Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πως με επηρεάζει η πειρατεία σου στο navigon


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
91 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2010 - 00:42

τι να σου πω εγω δεν τα εδινα τα 70 ευρω με μπερδευεις το βριζεις ψιλομπερδευομαι τι εννοεις

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2010 - 00:54

ολοι μας εχουμε συνεχεια παραπονα για ολα που συμβαινουν...περιμενουμε πως και πως για εγραλεια για jaikrake το κανουμε και μετα ολοι ειμαστε κατα των σπασμενων εφαρμογων ενω ολοι μας εχουμε κανει jaikbrake και θα μου πειτε δε ξερουμε αμα θεωρηται παρανομο ακομα..αλλα μολίς δουμε καποιον να ρωταει εκανα jaikbrake τωρα που θα βρv σπασμενες τις εφαρμογες και τετοια τον κρινουμε...αρα ημαστε υπερ μιας πηγης βλεπε cydia αλλα στρεφομαστε εναντιον με το περιεχομενο που μας παρεχει αυτη η πηγη...τα συμπερασματα δικα σας ...δε βγαζω τον εαυτο μου απ'εξω

Τελευταία επεξεργασία από: ProSONIC, 03/02/2010 - 00:56


#33   djibril13

djibril13

    iPH Contributor

  • 963 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2010 - 00:56

οσο υπαρχουν σπασμενες εφαρμογες θα υπαρχουν και ανθρωποι που θα τις παιρνουν.μην περιμενει κανεις "νομοταγης" οτι ολοι οι αλλοι θα σταματησουν να κατεβαζουν σπασμενες απο μονοι τους.πρεπει οι εταιρειες να κανουν κατι για αυτο το φαινομενο οχι με το να κλειδωνουν το προιον τους με χιλιαδες updates αλλα να το προσφερουν απο την αρχη ολοκληρωμενο και ως προς τις εφαρμογες με λογικη κοστολογηση αναλογα σε ποια αγορα απευθυνονται.οσον αφορα τη χωρα μας οι περισσοτερες εταιρειες μας εχουν γραμμενους με αποτελεσμα ειτε τα προιοντα(hardware software) να ειναι ελλιπη ειτε να μην υπαρχει σωστη τεχνικη υποστηριξη.αρα αφου δεν με σεβονται και με αντιμετωπιζουν μονο ποσοτικα γιατι να τους σεβαστω εγω?

#34   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2010 - 08:35

Καταρχήν ωραίο nick :rolleyes: :lol:

Κατά δεύτερο αυτά εμένα μου φαίνονται σαν να προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Δηλαδή κατεβάζεις cracked GPS app για να δείξεις την δυσαρέσκεια σου στην τιμολογιακή πολιτική της συγκεκριμένης εταιρίας.

Τι να πω, εγώ έχω την εντύπωση ότι όλοι κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας όσον αφορά τα cracked apps. Πάντα φταίνε οι άλλοι και εγώ δεν ξέρω τίποτα και δεν τρέχει και τίποτα και ήταν ψηλοί και οι αντίπαλοι και είχε και αέρα και ούτε ξέρω ούτε είδα..... Δικαιολογίες, δικαιολογίες δικαιολογίες
Το θέμα είναι ότι την πληρώνουμε και εμείς (στα GPS apps) που θέλουμε με τον παρά μας να κερδίσουμε καλή εξυπηρέτηση και αναβάθμιση των υπηρεσιών....

#35   kristoferkidd

kristoferkidd

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2010 - 10:24

Kαι για τι πιστευετε οτι οι 1000 χρήστες που αγόρασαν το Navigon, εάν θα ήταν αδύνατη η ύπαρξη σπασμένου Navigon ότι αυτοί οι 1000 θα γίνόταν ξαφνικά 10.000 ας πούμε..????
Π....ς μπλε.!!! ........... ΚΑΙ ΠΑΛΙ 1000 ΘΑ ΗΤΑΝ...
Οι περισσότεροι θα πω - για να μην πω όλοι οι υπόλοιποι - έβαλαν το πρόγραμμα
απλά και ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΣΠΑΣΜΕΝΟ...

#36   glypti

glypti

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2010 - 11:03

Μην ξεχνάμε ότι η microsoft με τη βοήθεια της πειρατείας έγινε Νο1 στον κόσμο. Όταν όλοι μαθαίνουν τα Windows και το Office επειδή είναι σχεδόν παντού αντιγραμμένα, τότε μια εταιρεία πχ, θα επιλέξει αναγκαστικά windows. Και φυσικά αφού θέλει να είναι νόμιμη θα τα σκάσει. και έτσι βγάζει λεφτά. Ποτέ η microsoft δεν ήταν εναντίον της πειρατείας. Άλλο τι λέει προς τα έξω. Εντωμεταξύ εξαφανίζει και τον ανταγωνισμό. Να το μονοπώλιο, να τα λεφτά.

εγώ πχ. μπαίνω στο φόρουμ. ψάχνω για πρόγραμμα καθοδήγησης GPS και βλέπω παντού να λένε navigon και navigon. Το κατεβάζω σπασμένο και παρατηρώ ότι το google maps με καλύπτει περισσότερο και σβήνω το navigon! Αν είμαι νομοταγής (1% των χρηστών σου λέω) τα σκάω και να τα λεφτά στη navigon. Όλα αυτά από την δυναμική της πειρατείας

Είμαι εναντίον της πειρατείας ειδικά όταν τα έχεις και όταν όλα αυτά τα προγράμματα χρησιμοποιούνται επαγγελματικά, αλλά όχι και να με κοροϊδεύουν μπροστά στα μάτια μου.

#37   billidani7

billidani7

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/02/2010 - 12:21

1.Οκ να δεχτουμε οτι το επιχειρημα με τα 600 ευρω του iphone δεν στεκει.....δηλαδη καποιοι το πηραν δωρεαν.οκ, και τι σημαινει αυτο οτι νομιμοποιηστε να χρησιμοποιητε σπασμενες εφαρμογες?ισα ισα ενας λογος παραπανω αφου δεν ξοδεψατε λεφτα για την συσκευη να ειναι πιο ευκολο να δωσετε καποια χρηματα για λογισμικο...

2.Πειρατεια παρατηρειται οχι μονο σε εφαρμογες που κοστιζουν 100ευρω αλλα και σε εφαρμογες που κανουν λιγα μολις ευρω.Αυτο δειχνει οτι ειστε τζαμπατζηδες.δηλαδη ειναι πλεον τροπος ζωης σας(αφου κλεβετε ακομα και 0,79 ευρω)

3.Και ας δεχτουμε οτι μπορει μια εφαρμογη ειναι υπερτιμημενη. Προτιματε να γινετε και σεις κλεφτες για να πατε κοντρα στην εταιρεια?? Δεν μπορω να καταλαβω την νοοτροπια μερικων. Και το χειροτερο ειναι οτι το θεωρουν φυσιολογικο και οτι ειναι δικαιωμα η κλεψια.

4.Καποιοι λενε οτι δεν ειναι μονο ελληνικο φαινομενο, συμβαινει και σε μεγαλες-πολιτσιμενες χωρες, αρα αφου το κανουν αυτοι θα το κανουμε και μεις...Και λεω εγω τωρα, αυτες οι χωρες κανουν και ενα σωρο αλλα σωστα πραγματα.Δεν σας ειδα να κανετε κατι απο αυτα.

Σκεφτειτε να ησασταν προγραμματιστες. Πως θα νιωθατε εσεις αν βλεπατε την δουλεια σας και τον κοπο σας να την χαιρονται καποιοι που δεν την δικαιουνται.Πως θα νιωθατε εσεις αν σας κλεβανε?....μαλλον απαισια.

Τελευταία επεξεργασία από: billidani7, 03/02/2010 - 12:23


#38   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2010 - 12:38

αν με κλεβανε?καθε μερα με κλεβει το κρατος.καθε μερα παιρνω τον ιδιο μισθο χωρις να παιρνω ομως τιποτα παραπανω...καθε μερα πληρωνω το κρατος με φορους που ολο ενα και αυξανονται και αν θελω να εχω την ιδια αντιμετωπιση με τους ξενους οπως λες που ειναι μεγαλοι και τρανοι εμενα γ τον μισθο γιατι δεν μου τον ανεβαζουν παρα καθομαι στα 800 ευρω που παιρνω μονος μου τοτε να πω ολα νομιμα..γιατι να μην παιρνω τον ιδιο μισθο παιρνω με τον αγγλο με τον γερμανο ακομα και βασικο? και τελος για πες μου εγω ειμαι ο χειροτερος και το αναγνωριζω εσυ θες να μου πεις οτι εχεις στο pc ειναι ολα αυθεντικα ?δεν εχεις τιποτα σπασμενο ουτε ενα παιχνιδι ουτε ενα office?ουτε ενα cd μουσικης κατεβασμενο απο internet ολα εχουν τα πνευματικα τους δικαιωματα?

#39   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 03/02/2010 - 12:39

Η πειρατία με εκνευρίζει... Ότι έχω στο pc/iphone/itouch ή είναι free version ή πληρωμένα.

Ειδικά για iphone apps που πολλοί προγραμματιστές δεν ανήκουν σε κάποια μεγαλοεταιρία αλλά προσπαθούν μέσω των 0.79€/download να βγάλουν κάποια χρήματα, δεν καταλαβαίνω γιατί να έχει κανείς cracked εφαρμογές.

Ακόμα όμως και για τις ακριβές εφαρμογές των μεγάλων εταιριών δεν δέχομαι την πειρατία για τον εξής λόγο:

Η navigon και η κάθε εταιρία που βγάζει ένα πρόγραμμα έχει κάποια έξοδα, πληρώνει κάποιους προγραμματιστές, μηχανήματα, κάποια εταιρία για χαρτογράφηση κλπ. Αυτά τα έξοδα περιμένει να τα καλύψει από τους αγοραστές και να βγάλει φυσικά και κέρδος προφανώς γιατί έτσι πρέπει, δεν μας είπε κανεις ότι το κάνει για την ψυχή της μάνας της (φυσικά είμαι αντίθετη στο υπερκέρδος κάποιων εταιριών...). Αν κανείς δεν αγόραζε οriginal εφαρμογές η navigon και κάθε navigon θα έβλεπε ότι δεν υπάρχει αξιόλογη αγορά θα σταμάταγε να ασχολείται ή δεν θα άρχιζε καθόλου αν έκανε έρευνα αγοράς από πριν.
Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αυτοί που κατεβάζουν πειρατικές εφαρμογές μεταφέρουν τα έξοδα της εφαρμογής σε αυτούς που πληρώνουν κανονικά.

Το θέμα δηλαδή δεν είναι μόνο ότι η navigon δεν θα ασχολείται με πολλά updates κλπ αλλά και ότι ο νομοταγής πληρώνει από την τσέπη του την παρανομία του άλλου. Δεν ξέρω πώς αισθάνεστε εσείς αλλά εγώ προσωπικά θα αισθανόμουν πολύ άσχημα αν είχα συνειδητοποιήσει ότι επειδή εγώ κατεβάζω τσάμπα ο άλλος πληρώνει 20-30€ παραπάνω για να συμπληρώσει η εταιρία τα έξοδά της, ότι ουσιαστικά συντηρεί την εταιρία για να το έχω εγώ τσάμπα και αν δεν ήταν αυτός εγώ δεν θα είχα τίποτα.

Πραγματικά καταλαβαίνω ότι πολλές εφαρμογές δεν είναι αυτό που λένε και δεν μπορεί κανείς να δίνει τα λεφτά του έτσι, ειδικά σε περιόδους κρίσεως. Κατεβάστε την cracked εφαρμογή και δοκιμάστε την 3-4 μέρες, μια βδομάδα. Αν δείτε ότι σας κάνει σβήστε την cracked και πληρώστε την original. Αν δεν σας αρέσει σβήστε την και κάντε την delete. Εγώ αυτό κάνω όταν δεν είμαι σίγουρη ότι μου αρέσει η εφαρμογή ή όταν είναι πολύ ακριβή και αν δεν μου αρέσει θα κλαίω τα € μου. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν βολεύομαι με την cracked.

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς αρκετοί το θεωρούν τόσο δεδομένο και φυσιολογικό. Δεν έχω απαντήσει ποτέ σε post που να ρωτάει: πώς κάνω jailbreak για να βάζω τις εφαρμογές του appstore σπασμένες?!

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτή η νοοτροπία του εύκολου, του γρήγορου, του σπασμένου και του je m'en fous έχει καταστρέψει τον Έλληνα... (ναι ξέρω δεν τα κάνουν αυτά μόνο οι Έλληνες, αλλά οι Έλληνες τα κάνουν περισσότερο από όλους ποσοστιαία). Το χειρότερο είναι ότι αυτή η νοοτροπία υπάρχει και σε νέα παιδία και αυτό είναι ανησυχητικό...

Ελπίζω να μην κούρασα με το τεράστιο ποστ.. :)

Τελευταία επεξεργασία από: marian, 03/02/2010 - 12:48


#40   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2010 - 12:59

Όταν ξεκίνησα αυτή τη δημοσίευση είχα και έχω ένα πολύ συγκεκριμένο σκοπό: Η εκτεταμένη πειρατεία στα ελληνικά GPS apps θίγει τις υπηρεσίες που απολαμβάνουμε και εμείς οι "νομοταγείς" πελάτες. Δεν θέλω να το πάω γενικά και αόριστα. Το point είναι συγκεκριμένο. Δεν με ενδιαφέρει για τα παιχνίδια που κατεβάζουν τα δεκαεφτάχρονα όλων των ηλικιών :D ή οι ψευδαισθήσεις επανάστασης κάποιων. Άλλωστε η γενιά μου έχει φάει την μία απογοήτευση μετά την άλλη και δεν έχει πλέον όρεξη για αμπελοφιλοσοφίες.

Το θέμα είναι απλό. Αν κοιτάγαμε λίγο πίσω από το δάκτυλο μας θα καταλαβαίναμε όλοι ότι η πειρατεία έχει τα ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα στο προκείμενο μας.

Στρεβλώνει τον ανταγωνισμό - υψηλές τιμές
Αδυνατίζει τα καταναλωτικά μας επιχειρήματα απέναντι στους δημιουργούς.

Για αυτό την επόμενη φορά που θα κρατήσετε ένα cracked GPS app σκεφτείτε και λίγο.... Η κριτική σκέψη δεν είναι μόνο για να κοιτάμε την πάρτυ μας.

#41   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 03/02/2010 - 13:00

αν με κλεβανε?καθε μερα με κλεβει το κρατος.καθε μερα παιρνω τον ιδιο μισθο χωρις να παιρνω ομως τιποτα παραπανω...καθε μερα πληρωνω το κρατος με φορους που ολο ενα και αυξανονται και αν θελω να εχω την ιδια αντιμετωπιση με τους ξενους οπως λες που ειναι μεγαλοι και τρανοι εμενα γ τον μισθο γιατι δεν μου τον ανεβαζουν παρα καθομαι στα 800 ευρω που παιρνω μονος μου τοτε να πω ολα νομιμα..γιατι να μην παιρνω τον ιδιο μισθο παιρνω με τον αγγλο με τον γερμανο ακομα και βασικο? και τελος για πες μου εγω ειμαι ο χειροτερος και το αναγνωριζω εσυ θες να μου πεις οτι εχεις στο pc ειναι ολα αυθεντικα ?δεν εχεις τιποτα σπασμενο ουτε ενα παιχνιδι ουτε ενα office?ουτε ενα cd μουσικης κατεβασμενο απο internet ολα εχουν τα πνευματικα τους δικαιωματα?


Είδες όμως που και εσένα σε εκνευρίζει η "πειρατία" των άλλων? Το ότι δεν παίρνεις πάνω από 800€ μισθό και η Ελλάδα δεν μπορεί να πλησιάσει τις άλλες χώρες οφείλεται (εκτός των άλλων) στην "πειρατία" καποιων να μην πληρώνουν τους φόρους που τους αναλογούν με αποτέλεσμα το κράτος να μην έχει έσοδα και να μην μπορεί να συντηρήσει παραπάνω από 700€ βασικό μισθό.
Ο Γερμανός και ο Άγγλος πληρώνουν κανονικά τους φόρους τους με αποτέλεσμα να είναι όλοι κερδισμένοι.

Από τη στιγμή που δεν σου αρέσει η πειρατία στη φορολογία γιατί σε επηρεάζει, πώς δεν μπορείς να σκεφτείς ότι με τη δική σου πειρατία στις εφαρμογές κλέβεις όχι μόνο τον προγραμματιστή και την εταιρία αλλά κυρίως εμένα που κατεβάζω νόμιμα γιατί ουσιαστικά πληρώνω από την τσέπη μου την εφαρμογή που εσύ κατεβάζεις τσάμπα?

Γιατί κάνεις το ίδιο που δεν σου αρέσει να σου κάνουν? Επίσης από τη στιγμή που κάνεις το ίδιο (σε άλλη μορφή) με αυτούς που σου κλέβουν το μισθό με την φοροδιαφυγή γιατί παραπονιέσαι?

Ναι ξέρω δεν θα σωθούμε από ένα άτομο που κάνει το σωστό αλλά αν ο ένας μετά τον άλλο κάνουν το σωστό κάτι θα γίνει...

ΥΓ όταν λέω "εσύ" μιλάω γενικά και δεν κάνω επίθεση στο πρόσωπό σου. Κουβέντα κάνουμε :)

Τελευταία επεξεργασία από: marian, 03/02/2010 - 13:02


#42   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 03/02/2010 - 13:07

Όταν ξεκίνησα αυτή τη δημοσίευση είχα και έχω ένα πολύ συγκεκριμένο σκοπό: Η εκτεταμένη πειρατεία στα ελληνικά GPS apps θίγει τις υπηρεσίες που απολαμβάνουμε και εμείς οι "νομοταγείς" πελάτες. Δεν θέλω να το πάω γενικά και αόριστα. Το point είναι συγκεκριμένο. Δεν με ενδιαφέρει για τα παιχνίδια που κατεβάζουν τα δεκαεφτάχρονα όλων των ηλικιών :D ή οι ψευδαισθήσεις επανάστασης κάποιων. Άλλωστε η γενιά μου έχει φάει την μία απογοήτευση μετά την άλλη και δεν έχει πλέον όρεξη για αμπελοφιλοσοφίες.


Δεκτόν να εστιάσεις συγκεκριμένα στα GPS αλλά αναλογικά το ίδιο ισχύει και για όλες τις άλλες εφαρμογές. Οπότε το θέμα πάει μόνο του στο γενικό.

Το θέμα είναι ότι αν καταφέρεις τα 17χρονα να κατεβάζουν νόμιμα τα παιχνίδια τους, σε 1-2 χρόνια που θα πάρουν αμάξι θα κατεβάζουν νόμιμα και το GPS τους. Εκεί πρέπει να ποντάρεις και όχι στον 40άρι που μεγάλωσε με το σύνδρομο της κατοχής από τους γονείς του και κοιτάει από που να τη σκαπουλάρει.

Τέτοιες νοοτροπίες δεν ξεκινάνε στα 20-30-40 αλλά στα 5.

Κάτι ξέρουν στην Αμερική και στην υπόλοιπη Βόρεια/Σκανδιναβική Ευρώπη που μέσα από cartoons και comics περνάνε την ιδέα ότι η φοροδιαφυγή και η πειρατία είναι τρομέρο έγκλημα. Γι' αυτό εκεί έχουν αυξημένο το αίσθημα της πληρωμής των φόρων και της νομιμότητας και τα κράτη τους "δουλεύουν".

Τελευταία επεξεργασία από: marian, 03/02/2010 - 13:08


#43   billidani7

billidani7

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/02/2010 - 13:10

αν με κλεβανε?καθε μερα με κλεβει το κρατος.καθε μερα παιρνω τον ιδιο μισθο χωρις να παιρνω ομως τιποτα παραπανω...καθε μερα πληρωνω το κρατος με φορους που ολο ενα και αυξανονται και αν θελω να εχω την ιδια αντιμετωπιση με τους ξενους οπως λες που ειναι μεγαλοι και τρανοι εμενα γ τον μισθο γιατι δεν μου τον ανεβαζουν παρα καθομαι στα 800 ευρω που παιρνω μονος μου τοτε να πω ολα νομιμα..γιατι να μην παιρνω τον ιδιο μισθο παιρνω με τον αγγλο με τον γερμανο ακομα και βασικο? και τελος για πες μου εγω ειμαι ο χειροτερος και το αναγνωριζω εσυ θες να μου πεις οτι εχεις στο pc ειναι ολα αυθεντικα ?δεν εχεις τιποτα σπασμενο ουτε ενα παιχνιδι ουτε ενα office?ουτε ενα cd μουσικης κατεβασμενο απο internet ολα εχουν τα πνευματικα τους δικαιωματα?


Και το οτι εχεις θαρρος(αλλιως λεγεται αυτο αλλα δεν θελω να γινει προσωπικη κοντρα γιατι μιλαω γενικα) σημαινει οτι αυτο που κανεις ειναι σωστο??Και ενας κλεφτης εχει θαρος και λεει οτι κλεβει..δεν σημαινει οτι δεν ειναι κλεφτης και οτι παραγραφεται το γεγονος.

ναι boy...οτι εχω στο pc μου ειναι η open source η free η αυθεντικο.ειμαι προγραμματιστης και εχω τελειως διαφορετικη αντιληψη...δεν απαντησες ομως στην ερωτηση που εβαλα στο τελος του post μου.

Σκεφτειτε να ησασταν προγραμματιστες. Πως θα νιωθατε εσεις αν βλεπατε την δουλεια σας και τον κοπο σας να την χαιρονται καποιοι που δεν την δικαιουνται.Πως θα νιωθατε εσεις αν σας κλεβανε?....μαλλον απαισια.

Για πες μου εδω τι εχεις να πεις εσυ (και ο καθε εσυ) που με τετοια επαρση υποστηριζετε οτι ειναι δικαιωμα σας να κλεβετε....

Τελος συμφωνω οτι μεγαλο ποσοστο αυτης της νοοτροπιας ειναι απο νεα παιδια, πραγμα που δειχνει γενικοτερο κοινωνικο προβλημα(ελλειψη παιδειας, εκπτωση αξιων, νοοτροπια της αρπαχτης και της κλεψιας)...

#44   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 03/02/2010 - 13:18

...

Σκεφτειτε να ησασταν προγραμματιστες. Πως θα νιωθατε εσεις αν βλεπατε την δουλεια σας και τον κοπο σας να την χαιρονται καποιοι που δεν την δικαιουνται.Πως θα νιωθατε εσεις αν σας κλεβανε?....μαλλον απαισια.
...


Δυστυχώς στην Ελλάδα επικρατεί η άποψη ότι ο προγραμματιστής είναι ο κακός που προσπαθεί να βγάλει λεφτά από την τσέπη του απλού και τίμιου κοσμάκη, μάλλον γιατί όλοι έχουν συνδέσει στο μυαλό τους τον προγραμματιστή με την πολυεθνική.

Οπότε με αυτό το επιχείρημα λίγοι θα σε καταλάβουν. Και εγώ προγραμματίστρια είμαι και σε καταλαβαίνω σε αυτό που λες αλλά δεν σε καταλαβαίνουν οι περισσοτεροι.

Το θέμα είναι να καταλάβουν ότι μέσω της πειρατίας δεν κλέβουν μόνο εμένα και εσένα ως προγραμματιστές αλλά εμένα, εσένα και όλους τους άλλους ως νόμιμους αγοραστές. Γιατί αυτοί πληρώνουν με τα λεφτά τους την πειρατία του άλλου... Επίσης με αυτή την νοοτροπία εισπράτουν ακριβώς το ίδιο συναίσθημα όταν οι άλλοι κλέβουν φόρους και οι μισθοί δεν ανεβαίνουν, το κράτος δεν πάει μπροστά κλπ.

Εκεί νομίζω "χτυπάς" πιο εύκολα στην νοοτροπία του Έλληνα, παρά λέγοντάς του ότι κλέβει τον "κακό" προγραμματιστή που του "ρουφάει το αίμα" χρεώνοντας 0.79€ την εφαρμογή στο appstore...

Τελευταία επεξεργασία από: marian, 03/02/2010 - 13:19


#45   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2010 - 13:24

Δεκτόν να εστιάσεις συγκεκριμένα στα GPS αλλά αναλογικά το ίδιο ισχύει και για όλες τις άλλες εφαρμογές. Οπότε το θέμα πάει μόνο του στο γενικό.

Το θέμα είναι ότι αν καταφέρεις τα 17χρονα να κατεβάζουν νόμιμα τα παιχνίδια τους, σε 1-2 χρόνια που θα πάρουν αμάξι θα κατεβάζουν νόμιμα και το GPS τους. Εκεί πρέπει να ποντάρεις και όχι στον 40άρι που μεγάλωσε με το σύνδρομο της κατοχής από τους γονείς του και κοιτάει από που να τη σκαπουλάρει.

Τέτοιες νοοτροπίες δεν ξεκινάνε στα 20-30-40 αλλά στα 5.


Έχεις πολύ δίκιο, το δέχομαι.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες