Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Mac OS High Sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
464 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   pavlosdr

pavlosdr

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 26/09/2017 - 19:51

Μια χαρα σε μενα, την ειχα κατεβασει απο χθες, γυρισα απο την δουλεια και το εβαλα να κανει εγκατασταση. Κανενα προβλημα.

 

Αν κ δεν ειδα ουτε μιση διαφορα, αλλα κλαιν... 

 

Και σε εμενα εγκαταστάθηκε αλλα μου άναψε ειδοποίηση στις προτιμήσεις συστήματος στο icloud ότι για να ρυθμιστεί πρέπει να βάλω το password του id μου.Τ ο έβαλα και μετά μου λέει να βάλω το συνθηματικό που ξεκλειδώνει ο mac...Ποιο συνθηματικό ???? με το password το ξεκλείδωνα ....δεν έχω κανένα άλλο.....σε όλες τις αναβαθμίσεις αυτά έκανα .......τι δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά ?? :huh:



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 26/09/2017 - 19:53

 

Μια χαρα σε μενα, την ειχα κατεβασει απο χθες, γυρισα απο την δουλεια και το εβαλα να κανει εγκατασταση. Κανενα προβλημα.

 

Αν κ δεν ειδα ουτε μιση διαφορα, αλλα κλαιν... 

 

Και σε εμενα εγκαταστάθηκε αλλα μου άναψε ειδοποίηση στις προτιμήσεις συστήματος στο icloud ότι για να ρυθμιστεί πρέπει να βάλω το password του id μου.Τ ο έβαλα και μετά μου λέει να βάλω το συνθηματικό που ξεκλειδώνει ο mac...Ποιο συνθηματικό :huh:? με το password το ξεκλείδωνα ....δεν έχω κανένα άλλο.....σε όλες τις αναβαθμίσεις αυτά έκανα .......τι δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά ?? :huh:

 

Μηπως εχεις το two factor authentication?

 

Kατι τετοιο καταλαβαινω...


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#33   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:00

εμενα ουτε beta δεν εγκατασταθηκε ποτε και ποσο μαλλον τωρα η κανονικη. Δεν τελειωνει η εγκατασταση και βγαζει μηνυμα οτι δεν μπορει να γινει verify of firmware. Ειχα δοκιμασει κατι reset , repair και συναφη αλλα δεν γινεται τιποτα. Οποτε μενουν τα Sierra ως εχουν



#34   pavlosdr

pavlosdr

    iPH Member

  • 343 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:05

Μηπως εχεις το two factor authentication?

 

Kατι τετοιο καταλαβαινω...

 

Το έχω πολύ καιρο.....και στο iphone το έχω..αλλα δεν μου ζήτησε τίποτα ....Ουτε κι εδώ μου ζήτησε ποτέ....αλλα ξέχασα να πω ότι όταν άρχισε η εγκατάσταση και είχα βάλει το id μου και προχώρησε μου είχε ζητήσει να βάλω ένα συνθηματικό εκτος από αυτό που έχω Ίδη τόσα χρονια  :o έβαλα ένα εύκολο και τώρα κόλλησα στην ρύθμιση του icloud που και αυτό μου το ζητάνε για πρωτη φορα ...αφού μπήκα με το id μου από την αρχή .....να βάλω ένα συνθηματικό που  ξεκλειδώνω τον mac....το οποιο δεν έχω ..και όχι μονο αυτό ,κολλάει δια παντός και δεν σβήνει ο υπολογιστής ούτε μπορω να κάνω επανεκκίνηση και το σβήνω βγάζοντας την μπρίζα ..αν είναι δυνατόν  :wub:



#35   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:07

 

Μηπως εχεις το two factor authentication?

 

Kατι τετοιο καταλαβαινω...

 

Το έχω πολύ καιρο.....και στο iphone το έχω..αλλα δεν μου ζήτησε τίποτα ....Ουτε κι εδώ μου ζήτησε ποτέ....αλλα ξέχασα να πω ότι όταν άρχισε η εγκατάσταση και είχα βάλει το id μου και προχώρησε μου είχε ζητήσει να βάλω ένα συνθηματικό εκτος από αυτό που έχω Ίδη τόσα χρονια  :o έβαλα ένα εύκολο και τώρα κόλλησα στην ρύθμιση του icloud που και αυτό μου το ζητάνε για πρωτη φορα ...αφού μπήκα με το id μου από την αρχή .....να βάλω ένα συνθηματικό που  ξεκλειδώνω τον mac....το οποιο δεν έχω ..και όχι μονο αυτό ,κολλάει δια παντός και δεν σβήνει ο υπολογιστής ούτε μπορω να κάνω επανεκκίνηση και το σβήνω βγάζοντας την μπρίζα ..αν είναι δυνατόν  :wub:

 

Πρωτη φορα το ακουω αυτο.. Κατσε θα μας βοηθησει ο giodis σε λιγο! 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#36   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:11

 

Μια χαρα σε μενα, την ειχα κατεβασει απο χθες, γυρισα απο την δουλεια και το εβαλα να κανει εγκατασταση. Κανενα προβλημα.

 

Αν κ δεν ειδα ουτε μιση διαφορα, αλλα κλαιν... 

 

Και σε εμενα εγκαταστάθηκε αλλα μου άναψε ειδοποίηση στις προτιμήσεις συστήματος στο icloud ότι για να ρυθμιστεί πρέπει να βάλω το password του id μου.Τ ο έβαλα και μετά μου λέει να βάλω το συνθηματικό που ξεκλειδώνει ο mac...Ποιο συνθηματικό :huh:? με το password το ξεκλείδωνα ....δεν έχω κανένα άλλο.....σε όλες τις αναβαθμίσεις αυτά έκανα .......τι δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά ?? :huh:

 

Καλησπέρα.

 

Όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο φίλος sakis697 έχεις ενεργοποιήσει το Two-Factor Authentication.

Κάνε λοιπόν τα εξής βήματα:

 

1) Πήγαινε System Preferences > iCloud.

2) Πάτα στο Account Details και μετά επέλεξε την καρτέλα Security. Εκεί λοιπόν θα δεις εάν είναι όντως ενεργοποιημένη η λειτουργία Two-Factors Authentication και σε ποιόν αριθμό.

3) Έλεγξε τον αριθμό ή όρισε κάποιον καινούριο πατώντας στο +.

4) Μπορείς επίσης να πατήσεις εκεί που λέει Get A Verification Code και να πάρεις άμεσα έναν κωδικό.

 

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2017-09-26 at 21.06.58.png   71,91KB   52 λήψεις

 

:)



#37   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:15

Καλησπέρα.

 

Όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο φίλος sakis697 έχεις ενεργοποιήσει το Two-Factor Authentication.

Κάνε λοιπόν τα εξής βήματα:

 

1) Πήγαινε System Preferences > iCloud.

2) Πάτα στο Account Details και μετά επέλεξε την καρτέλα Security. Εκεί λοιπόν θα δεις εάν είναι όντως ενεργοποιημένη η λειτουργία Two-Factors Authentication και σε ποιόν αριθμό.

3) Έλεγξε τον αριθμό ή όρισε κάποιον καινούριο πατώντας στο +.

4) Μπορείς επίσης να πατήσεις εκεί που λέει Get A Verification Code και να πάρεις άμεσα έναν κωδικό.

 

attachicon.gifScreen Shot 2017-09-26 at 21.06.58.png

 

:)

Ναι αλλααααα, ανοιγει το Μακ του; Αυτο δεν ξερω! 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#38   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:16

Ναι αλλααααα, ανοιγει το Μακ του; Αυτο δεν ξερω! 

Τι εννοείς;



#39   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:17

Τι εννοείς;

Εχω την εντυπωση οτι του το ζηταει πριν ανοιξει, λιγο μετα την εγκατασταση. Δεν ξερω, μην τον μπερδεψουμε κιολας τον ανθρωπο. Απλα νομιζα οτι δεν εχει προσβαση μεσα στο συστημα. 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#40   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:31

Εχω την εντυπωση οτι του το ζηταει πριν ανοιξει, λιγο μετα την εγκατασταση. Δεν ξερω, μην τον μπερδεψουμε κιολας τον ανθρωπο. Απλα νομιζα οτι δεν εχει προσβαση μεσα στο συστημα. 

Πιο πάνω λέει ο ίδιος "μου άναψε ειδοποίηση στις προτιμήσεις συστήματος στο icloud ότι για να ρυθμιστεί πρέπει να βάλω το password του id μου.Τ ο έβαλα και μετά μου λέει να βάλω το συνθηματικό που ξεκλειδώνει ο mac...Ποιο συνθηματικό  :huh:"

 

Πάντως το Two-Factors Authentication όποιος θέλει μπορεί να το απενεργοποιήσει μέσα από τον λογαριασμό του, εδώ.



#41   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:34

 

Μηπως εχεις το two factor authentication?

 

Kατι τετοιο καταλαβαινω...

 

Το έχω πολύ καιρο.....και στο iphone το έχω..αλλα δεν μου ζήτησε τίποτα ....Ουτε κι εδώ μου ζήτησε ποτέ....αλλα ξέχασα να πω ότι όταν άρχισε η εγκατάσταση και είχα βάλει το id μου και προχώρησε μου είχε ζητήσει να βάλω ένα συνθηματικό εκτος από αυτό που έχω Ίδη τόσα χρονια  :o έβαλα ένα εύκολο και τώρα κόλλησα στην ρύθμιση του icloud που και αυτό μου το ζητάνε για πρωτη φορα ...αφού μπήκα με το id μου από την αρχή .....να βάλω ένα συνθηματικό που  ξεκλειδώνω τον mac....το οποιο δεν έχω ..και όχι μονο αυτό ,κολλάει δια παντός και δεν σβήνει ο υπολογιστής ούτε μπορω να κάνω επανεκκίνηση και το σβήνω βγάζοντας την μπρίζα ..αν είναι δυνατόν  :wub:

 

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος στο τι σου ζητείται ακριβώς και που για να πάρεις σωστές απαντήσεις, διαφορετικά όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να βγει άκρη.



#42   aris4me

aris4me

    iPH User

  • 158 μηνύματα
  • Twitter:@aris4me
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:35

Εμένα σε 2017 27 imac στην εγκατάσταση κόλλησε και αναγκάστηκα να κάνω internet recovery όπου μου εγκατέστησε μέσω ιντερνετ το high sierra. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με αυτό που έγινε αλλά εν τέλει όλα οκ. 



#43   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:38

εμενα ουτε beta δεν εγκατασταθηκε ποτε και ποσο μαλλον τωρα η κανονικη. Δεν τελειωνει η εγκατασταση και βγαζει μηνυμα οτι δεν μπορει να γινει verify of firmware. Ειχα δοκιμασει κατι reset , repair και συναφη αλλα δεν γινεται τιποτα. Οποτε μενουν τα Sierra ως εχουν

Εγκατάσταση πως πήγες να κάνεις; Με upgrade ή με clean install; Και σε τι δίσκο;



#44   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:39

Εμένα σε 2017 27 imac στην εγκατάσταση κόλλησε και αναγκάστηκα να κάνω internet recovery όπου μου εγκατέστησε μέσω ιντερνετ το high sierra. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με αυτό που έγινε αλλά εν τέλει όλα οκ. 

Κόλλησε που; Σε ποιο σημείο της εγκατάστασης και με ποια διαδικασία;



#45   aris4me

aris4me

    iPH User

  • 158 μηνύματα
  • Twitter:@aris4me
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2017 - 20:40

Κανονικά από app store την κατέβασε, έκανε επανεκκίνηση και ενόσω ήταν στη μαύρη οθόνη με το μηλαράκι και τη μπάρα και ήταν σε installing, πέρασε πάνω από μία ώρα, δεν κουνιόταν καθόλου η μπάρα και δεν έδειχνε estimation time. Τον έκλεισα από το κουμπί και όταν το άνοιξα ξανά έβγαλε kernel και έλενε no os set. Οπότε προχώρησα σε internet recovery. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες