κάτι άλλο. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#40   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2017 - 10:02

 

Όταν πατήσεις το κουμπί της εκκίνησης έχε πατημένο το cmd και επέλεξε το internet recovery και στη συνέχεια reinstall το λειτουργικό χωρίς να πειράξεις κάτι άλλο. 

Κάπου τα μπέρδεψες λιγάκι με το recovery. Με cmd μόνο πατημένο δεν γίνεται τίποτα.  :) 

 

Δεν είναι απαραίτητο το Internet recovery για το reinstall. Στην εκκίνηση cmd+R κρατημένα για να γίνει boot στο recovery partition και στη συνέχεια Reinstall macOS.



#41   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 12/11/2017 - 20:29

Δεν ανησυχώ. Οταν το παω στην info θα λυθούν ολα. Άλλωστε ειμαι εντός εγγύησης γιατι να τα σκαλίζω ;;

Οταν τελειώσει η εγγύηση θα τα πειραξω ολα.

Κατι ακομα. Γιατι κάθε φορα που παω να συνδεθώ σε κάποιο δίκτυο μου βγάζει τη Παναγία ;; Μια στις ξαδέρφια μου το μόντεμ ΟΤΕ speedport entry 2i και τωρα σε ενα free WiFi δίκτυο στο χωριό μου.
Μου βγάζει το λάδι συνεχώς. Τι πρεπει να γίνει σε αυτη τη περίπτωση ;;


Sent from Linux using Aircrack-ng

#42   GregPap7

GregPap7

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2017 - 17:37

Καλησπερα σ ολους.

 

Στις 06-11-2017 (7μερες πριν απο σημερα) αγορα MacBookPro late 2016 version απο το καταστημα του πλαισιου στην Ελευθεριου Βενιζελου, στο κεντρο της Θεσσαλονικης.

Λογω δουλειας και διδακτορικου, ειχα χρονο να τον κανω unbox το σαββατοκυριακο (χτες-προχτες).

Εχωντας κοψει τη ζελατινα του κουτιου, το ανοιγω, βγαζω το MacBook απο τη θηκη του, σηκωνω το καπακι οπως πρεπει και δεν ανοιγει, δεν εκανε ποτε boot. 

Σημερα λοιπον, πηγαινω στο καταστημα που το αγορασα, και τους εξηγω το θεμα. ΔΙαπιστωνουν και αυτοι οτι ενω πρεπει να ανοιξει με το που σηκωσεις την οθονη, οχι μονο δεν ανοιγει αλλα ακομα και αν συνδεθει για φορτιση, δεν δειχνει καν οτι φορτιζει ουτε ανοιγει.

Ειναι 7μερων και δεν εχει κανει ποτε boot!!

Toυς ειπα οτι επιθυμω αντικατασταση και δεν γινεται μου λενε.

Σας παρακαλω οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει, καθως προκειται για υπολογιστη του κουτιου.



#43   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2017 - 17:43

Καλησπερα σ ολους.

 

Στις 06-11-2017 (7μερες πριν απο σημερα) αγορα MacBookPro late 2016 version απο το καταστημα του πλαισιου στην Ελευθεριου Βενιζελου, στο κεντρο της Θεσσαλονικης.

Λογω δουλειας και διδακτορικου, ειχα χρονο να τον κανω unbox το σαββατοκυριακο (χτες-προχτες).

Εχωντας κοψει τη ζελατινα του κουτιου, το ανοιγω, βγαζω το MacBook απο τη θηκη του, σηκωνω το καπακι οπως πρεπει και δεν ανοιγει, δεν εκανε ποτε boot. 

Σημερα λοιπον, πηγαινω στο καταστημα που το αγορασα, και τους εξηγω το θεμα. ΔΙαπιστωνουν και αυτοι οτι ενω πρεπει να ανοιξει με το που σηκωσεις την οθονη, οχι μονο δεν ανοιγει αλλα ακομα και αν συνδεθει για φορτιση, δεν δειχνει καν οτι φορτιζει ουτε ανοιγει.

Ειναι 7μερων και δεν εχει κανει ποτε boot!!

Toυς ειπα οτι επιθυμω αντικατασταση και δεν γινεται μου λενε.

Σας παρακαλω οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει, καθως προκειται για υπολογιστη του κουτιου.

Για να μην χάνεις χρόνο και μπαίνεις σε διάφορες συζητήσεις με ανούσιες απαντήσεις, πάρε τηλέφωνο την Apple 00800 4414 5417.

Έχε πρόχειρο το Serial Number του μηχανήματος και την απόδειξη αγοράς.

Αυτοί θα σου πουν ακριβώς τι πρέπει να κάνεις.



#44   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/11/2017 - 18:14

Καλησπερα σ ολους.

 

Στις 06-11-2017 (7μερες πριν απο σημερα) αγορα MacBookPro late 2016 version απο το καταστημα του πλαισιου στην Ελευθεριου Βενιζελου, στο κεντρο της Θεσσαλονικης.

Λογω δουλειας και διδακτορικου, ειχα χρονο να τον κανω unbox το σαββατοκυριακο (χτες-προχτες).

Εχωντας κοψει τη ζελατινα του κουτιου, το ανοιγω, βγαζω το MacBook απο τη θηκη του, σηκωνω το καπακι οπως πρεπει και δεν ανοιγει, δεν εκανε ποτε boot. 

Σημερα λοιπον, πηγαινω στο καταστημα που το αγορασα, και τους εξηγω το θεμα. ΔΙαπιστωνουν και αυτοι οτι ενω πρεπει να ανοιξει με το που σηκωσεις την οθονη, οχι μονο δεν ανοιγει αλλα ακομα και αν συνδεθει για φορτιση, δεν δειχνει καν οτι φορτιζει ουτε ανοιγει.

Ειναι 7μερων και δεν εχει κανει ποτε boot!!

Toυς ειπα οτι επιθυμω αντικατασταση και δεν γινεται μου λενε.

Σας παρακαλω οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει, καθως προκειται για υπολογιστη του κουτιου.

Να φανταστω πως πηγες και το πηρες απο φυσικο καταστημα; Αν ναι, δεν εχεις δικαιωμα υπαναχωρησης. 

Μονο αν εχει doa θα σου δωσουν σφραγισμενο, αλλιως ο,τι πει η apple που λεει ο "Crypto" :/



#45   soiramk

soiramk

    iPH Enthousiast

  • 524 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:soiramk

Δημοσίευση 13/11/2017 - 18:18

Να φανταστω πως πηγες και το πηρες απο φυσικο καταστημα; Αν ναι, δεν εχεις δικαιωμα υπαναχωρησης. 

Μονο αν εχει doa θα σου δωσουν σφραγισμενο, αλλιως ο,τι πει η apple που λεει ο "Crypto" :/

Τι εννοείς;

Δηλαδή αν το έπαιρνε μέσω internet και του το παρέδιδαν στο σπίτι τι θα άλλαζε;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες