Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Κύκλοι φόρτισης & αλλαγή μπαταρίας (επιλογή καταστήματος)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nickoskr

nickoskr

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 13/10/2017 - 22:23

Καλησπέρα είμαι κάτοχος iPhone 6s και έχω προσέξει ότι η μπαταρία της συσκευής δεν είναι όπως παλιά! Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια στις apple συσκευές μου το coconutBattery στο macbook μου και όταν συνδέω το  iPhone μου βγάζει στατιστικά για την μπαταρία του.! Ενώ έχω χρόνια apple συσκευές πρώτη φορά μου έχει τύχει στον 1μιση χρόνο να έχω τόσο πρόβλημα με την μπαταρία του τηλεφώνου! Τα στατιστικά που μου βγάζει για το iPhone είναι ότι το capacity της μπαταρίας μου είναι στο 73,7% <_< και έχω κάνει 497 <_< κύκλους φόρτισης !!  

 

Επειδή μένω Ρόδο και δε θέλω να μπλέξω με Γερμανό Κωτσόβολο Public κτλ κτλ τους οποίους δεν έχω σε εκτίμηση έχουμε και κατάστημα iRepair..! Το κόστος αλλαγής μπαταρίας εκεί είναι 55ευρώ με το ΦΠΑ! Θέλω να μάθω (αν το έχει δοκιμάσει κάποιος από εδώ) αν οι μπαταρίες που βάζουν είναι αξιόπιστες ή αλλιώς αν είναι καλύτερο να στείλω το κινητό για επισκευή σε κάποιο κατάστημα εξουσιοδοτημένο από Apple (π.χ iStorm ή InfoQuest) το οποίο θέλω να πιστεύω βάζει Apple μπαταρίες και λογικά είναι ακριβότερα (+ ότι θα έχω και μεταφορικά και θα είμαι χωρίς το iPhone για αρκετές ημέρες)...

 

Παρεπιμπτόντως σε iPhone 5s φίλης με 1250 κύκλους φόρτισης είναι στο 81% το capacity της... 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 13/10/2017 - 22:26

Αφού είσαι εντός διετίας και η μπαταρία στο 73%, να το στείλεις Αθήνα στην infoquest/document για αλλαγη εντός εγγύησης.

Φυσικα, να μείνεις μακρια από τους χασάπηδες του irepair. Ψάξε στο φόρουμ να δεις τους λόγους.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#3   nickoskr

nickoskr

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 13/10/2017 - 22:42

Αφού είσαι εντός διετίας και η μπαταρία στο 73%, να το στείλεις Αθήνα στην infoquest/document για αλλαγη εντός εγγύησης.

Φυσικα, να μείνεις μακρια από τους χασάπηδες του irepair. Ψάξε στο φόρουμ να δεις τους λόγους.

η εγγύηση είναι Ενός έτους απόσο ξέρω



#4   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 13/10/2017 - 23:00

η εγγύηση είναι Ενός έτους απόσο ξέρω


Η εγγυηση για αγορές εντος ΕΕ ειναι υποχρεωτικα 2 χρονια, αρκει να εχεις την απόδειξη αγοράς.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#5   nickoskr

nickoskr

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 13/10/2017 - 23:03

Η εγγυηση για αγορές εντος ΕΕ ειναι υποχρεωτικα 2 χρονια, αρκει να εχεις την απόδειξη αγοράς.

απόδειξη δυστυχώς δεν υπάρχει.. :mellow:  οπότε τί λύση θα ακολουθήσω?



#6   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/10/2017 - 23:04

Για αρχή να κοιτάξεις αν καλύπτεσαι απο το πρόγραμμα αντ/στασης της Apple.

 

Κατά δεύτερον αν μιλάς καθαρά για αυτονομία, είναι φυσιολογική φθορά που στα εξουσιοδοτημένα δε πρόκειται να ασχοληθούν.

 

Εκεί θα πας μόνο αν έχεις απότομες αλλαγές στο ποσοστό, ή να σου κλείνει σε άσχετες στιγμές.

 

Αυτά, για να φανούν στα Logs απο τα διαγνωστικά που θα τρέξουν οπότε και να προχωρήσουν σε αλλαγή.

 

Διαφορετικά βρίσκεις κάποιο κατάστημα (όχι τους "χασάπηδες" του iRepair) ή τεχνικό και την αλλάζεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#7   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 13/10/2017 - 23:04

απόδειξη δυστυχώς δεν υπάρχει.. :mellow: οπότε τί λύση θα ακολουθήσω?


Επανεκδοση απόδειξης από εκεί που το αγορασες;
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#8   nickoskr

nickoskr

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 13/10/2017 - 23:10

Για αρχή να κοιτάξεις αν καλύπτεσαι απο το πρόγραμμα αντ/στασης της Apple.

 

Κατά δεύτερον αν μιλάς καθαρά για αυτονομία, είναι φυσιολογική φθορά που στα εξουσιοδοτημένα δε πρόκειται να ασχοληθούν.

 

Εκεί θα πας μόνο αν έχεις απότομες αλλαγές στο ποσοστό, ή να σου κλείνει σε άσχετες στιγμές.

 

Αυτά, για να φανούν στα Logs απο τα διαγνωστικά που θα τρέξουν οπότε και να προχωρήσουν σε αλλαγή.

 

Διαφορετικά βρίσκεις κάποιο κατάστημα (όχι τους "χασάπηδες" του iRepair) ή τεχνικό και την αλλάζεις.

για το πρόγραμμα αυτό έχω βρεθεί τυχαία Αθήνα παλιότερα, πήγα να το τσεκάρω στο document και δεν έχω το συγκεκριμένο πρόβλημα.! Ο ''τεχνικός που θα βρω δεν ξέρω αν είναι περισσότερο χασάπης από αυτούς στη iRepair...! Δεν υπάρχουν και αξιόλογα καταστήματα σε εμάς ή τουλάχιστον κάποιο που να γνωρίζω εγώ.! Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αν το πάω σε αυτούς (στην χειρότερη) οι μπαταρίες που χρησιμοποιούν σε τί ποιότητα κυμαίνονται? 



#9   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/10/2017 - 23:13

Χίλιες φορές να το ανοίξεις μόνος σου, παρά να πας εκεί.

 

Το θέμα δεν είναι η ποιότητα στη μπαταρία που θα βάλουν, αλλά στο τι θα πάρουν τελικά απο μέσα για τη "συλλογή" τους.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#10   nickoskr

nickoskr

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 13/10/2017 - 23:16

Χίλιες φορές να το ανοίξεις μόνος σου, παρά να πας εκεί.

 

Το θέμα δεν είναι η ποιότητα στη μπαταρία που θα βάλουν, αλλά στο τι θα πάρουν τελικά απο μέσα για τη "συλλογή" τους.

Αυτό είναι η πρώτη μου επιλογή μέχρι στιγμής αλλά δεν ξέρω από που να αγοράσω μπαταρία για να μου βγει ΟΚ... αν έχετε κάτι στα υπόψιν θα μου ήταν πολύ χρήσιμο... ή τoυλάχιστον κάποια tips για την επιλογή... Πχ από ifixit είναι OK?



#11   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 13/10/2017 - 23:19

Στο iFixit πλέον πληρώνεις το όνομα.

 

Μέχρι και το 5 άντε και 5S ήταν μια χαρά. Μετά άρχιζαν οι μπαταρίες τους να βγάζουν προβλήματα που βλέπεις και στις υπόλοιπες.

 

Αν καταλήξεις να πάρεις πάντως απο αυτούς και όχι απο Skroutz π.χ, να πάρεις απο ευρωπαικό τους Site για να έχεις και τη 2ετία, πέρα απο τυχόν θέμα τελωνείου (πλέον με τα τρομερά ΕΛΤΑ).


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#12   nickoskr

nickoskr

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 13/10/2017 - 23:23

Στο iFixit πλέον πληρώνεις το όνομα.

 

Μέχρι και το 5 άντε και 5S ήταν μια χαρά. Μετά άρχιζαν οι μπαταρίες τους να βγάζουν προβλήματα που βλέπεις και στις υπόλοιπες.

 

Αν καταλήξεις να πάρεις πάντως απο αυτούς και όχι απο Skroutz π.χ, να πάρεις απο ευρωπαικό τους Site για να έχεις και τη 2ετία, πέρα απο τυχόν θέμα τελωνείου (πλέον με τα τρομερά ΕΛΤΑ).

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.! Θα ψάξω από Skroutz μάλλον... Αν κάποιος έχει κάτι στα υπόψιν και θέλει μπορεί να μου στείλει ένα pm..! 






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες