Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Αγορά iPhone (και όχι μόνο) με απαλλαγή ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 26/11/2017 - 17:36

αποκλειεται να εγινε ετσι γιατι ο λογιστης της εποχειρησης θα πρεπει να αναζητησει κίνηση της συγκεκριμένης ημέρας....αν δεν ειναι παρανομο


Sent from my iPhone using Tapatalk


Νομίζω πως όχι γιατί:

1. Για να πουλήσει κινητό θα πρέπει να έχει τους αντίστοιχους κωδικούς.
2. Στον ιδιώτη πρέπει να συμπεριληφθεί κι ο ΦΠΑ τον οποίο μετά ο επαγγελματίας αποδίδει στο δημόσιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οταν μια επιχείρηση πουλάει σε ιδιώτη εκδίδει κανονικό παραστατικό με ΦΠΑ.
Όσο για την πώληση ,μπορεί να την κάνει κι ας μην έχει τους αντίστοιχους ΚΑΔ ,αφού το πουλάει ως πάγιο περιουσιακό στοιχείο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 26/11/2017 - 20:54

Οταν μια επιχείρηση πουλάει σε ιδιώτη εκδίδει κανονικό παραστατικό με ΦΠΑ.
Όσο για την πώληση ,μπορεί να την κάνει κι ας μην έχει τους αντίστοιχους ΚΑΔ ,αφού το πουλάει ως πάγιο περιουσιακό στοιχείο.

δυστυχως δεν γραφτηκε ολο το σχόλιο μου το οποίο εχω ξαναπαρατηρησει οτι κοβονται κομμάτια απο τις δημοσιευσεις τις τελευταίες μέρες.

Εννοουσα οτι ειναι παρανομο λογιστικά να αγοραστει συσκευη με τιμολόγιο εταιρείας και πληρωμή με πιστωτική ιδιώτη.



Sent from my iPhone using Tapatalk

#18   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 26/11/2017 - 21:19

δυστυχως δεν γραφτηκε ολο το σχόλιο μου το οποίο εχω ξαναπαρατηρησει οτι κοβονται κομμάτια απο τις δημοσιευσεις τις τελευταίες μέρες.

Εννοουσα οτι ειναι παρανομο λογιστικά να αγοραστει συσκευη με τιμολόγιο εταιρείας και πληρωμή με πιστωτική ιδιώτη.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Λαθος παράθεση έκανα σε εσένα φίλε μου.Σε άλλον ήθελα να απαντήσω.

#19   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/11/2017 - 17:48

Μόλις αγόρασα (την Παρασκευή), ένα κινητό τηλέφωνο και διαφορά αλλά, όπως μελάνια από το media Markt με τιμολόγιο. Δεν θα έπρεπε να είναι ενημερωμένοι και να με ενημερώσουν ανάλογα με την σειρά τους ;


Sent from my iPad using Tapatalk

#20   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 29/11/2017 - 18:13

Δεν δικαιούσαι αγορά χωρίς ΦΠΑ σε όλα τα προϊόντα, μόνο σε κινητά, κονσόλες, tablet και φορητούς υπολογιστές.

 

Για οτιδήποτε από αυτά αγόρασες θα έπρεπε να μην προσθέσουν ΦΠΑ στο τιμολόγιο και να το κόψουν βάσει της ΠΟΛ 1150/2017

 

Πήγαινε πίσω και ζήτησε πιστωτικό το ΦΠΑ των συσκευών που εμπίπτουν σε αυτή την κατηγορία.



#21   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/11/2017 - 19:45

Δεν δικαιούσαι αγορά χωρίς ΦΠΑ σε όλα τα προϊόντα, μόνο σε κινητά, κονσόλες, tablet και φορητούς υπολογιστές.

Για οτιδήποτε από αυτά αγόρασες θα έπρεπε να μην προσθέσουν ΦΠΑ στο τιμολόγιο και να το κόψουν βάσει της ΠΟΛ 1150/2017

Πήγαινε πίσω και ζήτησε πιστωτικό το ΦΠΑ των συσκευών που εμπίπτουν σε αυτή την κατηγορία.

Η παραγγελία και η πληρωμή έγινε ηλεκτρονικά. Παρόλα αυτά μιλήσαμε στο τηλέφωνο για την παράδοση. Στη συγκεκριμένη συναλλαγή δεν με ενδιαφέρει η επιστροφή του ΦΠΑ καθώς θα αφαιρεθεί από αυτό που είμαι χρεωστικές.
Αν ήταν να αγόραζα το Χ ίσως και να με εξυπηρετούσε η αγορά χωρίς ΦΠΑ λόγω του μεγάλου ύψους του.
Σε κάθε περίπτωση θα καλέσω αύριο να δω τι θα μου πουν και θα ενημερώσω αντίστοιχα. Αν έχω δει σωστά πάντως δεν έχει αναφέρει κανείς μέχρι τώρα ότι έκανε τέτοιου είδους συναλλαγή ψωρις ΦΠΑ.


Sent from my iPad using Tapatalk

#22   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.699 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 29/11/2017 - 20:05

Εγώ έκανα αγορά ενός iPad Pro 9.7 που ήταν σε προσφορά από τον Γερμανό και το πήρα χωρίς ΦΠΑ με τελική τιμή 385€.

#23   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/11/2017 - 20:57

Εγώ έκανα αγορά ενός iPad Pro 9.7 που ήταν σε προσφορά από τον Γερμανό και το πήρα χωρίς ΦΠΑ με τελική τιμή 385€.

Γνώριζαν για την διάταξη η αντιμετώπισες δυσκολίες ;


Sent from my iPad using Tapatalk

#24   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 30/11/2017 - 01:25

. Στη συγκεκριμένη συναλλαγή δεν με ενδιαφέρει η επιστροφή του ΦΠΑ καθώς θα αφαιρεθεί από αυτό που είμαι χρεωστικές.


Sent from my iPad using Tapatalk


Ουπςςςς
Τώρα πρόσεξα ότι στο αρχικό ποστ γράφει ότι ο ΦΠΑ από τέτοιου είδους τιμολόγια δεν εκπίπτει στην περιοδική του τριμήνου.
Θα μιλήσω με τον λογιστή μου αύριο.


Sent from my iPad using Tapatalk

#25   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3.403 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/11/2017 - 09:03

Τον Οκτώβριο είχα πάρει ένα Laptop για τον πατέρα μου,το πλήρωσε με την δική του κάρτα,και έκοψα κανονικά τιμολόγιο στο όνομα της γυναίκας μου(επαγγελματίας,όχι επιχείρηση)
Πήγε χτες στο Πλαίσιο για να της κόψουν πιστωτικο τιμολόγιο με την αξία του ΦΠΑ,πολύ εξυπηρετικοι,και απλά της είπαν επειδή η αγορά έγινε από κάρτα άλλη και όχι δική της,της ζήτησαν να φέρει ένα λογαριασμό όπου φαίνεται ότι είναι δικός της(φωτοτυπία από πρώτη σελίδα),και θα της κάνουν κανονικά την πίστωση.
Οπότε ρωτάω,στην περίπτωση που το τιμολόγιο δεν είναι για επιχείρηση αλλά για ιδιώτη που κανονικά υπάγεται σε διατάξεις ΦΠΑ,μήπως η αγορά μπορεί να γίνει και από κάρτα αλλού ονόματος χωρίς να χρεωθεί το ΦΠΑ;
Ευχαριστώ


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#26   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 30/11/2017 - 09:31

Σιγά που θα χάριζε χρήματα το κράτος από τόσο διαδεδομενες πωλήσεις.
Εξηγούμαι.
Το ΦΠΑ φίλοι μου δεν το γλιτώνουμε.
Εάν γίνει χρήση της παραπάνω ΠΟΛ δεν πληρώνεται το ΦΠΑ που αναλογεί κατά την ημερομηνία της αγοράς του προϊόντος, αλλά το ΦΠΑ που αναλογεί προστίθεται στο χρεωστικό ΦΠΑ που πρέπει να πληρωθεί από την επιχείρηση κατά την περιοδική δήλωση ΦΠΑ τριμήνου.
Άρα αν κανείς σήμερα μια αγορά ονομαστικής αξίας 100€, θα πληρώσεις σήμερα 80,60€ και θα προστεθούν τα 19,40€ (24% ΦΠΑ) που του αναλογούν, στο χρεωστικό ΦΠΑ που πρέπει να καταβάλεις με την εκκαθάριση κάθε τριμήνου.
Συμπερασματικά δεν γλυτώσεις κανένα ποσό, απλά αναβάλεις την πληρωμή του, κατά μάξιμουμ ένα τρίμηνο.


Sent from my iPad using Tapatalk

#27   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/11/2017 - 10:00

Αμ έτσι πες και ψάχνω τόσο καιρό να βρω εταιρεία για να γλυτώσω το ΦΠΑ.
Τελικά δεν γλυτώνεις τίποτα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 30/11/2017 - 10:01


#28   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 30/11/2017 - 10:05

Τα μπερδεύεις λίγο.

Γίνεται το εξής.

Αν υποθέσουμε ότι έκοψες τιμολόγιο 100€ + Φ.Π.Α.  =124€ και αγόρασες ένα κινητό 100€ (χωρίς Φ.Π.Α. πλέον) στο τέλος του τριμήνου θα πληρώσεις 24€ (κι όχι 48€ με τον τρόπο που το περιγράφεις.)



#29   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 30/11/2017 - 10:18

Τα μπερδεύεις λίγο.
Γίνεται το εξής.
Αν υποθέσουμε ότι έκοψες τιμολόγιο 100€ + Φ.Π.Α. =124€ και αγόρασες ένα κινητό 100€ (χωρίς Φ.Π.Α. πλέον) στο τέλος του τριμήνου θα πληρώσεις 24€ (κι όχι 48€ με τον τρόπο που το περιγράφεις.)

Μα δεν λέω πουθενά ότι θα πληρώσεις διπλάσιο ΦΠΑ.
Αντίθετα λέω ότι την αξία του ΦΠΑ δεν την πληρώνεις με την αγορα αλλά στην περιοδική ΦΠΑ που ανήκει ήμερο Λιάγκα.
Το σημαντικό είναι πως δεν γλυτώνεις τίποτα αν περίμενες να απαλασσεσαι τελείως από το ΦΠΑ.


Sent from my iPad using Tapatalk

#30   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/11/2017 - 10:47

Παιδιά κάπου τα έχουμε μπλέξει τα πράγματα.

 

Οι συγκεκριμένες συσκευές ακόμα και με την πρότερη κατάσταση αν κόβονταν τιμολόγιο και πλήρωνες κανονικά ΦΠΑ, στο τέλος του τριμήνου το ΦΠΑ της συσκευής αυτής αφαιρούνταν από το συνολικό ΦΠΑ που είχες να καταβάλλεις. Εξέπιπτε δηλαδή.

 

Το κράτος έπαιρνε το ΦΠΑ από τον έμπορο και το έδινε πίσω σε εσένα με τη μορφή πίστωσης στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ.

 

Τώρα απλά δεν γίνεται όλο αυτό. Δεν το πληρώνεις στην αρχή και δεν το πιστώνεσαι στο τέλος.

Αλλά προφανώς και δεν το πληρώνεις στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ (αν είσαι εντάξει στις υποχρεώσεις σου φυσικά).



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)