Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις για το Face ID του iPhone X


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
120 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/01/2018 - 10:11

Πάντως είναι χαρά μου να μετέχω σε ένα φόρουμ όπου τα μέλη του έχουν αυτό το γνωστικό επίπεδο αλλά και προβληματισμούς.


Sent from my iPad Pro.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/01/2018 - 10:34

Πάντως είναι χαρά μου να μετέχω σε ένα φόρουμ όπου τα μέλη του έχουν αυτό το γνωστικό επίπεδο αλλά και προβληματισμούς.


Sent from my iPad Pro.

Ναι συμφωνώ και εγώ , όμορφο είναι να έχεις μορφωμένους ανθρώπους να συζητάμε και εμένα μου αρέσει πολύ .

Αλλά στο θέμα των εντυπώσεων για το iPhone X τα νουκλεοτίδια μάλλον είναι λίγο υπερβολή. Ίσως σε ένα γενικότερο θέμα για την υγεία μας και την χρήση κινητών θα ήταν πολύ ενδιαφέρον και ενημερωτικό να ακούσουμε εμπεριστατωμένες απόψεις.

Σε αυτό το θέμα προσπαθούμε να διαβάσουμε πως συμπεριφέρεται το κινητό και δεν αποτελείται από νουκλεοτιδια .... ακόμα !!!! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#108   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/01/2018 - 10:48

Πάντως είναι χαρά μου να μετέχω σε ένα φόρουμ όπου τα μέλη του έχουν αυτό το γνωστικό επίπεδο αλλά και προβληματισμούς.


Sent from my iPad Pro.

Αυτό είναι και το νόημα ύπαρξης των κοινοτήτων, η ενημέρωση, άσχετα άν μερικοί τα χρησιμοποιούνε ή τα θεωρούνε χώρους για προμοτάρισμα προιόντων. Υπάρχει ένα πολύ όμορφο άρθρο που εξηγεί πολλά πράγματα.

http://users.sch.gr/...ktinovolies.htm

Το Iphone X όπως όλα είναι ένα κινητό.

Άν φανταστούμε την ώρα που το έχουμε στα χέρια μας οτι δουλεύουν...

Το σήμα κινητής τηλεφωνίας, ενδεχομένως πολλοί το 4G, το wifi...λαμβάνοντας υπόψιν οτι τα Iphone έχουν Sar της τάξεως του 1,0 (w/kg) body, Head...

Δεν είναι και το καλύτερο σενάριο να έχεις ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ που δουλεύει ΔΙΑΡΚΩΣ πάνω στο κεφάλι και στα μάτια 24/7.

Αυτό το ξαναλέω δεν έχει να κάνει μόνο με το Iphone X αλλά και κάθε άλλη συσκευή και εταιρείας που έχει ανάλογες τεχνολογίες επιπρόσθετες όπως iris scanner κτλ.

Η έρευνα όπως πολύ σωστά τονίσθηκε θέλει πάρα πολλά χρόνια, άν ληφθεί υπόψιν οτι το ξεκίνημα της καρκινογένεσης έρχεται απο 15-30 χρόνια έκθεσης στην Ακτινοβολία.

Μερικοί νομίζουν ή περιμένουν να τους βρεί το κακό μέσα σε 1,2,3,5 χρόνια. Λάθος.

Μπορεί επίσης η Ακτινοβολία σε συνάρτηση με την κακή διατροφή, κάπνισμα, κακό τρόπο ζωής κτλ να επισπεύδουν την εξέλιξη της νόσου.

Ένας υγιής άνθρωπος σαφέσατα μπορεί να το εκδηλώσει πολύ πιό αργά σε σχέση με κάποιον που δεν είναι σωματικά υγιής.

Δεν επιδρούνε όλοι οι εξωτερικοί παράγοντες σε όλους με τον ίδιο τρόπο, υπάρχει ο παράγων Ιδιοσυγκρασία.

Όντως όπως είπε και ο Billy είμαστε θεωρώ τα πειραματόζωα, η γενιά μας.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 29/01/2018 - 10:54


#109   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/01/2018 - 11:07

Αυτό είναι και το νόημα ύπαρξης των κοινοτήτων, η ενημέρωση, άσχετα άν μερικοί τα χρησιμοποιούνε ή τα θεωρούνε χώρους για προμοτάρισμα προιόντων. Υπάρχει ένα πολύ όμορφο άρθρο που εξηγεί πολλά πράγματα.

http://users.sch.gr/...ktinovolies.htm

Το Iphone X όπως όλα είναι ένα κινητό.

Άν φανταστούμε την ώρα που το έχουμε στα χέρια μας οτι δουλεύουν...

Το σήμα κινητής τηλεφωνίας, ενδεχομένως πολλοί το 4G, το wifi...λαμβάνοντας υπόψιν οτι τα Iphone έχουν Sar της τάξεως του 1,0 (w/kg) body, Head...

Δεν είναι και το καλύτερο σενάριο να έχεις ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ που δουλεύει ΔΙΑΡΚΩΣ πάνω στο κεφάλι και στα μάτια 24/7.

Αυτό το ξαναλέω δεν έχει να κάνει μόνο με το Iphone X αλλά και κάθε άλλη συσκευή και εταιρείας που έχει ανάλογες τεχνολογίες επιπρόσθετες όπως iris scanner κτλ.

Η έρευνα όπως πολύ σωστά τονίσθηκε θέλει πάρα πολλά χρόνια, άν ληφθεί υπόψιν οτι το ξεκίνημα της καρκινογένεσης έρχεται απο 15-30 χρόνια έκθεσης στην Ακτινοβολία.

Μερικοί νομίζουν ή περιμένουν να τους βρεί το κακό μέσα σε 1,2,3,5 χρόνια. Λάθος.

Μπορεί επίσης η Ακτινοβολία σε συνάρτηση με την κακή διατροφή, κάπνισμα, κακό τρόπο ζωής κτλ να επισπεύδουν την εξέλιξη της νόσου.

Ένας υγιής άνθρωπος σαφέσατα μπορεί να το εκδηλώσει πολύ πιό αργά σε σχέση με κάποιον που δεν είναι σωματικά υγιής.

Δεν επιδρούνε όλοι οι εξωτερικοί παράγοντες σε όλους με τον ίδιο τρόπο, υπάρχει ο παράγων Ιδιοσυγκρασία.

Όντως όπως είπε και ο Billy είμαστε θεωρώ τα πειραματόζωα, η γενιά μας.

Επίσης μην ξεχνάμε οτι ζούμε ήδη σε ένα περιβάλλον με τεράστιο αριθμών δορυφόρων-δέκτες(GPS), επίγειες κεραίες, κεραίες κινητής τηλεφωνίας κτλ.

Το 5G θεωρώ οτι είναι ότι πιο αρνητικό μπορεί να υπάρξει λόγω των τεραστίων ποσοτήτων Ακτινοβολίας λόγω γρήγορου πρωτοκόλλου μεταφοράς.(άς το ψάξει λίγο ο κόσμος).

Ακόμη σκέψου οτι στις οικοδομές πολύς κόσμος ΔΕΝ κλείνει δυστυχώς το wifi, και άν ανοίξεις το κινητό να δείς πόσα δίκτυα έχουν full σήμα στο κρεβάτι μας και στο προσκεφαλό μας, όπως και τα ασύρματα τηλέφωνα(επίσης μεγάλα ποσά)...η Κατάσταση είναι ανεξέλεγκτη!

Χώρια τους δημόσιους χώρους οπού εκεί έχουμε άλλη πόση Ακτινοβολία.

 

Υπάρχει μια βιομηχανία τεραστίων ποσών ΔΙΣ κεφαλαίου και τεχνολογίας που δεν νομίζω ποτέ να αφήσουν Έρευνες επιβαρρυντικές απο την χρήση Ασύρματων συσκευών!!! Διότι δεν υπάρχει στον ορίζοντα κάτι άλλο εναλλακτικό. Ακόμη και η φύση άρχισε να αρρωσταίνει.

http://large.stanfor.../ph241/miller1/

Μία λογική σκέψη κάνω...

Η λέξη ΚΛΕΙΔΙ ΣΕ ΟΛΑ είναι ΕΚΘΕΣΗ (Εxpose).

Επειδή χάθηκε η επεξεργασία συγνώμη που το ξαναβάζω.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 29/01/2018 - 11:13


#110   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2018 - 13:13

Επιστημονικά μιλώντας και επειδή λίγο πολύ το θέμα είναι στον τομέα μου, διαβάζοντας όλα τα άρθρα θα δείτε ένα κοινό.

 

Η λέξη ΙΣΩΣ εμφανίζεται πιο πολύ από κάθε άλλη μέσα σε τέτοιου είδους άρθρα.

 

Και ο λόγος είναι πολύ απλός.

 

Για να μελετήσεις αν κάτι προκαλεί για παράδειγμα καρκίνο, πρέπει να ξέρεις 100% το μηχανισμό πρόκλησής του.

 

Όταν ακόμα και εν έτει 2018 είναι ασαφής ο ακριβής μηχανισμός και η αιτιολογία καρκινικών κυττάρων και σε μεγάλο βαθμό το καλύτερο που μπορεί να γίνει είναι απλώς ασφαλείς υποθέσεις, δεν είναι δυνατόν να μελετήσεις με σαφήνεια το αν κάτι προκαλεί καρκίνο.

 

Η επιστημονική κοινότητα όταν διαξάγει μελέτες, δεν ερευνεί το αν το Χ προκαλεί το Ψ. Ερευνεί αν το Χ προκαλεί την αιτία που οδηγεί στο Ψ καθώς είναι πιο ασφαλές.

 

Είναι λοιπόν άτοπο να βγάζουμε συμπεράσματα για το αν μία Χ κατάσταση προκαλεί καρκίνο 100% όταν δεν ξέρουμε τον ακριβή μηχανισμό του κάθε καρκίνου που μπορεί να υπάρξει και της κάθε πιθανής μετάλλαξης.

 

Ναι, κάποιες καταστάσεις, πχ καρκίνος του πνεύμονα είμαστε βέβαιοι ότι μπορεί να προκαλούνται από το κάπνισμα και αυτό γιατί είναι εύκολη η μελέτη λόγω της απομόνωσης του πνεύμονα και του εύκολου ελέγχου του σε ποιές ουσίες εκτίθεται. Ακόμα και τότε, απλά είμαστε σίγουροι σε μεγάλο βαθμό το ότι προκαλείται μετάλλαξη και όχι το πως αυτή γίνεται.

 

Για αυτό και η συγκεκριμένη κυρία δημοσιεύει μία έρευνα βασισμένη στα ίσως και στα μπορεί. ΑΥτά όμως στον επιστημονικό κόσμο δυστυχώς δεν στέκουν και πολύ. Η έρευνα θέλει τεκμηρίωση, θέλει μελέτη, θέλει τυφλές δοκιμές, θέλει ένα σκασμό πράγματα για να στοιχειοποιηθεί.

 

Καλά είναι τα ίσως για τα blog, αλλά για τα επιστημονικά περιοδικά και για να αποκτήσεις κύρος και να μετράει αυτό που έγραψες στην κοινότητα, χρειάζεσαι άλλα πράγματα.

 

Εννοείται ότι είναι απόλυτα θεμιτό το να ψάχνουμε συνεχώς τις επιπτώσεις κάθε τι του καινούριου στην υγεία μας. Αλλά να παίζουμε fair και να συνειδητοποιούμε ότι όταν κάποιος έχει τον τίτλο του επιστήμονα και μπορεί τα γραφόμενα του να επηρεάζουν την κοινή γνώμη θα πρέπει να τα ζυγίζει διπλά πριν τα γράψει.

 

Offtopic αρκετά πλέον, αλλά να κλείσω με το ότι τα όρια SAR που έχουν οριστεί σαν νόμιμα, είναι αρκετές δεκάδες φορές κάτω από αυτά που έχει επιστημονικά αποδειχτεί ότι ΙΣΩΣ να επηρεάζουν με άγνωστο μέχρι στιγμής τρόπο τον άνθρωπο.

 

 

Η μετάλλαξη ως γεγονός μπορεί να είναι τυχαίο ή/και αυτόματο.
Η μετάλλαξη δεν μπορεί να είναι κατευθυνόμενο γεγονός. Είναι αστείο να ισχυριστούμε ότι θα στοχεύσουμε σε ένα νουκλεοτιδιο επι συνόλου 12 δισεκατομμυρίων που έχουμε σε κάθε μας κύτταρο.
Στις μεταλλάξεις ισχύει ότι το ίδιο λάθος δεν έχει το ίδιο κόστος, είναι καθαρά θέμα τύχης που θα δράσει ο μεταλλαξογόνος παράγοντας.
Σε πολλούς μεταλλαξογόνους παράγοντες έχουν βρεθεί πλήρως οι μηχανισμοί δράσεις τους. Αυτό σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι μπορούμε να τους αποτρέψουμε, παρά μόνο αν τους καταργήσουμε, αν αυτό είναι εφικτό.
Επίσης, μεταλλάξεις και καρκίνος πάνε πακέτο στη συντριπτική πλειοψηφία των περιστάσεων, χωρίς πάντα να βλάπτεται το σύστημα απόπτωσης του κυττάρου.

"Δένοντας" τις δημοσιεύσεις σας με το αρχικό μας δίλημμα και την ασφάλεια της εκπεμπόμενης από το Face ID ακτινοβολίας, θα ήθελα (όσο πιο εκλαϊκευμένα γίνεται για να είναι κατανοητό απ' όλους) να προσθέσω και να αποσαφηνίσω τα εξής:

 

Βλαπτική ακτινοβολία ορίζεται ως η ακτινοβολία που δύναται να προκαλέσει (βραχυπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα) μια μετάλλαξη, αλλοίωση, μεταβολή, στο πολύτιμο αυτό πρωτεϊνικό φορτίο που φέρει ο πυρήνας των κυττάρων των ζώντων οργανισμών.

 

Παράδειγμα:

  • Η εξαλλαγή ενός σπήλου σε μελάνωμα στην πλάτη μας ως αποτέλεσμα της έκθεσής του σε υπεριώδη ακτινοβολία.
  • Η ανάπτυξη μιας μιτωτικού τύπου εξεργασίας (καρκίνος) στον πνεύμονα που υποβλήθηκε δεκάδες φορές σε ακτινογραφία σε μικρό χρονικό διάστημα.

 

Μέσα από το Ηλεκτρομαγνητικό φάσμα, τα μήκη κύματος που αποδεδειγμένα είναι βλαπτικά, είναι αυτά που παίρνουν τιμές κάτω από τα 400nm (νανόμετρα). Δηλαδή περιοχή συχνοτήτων μεγαλύτερη των 800THz, φτάνοντας στα 3 ·10 23Hz φάσμα που ανήκει πλέον στην κοσμική ακτινοβολία.

 

Σ΄αυτό το υποφάσμα χονδρικώς ανήκουν η υπεριώδης (UV), η Röntgen (X), ακτινοβολία Γ (Gamma Rays), οι οποίες έχουν τεράστια διεισδυτικότητα στα μαλακά μόρια ενός οργανισμού.

Από κει και πέρα, αβλαβής - με το ίδιο κριτήριο - ακτινοβολία, είναι αυτή της οποίας το μήκος κύματος είναι μεγαλύτερο των 400nm. Σ΄αυτό το υποφάσμα ανήκουν το ορατό φάσμα του ηλιακού φωτός, η υπέρυθρη (IR), τα μικροκύματα και τα Ραδιοκύματα, που με την σειρά τους έχουν πολύ μικρή διεισδυτικότητα στον ιστό.

 

Παρόλο που η "αβλαβής" ακτινοβολία δεν "φλερτάρει" επικίνδυνα με το DNA μας, σαφώς και μπορεί να επιφέρει βλαπτική μεταβολή σε ζωντανό ιστό και κυρίως (όπως εύστοχα αναφέρθηκε σε προηγούμενη δημοσίευση) όταν έχει να κάνει με την ισχύ της και το εύρος της επιφάνειας την οποία "βομβαρδίζει": 

 

Το μέρος της ακτινοβολίας που απορροφάται από ένα μέρος της ύλης, πάντα μα πάντα μετατρέπεται σε θερμότητα. Αυτό ορίζεται ως Φωτοθερμικό φαινόμενο.

 

Παράδειγμα: Νιώθουμε θερμότητα στο σώμα μας όταν εκτιθόμαστε στον ζωοποιό ήλιο μας. Αν κάτω από τον ίδιο ήλιο παρεμβάλλουμε στο δέρμα μας έναν μεγεθυντικό φακό, θα κληρονομήσουμε ένα πολύ καλό έγκαυμα (βλαπτική μεταβολή). Σημειωτέον πως το μόριο μιας πρωτεΐνης υφίστανται μόνιμη και μη αναστρέψιμη θερμική βλάβη στους 65°C.

 

Υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις που επιδιώκουμε με αβλαβείς ακτινοβολίες να προκαλέσουμε μια βλαπτική αλλαγή, μέσα από την οποία όμως θα έχουμε ένα ευεργετικό γεγονός.

 

Για παράδειγμα είναι πολύ πιθανό ο φίλος μας @billytilaver, και στο πλαίσιο της δουλειάς του, να χρησιμοποιήσει ένα Long pulsed Nd:YAG 1064nm Laser System, για να κόβει, εξαχνώνει και να κάνει ταυτόχρονα αιμόσταση σε μαλακά μόρια βλεννογόνων. Αυτό θα του δώσει ακρίβεια στην δουλειά του, χαμηλή επεμβατικότητα, άψογο χειρουργικό πεδίο και ταχεία ανάρρωση στον θεραπευόμενο. 

Με την ίδια αρχή πρόκλησης βλάβης σε ιστό, λειτουργεί και ένα Laser που προσπαθεί να καταστρέψει τον τριχικό θύλακα μιας τρίχας (αποτρίχωση), κάποιο άλλο που καταστρέφει αγγεία (αντιμετώπιση αγγειακών βλαβών) ή κάποιο άλλο που καταστρέφει την χρωστική ενός tatoo. (εδώ έχουμε φωτομηχανικό φαινόμενο και όχι φωτοθερμικό)

 

Αν ένα από τα παραπάνω laser τα στρέψει κάποιος στον οφθαλμό, το υποκείμενο θα χάσει την όραση του σε 10 χιλιοστά του δευτερολέπτου. Αλλά αυτές οι συσκευές εκπέμπουν την ισχύ 10.000 μπαταριών iPhone για κάθε 10 (msec) χιλιοστά του δευτερολέπτου που εκπέμπουν.

 

To Face ID, ακόμα και αν βομβαρδίζει 24/7 τον οφθαλμό, η θερμοκρασία του δεν πρόκειται να μεταβληθεί ούτε κατά ένα χιλιοστό του °C. Αφενός ο χρόνος θερμικής χαλάρωσης του οφθαλμού είναι πάρα πολύ μικρός (περίπου 1msec) και αφετέρου η ενέργεια που μεταφέρει το Face ID ανά μονάδα επιφάνειας αμελητέα.

 

Αντιστρόφως, ένα παιδί 10 ετών που κοιμάται στο προσκέφαλο του με ένα smartphone, δύναται συστηματικά να μεταβάλει την θερμοκρασία του εγκεφάλου του, έως και 2 δέκατα του °C. Αυτό μακροπρόθεσμα μπορεί να έχει συνέπειες που δεν έχω επαρκή γνώση να γνωρίζω, αλλά σίγουρα μπορώ να κατανοήσω.


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 29/01/2018 - 13:14

Big things have small beginnings

#111   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/01/2018 - 14:13

https://m.youtube.co...h?v=B0BALFPSmRk
https://m.youtube.co...h?v=-slGZh9YLD8
https://m.youtube.co...h?v=g4m6StzUcOw

Τελικά αποτι βλεπω λειτουργεί συνέχεια.

#112   stifler

stifler

    iPH Addict

  • 771 μηνύματα
  • Twitter:@stiflerakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:MrJail

Δημοσίευση 29/01/2018 - 14:50

Ρε παιδια , αφενος δεν ειμαστε επιστημονες για να ξερουμε ολα αυτα τα πραγματα και αφετερου δεν ειμαστε και 100% σιγουροι οτι οι επιστημονες που εβγαλαν καποια πορισματα ηταν αντικειμενικοι η απλα τα ειχαν παρει η εκβιαστει για να πουν το οτιδηποτε.

Εν ολιγοις με το φτωχο μου μυαλο σκεφτομαι οτι κινδυνευω συνεχως να παθω κατι κακο ειτε απο την χημεια στα σαμπουαν , στα αφρολουτρα , στα αρωματα , ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ , στις ακτινοβολιες καθε ειδους και αν συνεχισω θα φτασω στο λαυριο.

Αρα τι κανουμε? ή Living your life μαζευοντας οτι μπορει να μαζεψεις (πχ αλλαζεις διατροφη και δεν τρως ξανα ζωικα , πετας απο το σπιτι οτιδηποτε εκπεμπει ακτινοβολια απο φουρνους μυκροκυματων μεχρι τηλεορασεις κτλ κτλ κτλ ) και μετριαζεις λιγο το κακο ή πας σε ενα βουνο χωρις ολα τα παραπανω και εισαι πανευτυχης ή σταματας να αγχωνεσαι γιατι και το αγχος κανει κακο επισης.

Τωρα ειτε ειναι iphone x ειτε ειναι νοκια εκπεμπει ακτινοβολια το ρημαδι και το ξερουμε ολοι.

Ισως σε λιγα χρονια - η δεκαετιες - να φανουν και τα αποτελεσματα της.

Δυστυχως ομως δεν γινεται να ζησουμε μεσα στην πολη χωρις τα περισοτερα απο αυτα.

Ολα ειναι θεμα επιλογων. Καλες ή κακες , επιλογες παρολαυτα.

Τωρα αν αρχισω να φωναζω σαν την Λουκα για το iphone x ή για τα κινητα γενικοτερα ειναι λιγο κουτο...Οταν σπιτι εχω τηλεοραση,φουρνο μυκροκυματων , ιντερνετ , ρευμα , τρωω ζωικα , πλενω τα ρουχα μου με συμβατικα απορυπαντικα , κανω μπανιο με συμβατικα αφρολουτρα και και και...Καταλαβαινετε που το παω ετσι?

 

ΥΓ : Αυτη τη στιγμη ειμαι χιουστον λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων. Ξερετε τι παρατηρω? Δεν υπαρχει ουτε ενα υγειινο φαγητο στο ξενοδοχειο...Οι αμερικανοι ας πουμε φευγουν σαν τις μυγες απο καρδιακα κτλ. Αυτοι αραγε ξερουν ποσο κακο τους κανει η διατροφη που τους βομβαρδιζουν ολη μερα στα καναλια? 


Τελευταία επεξεργασία από: stifler, 29/01/2018 - 14:53


#113   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 29/01/2018 - 15:18

https://m.youtube.co...h?v=B0BALFPSmRk
https://m.youtube.co...h?v=-slGZh9YLD8
https://m.youtube.co...h?v=g4m6StzUcOw

Τελικά αποτι βλεπω λειτουργεί συνέχεια.

Το έλεγξα μόλις με κάμερα από άλλο κινητό. Επιβεβαιώνω ότι ο flood illuminator εκπέμπει συνεχώς ακόμη και με κλειστό το "attention aware features" σε iOS 11.3. Ελπίζω σε μελλοντικό update να διορθωθεί αυτό καθώς υπό τέτοιες συνθήκες δεν έχει λόγο να λειτουργεί έστω και αν δεν καταναλώνει πολλή ενέργεια.



#114   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2018 - 22:12

Σε σχέση με το faceid περισσότερο με ενδιαφέρει που κάποιες γειτονιές κάνουν σωρηδων μηνύσεις και ξηλώνουν κεραίες κινητής με δυσάρεστο αποτέλεσμα να δουλεύει το κινητό overtime δίπλα στο κεφάλι μας...

#115   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 29/01/2018 - 22:16

Παιδιά καλά τα λέτε όσοι κατεχεται το αντικείμενο κι έχετε τις κατάλληλες γνώσεις.
Ο προβληματισμός μου εμένα έγκειται στο γιατί να τρώω αυτή την έξτρα ακτινοβολία(όσο ακίνδυνη κι αν είναι) από τη στιγμή που εγώ απενεργοποιώ το Face ID για τους Χ,ψ δικούς μου λόγους.
Ναι μέσα στο σπίτι έχω δεκάδες άλλες ακτινοβολίες να απορροφω αλλά αν δεν τις θέλω κλείνω την πρίζα και τέλος.
Το μαμημενο το Face ID γιατί να με χτυπάει μόνιμα ;;;;

#116   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 29/01/2018 - 22:46

Υπάρχουν και ειδικά καπάκια για τις κάμερες του τηλεφώνου αντίστοιχα με αυτά που καλύπτουν τις κάμερες των laptop αλλά για κινητά.

 

Όποιος ανησυχεί και δεν τον ενδιαφέρει καθόλου το faceid μπορεί κάλιστα να βάλει κάτι τέτοιο.



#117   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/01/2018 - 23:16

 

 

ΥΓ : Αυτη τη στιγμη ειμαι χιουστον λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων. Ξερετε τι παρατηρω? Δεν υπαρχει ουτε ενα υγειινο φαγητο στο ξενοδοχειο...Οι αμερικανοι ας πουμε φευγουν σαν τις μυγες απο καρδιακα κτλ. Αυτοι αραγε ξερουν ποσο κακο τους κανει η διατροφη που τους βομβαρδιζουν ολη μερα στα καναλια? 

Ότι γλιτώνεις είναι κέρδος. Νόμος...λογική λέγεται. Εγώ στο σπίτι τα έχω σε πολύμπριζο και ανοίγω κλείνω. Το μικροκυμάτων το σουτάρισα εδώ και 10 χρόνια. Ότι χειρότερο και με επιστημονικές μελέτες μεταλλάσει τα τρόφιμα σε καρκινικές μπόμπες! Wifi απο μακρυά και αυστηρά άν και όταν το χρειάζομαι. Διαφορετικά off. Κινητό σε ανοιχτή ακρόαση μακρυά απο τον εγκέφαλο. Ασύρματο τηλέφωνο κανένα στο σπίτι, έχω δύο ενσύρματα, όπως ποντίκι και πληκτρολόγιο. Μπορείς άνετα να κάνεις την δουλειά σου απαλλαγμένος απο το 90% σε άλλη περίπτωση ακτινοβολίας. Επιλογή φυσικά του καθενός, εννοείτε. Αλλά την λογική να βάζω κάθε φορά κάτι extra στον κεφάλι μου επειδή υπάρχει κάτι άλλο δεν την κατάλαβα. Ειλικρινά. Μερικοί ίσως είναι της λογικής ζήσε το σήμερα και άυριο βλέπουμε...απλά επειδή δεν ζήσανε αυτή την κακιά στιγμή (σε κανέναν εύχομαι), εύκολα λέγεται αλλά δύσκολα έως ανέφικτα πολλές φορές αντιμετωπίζεται. Εγώ θέλω καλά γεράματα για να χαρώ την οικογένεια μου, ιδιαίτερα για αυτήν. Όποιος έχει Οικογένεια καταλαβαίνει τι λέω. Έζησα τον Καρκίνο με οικογενειακό πρόσωπο, θείους και την προηγούμενη εβδομάδα χαιρέτισα εξαδέλφη 46 χρονών. Άφησε παιδί έφηβη πίσω και νεότατο Σύζυγο. Φυσικά δεν εννοώ οτι όλα αυτά προέρχονται αποκλειστικά απο ένα faceid. Προσοχή μεγάλη, αυτό οφείλουμε να λέμε και να συμβουλεύουμε και όχι ότι φάμε ότι πιούμε και ότι αρπάξει...το γνωστό.

Τώρα για τους Αμερικανούς δεν νομίζω να είναι θέμα αστροφυσικής οτι άν τρώς αγορασμένα και χαμπουρκεροειδή θα ζήσεις πολλά χρόνια. Τί επιλέγουν ή λόγω ζωής τι κάνουν προσωπικά δεν με απασχολεί. Τα πρότυπα πρέπει να είναι τα σωστά και όχι τα λανθασμένα.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 29/01/2018 - 23:18


#118   BIOXALK

BIOXALK

    iPH Addict

  • 709 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 30/01/2018 - 11:16

Με όλο το σεβασμό σε όλους αυτούς που προβάλλουν διλήμματα και αλλά ερωτήματα για τη χρήση του Face ID: Είναι τουλάχιστον στρουθοκαμηλισμός ή και αποπροσανατολισμός ή και ανικανότητα στάθμισης των γεγονότων, όταν στο περιβάλλον που ζούμε τίθεται θέμα της ακτινοβολίας που εκπέμπει η κάμερα του Face ID.
1. Τρώμε φυτά με τοξίνες που σκοτώνουν έντομα.
2. Τρώμε φρούτα τίγκα στα εντομοκτόνα.
3. Τρώμε κρέατα από χοίρους, βοοειδή και πτηνά που είναι γεμάτα από ορμόνες.
4. Τρώμε επεξεργασμένα κρεατε( αλλαντικά, λουκάνικα κ.α.) που έχουν νιτρώδες νάτριο ως συντηρητικό, το οποίο έχει αποδεδειγμένη μεταλλαξογόνο δράση προκαλώντας καρκίνους σε πειραματόζωα.
5. Η ατμόσφαιρα στο αστικό περιβάλλον που ζούμε περιέχει ρύπους που αργά αλλά σταθερά και μη αναστρέψιμα προκαλούν βλάβες σε πνεύμονες, εγκέφαλο και αλλά ζωτικά όργανα.
Και εμείς μιλάμε για την ακτινοβολία της κάμερας του Face ID.
Και μην ακούσω, γιατί άλλη μια ακτινοβολία. Αν ήταν έτσι, ούτε κινητά θα είχαμε, ούτε ραδιόφωνα, ούτε τηλεόραση, ούτε ηλεκτρισμό.
Να πάρουμε αν είναι από ένα ρόπαλο, να ψάξουμε για σπηλιές μακριά από αστικά κέντρα, να κυνηγάμε τα θηράματα για κρέας, να
σπέρνουμε τα φυτά που θα τρώμε, και όλα καλά.

#119   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2018 - 12:05

....ας καταλήξουμε λοιπόν όλοι μας σε έναν κοινό τόπο, μια κοινή παραδοχή, πως η ορθολογιστική χρήση/κατανάλωση των προϊόντων τεχνολογίας/βιοτεχνολογίας, μας χαρίζει την μεγαλύτερη δυνατή ποιότητα ζωής, μετριάζοντας όσο το δυνατό τους κινδύνους για την υγεία.

 

Κάτι ήξερε ο Κλεόβουλος 26 αιώνες πριν...

 

"Πᾶν μέτρον ἄριστον"


Big things have small beginnings

#120   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 13/04/2018 - 17:43

Για το Face IDκαι τις δυνατότητες της 3D κάμερας TrueDepthτου iPhone Xέχουμε αναφερθεί εκτενώς σε προηγούμενο μας δημοσίευμα (βλ. Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις για το Face ID του iPhone X), ωστόσο αξίζει να δούμε λίγο πιο αναλυτικά τη λειτουργία Εστίασης Προσοχής του iPhone X.

 

Ακόμη και αν δεν επιθυμείτε να κάνετε εγγραφή/χρήση της τεχνολογίας Face ID για το ξεκλείδωμα της συσκευής σας, η κάμερα TrueDepth μπορεί να χρησιμοποιηθεί με έξυπνο τρόπο ώστε να υποστηρίζονται "δυνατότητες προσοχής", όπως:

  • Mείωση της φωτεινότηταςτης οθόνης αν δεν κοιτάζετετη συσκευή σας!
  • Mείωση της έντασης ήχουτων ειδοποιήσεων αν κοιτάζετετη συσκευή σας!

 

 

ios11-iphone-x-settings-attention-awaren

 

 

Εάν δεν θέλετε να χρησιμοποιήσετε αυτές τις δυνατότητες, μεταβείτε στις «Ρυθμίσεις» > «Face ID και κωδικός» και απενεργοποιήστε την επιλογή «Δυνατότητες προσοχής».


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)