Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 1 ψήφοι

Ρυθμίσεις Internet (APN, User, Pass) [iPhone - iPhone 3G]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
582 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/01/2009 - 19:29

Quote

Σχετικά με το Edge, σαν υπηρεσία όντως θα πρέπει να είναι ενεργοποιημένη από τον εκάστοτε πάροχο για την αντίστοιχη γραμμή


Δεν υπάρχει πάροχος στην Ελλάδα που να υποστηρίζει EDGE.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   eeee6346

eeee6346

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/01/2009 - 18:25

Γεια και απο μενα...ειμαι κατοχος iphone 3g απο ελλαδα και εχω καρτοκινητη και συγκεκριμενα vodafone cu!
προσφατα η cu εκανε μια προσφορα να την πουμε που με 9 ευρω το χρονο δινει 1000λεπτα-1000μνμ και 30mb internet το μηνα...το τελευταιο με απασχολει και γιαυτο ψαχνομαι...εκανα λοιπον οσα λενε εδω ολοι αλλα τιποτα...περασα μεσω ssh το τροποποιημενο αρχειο και αλλαξα APN,username,password.μετα προσπαθησα να μπω σαφαρι αλλα τζιφος!
αυτο που παρατηρησα ειναι οτι αφου αλλαζα το APN(και τα αλλα) μολις εκανα την προσπαθεια να μπω σαφαρι και δεν εμπαινε γυρνουσε παλι στις δικιες του ρυθμισεις(δλδ APN:webonly.vodafone.gr και τα αλλα οπως ηταν)

Γνωριζει κανεις λοιπον τι φταιει?τι κανω λαθος?

πληροφοριακα ειμαι στην 2.1 jb.........ευχαριστω εκ των προτερων!

#48   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/01/2009 - 10:31

Αν το iPhone σου είναι ελληνικό τότε δεν θα πρέπει να εχεις πρόβλημα με τις ρυθμίσεις μάλλον κάτι λάθος θα κάνεις και δεν τις εισάγεις σωστά. Για δώεσε πιο πολλές πληροφορίες, ποιές ρυθμίσεις έχεις και πώς τις εισάγεις, βήμα βήμα.

#49   eeee6346

eeee6346

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2009 - 11:41

ευχαριστω για την απαντηση σου... :Dλοιπον πριν κανω οτιδηποτε ειχε στα cellular data network τις εξης ρυθμισεις:
APN-webonly.vodafone.gr  Username-user  Password-pass
και με αυτες τις ρυθμισεις δεν μπορουσα να μπω στο ιντερνετ...τοτε δεν το ειχα ψαξει και ελεγα ευτυχως που δεν μπαινει γιατι ολοι ξερουμε τις χρεωσεις...τωρα ομως με την προσφορα αυτη επρεπε να το βρω...εψαξα λοιπον εδω και αλλαξα το αρχειο preferences.plist με αυτο που ειχε ανεβασει εδω ενας φιλος!και μαζι αλλαξα το APN σε wapkarta.vodafone.gr!
και παλι δεν εμπαινε με τιποτα...ολα αυτα ενω εχω ανοιχτα 3g,edge,location services(δεν πρεπει να εχει σχεση αυτο)
τωρα εγω εχω αλλαγμενο το preferences.plist(και το κακο ειναι οτι δεν εχω κρατησει το παλιο...) οποτε δεν μπορω να το επαναφερω στην αρχικη κατασταση για να δοκιμασω παλι...

σκεφτομαι και κατι αλλο...η καρτα μου(sim) δεν ειναι η 3g(ξερεις απο τις καινουριες) γιατι την εχω γυρω στα 10 χρονια...λες να φταιει αυτο??(δυσκολο μου φαινεται αλλα ποτε δεν ξερεις...)

#50   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2009 - 12:38

Mπορει να ειναι και αυτο με την sim
Eχεις ενεργοποιηση το GPRS απο τον πάροχο σου;;;

Aλλιως κατι κάνεις λάθος σε μία λεπτομέρεια

#51   eeee6346

eeee6346

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2009 - 12:49

οταν λες να εχω ενεργοποιημενο το gprs τι ακριβως εννοεις???για τη συγκεκριμενη συσκευη?
την τελιτσα πανω την βγαζει παντως...και στα προηγουμενα κινητα μου τα ειχα ολα ενεργοποιημενα...ακομα και 3g και εκανα βιντεοκλησεις!
θα κανω μια προσπαθεια να παρω τηλ την βοντα αλλα αυτοι απο εγωισμο(γιατι δεν το πηρα με συνδεση) θα μου πουν οτι δεν γινεται...ετσι το βλεπω εγω :P

#52   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2009 - 12:55

Θα πάρεις τηλ την Vodafone και θα τους πεις να σου ανοίξουν το GPRS
μέτα αφου σου το ανοίξουν
Θα ανοιξεις EDGE-3G στο on
Θ α κάνεις τις ρυθμισεις στο ιPhone
και ENJOY ;)

#53   eeee6346

eeee6346

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2009 - 13:04

σε ευχαριστω φιλε για τη βοηθεια...θα το κανω και αν δεν βρω ακρη εδω ειμαστε! :P

#54   edafermosjunior

edafermosjunior

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2009 - 15:30

εγω που εχω καρτοκινητο και βαλει αυτες τις ρυθμισεις θα εχω 3G ??? θα χρεωνομαι την καρτα μου ????

#55   eeee6346

eeee6346

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2009 - 18:09

Τελικα φιλοι μου λυθηκε το προβλημα μου... ;D
Πηρα τηλ την Vodafone και ενω μου λεει εκει μια κυρια οτι ειναι ενεργοποιημενο το Gprs μου λεει σας συνδεω με το ειδικο τμημα για το iPhone(γελασα λιγο απο μεσα μου :o)
και απο το τμημα αυτο μου ενεργοποιησαν το mobile internet(δεν ξερω πως ακριβως-ισως υπαρχει ειδικη ρυθμιση για το iPhone...)
και αφου αλλαξα το APN απο webonly.vodafone.gr σε webkarta.vodafone.gr μετα απο 4 ωρες εκανα ενα reboot και τωρα εχω ιντερνετ μεσω Gprs και 3G!
Δοκιμασα να δω τι γινεται με τα Mb ανα σελιδα...ανοιξα σαφαρι και εβαλα www.apple.com και προς μεγαλη μου εκπληξη ειδα οτι μου 'εφαγε' 1,2Mb απο τα 30Mb που εχω δωρεαν!
Για οσους δεν ξερουν για χρεωσεις απλα θα σας πω οτι χωρις καποιο προγραμμα(surf&mail κτλ) η χρεωση ειναι υπερβολικα μεγαλη!!!!δλδ  :o1mb=6euro :o!!!!!!!!!!
αυτα λοιπον απο μενα ;)...
Eυχαριστω πολυ τον c200amgpacket για τη βοηθεια του!

Quote

εγω που εχω καρτοκινητο και βαλει αυτες τις ρυθμισεις θα εχω 3G ??? θα χρεωνομαι την καρτα μου ????

ναι εσυ θα χρεωνεσαι στην καρτα σου...και να προσεχεις γιατι οι χρεωσεις ειναι καυτες!
gprs και 3G εξυπηρετουν το ιδιο πραγμα στην ουσια(απ'οσο ξερω :) )...απλα το 3G ειναι πολυ πολυ πολυ πολυ πιο γρηγορο!!

#56   mustang

mustang

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2009 - 00:48

Quote

και αφου αλλαξα το APN απο webonly.vodafone.gr σε webkarta.vodafone.gr μετα απο 4 ωρες εκανα ενα reboot και τωρα εχω ιντερνετ μεσω Gprs και 3G!


να σε ρωτήσω....στο ΑPN έβαλες webkarta.vodafone.gr και όχι wapkarta.vodafone.gr ?? και επίσης έβαλες στο username: user ή έβαλες τον αριθμό σου...?

#57   eeee6346

eeee6346

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/01/2009 - 11:43

Quote

Quote

και αφου αλλαξα το APN απο webonly.vodafone.gr σε webkarta.vodafone.gr μετα απο 4 ωρες εκανα ενα reboot και τωρα εχω ιντερνετ μεσω Gprs και 3G!




να σε ρωτήσω....στο ΑPN έβαλες webkarta.vodafone.gr και όχι wapkarta.vodafone.gr ?? και επίσης έβαλες στο username: user ή έβαλες τον αριθμό σου...?

εβαλα webkarta.vodafone.gr και οχι wapkarta.vodafone.gr και  username:user  password:pass
απαραιτητη προυποθεση ειναι να παρεις τηλ την βοντα και να σου ενεργοποιησουν την υπηρεσια...


#58   mustang

mustang

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2009 - 14:04

Βασικά εγώ έβαλα wapkarta.vodafone.gr και μου έπιασε internet...παίζει κάτι με αυτό?! Όποιος ξέρει ας απαντήσει...

#59   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/01/2009 - 14:08

Quote

Βασικά εγώ έβαλα wapkarta.vodafone.gr και μου έπιασε internet...παίζει κάτι με αυτό?! Όποιος ξέρει ας απαντήσει...


Aρχοντα search man

http://www.iphonehel...pic,1469.0.html

Ναι ισχύει αλλα δεν θα στο συνιστούσα παρα μονο για κανενα e-mail
Γιατι τρώει πολύ!!!!!!!!!!!!!! ;D

#60   mustang

mustang

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2009 - 17:34

Quote

Aρχοντα search man -> link



Ναι ισχύει αλλα δεν θα στο συνιστούσα παρα μονο για κανενα e-mail

Γιατι τρώει πολύ!!!!!!!!!!!!!! ;D


Φίλε τα είχα δεί όλα αυτά για αυτό παραξενεύτικα... δεν είδα σε κανένα από τα δύο topic για το
APN : webkarta.vodafone.gr  αλλά όλοι μιλούσαν για το APN:  wapkarta.vodafone.gr.

Με μπέρδεψες επομένως...!!! :P ... Λοιπόν για να το ξεκαθαρίζω το ερώτημά μου (μπορεί να είναι και βλακεία...):

Έγώ έβαλα το APN: wapkarta.vodafone.gr και μου δούλεψε κανονικά (βέβαια δεν ξέρω για χρεώσεις και τετοια .... ) .

Σήμερα έβαλα μιάς και το είπατε εδώ το webkarta.vodafone.gr... αλλά δεν μου δουλεύει με αυτό.

Λοιπόν μπορεί κάποιος να μου ξεκαθαρίσει την διαφορά αυτών των δυο? (sorry αλλά ούτε στο άλλο topic είδα να μιλάνε για αυτά τα δύο...) ...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες