Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πως με επηρεάζει η πειρατεία σου στο navigon


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
91 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2010 - 11:25

ναι..συμφωνώ, εγώ αλλού το πήγα το θέμα. Ότι πολλές φορές η χρήση σπασμένων εφαρμογών / προγραμμάτων, επηρεάζει και εμάς τους επαγγελματίες χρήστες, αρνητικά..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2010 - 11:54

Όσο για το development γενικότερα, αν η navigon έχανε λεφτά δεν θα το έβγαζε στα Ελληνικά. Προσωπικά δεν βλέπω διαφορά αν η Navigon έβλεπε 1000 ή 100000 χιλιάδες χρήστες (αγοραστές έτσι όχι σπασμένα). Ο έλληνας καταναλωτής είναι πρόβατο. Τι 1000 τι 100000 χρήστες, αν όλα όλα η navigon και η κάθε navigon βλέπει 5-10 comments από Ελλάδα το μόνο που βλέπει είναι 100000 πρόβατα. Σίγα μην κάτσει να ασχοληθεί. Πόσα comments να έχουν γίνει για τους greeklish χάρτες του iGo? (αν ειναι ακόμα greeklish δεν ασχολούμε έτσιήξερα πως είναι). Δεν χρειάζεσαι 100000 αγοραστές χρειάζεσαι πίεση. Αν στους 1000 οι 300 είχαν παράπονα και έστελναν comments η navigon θα προχωρούσε στο development....


Κοίτα δεν θεωρώ τον εαυτό μου πρόβατο. Βλέπω ότι τα σχόλια στο AppStore για το Navigon είναι σε πλήθος από τα περισσότερα σε οποιαδήποτε εφαρμογή.
Επίσης έχω προσωπικά έχω ήδη στείλει τα "παράπονα μου" στην Navigon μέσα από το site της για αυτό το απαράδεκτο τρόπο εισαγωγής διεύθυνσης (πρώτα η πόλη μετά η διεύθυνση). Δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι. Κακώς αν δεν το κάνουν. Είμαστε καταναλωτές και έχουμε δικαιώματα.

Αν και δεν σε αδικώ βρίσκω τον τρόπο σου ως μη παραγωγικό. Δηλαδή συμφωνώ ότι στην Ελλάδα ζούμε ο ωχαδερφισμός πάει σύννεφο. Πως το αλλάζουμε λοιπόν??? Κατεβάζουμε cracked και το παίζουμε μυξοεπαναστάτες. Είναι στο χέρι μας να τα αλλάξουμε αυτά.

Βλέπω πάντως ότι οι περισσότεροι βολεύονται με τα cracked apps και δεν κάνουν τίποτα για να αναβαθμιστεί η κατάσταση :mad:

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν ζω σε συννεφάκι ξέρω τι γίνεται αλλά δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να το καυτηριάζουμε. Κύριοι παρανομείτε αλλά σε βάρος όλων μας και όχι μόνο απέναντι στον δημιουργό (απρόσωπη πολυεθνική που την ελέγχουν κάποιοι κακοί άνθρωποι και θέλουν το κακό μας όπως το έχουν συλλάβει οι περισσότεροι εδώ μέσα).

#18   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/02/2010 - 12:28

Sorry woody δεν το εννοουσα για εσένα ή γενικά ότι και καλά όσοι αγοράζουν εφαρμογές είναι πρόβατα. Αυτό που ήθελα να πω είναι πως μήπως τα πρόβατα καταναλωτές χωρίς απαιτήσεις, έρευνα αγοράς, συμετοχη στα κοινά κλπ. κάνουν μεγαλυτερη ζημιά από την πειρατεία? Τόσο στο development όσο και στις τιμές των προιοντων. Από τα iMac μέχρι το γιαούρτι στο super market.

Στην τελική αν μας έχουν για μ***** σαν καταναλωτές γιατί να μας προσφέρουν κάτι καλύτερο? Αφού δεν μιλάμε δεν λαλαμε και απλά βάζουμε το χέρι στην τσέπη τι παραπάνω περιμένουμε. Και πάλι, δεν λέω πως αααα αφού δεν με ικανοποιεί το προϊόν θα το κατεβάσω σπασμένο. Αυτό που λέω είναι το αγόρασα και δεν μου κάνει θα βρω και άλλους και θα σου σπαω τα α****** κάθε ώρα κάθε μέρα μέχρι να με ακούσεις. Στην τελική αν δεν κλάψει το μωρό δεν θα φάει.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 02/02/2010 - 12:30


#19   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2010 - 12:36

... Αυτό που ήθελα να πω είναι πως μήπως τα πρόβατα καταναλωτές χωρίς απαιτήσεις, έρευνα αγοράς, συμετοχη στα κοινά κλπ. κάνουν μεγαλυτερη ζημιά από την πειρατεία? Τόσο στο development όσο και στις τιμές των προιοντων. Από τα iMac μέχρι το γιαούρτι στο super market...

Συμφωνούμε, έχεις ένα valid argument.

Δεν σημαίνει βέβαια ότι συγχωρούμε την πειρατεία. Και μάλιστα τέτοιου είδους πειρατεία που στην τελική επηρεάζει και την ποιότητα των υπηρεσιών που μου παρέχονται.
Επαναλαμβάνω πάντως ότι το όλο Point αυτής της δημοσίευσης είναι ότι όταν παρανομούμε (ειδικά για τα GPS apps) στην ουσία κοιτάμε το δένδρο και χάνουμε το δάσος.

#20   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2010 - 12:49

κρινετε εμας που εχουμε πειρατεια σε υψηλο βαθμο?δηλαδη το φαινομενο να εχουν οι περισσοτεροι ανα τον κοσμο jailbreak και σπασμενες εφαρμογες δεν παιζει?αν δεν επαιζε δεν θα εβγαιναν εφαρμογες στο cydia με πληρωμη και δεν θα υπηρχε και το appulo....δεν θα γινοταν κρα στο twitter του geohot...για να υπαρχει το appulo μαλλον κατεβαζουν παρα πολυ και ναι δεν ειναι σωστο αλλα στο θεμα gps ειναι απιστευτα τα λεφτα που ζηταει το appstore ας το καναν 35 ευρω η 30 μια χαρα τοσο μεγαλη αποκλιση απο τις αλλες εφαρμογες?Θεωρω οτι οι περισσοτεροι cracked τα εχουν(στατιστικες ερευνες τους κανουν οποτε ο καθενας ειναι οτι δηλωσει)απλα δεν μιλουν γνωμη μου και συγγνωμη αν καποιους τους νευριαζω

#21   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/02/2010 - 12:53

Σε καμία περίπτωση δεν λέμε πως συγχωρούμε την πειρατεία.

Αλλά μην το βλέπεις στενά στα πλαίσια των GPS apps μόνο. Και ακόμα περισσότερο στα πλαίσια των iphone gps apps. Δεν ξέρω πόσο καιρό χρησημοποιείς GPS και δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο. Προσωπικά χρησημοποιώ GPS περί τα 4 χρόνια, με το destinator σε iPaq και bluetooth gps receiver. Αρχικά, υπήρχε κάλυψη μόνο στην Αθήνα και κάτι ψιλά στην Θεσσαλονίκη. Μετά μπήκε και η Χαλκίδα (απ'όπου είμαι) αλλά μόνο οι οδοί. Ξέρεις πόσο καιρό τους πήρε να βάλουν αριθμούς στους δρόμους και τις κατευθύνσεις των μονοδρόμων? 2,5 χρόνια. Η πειρατεία τους ενοχλούσε, στην τελική πούλαγαν PNA με αυτούς τους ελλειπέστατους χάρτες.

Αν όσοι αγοράζαν τα ΡΝΑ με το destinator τα γύριζαν πίσω όμως? Θα τους έπερνε 2,5 χρόνια να βγάλουν αξιόλογο χάρτη? Ή αν κάποια ένωση καταναλωτών τους έτρεχε στο ΕΣΡ και στα δικαστήρια για ψευδή διαφήμιση (όπως ήδη έγινε με το iPad πάλι για τις σελίδες που ανοίγουν σε κλάσματα δευτερολέπτου και για το flash που είχαν κάνει mock up τις σελίδες για να φαίνεται ότι το iPad υποστιρίζει flash) θα πρόσεχαν τι πουλάνε και πως το διαφημίζυον ναι ή όχι?

Και στα παραπάνω βάζω και τον εαυτό μου μέσα έτσι. Ούτε εγώ παραπονέθηκα, μπορεί το gps να το είχα για "πλάκα" για να βρίσκω που πέφτουν τα εγοτάξια, αλλά φτάνοντας στην περιοχή και εγώ ρωτώντας πήγαινα και ας τα είχα σκάσει για το destinator, και φαντάσου πως τότε ήταν μακράν το καλύτερο!!

#22   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2010 - 13:05

κρινετε εμας που εχουμε πειρατεια σε υψηλο βαθμο?δηλαδη το φαινομενο να εχουν οι περισσοτεροι ανα τον κοσμο jailbreak και σπασμενες εφαρμογες δεν παιζει?αν δεν επαιζε δεν θα εβγαιναν εφαρμογες στο cydia με πληρωμη και δεν θα υπηρχε και το appulo....δεν θα γινοταν κρα στο twitter του geohot...για να υπαρχει το appulo μαλλον κατεβαζουν παρα πολυ και ναι δεν ειναι σωστο αλλα στο θεμα gps ειναι απιστευτα τα λεφτα που ζηταει το appstore ας το καναν 35 ευρω η 30 μια χαρα τοσο μεγαλη αποκλιση απο τις αλλες εφαρμογες?Θεωρω οτι οι περισσοτεροι cracked τα εχουν(στατιστικες ερευνες τους κανουν οποτε ο καθενας ειναι οτι δηλωσει)απλα δεν μιλουν γνωμη μου και συγγνωμη αν καποιους τους νευριαζω


tiloverboy δηλαδή θεωρείς ότι είναι σωστό επειδή το κάνουν πολλοί. Είναι λάθος όπως και να το κοιτάξεις.
Όσο για τις τιμές στο AppleStore είναι λίγο τσιμπημένες ναι αλλά το πιστεύω ακράδαντα αν δεν είχαμε τις στρεβλώσεις της πειρατείας οι τιμές λόγω του ανταγωνισμού θα ήταν τουλάχιστον 20-30% πιο χαμηλές.

#23   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2010 - 13:20

χιλια συγγνωμη αλλα θεωρω οτι μονο σου απαντας..και για να εξηγουμαι ''Τι θελω να τραβηξω νεους χρηστες απο τα cracked αποτελεσμα ειναι να μειωσω τιμες' αυτο πρεπει να εχουν στο νου τους στην apple 'δεν ειναι δυνατον να φυγουν ολοι απο τα cracked αν και το Μηλο δεν κανει κατι για μας? οι καταναλωτες εχουν απειρες υποχρεωσεις αλλα και δικαιωματα..και φυσικα καποιοι θα πεταχτουν να πουν μα καλα εδωσες 600 ευρω για τηλεφωνο για να δωσεις 80 ευρω τσιγκουνεσαι?ποσοι απο μας ζοριστικαν για να αγορασουν το iphone αρνουμαι να δεχτω καθε....μην το πω απο πανω να μου πινει το αιμα ζητωντας μου να του σκασω αρκετα χρηματα ας κανει κατι και αυτος για μενα ας προβει σε ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΙΜΩΝ

#24   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2010 - 14:48

χωρις καμια διαθεση ειρωνιας και δεν αφορα μονο εσενα.. εαν το navigon αντι για 80€ εκανε 40€.. πιστευεις πως θα το αγοραζαν πολυ περισσοτεροι του 10% επιπλεον;.. εγω ..επιτρεψε μου να αμφιβαλλω.. εχουν γινει πολλες ερωτησεις στο forum που θα βρω "αυτο" σπασμενο.. και μιλουν για εφαρμογες.. 1,56€ και 2,98.. βλεπε "ραδιοφωνο".. αυτος που κατεβαζει σπασμενες εφαρμογες δεν το κανει μονο για τα χρηματα.. αλλα επειδη μπορει να τις βρει δωρεαν ..ποιος ο λογος να το πληρωσει;;;
ειμαι καθετος κατα των cracked apps.. γενικοτερα.. και το εχω δηλωσει επανειλημμένως.. :)

#25   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2010 - 15:08

ολα αυτα καλα φιλε WoodyAllen ...αλλα οτανσε ολη την ευρωπη πεφτουν οι τιμες τον προιοντων και ολων των καταναλωτικων προιοντων στην ελλαδα ολα μενουν στασιμα και μονο στις αυξησεις ξερουνε να ισχυριζονται "μα σε ολη την ευρωπη γινετε αυτο οχι μονο στην Ελλαδα"...πχ για το πετρελαιο ενω παντου ηταν φθηνω και σε συγκριση με το ευρω πιο φθηνο στην ελλαδα οι βενζινες και ολα ηταν στις ιδιες τιμες...οπως με τις εκτωσεις σε ολη την ευρωπη καθε τριες μηνες εχουμε εκτωσεις και μεις περιμενουμε τον αυγουστο η μετα απο την πρωτοχρονια..πιστευω οτι για να καταπωλεμιστει η πειρατια θα πρεπει οι εταιριες να ειναι πιο ανταγωνιστικες και να εχουν προιοντα πιο φθηνα και οχι να υπαρχει αυτο το μονοπωλιο τον μεγαλων...και αυτος που δε μπορει η δε εχει τα χρηματα καταφευγει στα σπασμενα προγραμματα αμα του δυνοτανε μια εναλλακτικη λυση νομιζω θα το σκεφτοτανε πιο καλα και θα το αγοραζε...

#26   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/02/2010 - 15:20

Μην είσαι απόλυτος. Μπορεί κάποιος να κατεβαζει σπασμένα παιχνιδάκια των €0.99 αλλά να αγοράσει κάτι σαν το navigon πχ για να έχει τα updates ή ξέρω και'γω για να γραφτεί σε κάποια υπηρεσία για traffic info. Τελως πάντων πιστεύω και το ξαναλέω πως τις προσφερόμενες υπηρεσίες τις καθορίζουν οι απαιτήσεις μας σαν καταναλωτικό κοινό παρά η ύπαρξη ή μη της πειρατιας. Και εν μέρει συμφωνώ πως το instalous hackulo jaibreak κλπ δεν είναι Ελληνικές προσπάθειες. Ούτε το appsync είναι ελληνικό προϊόν. Δεν υπάρχει όμως κανένα impact στο development στις χώρες προελευσεις των εργαλείων για την πειρατια.

Ποιότητα υπηρεσιών δεν έχουμε για τον ίδιο λόγο που δεν υπάρχει και apple store στην Ελλάδα. Μας θεωρούν μικρής σημασίας αγορά με αμελητέα κέρδη και συνεπώς και αμελητέα απωλια κερδών λόγω της πειρατειας.

Και νιώθω πάλι την ανάγκη για αποφυγή παρεξηγήσης να τονίσω πως τα παραπάνω δεν σημαίνουν πως υποστηρίζω την πειρατεία ούτε πως την δικαιολογω. Απλά δεν πιστεύω πως οφείλετε για τη έλλειψη ενδιαφέροντος από τους developers. Απλά σε απόλυτα νούμερα (γιατί το ποσά τεμάχια θα πουλησεις μετράει) δεν μετράμε σαν αγορά.

#27   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 02/02/2010 - 15:24

Παιδια η γνώμη μου είναι οτι υπάρχουν επιλογές για τον καθένα μας.

Υπάρχει η λύση του jb iphone που ναι μεν παίρνεις cracked εφαρμογές αλλά το τηλέφωνο χάνει την σταθερότητα του, και υπάρχει και η λύση του original, που ναι μεν δεν έχεις πρόβληματα, αλλά απο την άλλη τα σκας.
Ο καθένας κανει τις επιλογές του και προχωράει. Απλά πράγματα.
Παντως αν κοιτάξετε γύρω σας, απο τότε που έχει μπει η τεχνολόγία για τα καλά στην ζωή μας, παντού υπάρχουν τα "σπασμένα" και τα "original" τα οποία βέβαια κοστίζουν (έργα, μουσική, βιβλία κλπ).
Εμένα δεν με ενοχλεί, σε κάποια επιλέγω να έχω τα original (για παράδειγμα, παρόλο που προβληματίστικα αρκετά, αποφάσισα να μην κάνω jb το iphone) και πληρώνω εν γνώσει μου αυτό που παίρνω, ενώ σε άλλα διαλέγω το σπασμένο, το δωρεάν κλπ (με ότι αυτό επισύρει).

Στο κάτω-κάτω της γραφής, ελεύθερη αγορά έχουμε, ο καθένας βγάζει το προϊόν του, το χρεώνει, και όποιος θέλει αγοράζει. Αν δεν μας αρέσει, πολύ απλά δεν αγοράζουμε...
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#28   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/02/2010 - 15:29

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Άλλο αν μου αρέσει το αγοράζω και αν δεν μου αρέσει δεν αγοράζω αλλά το κατεβαζω σπασμένο και άλλο η ελεύθερη αγορά. Πχ. Γιατί κατεβαζεις σπασμένο το photoshop κυρίως όταν δεν το χρειάζεσαι και δεν κατεβαζεις το gimp? Γιατί να βάλεις σπασμένο το office όταν υπάρχει το open office? Καμία φορά αγνοούμε και τις δωρεάν εναλλακτικές που έχουμε.

#29   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 02/02/2010 - 23:28

Αν έχει το navigon 100 ευρώ όμως τι να κάνεις?? :lol: :lol:

ΥΓ.: Εγώ δεν το έχω κάνει και ούτε πρόκειται jb

#30   tsopi

tsopi

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2010 - 00:40

Εχω δυο αδειες για το dest,μια για το ginius και μια με το Miomoov 560 που πηρα,δηλαδη το miomap..Για πιο λογο να αγορασω μια εφαρμογη σαν του navigon οταν και ο χαρτης ειναι ψιλοχαλια(οπως και οτι χαρτης κυκλοφορει για Iphone) και το gps του 3gs δεν ειναι για πολλα πολλα...επισης χαρτη βγταζει η navteq και οχι η navigon...Και δεν βγαΖΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ iPHONE,ΜΑΛΛΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟ...η αδεις μονο του dest μου πηγανε 300e...οποτε τα 70e μια χαρα τιμη ειναι για προγραμμα και χαρτη

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες